Xanti
21.03.10,16:37
a na dieta sa da nieco odpocitat?? nejaky bonus danovy alebo nieco take ?
abo bonus na mna :)
Ano ak bol tvoj základ dane kladný, tak máš nárok na danový bonus na dieťa ... vo výške 235,92 € za rok 2009 .
BaBoNL
21.03.10,15:55
este ma napadlo..ak platim zene alebo dietatu nejaku poistku ci uz sporenie alebo zivotnu? to si mozem tiez pripocitat ako vydavky?
Timka1
21.03.10,15:56
este ma napadlo..ak platim zene alebo dietatu nejaku poistku ci uz sporenie alebo zivotnu? to si mozem tiez pripocitat ako vydavky?

nie, iba svoju poistku si môžeš uplatniť
M3G
23.03.10,13:40
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:

V prípade daňovníka (fyzickej osoby) daňová strata môže vzniknúť iba pri príjmoch dosahovaných podľa § 6 zákona o dani z príjmov, a to iba pri tých, pri ktorých sa uplatňujú preukázateľné výdavky.
Uvedené priamo vychádza z definície daňovej straty, podľa ktorej daňovou stratou je rozdiel, o ktorý daňové výdavky, t. j. výdavky preukázateľne vynaložené daňovníkom, zaúčtované v účtovníctve daňovníka alebo zaevidované v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14, prevyšujú zdaniteľné príjmy.
Z uvedeného dôvodu daňovník uplatňujúci si paušálne výdavky nemôže dosiahnuť stratu.

Pekne, aby som zase všetko poopravoval:mad:.
Zita5
23.03.10,13:42
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:

V prípade daňovníka (fyzickej osoby) daňová strata môže vzniknúť iba pri príjmoch dosahovaných podľa § 6 zákona o dani z príjmov, a to iba pri tých, pri ktorých sa uplatňujú preukázateľné výdavky.
Uvedené priamo vychádza z definície daňovej straty, podľa ktorej daňovou stratou je rozdiel, o ktorý daňové výdavky, t. j. výdavky preukázateľne vynaložené daňovníkom, zaúčtované v účtovníctve daňovníka alebo zaevidované v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14, prevyšujú zdaniteľné príjmy.
Z uvedeného dôvodu daňovník uplatňujúci si paušálne výdavky nemôže dosiahnuť stratu.

Pekne, aby som zase všetko poopravoval:mad:.

Prosím , prilep Tvoju odpoveď aj do témy J.Ácsovej , kde sa dávajú čiste len otázky a odpovede z DRSR . Ďakujem .
http://www.porada.sk/t123821-otazky-a-odpovede-drsr-dan-z-prijmu.html
K odpovedi ...tak už môžem kľudne spať . Ešte čakám aj ja odpoveď .
ivustek
23.03.10,15:19
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:

V prípade daňovníka (fyzickej osoby) daňová strata môže vzniknúť iba pri príjmoch dosahovaných podľa § 6 zákona o dani z príjmov, a to iba pri tých, pri ktorých sa uplatňujú preukázateľné výdavky.
Uvedené priamo vychádza z definície daňovej straty, podľa ktorej daňovou stratou je rozdiel, o ktorý daňové výdavky, t. j. výdavky preukázateľne vynaložené daňovníkom, zaúčtované v účtovníctve daňovníka alebo zaevidované v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14, prevyšujú zdaniteľné príjmy.
Z uvedeného dôvodu daňovník uplatňujúci si paušálne výdavky nemôže dosiahnuť stratu.

Pekne, aby som zase všetko poopravoval:mad:.

To teraz znamená,že:
1. Nemôžem si vôbec uplatniť pauš.výdavky a urobiť JÚ a podať opravné DP?
2. Alebo môžem použiť pauš.výdavky, pričom výdavky uplatním len do výšky príjmov a tak mi vznikne ČZD - 0?
ivustek
24.03.10,05:06
To teraz znamená,že:
1. Nemôžem si vôbec uplatniť pauš.výdavky a urobiť JÚ a podať opravné DP?
2. Alebo môžem použiť pauš.výdavky, pričom výdavky uplatním len do výšky príjmov a tak mi vznikne ČZD - 0?
Ktoré je správne?
Zita5
24.03.10,05:15
To teraz znamená,že:
1. Nemôžem si vôbec uplatniť pauš.výdavky a urobiť JÚ a podať opravné DP?
2. Alebo môžem použiť pauš.výdavky, pričom výdavky uplatním len do výšky príjmov a tak mi vznikne ČZD - 0?


Podľa môjho názoru

1/ Môžeš sa tak rozhodnúť

2/ Pokiaľ jeho príjmy sú len z podnikania a teda podľa odpovede DRSR nemôže uplatniť stratu , tak vlastne ani nemusí podávať daňové priznanie , len oznámi listom , že nedosahoval v roku 2009 žiadny príjem .
ivustek
24.03.10,05:17
Podľa môjho názoru

1/ Môžeš sa tak rozhodnúť

2/ Pokiaľ jeho príjmy sú len z podnikania a teda podľa odpovede DRSR nemôže uplatniť stratu , tak vlastne ani nemusí podávať daňové priznanie , len oznámi listom , že nedosahoval v roku 2009 žiadny príjem .

