Bastian
04.12.08,08:13
Napíšte sem čo si o tom myslíte.

Ja si myslím, že nie. Ale budem zvedavý ako to vnímajú ostatní poraďáci. Gazduje štát dobre podľa Vás? Podľa mňa súkromník gazduje neporovnateľne lepšie a aj ľuďom dáva oveľa viac.

Pôvodne som napísať ešte niečo do témy Budeme do konca tohto týždňa pravdepodobne okradnutý o 2.000.000.000 SK (http://www.porada.sk/t95669-budeme-do-konca-tohto-tyzdna-pravdepodobne-okradnuty-o-2-000-000-000-sk.html) ale nakoľko sa tam posledne písalo už viac od veci ako k téme a tiež názov témy hovoril o niečom inom, tak to napíšem sem.

Súkromník si podľa mňa váži pracujúcich ľudí aj veci viac ako štát. Prečo si to myslím? Lebo štát zaplatí aj darebákovi (ktorý skoro ani nepracuje). Lebo veci spoločné nikdy nevydržia toľko ako keď sú v rukách niekoho. Súkromník dohliada na produktivitu práce a lajdákovi nezaplatí. Tiež dohliada na šetrné zaobchádzanie s vecami.
Štát je veľmi zlý vychovávateľ. Učí ľudí ľahostajnosti, nezodpovednosti a lenivosti. Neexistuje spôsob, ako by sa to dalo zmeniť. Čo sa platí z bezodnej pokladne, to nikoho netrápi. Tam je pes zakopaný.
Bastian
04.12.08,08:02
Budem reagovať na jeden príspevok z inej témy, ale hodí sa to práve sem:

Bastian ty mas vo vela veciach pravdu, ale vadi mi iba to, ze obvinujes tuto konkretnu vladu a pritom takyto stav je trvaly, kauzy a kauzicky su tu stale. Ja, ked si pomyslim napriklad na malu privatizaciu, tak este aj dnes ma pochyti zlost, to bol taky podvod, ako davno nie, len tie holanske drazby, ved to boldo neba volajuci podvod a kuponova privatizacia, no hroza, rozklad druzstiev, predaj statnych zlatych nosnic, atd....................................... Takze vramci zachovania objektivity musime sa pytat, ci potom ta uzasna demokracia a s tym spojene aj to tebou tak zvelebovane sukromne vlastnictvo je az take uzasne, ci naozaj to nie je cesta do blba. Ja, keby som bola niektorym tym megapodnikatelom tak asi budem na tvojej strane, ale pokial zamestnanci takto spokojneho cloveka maju pri riadnej praci spolu prijem do rodiny 16-20.000,-sk cisteho, z toho 7.000,- ich stoji byt a to su frajeri, pretoze ho maju este zo socializmu a tym padom nemusia splacat hypoteku, maju dvoch studentov, ktori ich pri najvacsej skromnosti stoja 10.000,-spolu, tak moj pohlad na to uzasne sukromne vlastnictvo sa diamentralne zmeni, ze?

Ja nie som žiadny megapodnikateľ...
Súkromné vlastníctvo, resp. súkromné podnikanie je výhodné hlavne pre "obyčajných" ľudí. Len na to ešte neprišli niektorí... Ten kto si začne organizovať sám život, zistí koľko výhod to má a že nie je limitovaný ničím. Práve tým megapodnikom sa hodia spútaní mravčekovia, ktorým dajú iba taký plat, aby mali dosť síl na ďalší deň v práci v ich fabrike.

Pozri dnes je demokracia. Nikto nie je nútený niekde zostať. Keď je niekto niekde nespokojný, tak môže zmeniť prácu, prípadne môže vycestovať do zahraničia za prácou alebo to môže skúsiť na vlastné triko a založí si živnosť... Na Slovensku by v dnešnej dobe nemal nikto plakať... stačilo keď plakali za totality. V dnešnej dobe sa môžu sťažovať nejakí Afričania, ktorí to majú naozaj ťažké a naozaj majú obmedzené možnosti.

