Jana Bělohoubková
27.11.08,08:31
Dobrý deň,

dostala sa mi do rúk zaujímavá nájomná zmluva a som z nej trošku "mimo" :confused:

Vie mi niekto poradiť, kde je teda podľa zákona pravda?

1.) nájomná zmluva uzatvorená na určitú dobu sa skončí uplynutím doby (s tým, že sa konkludentne nepredlžuje), dohodou (písomnou) alebo výpoveďou

2.) pokiaľ ide o výpoveď, môže ju dať prenajímateľ - ale iba z taxatívne stanovených dôvodov v § 711 OZ (alebo aj z iných ak sú dohodnuté v zmluve?)

3.) nájomca môže dať výpoveď z akéhokoľvek dôvodu alebo aj bez uvedenia dôvodu (alebo sa môže toto právo obmedziť iba na jeden dôvod?)

4.) plynutie výpovednej doby je stanovené v OSP (začína plynúť prvým dňom nasledujúceho mesiaca po jej doručení) a trvanie je stanovené na tri mesiace. V OZ sa píše, že trojmesačná je, len ak v zmluve nie je uvedené inak, t. z., že zmluvné strany si môžu dať napr. aj sedemdňovú výpovednú dobu? Alebo to neplatí pre nájom bytu?

Ďakujem. :o

Janka
Mária27
27.11.08,20:49
Nájom bytu je osobitným druhom nájomnej zmluvy, právne § 685 - 716 OZ. Ak tu nie je špecifikum, platí všeobecná úprava nájomnej zmluvy § 663 - 684.

Pre zánik nájmu bytu teda neplatí § 676, ale platí § 710. Takže:
1. ano
2. 711
3. akýkoľvek
4. minimálne trojmesačná
gabooz
28.11.08,08:55
výpoveď zo zmluvy si zmluvné strany upravujú sami, takze môžes mať aj kratšiu ako tri mesiace
Mária27
28.11.08,16:15
Nemožno dohodnúť, že prenajímateľ môže vypovedať nájom s kratšou výpovednou lehotou ako tri mesiace. Skorej môžu ukončiť nájom na požiadanie prenajímateľa len dohodou. To je tá osobitosť pri bytoch.

§ 710 ods. 3 Obč.z.
"Výpovedná lehota je tri mesiace a začína plynúť prvým dňom mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bola nájomcovi doručená výpoveď. Prenajímateľ môže nájomcovi písomne určiť dlhšiu výpovednú lehotu."
martin.mrva
23.02.09,12:14
Chcel by som sa tiež opýtať, lebo mám tiež problém s predčasným ukončením zmluvy. Nájomca chce ukončiť nájomnú zmluvu, ktorá je uzavretá na dobu určitú, konkrétne do 30.9.2009. V nájomnej zmluve mám uvedené v článku jednajúcom o dobe nájmu a vypovedaní zmluvy toto:

1. Táto nájomná zmluva nadobúda právoplatnosť po jej podpísaní obidvoma zmluvnými stranami a uzatvára sa na dobu určitú na obdobie od 15.09.2008 do 31.09.2009, s možnosťou predĺženia jej platnosti najneskôr 14 dní pred vypršaním platnosti nájomnej zmluvy (§710 ods. 2. O.z.).
2. Prenajímateľ môže kedykoľvek odstúpiť od zmluvy, ak nájomcovia napriek písomnej výstrahe užívajú prenajatý byt s príslušenstvom, alebo ak trpí užívanie bytu s príslušenstvom takým spôsobom, že prenajímateľovi vzniká škoda alebo mu hrozí značná škoda §679 Obč. z., alebo ak porušia ustanovenia uvedené v Čl. VI. tejto zmluvy.
3. Nájomcovia sa zaväzujú najneskôr v posledný deň doby nájmu byt uvoľniť a odovzdať ho prenajímateľovi vyprataný, spolu s jeho príslušenstvom a vybavením, tak ako je uvedené v Čl. I. tejto zmluvy, ak sa zmluvné strany nedohodnú inak.