Tak tá druhá možnosť ma nenapadla a je vlastne oveľa jednoduchšia.
Zita5
24.03.10,05:20
Tak tá druhá možnosť ma nenapadla a je vlastne oveľa jednoduchšia.

No však vlastne podľa zákona nie je povinný podať DP z dôvodu nedosahovania príjmu z podnikania, v prípade , že je to jeho jedinou činnosťou .:)
mariana11
24.03.10,13:02
Požičala som si príspevok od M3G. Ona ho má v téme odpovede z DRSR. A tam sa asi dávajú len tie odpovede.

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
V prípade daňovníka (fyzickej osoby) daňová strata môže vzniknúť iba pri príjmoch dosahovaných podľa § 6 zákona o dani z príjmov, a to iba pri tých, pri ktorých sa uplatňujú preukázateľné výdavky.
Uvedené priamo vychádza z definície daňovej straty, podľa ktorej daňovou stratou je rozdiel, o ktorý daňové výdavky, t. j. výdavky preukázateľne vynaložené daňovníkom, zaúčtované v účtovníctve daňovníka alebo zaevidované v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14, prevyšujú zdaniteľné príjmy.
Z uvedeného dôvodu daňovník uplatňujúci si paušálne výdavky nemôže dosiahnuť stratu.

Oddelenie metodiky daní a služieb
DR SR pracovisko Banská Bystrica

Váš dopyt:

Dobrý deň,

živnostníkovi sa v roku 2009 nedarilo, nemal žiadne príjmy, avšak odvody do poisťovní platiť musel. V roku 2008 uplatňoval paušálne výdavky, ktoré v roku 2009 nechce zmeniť(v rámci jednoduchosti).

Môže mu vzniknúť strata(t.j. daňová strata)na základe toho, že mal príjem nula, a výdavok zaplatené poistné ? Alebo si toto zaplatené poistné nemôže neuplatniť?

S pozdravom



Ide mi o to podčiarknuté. Podľa ich odpovede nemôže pri paušálnych výdavkoch vzniknúť strata.

Bola nejaká novela , lebo ja mám aj odst. 10( to sú práve paušálne výdavky) uvedený v zákone o dani z príjmu. §17 odst. 1 a/
A oni ho už v tej odpovedi neuviedli. Prečo?
Zita5
24.03.10,13:19
Hááát a toto je čo Marianka ?:eek: Už asi nevedia kde je sever .Treba to reklamovať .
mariana11
24.03.10,14:15
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:

V prípade daňovníka (fyzickej osoby) daňová strata môže vzniknúť iba pri príjmoch dosahovaných podľa § 6 zákona o dani z príjmov, a to iba pri tých, pri ktorých sa uplatňujú preukázateľné výdavky.
Uvedené priamo vychádza z definície daňovej straty, podľa ktorej daňovou stratou je rozdiel, o ktorý daňové výdavky, t. j. výdavky preukázateľne vynaložené daňovníkom, zaúčtované v účtovníctve daňovníka alebo zaevidované v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14, prevyšujú zdaniteľné príjmy.
Z uvedeného dôvodu daňovník uplatňujúci si paušálne výdavky nemôže dosiahnuť stratu.

Pekne, aby som zase všetko poopravoval:mad:.

A ja som si až teraz všimla toto.Prevzala som tvoj príspevok z inej témy a on je aj tu :rolleyes:
ivan999
24.03.10,18:24
Ked sa podava danove priznanie B, kde su uplatnene pausalne vydavky treba aj vykaz o prijimoch a vydavkoch a vykaz majetku a zavazkov? ak ano co treba v nich vyplnit?
dakujem za skoru odpoved
Xanti
24.03.10,18:25
Ked sa podava danove priznanie B, kde su uplatnene pausalne vydavky treba aj vykaz o prijimoch a vydavkoch a vykaz majetku a zavazkov? ak ano co treba v nich vyplnit?
dakujem za skoru odpoved
Nie výkaz nedávaš pri paušalnych výdavkoch.
ivan999
24.03.10,18:39
Cize iba samotne danove + potvrdenie. Dobre tomu chapem?
Xanti
24.03.10,18:40
Cize iba samotne danove + potvrdenie. Dobre tomu chapem?
Ano dobre tomu rozumieš.
ivan999
24.03.10,19:06
Ak sa uplatnuje nezdanitelna polozka na manzelku ak nikde nerobi a nepoberala ani ziadne davky zo socialnej poistovni tak staci prilozit kopiu sobasneho listu alebo aj potvrdenie ze nedostavala ziadne prijmy. Na danovy bonus staci kopia rodneho listu dietata.

Dakujem aj za tuto odpoved
IKA K
24.03.10,23:39
Ak je manželka evidovaná na úrade práce, treba potvrdenie, že nepoberala žiadne príspevky a priložiť k daň. priznaniu čestné prehlásenie manželky, že v r. 2009 nemala žiadne príjmy. Na DB je potrebná kópia rodného listu dieťaťa.
M3G
25.03.10,09:52
Ide mi o to podčiarknuté. Podľa ich odpovede nemôže pri paušálnych výdavkoch vzniknúť strata.