Sám som pracoval v zahraničí – nečakal tu na žiadne zázraky ani na žiadne pečené holuby, ktoré začnú z neba padať. Dobre som vedel, s akým platom môžem rátať v obore v akom som sa vyučil. Nenariekal som a nezostal som iba pri porovnávaní našich a ich platov. Pochopil som realitu a podľa toho som jednal. Keď som si ale uvedomil, že ani to nie je najlepšia cesta na sebarealizáciu, tak som sa pustil sám do niečoho. To, čo tu často čítam, že je potrebné mať aspoň nejaký balík na začiatok je len výhorka pre zbabelcov.
Pravdaže, keď chce niekto začať hneď vo veľkom štýle, alebo v obore kde treba nejaký ten milión na štart, tak to je o niečom inom. Ale vo väčšine prípadov stačí na rozbehnutie niečoho chuť a motivácia.

Dokonca aj moja mama pochopila, že ak chce zarobiť viac, tak jedna z možností je naučiť sa jazyk a vycestovať za prácou. Kúpila si pásky a na staré kolená sa začala učiť jazyk. Ona tiež patrí medzi ľudí, ktorí nemajú problém zapnúť motor na plné obrátky a dokáže pohnúť zadkom keď niečo chce. Nepatrí medzi tých, ktorí naletia na lacné sľuby... pritom keby som Vám sem napísal aký dôchodok jej dali, tak by ste tomu neuverili. Páči sa mi na nej to, že nenarieka, nečaká, nežiada ale koná.

V dnešnej dobe má každý na výber. Zdraví ľudia by sa v dnešnej dobe nemali sťažovať. Sťažujú sa len tí, ktorí čakajú na tie pečené holuby... tie - čuduj sa svete – zatiaľ neprichádzajú. A asi ani neprídu. Keď tak, max. príde niekto, kto začne omrvinkami lepiť oči lenivcom...

Môj pohľad na súkromné vlastníctvo sa nemení určite.
Bastian
04.12.08,13:33
Prečo štátny zamestnanci nemajú takú produktivitu ako nejaký súkromník alebo zamestnanec u súkromníka? Lebo štátu to je jedno. To čo sa platí z nejakej spoločnej pokladne to nebolí... Ani sa nedá zistiť kde všade unikajú miliardy, lebo to nikomu nechýba. Iba ak niečo vyňúra nejaký novinár... To čo je v rukách štátu to väčšinou funguje na veľmi drahom režime. Milión sem milión tam a nikde nikomu nič nechýba, nikoho nič netrápi... Ak sa má niečo urobiť, tak súťaž vyhrá väčšinou firma blízka niekomu odtiaľ a pravdaže sa to urobí niekoľko násobne drahšie, ako by sa to dalo naozaj urobiť. Veď ono sa to vlastne aj urobí lacno, len veľká časť z fakturovanej sumy ide do vačkov tých „správnych ľudí“. O tom je spoločné vlastníctvo. Keď niečo vlastní štát, tak je to len diera kde miznú peniaze... keď sa to sprivatizuje, tak je to zrazu ziskové... Ja viem, že je veľa dobre platených flekov na ministerstvách... a od roboty sa tam nepretrhnú. Takí sa sťažovať nebudú. U súkromníka by takí nezostali ani deň. Za komunistov sa tiež robilo takým tempom. Výsledky boli len na papieroch. Skutočnosť bola taká, že sa všade iba poflakovalo a kradlo.
Bastian
04.12.08,13:40
Uzitok vzdy mali a aj budu mat sikovni a dravi jednotlivci, v ziadnom rezime este nikdy nemala uzitok vacsina. Aj keby neviem ako proti tomu protestovala.

Tak by to malo byť. Šikovní by sa mali mať vždy lepšie. Na tom je založené celé napredovanie a tiež vývoj ľudstva. Keby to nebolo tak, potom by ľudia stratili motiváciu... veď na čo sa o niečo usilovať, keď z toho nie je nejaký úžitok?
Len si prosím šikovných ľudí nemýľte s podvodníkmi a klamármi. Lebo podľa mňa slovo „šikovný“ je o niečom inom... To práve Vy (čo tu takéto píšete) tu prikladáte slovám iný (neg.) význam... a akosi si to ani veľmi neuvedomujete. Takéto vyslovené slová majú svoju silu... ale to už som tu niekde písal... Potom je normálne, že nejakého podvodníka ľudia označujú iba ako šikovného človeka, ktorý iba využil situáciu... Poctivo pracujúceho podnikateľa potom nahnevá, keď práve on je podozrievaný a označovaný za podvodníka.

