Zedah
19.11.08,09:34
Plánujem si otvoriť živnosť a pritom som v pracovnom pomere. Vie mi niekto poradiť, ako je to s odvodmi do zdravotnej poisťovne. Viem, že do 8 dní sa musím ako živnostník prihlásiť, ale musím aj hneď začať platiť, keďže odvody za mňa už raz odvádza zamestnávateľ?
Vďaka za radu. Dosť to ovplyvní moje rozhodnutie ísť do živnosti.
Tweety
19.11.08,08:52
Plánujem si otvoriť živnosť a pritom som v pracovnom pomere. Vie mi niekto poradiť, ako je to s odvodmi do zdravotnej poisťovne. Viem, že do 8 dní sa musím ako živnostník prihlásiť, ale musím aj hneď začať platiť, keďže odvody za mňa už raz odvádza zamestnávateľ?
Vďaka za radu. Dosť to ovplyvní moje rozhodnutie ísť do živnosti.
Prihlásiť sa musíš, ale zo živnosti nebudeš platiť preddavky. Preddavky odvodov budeš platiť ako zamestnanec z PP. V RZZP (http:///) sa to dorovná.
veronikasad
19.11.08,09:11
Plánujem si otvoriť živnosť a pritom som v pracovnom pomere. Vie mi niekto poradiť, ako je to s odvodmi do zdravotnej poisťovne. Viem, že do 8 dní sa musím ako živnostník prihlásiť, ale musím aj hneď začať platiť, keďže odvody za mňa už raz odvádza zamestnávateľ?
Vďaka za radu. Dosť to ovplyvní moje rozhodnutie ísť do živnosti.
Ak budeš podnikať popri zamestnaní, môžeš si určiť vymeriavací základ nula a v priebehu roka preddavky platiť nemusíš. Nedoplatok vysporiadaš v ročnom zúčtovaní. Pre uľahšenie rozhodovania : tvoj predpokladaný zisk z podnikania : 2,14 = vymeriavací základ pre zdr.poistenie z podnikania. Z toho zaplatíš v ročnom zúčtovaní 14 %.
PS : Záleží aj od výšky príjmu v zamestnaní, pre zdr.poistenie je stanovený max.vymer.základ.
tulipan1988
18.12.08,05:30
Môžte mi prosím poradiť?
V našej firme robí technik a od 17.12.2008 má právnoplatný živnostenský list. Vo firme nebude ďalej pracovať ako zamestnanec,ale zmluvu s ním budeme mať. Musím ho odhlásiť zo SP a ZP od 17.12.2008 alebo stačí od 01.01.2009?
Za rýchlu odpoveď Vám ďakujem.
Katija
18.12.08,06:44
Môžte mi prosím poradiť?
V našej firme robí technik a od 17.12.2008 má právnoplatný živnostenský list. Vo firme nebude ďalej pracovať ako zamestnanec,ale zmluvu s ním budeme mať. Musím ho odhlásiť zo SP a ZP od 17.12.2008 alebo stačí od 01.01.2009?
Za rýchlu odpoveď Vám ďakujem.
A kedy s ním ukončujete pracovný pomer?
V SP ho musíte odhlásiť najneskoršie v deň nasleujúci po ukončení PP.
A v ZP ho treba odhlásiť do ôsmich pracovných dní po ukončení PP.
Za nedodržanie termínov môžu byť pokuty.
__________________
Katija:):cool:
veronikasad
18.12.08,06:53
Môžte mi prosím poradiť?
V našej firme robí technik a od 17.12.2008 má právnoplatný živnostenský list. Vo firme nebude ďalej pracovať ako zamestnanec,ale zmluvu s ním budeme mať. Musím ho odhlásiť zo SP a ZP od 17.12.2008 alebo stačí od 01.01.2009?
Za rýchlu odpoveď Vám ďakujem.
Akú zmluvu s ním budete mať ? Zo ZP a SP ho odhlasuješ dňom skončenia prac.pomeru. Ak napr. do 31.12. bude čerpať ešte dovolenku, odhlásiš ho až 31.12.08. Že je to súbeh zamestnania a podnikania vo Vašej firme nie je prekážkou.