Bola nejaká novela , lebo ja mám aj odst. 10( to sú práve paušálne výdavky) uvedený v zákone o dani z príjmu. §17 odst. 1 a/
A oni ho už v tej odpovedi neuviedli. Prečo?

Je to čudné, ale vôbec to už neriešim, pretože je tak málo času. Možno to začnem riešiť po 31.3.

Každopádne predpokladám, že na Daňovom riaditeľstve robia odborníci, ktorí sú zodpovední za svoje rozhodnutia, pokyny a odpovede, takže v prípade nejakých nezrovnalostí sa budem odvolávať na "najvyšších", nech si to vyriešia medzi sebou.
ada159
26.03.10,06:27
Nemám už dostatok času prečítať všetky príspevky, no potrebovala by som poradiť, či SZČO, ktorý v predch.roku viedol Ju a prechádza teraz na paušal.výdavky, pričom z minulého roku mal neuhr.pohľadávku, ktorá predpokladám mala minulý rok zvýšiť ZD, podáva teraz opravné DP samostatne, alebo aj znovu k opravnému výkazy. Dakujem
jacekova
26.03.10,06:37
Nemám už dostatok času prečítať všetky príspevky, no potrebovala by som poradiť, či SZČO, ktorý v predch.roku viedol Ju a prechádza teraz na paušal.výdavky, pričom z minulého roku mal neuhr.pohľadávku, ktorá predpokladám mala minulý rok zvýšiť ZD, podáva teraz opravné DP samostatne, alebo aj znovu k opravnému výkazy. Dakujem


podla mna podáva len dodatočné DP (ved na výkazoch ani nie je taká kolonka že dodatočne...)
ada159
26.03.10,06:39
o.k. tiež som toho názoru a ešte dotaz, opravné DP sa vypisuje tak, ako má resp. malo vypadať riadne?
jacekova
26.03.10,06:43
o.k. tiež som toho názoru a ešte dotaz, opravné DP sa vypisuje tak, ako má resp. malo vypadať riadne?

áno presne tak
ada159
26.03.10,06:52
dakujem moc
otázka
26.03.10,08:34
Nadväzujem na túto tému a chcem sa spýtať, či sa vyčísľuje kurzový rozdiel aj pri paušálnych výdavkoch.
ivustek
26.03.10,10:54
Požičala som si príspevok od M3G. Ona ho má v téme odpovede z DRSR. A tam sa asi dávajú len tie odpovede.

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
V prípade daňovníka (fyzickej osoby) daňová strata môže vzniknúť iba pri príjmoch dosahovaných podľa § 6 zákona o dani z príjmov, a to iba pri tých, pri ktorých sa uplatňujú preukázateľné výdavky.
Uvedené priamo vychádza z definície daňovej straty, podľa ktorej daňovou stratou je rozdiel, o ktorý daňové výdavky, t. j. výdavky preukázateľne vynaložené daňovníkom, zaúčtované v účtovníctve daňovníka alebo zaevidované v evidencii daňovníka podľa "]]§ 6 ods. 11 alebo 14, prevyšujú zdaniteľné príjmy.[/U]
Z uvedeného dôvodu daňovník uplatňujúci si paušálne výdavky nemôže dosiahnuť stratu.

Oddelenie metodiky daní a služieb
DR SR pracovisko Banská Bystrica

Váš dopyt:

Dobrý deň,

živnostníkovi sa v roku 2009 nedarilo, nemal žiadne príjmy, avšak odvody do poisťovní platiť musel. V roku 2008 uplatňoval paušálne výdavky, ktoré v roku 2009 nechce zmeniť(v rámci jednoduchosti).

Môže mu vzniknúť strata(t.j. daňová strata)na základe toho, že mal príjem nula, a výdavok zaplatené poistné ? Alebo si toto zaplatené poistné nemôže neuplatniť?

S pozdravom
[/COLOR]


Ide mi o to podčiarknuté. Podľa ich odpovede nemôže pri paušálnych výdavkoch vzniknúť strata.

Bola nejaká novela , lebo ja mám aj odst. 10( to sú práve paušálne výdavky) uvedený v zákone o dani z príjmu. §17 odst. 1 a/
A oni ho už v tej odpovedi neuviedli. Prečo?

Myslím, že to definovali správne-vychádzali z definície daňovej straty-§2odst.3písm.k
-daňová strata - rozdiel, o ktorý daňové výdavky/§2odst.3písm.i -daňový výdavok-náklad na dosiahnutie, a udržanie prjmov preukázateľne vynaložených daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa §6 odst.11 alebo 14/
prevyšujú zdaniteľné príjmy.

Z toho vychádza, že strata môže vzniknúť iba vtedy ak daňové výdavky prevyšujú zdaniteľné príjmy. A paušálne výdavky nie sú daňové výdavky - viď definíciu daň.výdavku-vyššie.
otázka
26.03.10,11:54
Ja už som taká zblbnutá z toho nasávania informácií...Doobeda som niekde na túto informáciu narazila, neviem nájsť tú tému. Ale logika by nemala pustiť, pretože kurzové rozdiely sa účtujú len cez uzávierkové operácie v PD.
Jana_clenka
26.03.10,19:33
Myslím, že to definovali správne-vychádzali z definície daňovej straty-§2odst.3písm.k
-daňová strata - rozdiel, o ktorý daňové výdavky/§2odst.3písm.i -daňový výdavok-náklad na dosiahnutie, a udržanie prjmov preukázateľne vynaložených daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa §6 odst.11 alebo 14/
prevyšujú zdaniteľné príjmy.