Režim sám o sebe nemá čo riešiť úspech alebo napredovanie človeka. Režim nemá čo riešiť v živote zdravého človeka. Má sa postarať o tých, ktorý sú postihnutí a nevedia si sami pomôcť. To, že sa o nás „režim“ postará, je len zvyk z čias nedávno minulyých. Ale veľa ľudí to má ešte v sebe. Je to vidieť aj pri voľbách, keď ešte stále veľa ľudí volí tých, ktorí sľubujú že budú pre nich tí najlepší pastieri... ktorí im sľúbia, že ich budú kŕmiť a odplašia od nich všetkých vlkov...
Danila
04.12.08,13:49
Bastian, aj to štátne by bolo iné, keby bol dostatočne funkčný právny systém. Keby bolo keby, boli by sme v nebi......;):)
Janurka
04.12.08,14:34
Svoj súhlas som už vyjadrila. Páči sa mi hlavne odstavec, kde píšeš o svojej mame. Keby len 80% ľudí zmýšľalo rovnako a "pohlo zadkom", tak by to tu vyzeralo inak. Kedysi sme sa v škole učili: "spoločné vlastníctvo výrobných prostriedkov ...". A tu je výsledok. Žiaľ. Nie je štát dobrý gazda. Dobrý gazda si dáva pozor na svoj majetok, rozmyslí si, kde vyhodí koruny a na svoje gazdovstvo nevpustí zlodejov, ani lajdákov.
FAA
04.12.08,14:37
Priliepam sem zopár myšlienok, nie sú z mojej hlavy, a ani neviem odkiaľ ich mám, ale súhlasím s nimi, ak sa niekto v nich nájde ako ich autor, vopred sa ospravedlňujem.

Predpoklad, ktoré krajina musí spĺňať, ak chce byť bohatá:
-právny štát,
-dôsledná ochrana súkromného vlastníctva,
-úplná deregulácia cien,
-slobodný obchod,
-zníženie daní, aj verejných výdavkov,
-obmedzenie regulácií,
-administratívne nenáročné podnikanie
-neinflačné peniaze.

Myšlienky
- Najhrozivejšia veta na svete znie: „Som z vlády a prišiel som vám pomôcť“.
- Násilie človeka iba ovládne, sloboda ho uchváti.
- Ako spoznáte komunistu? Je to ten, kto číta Marxa a Lenina. A ako spoznáte
antikomunistu? Je to ten, ktorý Marxovi a Leninovi rozumie.
- Neverím vláde, ktorá nás chce chrániť pred nami samotnými.
- Interrupciu propagujú len tí, ktorí sa sami narodili.
- Nie ľudia, ale vlády začínajú vojny.
- Politika je vraj druhou najstaršou profesiou. Zistil som, že sa dosť podobá na tú najstaršiu.
- Pohľad vlády na ekonomiku možno vyjadriť niekoľkými krátkymi vetami: Ak sa to hýbe, zdaň to. Ak sa to stále neprestáva hýbať, začni to regulovať. A keď sa to prestane hýbať, tak to začni dotovať.

Ústava SR - I. hlava:
Čl. 2
(1) Štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom svojich volených zástupcov alebo priamo.
(2) Štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon.
(3) Každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané, a nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon neukladá.

Vlastnosti - gazdovanie
1. STRIEDMOSŤ:..Nejedz do otupenia,nepi do rozjarenia!
2. MLČANIE: Hovor len vtedy, keď to pomôže tebe alebo druhým. Vyvaruj sa zbytočnej ukecanosti!
3. PORIADOK: Urči každej veci svoje miesto a pre všetko, čo robíš, si stanov primeraný čas!
4. ROZHODNOSŤ: Rozhodni sa, že vykonáš to, čo vykonať musíš. Vykonaj, čo si sa rozhodol vykonať!
5. ŠETRNOSŤ: Míňaj len vtedy, keď to prospeje druhým alebo tebe. Nerozhadzuj!
6. USILOVNOSŤ: Nestrácaj čas! Zaoberaj sa jedine prospešnými vecami. Vyhýbaj sa každej zbytočnej alebo nerozumnej činnosti.
7. ÚPRIMNOSŤ: Nebuď zákerný! Mysli a jednaj čestne a spravodlivo. Hovor to, čo si myslíš!
8. SPRAVODLIVOSŤ: Nikoho nezraň tým, že by si k nemu bol nespravodlivý alebo mu odoprel pomoc, ktorú si mu povinný poskytnúť.
9. SEBAOVLÁDANIE: Vyvaruj sa extrémov!
10. ČISTOTA: Nestrp nič nečisté – ani na svojom tele, ani na svojom odeve, ani tam, kde žiješ!
11. KĽUD: Nenechaj sa vyviesť z miery maličkosťami alebo nemilými príhodami.
12. HARMÓNIA: Dbaj na svoju vnútornú vyrovnanosť!
13. SKROMNOSŤ: Ži ako Ježiš!

