Zavrieť

Porady

Úroky z omeškania

prosím vás surne o pomoc

nezaplatili sme v termínu fa dodávateľovi, dostali sme zo sudu výzvu na vyjadrenie sa k žalobe.
v žalobe sa uvádza že okrem sumy fa sme povinný uhradiť aj uroky z omeškania - ale chcemsa spýtať, sme povinný ich platiť aj v tom prípade, ak na fakture žiadne uroky z omeškania - neskorého uhradenia fa - uvedené nie su?
podotýkam že iný doklad - napr. zmluva medzi dodávateľom a nami neexistuje

a asi platíme potom aj sudne trovy, a náhradu advokátovi dodávateľa...

dakujem malíková
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Ahoj,

    je mi ľúto, ale nepoteším... úroky z omeškania nemusia byť vôbec dohodnuté (na rozdiel od zmluvnej pokuty)... v prípade, ak nie je dohodnutá výška úroku z omeškania, tak sa riadi ustanovenia nariadenia vlády. č. 87/1995 Z. z., ktorým sa vykonávajú niektoré ustanovenia Občianskeho zákonníka.

    Janka

    P.S.: som zabudla, v prípade, že budú úspešní na súde (čo budú, ak náhodou nemáte finančné problémy a pod.), tak budete musieť zaplatiť aj súdne trovy a advokáta. Odporúčam dohodnúť sa s nimi, že im to hneď zaplatíte, aby ste znížili náklady.
    myslela som si to.....pozriem zákon. inak oni sa odvolávaju na obchodný zákonník § 369 dakujem prajem krásny deň!
    ano to chceme..ale vieš na to potrebujem šefa
    ale ano pokusime sa.. zaujímali ma hlavne tie uroky
    dakujem a prajem krásny dníček

    Niuška je offline (nepripojený) Niuška

    Niuška
    ... sankčný úrok z daňového úradu ide do réžie,či nie?! /myslím pri účtovaní v jú/.... zaradila som to správne do výdavkov neovplyvňujúcich ZD?
    Iveta Malíková Pozri príspevok
    myslela som si to.....pozriem zákon. inak oni sa odvolávaju na obchodný zákonník § 369 dakujem prajem krásny deň!
    nie je problém... priamo stanovené, že: (1) Ak je dlžník v omeškaní so splnením peňažného záväzku alebo jeho časti, je povinný platiť z nezaplatenej sumy úroky z omeškania určené v zmluve, inak o 10 % vyššie, než je základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska Európskej centrálnej banky...

    NEVEDKO je offline (nepripojený) NEVEDKO

    Žena NEVEDKO
    § 369 Obchodného Zákonníka .... t.č. - Ročná Úroková sadzba 4,25% navýšená MAXIMÁLNE o 10% ... t.j. 14,25% p.a. (Sadzba stanovená Európskou Centrálnou Bankou (predtým NBS) vždy k 1.1. a 1.6. bežného roka ... PLATÍ CELÝ POLROK

    Tánička je offline (nepripojený) Tánička

    Tánička
    Prosím Vás, potrebovala by som poradiť, ako sa postupuje, ak mi niekto nezaplatí fa a im chcem vyúčtovať úrok z omeškania. Vychádza mi úrok : 0,05% z 35700 (fa vystavená aj s DPH) = 17,85 * 121 dní = 2160,-
    Ide o to či správne rátam z celkovej sumy, teda s DPH, alebo mám rátať iba zo základu.
    Podlieha úrok z omešania DPH?
    Ďakujem

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Tánička Pozri príspevok
    Prosím Vás, potrebovala by som poradiť, ako sa postupuje, ak mi niekto nezaplatí fa a im chcem vyúčtovať úrok z omeškania. Vychádza mi úrok : 0,05% z 35700 (fa vystavená aj s DPH) = 17,85 * 121 dní = 2160,-
    Ide o to či správne rátam z celkovej sumy, teda s DPH, alebo mám rátať iba zo základu.
    Podlieha úrok z omešania DPH?
    Ďakujem
    Áno, rátaš z celej istiny, t.j. aj s dph.

    Tánička je offline (nepripojený) Tánička

    Tánička
    Tweety Pozri príspevok
    Áno, rátaš z celej istiny, t.j. aj s dph.

    o.k. a teraz keď budem vystavovať fa - úrok z omeškania, tá moja vyrátaná suma 2160 to bude len základ a k tomu treba dopočítať DPH alebo úrok z omeškania nepodlieha DPH, bude na fa iba jedna suma?

    Ďakujem

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    Tánička Pozri príspevok
    o.k. a teraz keď budem vystavovať fa - úrok z omeškania, tá moja vyrátaná suma 2160 to bude len základ a k tomu treba dopočítať DPH alebo úrok z omeškania nepodlieha DPH, bude na fa iba jedna suma?

    Ďakujem
    Nepodlieha DPH - je to oslobodené od DPH.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.