Z toho vychádza, že strata môže vzniknúť iba vtedy ak daňové výdavky prevyšujú zdaniteľné príjmy. A paušálne výdavky nie sú daňové výdavky - viď definíciu daň.výdavku-vyššie.

V súvislosti s touto problematikou mi ešte vŕta v hlave jedna vec.
Zhrniem to - pri paušálnych výdavkoch nemôže vzniknúť daňová strata, lebo ... § 2, písm.k - "daňová strata je rozdiel, o ktorý daňové výdavky prevyšujú zdaniteľné príjmy".
Ale §2 písm.j hovorí "základom dane je rozdiel, o ktorý zdaniteľné príjmy prevyšujú daňové výdavky". A teda - v tomto prípade už definícia daňového výdavku nevadí ???

Pozn. Aj logicky mi vyplýva ... napr. príjmy = 0 € a zaplatené poistné = 100 €. Ak použijem paušálne výdavky, bude toto poistné jediným výdavkom, bude preukázateľne zaplatené, ale nevznikne mi strata.
No ak budem mať napr. daňovú evidenciu, rovnako vykážem nulový príjem, rovnaké poistné, rovnako preukázateľne zaplatené a vznikne mi strata.

Mne to príde, že aj pri paušálnych výdavkoch (aspoň vo výške o ktorú poistné prevyšuje príjmy, t.j. bez odpočítania 40%) by mala byť daňová strata "uznaná".
Ale žiaľ zrejme to "cítim" zle, lebo vo viacerých zdrojoch som už našla opak, aj keď by sa mi veľmi hodilo aby to tak nebolo ...
ivustek
27.03.10,07:09
V súvislosti s touto problematikou mi ešte vŕta v hlave jedna vec.
Zhrniem to - pri paušálnych výdavkoch nemôže vzniknúť daňová strata, lebo ... § 2, písm.k - "daňová strata je rozdiel, o ktorý daňové výdavky prevyšujú zdaniteľné príjmy".
Ale §2 písm.j hovorí "základom dane je rozdiel, o ktorý zdaniteľné príjmy prevyšujú daňové výdavky". A teda - v tomto prípade už definícia daňového výdavku nevadí ???

Pozn. Aj logicky mi vyplýva ... napr. príjmy = 0 € a zaplatené poistné = 100 €. Ak použijem paušálne výdavky, bude toto poistné jediným výdavkom, bude preukázateľne zaplatené, ale nevznikne mi strata.
No ak budem mať napr. daňovú evidenciu, rovnako vykážem nulový príjem, rovnaké poistné, rovnako preukázateľne zaplatené a vznikne mi strata.

Mne to príde, že aj pri paušálnych výdavkoch (aspoň vo výške o ktorú poistné prevyšuje príjmy, t.j. bez odpočítania 40%) by mala byť daňová strata "uznaná".
Ale žiaľ zrejme to "cítim" zle, lebo vo viacerých zdrojoch som už našla opak, aj keď by sa mi veľmi hodilo aby to tak nebolo ...

Mne to tiež vôbec nesedí. Ja konkrétne som mala príjem -0,- a iba výdavky na ZP. Prerábala som kôli tej strate DP a vlastne mi strata vyšla taká istá. Len čo som mala robotu s prerábaním,prepisovaním a cestovaním 30 km na DÚ.
mariana11
28.03.10,07:08
Myslím, že to definovali správne-vychádzali z definície daňovej straty-§2odst.3písm.k
-daňová strata - rozdiel, o ktorý daňové výdavky/§2odst.3písm.i -daňový výdavok-náklad na dosiahnutie, a udržanie prjmov preukázateľne vynaložených daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa §6 odst.11 alebo 14/
prevyšujú zdaniteľné príjmy.

Z toho vychádza, že strata môže vzniknúť iba vtedy ak daňové výdavky prevyšujú zdaniteľné príjmy. A paušálne výdavky nie sú daňové výdavky - viď definíciu daň.výdavku-vyššie.

V tomto s tebou súhlasím.
Mne nešlo do hlavy len toto:

§ 17
Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane

(1) Pri zisťovaní základu dane alebo daňovej straty sa vychádza

a) u daňovníka účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva1) alebo u daňovníka, ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 10 alebo ods. 11 alebo 14, z rozdielu medzi príjmami a výdavkami,


Toto odst.10 by potom nemalo byť uvedené, v tom odstavci. Lebo podľa mňa na základe uvedeného by strata mohla vyjsť. Aj keď na základe iných paragrafov zasa nie.

Doplním svoj príspevok, lebo som tuším konečne uznala, že pri paušálnych výdavkoch nemôže byť strata. A ten § 17 ten v prípade paušálnych výdavkoch hovorí len o zisťovaní základu dane, keďže daňová strata sa ho netýka.
marjankaj
28.03.10,08:02
V tomto s tebou súhlasím.
Mne nešlo do hlavy len toto:

§ 17
Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane

(1) Pri zisťovaní základu dane alebo daňovej straty sa vychádza

a) u daňovníka účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva1) alebo u daňovníka, ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 10 alebo ods. 11 alebo 14, z rozdielu medzi príjmami a výdavkami,



Naozaj neviem načo sú vám všelijaké vyjadrenia, keď v zákone je to jasne napísané.
mariana11
28.03.10,08:46
Naozaj neviem načo sú vám všelijaké vyjadrenia, keď v zákone je to jasne napísané.