10 prikazani gazdovania.
1. Nepokradnes a nedas sa okradnut inymi.
2. Nepoziciavas si s vynimkou na statky ktore prinasaju navratnost. Medzi ne patria reality, vzdelanie, umelecke predmety
3. Neveris reklamam.
4. Neveris vynosom investicnych fodov a schopnosti fondov dosiahnut vykonnost indexov.
5. Neveris statistikam Statistic. uradu.
6. Vplyv HDP na Tvoju zivotnu uroven je nulový.
7. Cim vyssie riziko, tym vyssi vynos. Pamatat si ak mas postarane o zaklady zivobytia. Ak nie, tak si pamataj druhu stranku mince,
cim vyssie riziko, tym vacsia moznost straty. Neriskuj ranajky. S prazdnym zaludkom sa tazko gazduje.
8. Ak sa obchod zda neuveritelne vyhodny, tak nim skutocne neuveritelnym je. Vyhybaj sa mu.
9. Vyhybaj sa obchodovaniu s mudrejsimi.
10.Setri. Ak mas zasoby mas viac moznosti na vyber a nemusis obchodovat pod tlakom. Napriklad nemusis prijat zamestnanie,
ktore nevyhovuje z dovodov financnych ci inych.

Účtovník je osoba, ktorá vyrieši váš problém,
o ktorom ani neviete, že ho máte,
spôsobom, ktorý nikdy nepochopíte...

27.11.2007 „Je dobré, že ľudia nerozumejú
nášmu bankovému systému a monetárnej
politike. Keby rozumeli, do zajtra rána tu
máme revolúciu.“ Henry Ford, zakladateľ
Ford Motor Company

„Pokiaľ dáme ľuďom slobodu, každý bude
sám robiť to, čo najlepšie vie a vymieňať
svoje produkty s ostatnými. Toto je jediná
cesta z chudoby. Akýkoľvek zásah do
mechanizmu slobodnej výmeny vedie k
porušeniu rovnováhy a jej obnova si
vyžaduje často drastické zásahy.“ Johan
August Gripenstedt

V novembri 1989 sme volili medzi nekultúrnou
diktatúrou a kultúrnou demokraciou, ale to, že
demokracia vytvorí diktatúru médií a politikov,
diktatúru antikulturalizmu, o tom sme netušili.
László Szigeti

Žalmy 106:15 Dal im, čo si žiadali,
poslal však na nich chradnutie.
FAA
04.12.08,14:42
Zo stotisíc poraďákov hlasovalo iba sedem!? Ale aj tak ma teší, že 100% hlasujúcich si myslí to, čo si myslí. :o
Bastian
04.12.08,14:43
Bastian, aj to štátne by bolo iné, keby bol dostatočne funkčný právny systém. Keby bolo keby, boli by sme v nebi......;):)
Predstaviť sa to dá, ale na zrealizovanie toho by funkčný právny systém nestačil (ani s Harabinom na čele:))...
To si ešte musíme počkať pár rokov, keď začnú ľudia vyrábať ľudí... jedine taký naprogramovaní ľudia by totižto dokázali riadiť a robiť poctivo zo štátnych peňazí. Aj taký komunizmus je len pekný sen - ale nezrealizovateľný. Ľudia na to nie sú stavaní.

To keby bolo keby, boli by sme v nebi je pekné ;)
Bastian
04.12.08,14:55
Budem tu citovať ďaľší príspevok z inej témy (http://www.porada.sk/t95669-p8-budeme-do-konca-tohto-tyzdna-pravdepodobne-okradnuty-o-2-000-000-000-sk.html) - myslím že sa sem hodí, nakoľko sa v ňom píše o režime, ktorý obhajoval spoločné vlastníctvo.