Platí aj v tomto prípade 3 mesačná výpovedná lehota. V zmluve neni ohľadom výpovede už nič konkrétne uvedené.

ďakujem za odpoved
Mária27
23.02.09,14:34
V tomto prípade nejde o výpovednú lehotu, ale o odstúpenie od zmluvy na základe dohody zmluvných strán, ktoré obč. zákonník dovoľuje (§48 a § 497).
"Kedykoľvek" je podľa môjho názoru kedykoľvek. Ale je to len z vymenovaných dôvodov. Veď si predsa nenechá napr. ničiť byt ďalšie mesiace.
martin.mrva
23.02.09,15:45
Ide o to, že mne ako prenajímateľovi sa nepozdáva oznámenie nájomcu, že chce opustiť byt za 7 dní. Myslím si, že niečo také, mal ohlásiť včas, preto som sa pýtal, či platí aj tu lehota 3 mesiacov. V predchádzajúcej odpovedi ste odpovedali na prípad, kedy ja ako prenajímateľ chcem skôr ukončiť prenájom bytu. Je možné, že som moju otázku zle formuloval a dúfam, že teraz je to jasnejšie.
miro9065
09.03.09,14:25
Ako je to v pripade ak je v zmluve uvedene:

"" V prípade, že najomca nezaplatí najomne do 15. dna v mesiaci, zmluva zanika a je povinný bezodkladne opustit byt.""

Musi aj v tomto pripade majitel dat 3 mesacnu vypovednu lehotu alebo v tomto pripade plati, ze zmluva je neplatna, kedze sa o jej pripadnej neplatnosti pri podpisovani zmluvy dohodli a suhlasili obe strany a prenajimatel takto odstupuje od zmluvy.???
stanula
30.03.09,08:00
Dobrý deň, poprosila by som niekoho o radu, ak je to možné.
Dcéra začala študovať v BA a našli sme jej privát. 22.9.2008 sme sa osobne stretli, vyplatili kauciu 20 000,-Sk, podpísali zmluvu prebrali kľúč od bytu. To všetko sa udialo v ten istý deň. Platnosť zmluvy je na 6 mesiacov s možnosťou predĺženia, tak je to tam formulované. Kaucia mala byť vrátená po uplynutí doby platnosti nájomnej zmluvy, čo mi vychádza do 22.3.2009, po odovzdaní bytu. Výpovedná lehota je stanovená na 6 týždňov z oboch strán. Ale keďže dcéra ešte v polovičke februára nemala iné ubytovanie, tak som telefonovala pani prenajímateľke vo februári, že teda končí zmluva a či je možné , aby tam ešte zostali, na čo mi ona ochotne odpovedala, že tam môžu zostať do kedy chcú, a že nemusíme nič ani ďalej podpisovať.
V piatok mi dcéra zahlásila, že si našli internát a že pôjdu radšej tam. Kedže je zmluva na mňa písaná, ihneď som telefonovala prenajímateľke, že si dcéra našla internát od 1.4.2009, na čo mi ona povedala, že si tam nestihne nikoho iného nájsť a že potrebuje čas a tak ako podľa zmluvy 2 mesiace. To samozrejme v zmluve nemáme. Ona totiťto chce, aby sme ešte apríl zaplatili, na čo som kladne odpovedala, ale bojím sa toho, že si tam nikoho nenájde ani v apríli a bude chcieť ešte od nás, aby sme jej zaplatili aj máj.
Nemala nám vrátiť kauciu hneď po ukončení zmluvy?
Ako to je vlastne teraz s výpoveďou nájomnej zmluvy, keď teraz v podstate nemáme žiadnu zmluvu s ňou podpísanú od 22.3.2009?
Nebolo by lepšie zajtra si odsťahovať všetky veci z privátu a podpísať s internátom už zmluvu od 1.4.2009 ako pôvodne dcéra zamýšľala ?