Zavrieť

Porady

Živnosť popri zamestnaní

Plánujem si otvoriť živnosť a pritom som v pracovnom pomere. Vie mi niekto poradiť, ako je to s odvodmi do zdravotnej poisťovne. Viem, že do 8 dní sa musím ako živnostník prihlásiť, ale musím aj hneď začať platiť, keďže odvody za mňa už raz odvádza zamestnávateľ?
Vďaka za radu. Dosť to ovplyvní moje rozhodnutie ísť do živnosti.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Zedah Pozri príspevok
    Plánujem si otvoriť živnosť a pritom som v pracovnom pomere. Vie mi niekto poradiť, ako je to s odvodmi do zdravotnej poisťovne. Viem, že do 8 dní sa musím ako živnostník prihlásiť, ale musím aj hneď začať platiť, keďže odvody za mňa už raz odvádza zamestnávateľ?
    Vďaka za radu. Dosť to ovplyvní moje rozhodnutie ísť do živnosti.
    Prihlásiť sa musíš, ale zo živnosti nebudeš platiť preddavky. Preddavky odvodov budeš platiť ako zamestnanec z PP. V RZZP sa to dorovná.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Zedah Pozri príspevok
    Plánujem si otvoriť živnosť a pritom som v pracovnom pomere. Vie mi niekto poradiť, ako je to s odvodmi do zdravotnej poisťovne. Viem, že do 8 dní sa musím ako živnostník prihlásiť, ale musím aj hneď začať platiť, keďže odvody za mňa už raz odvádza zamestnávateľ?
    Vďaka za radu. Dosť to ovplyvní moje rozhodnutie ísť do živnosti.
    Ak budeš podnikať popri zamestnaní, môžeš si určiť vymeriavací základ nula a v priebehu roka preddavky platiť nemusíš. Nedoplatok vysporiadaš v ročnom zúčtovaní. Pre uľahšenie rozhodovania : tvoj predpokladaný zisk z podnikania : 2,14 = vymeriavací základ pre zdr.poistenie z podnikania. Z toho zaplatíš v ročnom zúčtovaní 14 %.
    PS : Záleží aj od výšky príjmu v zamestnaní, pre zdr.poistenie je stanovený max.vymer.základ.
    Môžte mi prosím poradiť?
    V našej firme robí technik a od 17.12.2008 má právnoplatný živnostenský list. Vo firme nebude ďalej pracovať ako zamestnanec,ale zmluvu s ním budeme mať. Musím ho odhlásiť zo SP a ZP od 17.12.2008 alebo stačí od 01.01.2009?
    Za rýchlu odpoveď Vám ďakujem.

    Katija je offline (nepripojený) Katija

    Katija
    tulipan1988 Pozri príspevok
    Môžte mi prosím poradiť?
    V našej firme robí technik a od 17.12.2008 má právnoplatný živnostenský list. Vo firme nebude ďalej pracovať ako zamestnanec,ale zmluvu s ním budeme mať. Musím ho odhlásiť zo SP a ZP od 17.12.2008 alebo stačí od 01.01.2009?
    Za rýchlu odpoveď Vám ďakujem.
    A kedy s ním ukončujete pracovný pomer?
    V SP ho musíte odhlásiť najneskoršie v deň nasleujúci po ukončení PP.
    A v ZP ho treba odhlásiť do ôsmich pracovných dní po ukončení PP.
    Za nedodržanie termínov môžu byť pokuty.
    __________________
    Katija

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    tulipan1988 Pozri príspevok
    Môžte mi prosím poradiť?
    V našej firme robí technik a od 17.12.2008 má právnoplatný živnostenský list. Vo firme nebude ďalej pracovať ako zamestnanec,ale zmluvu s ním budeme mať. Musím ho odhlásiť zo SP a ZP od 17.12.2008 alebo stačí od 01.01.2009?
    Za rýchlu odpoveď Vám ďakujem.
    Akú zmluvu s ním budete mať ? Zo ZP a SP ho odhlasuješ dňom skončenia prac.pomeru. Ak napr. do 31.12. bude čerpať ešte dovolenku, odhlásiš ho až 31.12.08. Že je to súbeh zamestnania a podnikania vo Vašej firme nie je prekážkou.

    Živnosť popri zamestnaní

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.