Ja mam celkom ine spomienky na socializmus, mozno preto, ze som vyrastala vo velkom meste a tak udavania za vieru a taketo veci mi boli uplne cudzie, v zivote som nevidela na vlastne oci nikoho perzekuovaneho STB, nemali sme sa nijako uzasne, ale mali sme kde byvat, co jest, kto sa ako tak ucil, mohol aj studovat. Ked som dokoncila s manzelom vysoku skolu, dostali sme byt i zamestnanie a slusne ma platili, dokonca sme si, ako prevazna vacsina normalnych ludi v mojom okoli postavili aj dom, dostali sme nan kopu pozicky. Musim ale dodat, ze mozno mam stastie, ale ani teraz sa moja rodina nema zle, ale o vacsine mojich znamych to nemozem povedat. Jasne, ze za socializmu bolo vela veci chybnych a predovsetkym ekonomika, ale pre cloveka, ktory neskrizil cestu nikomu z vtedajsich mocnych to bola pokojna, spolocenska doba, na rozdiel od dnesneho blaznenia sa za peniazmi.

Ty si sa mala dobre a to že x ľudí väznili, prenasledovali a znepríjemňovali im každodenný život Ti bolo jedno? Stačilo Ti (a asi aj doteraz stačí), že si nikoho takého nevidela... Čudujem sa Ti, že si to sem vôbec napísala.

Je podľa Teba fér, že pre niekoho (kto držal hubu a krok) boli vytvorené ideálne podmienky pre život a tým, ktorí sa odmietali podriadiť znepríjemnili život tak ako sa len dalo?

Tá doba priala hlavne príživníkom, riťolezom a ľuďom bez chrbtovej kosti. A to som použil ešte celkom slušné slová. Je mi z nich na vracanie, keď ich vidím ako sa dokážu bez hanby ukazovať na verejnosti. Nie že by sa hanbili za svoju bezcharakternosť, ale sa dokážu tisnúť do riadiacich funkcií. Ich bezcharakternosť bola najviac bijúca do očí pri zmene režimu – ako bleskurýchlo dokázali prezliecť kabát. To hovorím zatiaľ o tých funkcionároch... Ale tie isté vlastnosti je možné badať aj u bežných ľudí. Výhody tohto systému – sloboda slova, sloboda pohybu, sloboda podnikania... sa im hodia, no je im to furt akosi málo. Majú pocit, že štát je akýsi bohatý tatko, ktorý by mal dať každému minimálne byt, stabilný príjem, nenávratné pôžičky atď. atď. Jednoducho by sa mal o ľudí postarať...

Tetrisss píšeš, že ste s manželom dokončili vysokú školu, že ste dostali slušne platenú prácu, že ste dostali byt... a že ste si tak ako väčšina normálnych ľudí aj postavili dom... Predstav si ale, že boli v tej dobe ľudia, ktorým sa to nepodarilo – ani mojim rodičom. No čo už, asi neboli dostatočne normálni...
Ja som nedostal ani byt, ani fantastické pôžičky či dotácie, ani som nevyštudoval vysokú školu a ani nemám vplyvných známych... predsa sa nemám zle. Viem, že budem mať to, čo si sám vytvorím. Od malička viem, že najistejšie je vsadiť na seba. Nečakám na žiadny zázračný režim.

Píšeš, že ani v tejto dobe sa nemáš najhoršie. To je fajn, keď sa vieš prispôsobiť. Nie každý to dokáže. Ďalej píšeš, že tá doba mala nejaké chyby. Ja Ti k tomu poviem len toľko, že ten systém nemal chyby – ten systém bol založený na klamstve, sprostosti a slepote. Bol to chorý režim.

Zopakujem Ti to, čo som písal dávnejšie. Bolo to postavené na nereálnych základoch – ľudia radi vlastnia, pozerajú v prvom rade na seba a chcú vždy viac. Preto tvrdím, že kapitalizmus je ako šitý na mieru pre ľudí (len by mal byť trocha súcitnejší). Treba len počkať, kým vymre tá postihnutá generácia, kým sa v spoločnosti začnú opakovať iné „múdrosti“. Aj v tej téme kde si toto písala bolo jasne vidieť, že veľa ľudí myslí ešte starým zaužívaným spôsobom... Mne už porada dala veľa, hlavne čo sa týka spoznania ľudského myslenia a konania. Tiež už lepšie chápem, prečo je aj stav spoločnosti a politiky taký aký je.
bepo
04.12.08,14:57
No štát aj súkromný podnik majú rozdielne ciele takže je to dosť ťažké porovnávať.
Ale že nie všetci poslanci sú blbý- dva týždne dozadu šéfovia GM,Chrysleru a Fordu leteli z Detroitu do Washingtonu čo je cez 800km každý svojim privátnym firemným jetom do kongresu žiadať o fin pomoc. Otázka kongresmana: "Kto z vás priletel pravidelnou linkou nech zdvihne ruku. Dávam do protokolu že nikto." Druhá otázka:" Kto z vás predá firemné lietadlá a poletí pravidelnou linkou? Dávam do protokolu že nikto." A tak manažéri odišli s dlhým nosom, včera už išli do kongresu autami a úplne sa vzdali platov a aj tak ešte nemajú nič prisľúbené.
evina
04.12.08,16:06
...Treba len počkať, kým vymre tá postihnutá generácia, kým sa v spoločnosti začnú opakovať iné „múdrosti“. Aj v tej téme kde si toto písala bolo jasne vidieť, že veľa ľudí myslí ešte starým zaužívaným spôsobom... Mne už porada dala veľa, hlavne čo sa týka spoznania ľudského myslenia a konania. Tiež už lepšie chápem, prečo je aj stav spoločnosti a politiky taký aký je.