Tak teraz neviem, ty si za to , že môže byť strata?
hajni
29.03.10,09:22
Prosím o radu, môže si daňovník uplatňovať paušálne výdavky keď dostal dotáciu z úradu práce, ktorú ešte nevyčerpal? Mal zrušenú živnosť a po pól roku znova obnovenú. Dostal dotáciu v decembri a začal ju čerpať až v tomto roku. Prosím poraďte ak niekto viete.
Xanti
29.03.10,09:24
Prosím o radu, môže si daňovník uplatňovať paušálne výdavky keď dostal dotáciu z úradu práce, ktorú ešte nevyčerpal? Mal zrušenú živnosť a po pól roku znova obnovenú. Dostal dotáciu v decembri a začal ju čerpať až v tomto roku. Prosím poraďte ak niekto viete.
Živnosť otvoril od 1.1.2010 alebo skôr?
Ak skôr? Aká je výška dotácie? Výška príjmov? Aby náhodou nemusel platiť vysoké odvody do ZP a SP, ak spraví paušalne výdavky za rok 2009.

A môže si uplatniť paušalne výdavky živnostník.
hajni
29.03.10,11:20
Živnosť si nanovo otvoril 15.11.2009. Výška dotácie bola 3775,24. Ale v roku 2009 si z nej nevyčerpal len 24,32 eur. Príjmy mal 6305 eur.
Xanti
29.03.10,11:22
Živnosť si nanovo otvoril 15.11.2009. Výška dotácie bola 3775,24. Ale v roku 2009 si z nej nevyčerpal len 24,32 eur.
Počas celého roka 2009 nemal žiaden príjem na živnosť?
Ked píšeš o opätovnom otvorení. Ak nemal tak relatívne môže spraviť paušalne od júla nebude platcom do SP, do ZP výjdu vysoké preddavky to sa riešilo v inej téme ( http://www.porada.sk/t136315-mozem-si-uplatnit-danovy-bonus.html?highlight=odvody ), že treba požiadať o zníženie lebo to bude skreslené dvoma mesiacmi živnosti.
ivustek
29.03.10,11:30
Počas celého roka 2009 nemal žiaden príjem na živnosť?
Ked píšeš o opätovnom otvorení. Ak nemal tak relatívne môže spraviť paušalne od júla nebude platcom do SP, do ZP výjdu vysoké preddavky to sa riešilo v inej téme ( http://www.porada.sk/t136315-mozem-si-uplatnit-danovy-bonus.html?highlight=odvody ), že treba požiadať o zníženie lebo to bude skreslené dvoma mesiacmi živnosti.

Xanti , isto nebude od júla 2010 platcom odvodov do SP? Výpis z DP za r.2009 by mal zaslať a 1.7.2010 bude SZČO, takže aj odvody by mal platiť. Či sa mýlim?
Xanti
29.03.10,11:35
Xanti , isto nebude od júla 2010 platcom odvodov do SP? Výpis z DP za r.2009 by mal zaslať a 1.7.2010 bude SZČO, takže aj odvody by mal platiť. Či sa mýlim?
Určite ak mal príjem len dotáciu .. suma 3775,24 € je menej ako 3834,96 € (12x319,58 ),
vypis samozrejme zasiela. A nepresiahne príjem zo SZCO tak nebude platiť odvody od 1.7.2010
IKA K
29.03.10,16:32
Opozdená SZČO - živnosť pohostinské služby bola ukončená v 3/2009, môže si uplatníť paušálne výdavky aj keď mal zamestnancov ?
Nenašla som žiadny predpis v postupoch učtovania ani v zákone o dani z príjmov, ktorý by o tom pojednával.
babi2
29.03.10,16:50
Opozdená SZČO - živnosť pohostinské služby bola ukončená v 3/2009, môže si uplatníť paušálne výdavky aj keď mal zamestnancov ?
Nenašla som žiadny predpis v postupoch učtovania ani v zákone o dani z príjmov, ktorý by o tom pojednával.
Zákon hovorí, že paušálne výdavky si môže uplatniť daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia. Nehovorí o tom že SZČO, ak si chce uplatniť paušálne výdavky, nemôže mať zamestnancov.
IKA K
29.03.10,18:49
Ďakujem...
IKA K
30.03.10,10:00
Pri uplatnení paušál. výdavkov v r. 2009 bude musieť upraviť základ dane za r.2008 - podať DDP, pretože v r. 2008 viedol JÚ/
v r. 2008 má neuhradené záväzky vo výške 200 tis. Sk, žiadne pohľadávky/
Pri uplatnení paušál. výdavk. v r. 2009 nemusí viesť evidenciu záväzkov, a teda upravovať ZD v rámci uzávierk. operácii o neuhradené záv. za 1-3/2009 -pri skončení živnosti. Pohľadávky má len voči DÚ - vyplatený daň.bonus zamestnávateľom za 1-3/2009, ale ten nepatrí medzi zdaniteľ. príjmy. Zásoby nemá.
Prosím o vyjadrenie, z časového stresu by som nerada urobila nejakú chybu.
Ako postupovať pri skončení živnosti /uzavretí učtovníctva/ - a uplatnení paušál. výdavkov?
Zita5
30.03.10,10:12
Pri uplatnení paušál. výdavkov v r. 2009 bude musieť upraviť základ dane za r.2008 - podať DDP, pretože v r. 2008 viedol JÚ/
v r. 2008 má neuhradené záväzky vo výške 200 tis. Sk, žiadne pohľadávky/
Pri uplatnení paušál. výdavk. v r. 2009 nemusí viesť evidenciu záväzkov, a teda upravovať ZD v rámci uzávierk. operácii o neuhradené záv. za 1-3/2009 -pri skončení živnosti.

