Iveta Malíková
27.11.08,08:27
prosím vás surne o pomoc

nezaplatili sme v termínu fa dodávateľovi, dostali sme zo sudu výzvu na vyjadrenie sa k žalobe.
v žalobe sa uvádza že okrem sumy fa sme povinný uhradiť aj uroky z omeškania - ale chcemsa spýtať, sme povinný ich platiť aj v tom prípade, ak na fakture žiadne uroky z omeškania - neskorého uhradenia fa - uvedené nie su?
podotýkam že iný doklad - napr. zmluva medzi dodávateľom a nami neexistuje

a asi platíme potom aj sudne trovy, a náhradu advokátovi dodávateľa...

dakujem malíková
Jana Bělohoubková
27.11.08,07:44
Ahoj,

je mi ľúto, ale nepoteším... :( úroky z omeškania nemusia byť vôbec dohodnuté (na rozdiel od zmluvnej pokuty)... v prípade, ak nie je dohodnutá výška úroku z omeškania, tak sa riadi ustanovenia nariadenia vlády. č. 87/1995 Z. z., ktorým sa vykonávajú niektoré ustanovenia Občianskeho zákonníka.

Janka

P.S.: som zabudla, v prípade, že budú úspešní na súde (čo budú, ak náhodou nemáte finančné problémy a pod.), tak budete musieť zaplatiť aj súdne trovy a advokáta. Odporúčam dohodnúť sa s nimi, že im to hneď zaplatíte, aby ste znížili náklady.
Iveta Malíková
27.11.08,07:44
prosím.. ak by niekto vedel poradiť mi a mal by minutku čas... dakujem!
iva
Iveta Malíková
27.11.08,07:45
myslela som si to.....pozriem zákon. inak oni sa odvolávaju na obchodný zákonník § 369 dakujem prajem krásny deň!
Iveta Malíková
27.11.08,07:49
ano to chceme..ale vieš na to potrebujem šefa
ale ano pokusime sa.. zaujímali ma hlavne tie uroky
dakujem a prajem krásny dníček
Niuška
27.11.08,07:51
... sankčný úrok z daňového úradu ide do réžie,či nie?! /myslím pri účtovaní v jú/.... zaradila som to správne do výdavkov neovplyvňujúcich ZD?
Jana Bělohoubková
27.11.08,10:13
myslela som si to.....pozriem zákon. inak oni sa odvolávaju na obchodný zákonník § 369 dakujem prajem krásny deň!

nie je problém... priamo stanovené, že: (1) Ak je dlžník v omeškaní so splnením peňažného záväzku alebo jeho časti, je povinný platiť z nezaplatenej sumy úroky z omeškania určené v zmluve, inak o 10 % vyššie, než je základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska Európskej centrálnej banky...
NEVEDKO
03.12.08,16:16
§ 369 Obchodného Zákonníka .... t.č. - Ročná Úroková sadzba 4,25% navýšená MAXIMÁLNE o 10% ... t.j. 14,25% p.a. (Sadzba stanovená Európskou Centrálnou Bankou (predtým NBS) vždy k 1.1. a 1.6. bežného roka ... PLATÍ CELÝ POLROK
Tánička
29.12.08,11:52
Prosím Vás, potrebovala by som poradiť, ako sa postupuje, ak mi niekto nezaplatí fa a im chcem vyúčtovať úrok z omeškania. Vychádza mi úrok : 0,05% z 35700 (fa vystavená aj s DPH) = 17,85 * 121 dní = 2160,-
Ide o to či správne rátam z celkovej sumy, teda s DPH, alebo mám rátať iba zo základu.
Podlieha úrok z omešania DPH?
Ďakujem
Tweety
29.12.08,11:55
Prosím Vás, potrebovala by som poradiť, ako sa postupuje, ak mi niekto nezaplatí fa a im chcem vyúčtovať úrok z omeškania. Vychádza mi úrok : 0,05% z 35700 (fa vystavená aj s DPH) = 17,85 * 121 dní = 2160,-
Ide o to či správne rátam z celkovej sumy, teda s DPH, alebo mám rátať iba zo základu.
Podlieha úrok z omešania DPH?
Ďakujem
Áno, rátaš z celej istiny, t.j. aj s dph.
Tánička
29.12.08,19:18
Áno, rátaš z celej istiny, t.j. aj s dph.


o.k. a teraz keď budem vystavovať fa - úrok z omeškania, tá moja vyrátaná suma 2160 to bude len základ a k tomu treba dopočítať DPH alebo úrok z omeškania nepodlieha DPH, bude na fa iba jedna suma?

Ďakujem :)
Orsz
29.12.08,19:32
o.k. a teraz keď budem vystavovať fa - úrok z omeškania, tá moja vyrátaná suma 2160 to bude len základ a k tomu treba dopočítať DPH alebo úrok z omeškania nepodlieha DPH, bude na fa iba jedna suma?

Ďakujem :)

Nepodlieha DPH - je to oslobodené od DPH.
Tánička
29.12.08,20:21
Nepodlieha DPH - je to oslobodené od DPH.


Ďakujem :)