Bastián, vybrala som si len túto časť z Tvojho príspevku.
Z Tvojich vyhlásení cítim, že si mladý, akčný, revolučný, a to sa mne na ľuďoch páči. Bola som taká vždy a stále ešte som hoci pochádzam z tej postihnutej generácie ako Ty píšeš a nebála som sa presadzovať svoje názory ani za komunizmu .Nesúhlasím samozrejme vôbec, že bol vtedy život len zlý - je to krátkozraký pohľad. Každá životná situácia, každý problém má svoje zlé a dobré stránky. A aby si ma nepodozrieval som zástancom toho, že ekonomicky činný človek sa má predovšetkým postarať sám o seba, že má do svojej práce vkladať rozum a odvahu /t.j. nechodiť len vo vyšľapaných chodníčkoch/ a tento systém mi vyhovuje viac- ale nemám rada netolerantnosť a nerešpektovanie sa ľudí navzájom....
V tej Tvojej akčnosti ovšem chýbajú ešte životné skúsenosti /nech sa budeš akokoľvek ironicky uškľabovať/ a veta, ktorú som hrubo vyznačila ma až zmrazila.
Nesmieš zabúdať, že ľudia sme rôzni a musíme to navzájom akceptovať. Nie každý má odvahu riskovať a podnikať /ani z mladých nie/, nie každý je rovnako komunikatívny a pod, a neznamená to, že týchto ľudí nemáme rešpektovať a mať z nich pocit, že nevedia pohnúť zadkom. Zadkom nevie a nechce pohnúť ako veľa mladých /nepoznačených minulým režimom/ ako píšeš, tak aj veľa starších. V tomto prípade nejde len o generačný problém. Z mojich príspevkov je zrejmé, že neznášam byrokraciu a bojujem proti nej celý život, ale rozhodne nemám pocit, že netreba niektoré štátne ustanovizne a že veľa štátnych úradníkov v nich nevykonáva poctivú prácu a všetci máme zdvihnúť zadky a podnikať....

Citujem teraz Teba, pretože tak ako v predošlej dobe bolo veľa:" príživníkom, riťolezom a ľuďom bez chrbtovej kosti." /neupravila som skloňovanie/, tak takýchto ľudí je i dnes dostatok. Neexistuje takéto čierno-biele zmýšľanie ľudí:)
Janurka
04.12.08,16:08
Odcitujem od tetrisss: "ale pre človeka, ktorý neskrížil cestu nikomu z vtedajších mocných to bola pokojná, spoločenská doba".
Áno, ľudia sú rôzni. Ale nie všetkým bolo po vôli nechať zo seba robiť blbcov, ísť ako kôň s klapkami na očiach a tváriť sa, že nemajú vlastný názor. Spomínate si - samozrejme skôr narodení - oslavy 1. mája a ich prípravy? Jediná zlá spomienka z mojich stredoškolských čias: všetci študenti museli nastúpiť na dvor a jednohlasne kričať "nech žije prvý máj, so sovietskym zväzom na večné časy a nikdy inak, hurá, hurá, hurá." Ešte teraz mi je z toho zle. Neskôr, keď som si založila rodinu, tak som sa naháňala /nie za peniazmi, to vtedy nešlo/, ale za elementárnymi vecami, potrebnými k životu. Toť zase moje spomienky na časy dávno minulé. Dúfam.
evina
04.12.08,16:13
Odcitujem od tetrisss: "ale pre človeka, ktorý neskrížil cestu nikomu z vtedajších mocných to bola pokojná, spoločenská doba".
Áno, ľudia sú rôzni. Ale nie všetkým bolo po vôli nechať zo seba robiť blbcov, ísť ako kôň s klapkami na očiach a tváriť sa, že nemajú vlastný názor. Spomínate si - samozrejme skôr narodení - oslavy 1. mája a ich prípravy? Jediná zlá spomienka z mojich stredoškolských čias: všetci študenti museli nastúpiť na dvor a jednohlasne kričať "nech žije prvý máj, so sovietskym zväzom na večné časy a nikdy inak, hurá, hurá, hurá." Ešte teraz mi je z toho zle. Neskôr, keď som si založila rodinu, tak som sa naháňala /nie za peniazmi, to vtedy nešlo/, ale za elementárnymi vecami, potrebnými k životu. Toť zase moje spomienky na časy dávno minulé. Dúfam.