Pohľadávky má len voči DÚ - vyplatený daň.bonus zamestnávateľom za 1-3/2009, ale ten nepatrí medzi zdaniteľ. príjmy. Zásoby nemá.
Prosím o vyjadrenie, z časového stresu by som nerada urobila nejakú chybu.
Ako postupovať pri skončení živnosti pri uzavretí učtovníctva - pri uplatnení paušál. výdavkov?

Nerozumiem skončeniu živnosti , prechádza na paušál a aj končí živnosť , či ako ?
Jarunka NR
30.03.10,11:20
Dobrý deň. Mám urobiť daňové priznanie bratovi - podnikateľovi, ktorý začal podnikať 07/2009 a uvažujem či je pre neho výhodné uplatniť si paušálne výdavky. Keď pozerám na jeho skutočné výdavky, tak prevyšujú príjmy. Takže by som mu mala urobiť jednoduché účtovníctvo a uplatniť reálne výdavky!? Chcela by som sa vyhnúť účtovaniu. Vie mi niekto poradiť jednoduchší spôsob, keď je určite v strate? Vopred ďakujem za odpoveď.
Zita5
30.03.10,11:33
Dobrý deň. Mám urobiť daňové priznanie bratovi - podnikateľovi, ktorý začal podnikať 07/2009 a uvažujem či je pre neho výhodné uplatniť si paušálne výdavky. Keď pozerám na jeho skutočné výdavky, tak prevyšujú príjmy. Takže by som mu mala urobiť jednoduché účtovníctvo a uplatniť reálne výdavky!? Chcela by som sa vyhnúť účtovaniu. Vie mi niekto poradiť jednoduchší spôsob, keď je určite v strate? Vopred ďakujem za odpoveď.

Je celkom bežné , že prvý rok môže byť v strate . Prečo by ste mu chceli vlastne poškodiť , ak napríklad v roku 2010 dosiahne vyšší ZD , tak si stratu môže uplatniť .
IKA K
30.03.10,11:51
Nerozumiem skončeniu živnosti , prechádza na paušál a aj končí živnosť , či ako ?[/QUOTE]
Áno Zitka, skončil živnosť 31.3.2009, v r. 2008 viedol JÚ, a z časovej tiesni prechádza na paušál. výdavky pri spracovaní DP za r. 2009
Jarunka NR
30.03.10,11:55
Nerada by som mu poškodila, preto som si stiahla aj jednoduché účtovníctvo Alfa a pokúsila som sa mu tam nahodiť došlé a odoslané faktúry, ale s bankovým výpisom (osobný vklad a výber) a pokladňou (záporné hodnoty) mám problém. A tak málo času.. Neviem či to sama zvládnem..

Zita5 ďakujem za odpoveď.
IKA K
30.03.10,12:12
Do pokladne urob ako prvý zápis osobný vklad podnikateľa - jeho výšku prispôsob tak, aby o niečo prevyšoval výdavky, keď ti vyjde v zostatku záporná hodnota, oprav zápis osobný vklad podnikateľa tým, že zvýšiš jednoducho sumu - prepíšeš ...
IKA K
30.03.10,12:19
Pôvodca textu príspevku: Zita5 Nerozumiem skončeniu živnosti , prechádza na paušál a aj končí živnosť , či ako ?
Áno Zitka, skončil živnosť 31.3.2009, v r. 2008 viedol JÚ, a z časovej tiesni prechádza na paušál. výdavky pri spracovaní DP za r. 2009

A druhý dôvod je, že pri pokračovaní JÚ by nedosiaho kladný základ dane a nemal by nárok na daň. bonus.
V učtovníctve za r. 2008 mal neuhradené záväzky 200 tis. Sk a tie nestihol uhradiť do 31.3.2009, takže by som musela upravovať ZD k 31.3.2009 o tieto záväzky a vznikla by mu strata za r. 2009.

