jojo35
01.12.08,14:46
Dobrý deň,mám taký problém.v roku 2006 sme kúpili pozemky, dnes som započul že nebolo oslovené predkúpne právo pred predajom.ako postupovať? môžem tej dotyčnej pozemky vrátiť darovacou zmluvou,ona osloví všetkých vlastníkov predkúpnym právom a po vyjadrení sa všetkých spoluvlastníkov mi tie pozemky naspäť daruje darovacou zmluvou? naráža to niekde v zákone na nepriechodnosť?
Ďakujem
Chobot
01.12.08,14:10
Dobrý deň,mám taký problém.v roku 2006 sme kúpili pozemky, dnes som započul že nebolo oslovené predkúpne právo pred predajom.ako postupovať? môžem tej dotyčnej pozemky vrátiť darovacou zmluvou,ona osloví všetkých vlastníkov predkúpnym právom a po vyjadrení sa všetkých spoluvlastníkov mi tie pozemky naspäť daruje darovacou zmluvou? naráža to niekde v zákone na nepriechodnosť?
Ďakujem

Neposkytnutie predkupného práva ostatným spolumajiteľom nerobí kúpno-predajnú zmluvu absolútne neplatnou. Teda inak povedané, ak kúpnu zmluvu nenapadnú súdne ostatní spolumajitelia, lebo im nebolo ponúknuté predkupné právo, tak sa nič nedeje.

Jedine keby niektorý spolumajiteľ bol nespokojný, že mu to nebolo ponúknuté na kúpu, vtedy môže byť problém. Takže uveď, či niekto namieta, že mu nebol pozemok prednostne ponúknutý. Ak nie, netreba nič riešiť. Ak áno, bude treba počkať na rozhodnutie súdu, či vysloví neplatnosť kúpnej zmluvy.

Nerobte čachre machre zbytočne tým darovaním a potom späťdarovaním.
marjankaj
01.12.08,14:13
Dobrý deň,mám taký problém.v roku 2006 sme kúpili pozemky, dnes som započul že nebolo oslovené predkúpne právo pred predajom.ako postupovať? môžem tej dotyčnej pozemky vrátiť darovacou zmluvou,ona osloví všetkých vlastníkov predkúpnym právom a po vyjadrení sa všetkých spoluvlastníkov mi tie pozemky naspäť daruje darovacou zmluvou? naráža to niekde v zákone na nepriechodnosť?
Ďakujem

A čo keď niekto nebude súhlasiť? Ty si to kúpil, chceš to darovať zadarmo a potom sa ti to nevráti? Dobrý obchod.
vieroslava
01.12.08,14:16
A prečo by si to robil?
Je na ostatných spoluvlastníkoch aby sa domáhali svojho predkupného práva, ak budú mať o to záujem. Ak to doteraz neurobili, asi nemajú záujem využiť toto právo.