A si presvedčená, že "mocní" mohli skrížiť cestu len za komunizmu ?:rolleyes:
teraz Ti samozrejme môže niekto povedať: "Áno nenaháňame sa za elementárnymi vecami"....je ich v obchodoch dosť...ale teraz sa naháňame za peniazmi, aby sme tie elementárne veci vôbecmohli mať....Preto píšem-život nikdy nie je čierno-biely:)
Jozef Mihál
04.12.08,16:22
Odcitujem od tetrisss: "ale pre človeka, ktorý neskrížil cestu nikomu z vtedajších mocných to bola pokojná, spoločenská doba".

Mne v zásade komunistický režim priamo neublížil, skôr naopak, ale (som ročník 65) nikdy by som ani v náznaku nechcel, aby sa tie časy vrátili, a ak niečo spomínam v dobrom, tak to boli vtedajšie "mladé roky", ktoré sa už vrátiť naspäť nedajú. Ten režim bol zlý, zlý, zlý. Aj keď veľa ľuďom priamo neublížil.

A súčasná honba za peniazmi? Kto nechce, naháňať sa nemusí, je to o vôli jednotlivca. Ak niekto silou mocou musí mať nový model auta, jeho problém. Nezovšeobecňoval by som.
Janurka
04.12.08,16:33
A si presvedčená, že "mocní" mohli skrížiť cestu len za komunizmu ?:rolleyes:
teraz Ti samozrejme môže niekto povedať: "Áno nenaháňame sa za elementárnymi vecami"....je ich v obchodoch dosť...ale teraz sa naháňame za peniazmi, aby sme tie elementárne veci vôbecmohli mať....Preto píšem-život nikdy nie je čierno-biely:)
V tejto diskusii by sa dalo pokračovať celé dni. Napr., že vtedy neboli ani elementárne veci, ale často ani peniaze na ne. Nikomu neberiem jeho názor, ani nevnucujem svoj. Želám všetkým pekný večer.
kabatik
04.12.08,16:38
Bastian
14.04.09,13:43
No štát aj súkromný podnik majú rozdielne ciele takže je to dosť ťažké porovnávať.

No aj štát aj súkromný podnik bude prosperovať iba vtedy, keď bude fungovať zdravo. Ak nie je základ postavený na reálnosti cieľov, tak sa štát aj súkromník zadĺži a zle skončí.

Ja si skôr myslím, že štát aj súkromný podnik majú dosť podobné ciele. Veď o čo ide štátu? A o čo ide súkromnej spoločnosti?
Bastian
14.04.09,14:14
Nesúhlasím samozrejme vôbec, že bol vtedy život len zlý - je to krátkozraký pohľad. Každá životná situácia, každý problém má svoje zlé a dobré stránky.
Sám systém bol založený na krátkozrakosti a klamstve.


V tej Tvojej akčnosti ovšem chýbajú ešte životné skúsenosti /nech sa budeš akokoľvek ironicky uškľabovať/ a veta, ktorú som hrubo vyznačila ma až zmrazila.
Odkiaľ môžeš vedieť, či tomu druhému chýbajú životné skúsenosti? A čo si pod tým predstavuješ? Vek alebo čo konkrétne? Mal som už možnosť stretnúť v živote mladých ľudí, ktorí mi pripadali skúsenejší ako ich rodičia... Skús mi prosím Ťa napísať ako si to myslela. Rád o tom s Tebou podebatím.