Pokiaľ podá DDP za r. 2008, kde si zahrnie nevyrovnané záväzky 200 tis.Sk do výdavkov, vznikne mu strata za r. 2008. ktorú si ale nemusí uplatniť v DP za r. 2009. Je to správne ? Vyjde mu za r. 2009 kladný základ dane a nárok na DB. Prosím potvrďte mi moju úvahu, lebo stresujem, už pomaly rozmýšľam i o tom aký je dnes deň /dátum je mi jasný/
Jarunka NR
30.03.10,12:20
Aha a zvýšením danej sumy sa vyhnem ďalším podobným zápisom. Ďakujem :)
IKA K
30.03.10,12:48
Áno, nie je dôvod opakovane robiť zápis osob. vklad, keď môžeš jednorázove vložiť vyššiu sumu ....
IKA K
30.03.10,12:50
Pôvodca textu príspevku: Zita5 Nerozumiem skončeniu živnosti , prechádza na paušál a aj končí živnosť , či ako ?
Áno Zitka, skončil živnosť 31.3.2009, v r. 2008 viedol JÚ, a z časovej tiesni prechádza na paušál. výdavky pri spracovaní DP za r. 2009

A druhý dôvod je, že pri pokračovaní JÚ by nedosiahol kladný základ dane a nemal by nárok na daň. bonus.
V učtovníctve za r. 2008 mal neuhradené záväzky 200 tis. Sk a tie nestihol uhradiť do 31.3.2009, takže by som musela upravovať ZD k 31.3.2009 o tieto záväzky a vznikla by mu strata za r. 2009. Doplňujem - má povinnosť daňovník pri ukončení živnosti v r. 2009 upraviť základ dane o neuhradené záväzky z predchádzajúceho zdaňovacieho obdobia ? Je možné, že by túto možnosť nevyužil, keby mu to pomohlo aby získal kladný základ dane a nárok na DB?

Pokiaľ podá DDP za r. 2008, kde si zahrnie nevyrovnané záväzky 200 tis.Sk do výdavkov, vznikne mu strata za r. 2008. ktorú si ale nemusí uplatniť v DP za r. 2009. Je to správne ? Vyjde mu za r. 2009 kladný základ dane a nárok na DB. Prosím potvrďte mi moju úvahu, lebo stresujem, už pomaly rozmýšľam i o tom aký je dnes deň /dátum je mi jasný/
posúvam ... a ďakujem
IKA K
30.03.10,15:41
Pôvodca textu príspevku: Zita5 Nerozumiem skončeniu živnosti , prechádza na paušál a aj končí živnosť , či ako ?

Áno Zitka, skončil živnosť 31.3.2009, v r. 2008 viedol JÚ, a z časovej tiesni prechádza na paušál. výdavky pri spracovaní DP za r. 2009

A druhý dôvod je, že pri pokračovaní JÚ by nedosiahol kladný základ dane a nemal by nárok na daň. bonus.
V učtovníctve za r. 2008 mal neuhradené záväzky 200 tis. Sk a tie nestihol uhradiť do 31.3.2009, takže by som musela upravovať ZD k 31.3.2009 o tieto záväzky a vznikla by mu strata za r. 2009. Doplňujem - má povinnosť daňovník pri ukončení živnosti v r. 2009 upraviť základ dane o neuhradené záväzky z predchádzajúceho zdaňovacieho obdobia ? Je možné, že by túto možnosť nevyužil, keby mu to pomohlo aby získal kladný základ dane a nárok na DB?

Pokiaľ podá DDP za r. 2008, kde si zahrnie nevyrovnané záväzky 200 tis.Sk do výdavkov, vznikne mu strata za r. 2008. ktorú si ale nemusí uplatniť v DP za r. 2009. Je to správne ? Vyjde mu za r. 2009 kladný základ dane a nárok na DB. Prosím potvrďte mi moju úvahu, lebo stresujem, už pomaly rozmýšľam i o tom aký je dnes deň /dátum je mi jasný/
posúvam ... a ďakujem
Zita5
30.03.10,15:58
IKA , ak chcete prejsť v roku 2009 na paušálne výdavky , tak upravujte ZD rok predtým, t.j. rok 2008 podľa Zákona o dani z príjmu /už som to nespočetne veľa krát priložila do príspevkov /



(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,

(10) Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou, 1) upraví základ dane podľa odseku 8 za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene.

To znamená , že pri úprave základu dane v roku 2008 upravujete aj o neuhradené záväzky, ktoré by boli výdavkami podľa §19.
A mám pocit,že Vám hlavne o tie záväzky ide.
Zita5
30.03.10,16:29
V roku 2009 ukončí 31.3.2009 živnosť a upravuje základ dane - toto obdobie má paušálne výdavky



(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).


Takže v roku 2008 sa jednoducho povedané zbavíte záväzkov , ktoré by boli výdavkom a v roku ukončenia živnosti vlastne upravíte o nespotrebované zásoby a neuhradené pohľadávky + od januára do marca vediete evidenciu príjmov a zohľadníte paušálne výdavky + skutočne zaplatené poistné.
IKA K
30.03.10,17:01
Je mi jasné, že pri prechode na paušál upravuje ZD o neuhradené záväzky za r. 2008, text písaný červeným bol myslený tak, že ak by pokračoval vo vedení JÚ a pri zániku živnosti ku 31.3.2009 má povinnosť upraviť ZD o neuhradené záväzky z r. 2008? Ak by mal možnosť neupraviť ZD o tieto neuhrad. záv. za r. 2008, vyšiel by mu kladný základ dane, v opačnom prípade mu vychádza strata a nemá nárok na DB.

Pri uplatnení paušál. výdavkov za 1-3/2009 mu vzniká pomerne vysoký základ dane na platenie ZP, v RZZP mu vyšiel vysoký nedoplatok okolo 400 €. Preto tá úvaha.
Snažím sa o to, aby výsledok DP bol v jeho prospech najvýhodnejší.

Zitka, som Vám vďačná za Vaše profesionálne odpovede a oceňujem Vašu trpezlivosť, ochotu s akou prikladáte ku každému dotazu znenie zákona, vyjadrenia DÚ, mnohé som pochopila vďaka Vám, veľmi mi pomohli a som si istá, že nielen mne.
Zita5
30.03.10,17:12
Je mi jasné, že pri prechode na paušál upravuje ZD o neuhradené záväzky za r. 2008, text písaný červeným bol myslený tak, že ak by pokračoval vo vedení JÚ a pri zániku živnosti ku 31.3.2009 má povinnosť upraviť ZD o neuhradené záväzky z r. 2008? Ak by mal možnosť neupraviť ZD o tieto neuhrad. záv. za r. 2008, vyšiel by mu kladný základ dane, v opačnom prípade mu vychádza strata a nemá nárok na DB.

Pri uplatnení paušál. výdavkov za 1-3/2009 mu vzniká pomerne vysoký základ dane na platenie ZP, v RZZP mu vyšiel vysoký nedoplatok okolo 400 €. Preto tá úvaha.
Snažím sa o to, aby výsledok DP bol v jeho prospech najvýhodnejší.

Ak by viedol aj v roku 2008 JU a rovnako aj v roku 2009 a ukončí živnosť , tak upravuje základ dane okrem iného aj o záväzky .Zostatok záväzkov v roku 2008 sa prenáša do roku 2009 ako počiatočný stav .
Ak v roku 2008 nemal uhradené všetky záväzky , tak je samozrejmé , pokiaľ ich neuhradí do konca podnikania , tak ZD upravuje o všetky záväzky , ktoré mu ku dňu podnikania zostanú nevysporiadané v Knihe záväzkov .
Zita5
30.03.10,17:18
Je mi jasné, že pri prechode na paušál upravuje ZD o neuhradené záväzky za r. 2008, text písaný červeným bol myslený tak, že ak by pokračoval vo vedení JÚ a pri zániku živnosti ku 31.3.2009 má povinnosť upraviť ZD o neuhradené záväzky z r. 2008? Ak by mal možnosť neupraviť ZD o tieto neuhrad. záv. za r. 2008, vyšiel by mu kladný základ dane, v opačnom prípade mu vychádza strata a nemá nárok na DB.

Pri uplatnení paušál. výdavkov za 1-3/2009 mu vzniká pomerne vysoký základ dane na platenie ZP, v RZZP mu vyšiel vysoký nedoplatok okolo 400 €. Preto tá úvaha.
Snažím sa o to, aby výsledok DP bol v jeho prospech najvýhodnejší.

Zitka, som Vám vďačná za Vaše profesionálne odpovede a oceňujem Vašu trpezlivosť, ochotu s akou prikladáte ku každému dotazu znenie zákona, vyjadrenia DÚ, mnohé som pochopila vďaka Vám, veľmi mi pomohli a som si istá, že nielen mne.

Prihliadate na veľa aspektov v jeho prospech . Lenže niekedy sa to nedá , aby aj platil nízku daň, aby nemal vysoký daňový základ z dôvodu RZZP , a ešte aby aj dostal daňový bonus .To si musí uvedomiť aj živnostník .
IKA K
30.03.10,17:30
Zitka, som Vám vďačná za Vaše profesionálne odpovede a oceňujem Vašu nesmiernu trpezlivosť, ochotu s akou prikladáte ku každému dotazu znenie zákona, vyjadrenia DÚ, mnohé som pochopila vďaka Vám, veľmi mi pomohli a som si istá, že nielen mne.
Ešte raz ďakujem.....

Nebola som si istá, že ste čítala moju úpravu príspevku, tak oceňujem duplicitne.
Zita5
30.03.10,17:36
Zitka, som Vám vďačná za Vaše profesionálne odpovede a oceňujem Vašu nesmiernu trpezlivosť, ochotu s akou prikladáte ku každému dotazu znenie zákona, vyjadrenia DÚ, mnohé som pochopila vďaka Vám, veľmi mi pomohli a som si istá, že nielen mne.
Ešte raz ďakujem.....

Účel Porady je pomáhať si navzájom .;)
Lenže teraz neviem výsledok , že ako ste sa rozhodli to uzavrieť .:)
IKA K
30.03.10,18:03
Podá DDP za r. 2008, v r. 2009 si uplatní paušálne výdavky, vyjde mu kladný základ dane, má nárok na DB za 10 mes. na 2 deti vo výške 391,84 € /za 2 mes. si uplatnila partnerka u zamestnávateľa/ a doplatí RZZP približne 390 €, ZP za 1-3/2009 neplatil, tak má vlastne zvýšené odvody len o 266 €, lebo 3x41,37€ by mal povinnosť aj tak zaplatiť.
Tak to vidím ja, z môjho pohľadu pre neho najlepšie riešenie. Ešte sa musí vyjadriť, či s tým súhlasí daňovník -živnostník.
Prajem pekný večer .... :):)