Zadkom nevie a nechce pohnúť ako veľa mladých /nepoznačených minulým režimom/ ako píšeš, tak aj veľa starších. V tomto prípade nejde len o generačný problém. Z mojich príspevkov je zrejmé, že neznášam byrokraciu a bojujem proti nej celý život, ale rozhodne nemám pocit, že netreba niektoré štátne ustanovizne a že veľa štátnych úradníkov v nich nevykonáva poctivú prácu a všetci máme zdvihnúť zadky a podnikať. .
Ani tá naša lenivosť nie je vo veku. Je to podľa mňa aj tým, že tu málokto ide dobrým príkladom. Sám štát učí ľudí čakať na zázrak. A ľudia čakajú a čakajú. Nie všetci... ale je to väčšina.
Písal som snáď niekedy, že všetky štátne ustanovizne sú nezmyselné? Tak Ťa pre korektnosť poprosím nepísať také... a tiež si nemyslím, že sú všetci štátni úradníci nepoctivci. Ale je ich tam takých veľmi veľmi veľa... nie je to pritom iba ich chyba. Chyba je inde - vo veľmi tolerantnom systéme, ktorý trpý a odmeňuje aj lajdákov...

A tiež nepíš, že by mali všetci podnikať, ako keby som to ja písal. Ja si uvedomujem, že to nie je možné. Aj keď si určite myslím, že by prospelo celej krajine, keby sa viac ľudí začalo starať o seba... Je to cesta k prebratiu zodpovednosti za svoj krátky život. Veď na čo sme na svete? Sme tu len pár rokov a ešte aj ten krátky čas máme dať svoj osud do rúk iného?


Citujem teraz Teba, pretože tak ako v predošlej dobe bolo veľa:" príživníkom, riťolezom a ľuďom bez chrbtovej kosti." /neupravila som skloňovanie/, tak takýchto ľudí je i dnes dostatok. Neexistuje takéto čierno-biele zmýšľanie ľudí:)

Ja by som ten môj pohľad nepomenúval čierno-bielym zmýšľaním... Iba reálnym pomenovaním tej doby. Lebo ten režim naozaj prial takým ;).
Bastian
14.04.09,14:18
A si presvedčená, že "mocní" mohli skrížiť cestu len za komunizmu ?:rolleyes:
teraz Ti samozrejme môže niekto povedať: "Áno nenaháňame sa za elementárnymi vecami"....je ich v obchodoch dosť...ale teraz sa naháňame za peniazmi, aby sme tie elementárne veci vôbecmohli mať....Preto píšem-život nikdy nie je čierno-biely:)
Vtedy skrížili určite tomu, kto nepískal ich pesničku.... Teraz si môžeš robiť čo chceš. A tiež môžeš ísť kde chceš. Dokonca si môžeš čítať čo chceš a nemusíš to robiť potajomky.

O tom naháňaní sa už napísal Jožko...
buchač
14.04.09,15:07
Vtedy skrížili určite tomu, kto nepískal ich pesničku.... Teraz si môžeš robiť čo chceš. A tiež môžeš ísť kde chceš. Dokonca si môžeš čítať čo chceš a nemusíš to robiť potajomky.

O tom naháňaní sa už napísal Jožko...

Kriste pane bože na nebesiach ......

...že neverím....


Jozef Mihál Mne v zásade komunistický režim priamo neublížil, skôr naopak, ale (som ročník 65) nikdy by som ani v náznaku nechcel, aby sa tie časy vrátili, a ak niečo spomínam v dobrom, tak to boli vtedajšie "mladé roky", ktoré sa už vrátiť naspäť nedajú. Ten režim bol zlý, zlý, zlý. Aj keď veľa ľuďom priamo neublížil.
A to som starší ako JM .....


Janurka Jediná zlá spomienka z mojich stredoškolských čias: všetci študenti museli nastúpiť na dvor a jednohlasne kričať "nech žije prvý máj, so sovietskym zväzom na večné časy a nikdy inak, hurá, hurá, hurá."
Kde a ako ....;)


BastianPravdaže, keď chce niekto začať hneď vo veľkom štýle, alebo v obore kde treba nejaký ten milión na štart, tak to je o niečom inom.
No nechám sa presvedčiť ...;)
Veď , keď si chceš prenajať v bytovke malú predajničku potravín , tak ten melónik nestačí ......


Bastián...pritom keby som Vám sem napísal aký dôchodok jej dali, tak by ste tomu neuverili.
Zvyknem hovoriť : " Keby si sa lepšie učil , mohol si dnes poberať taký vysoký dôchodok ako ja ..."
Ešte sa chcem opýtať : " Čo je to malý dôchodok ? " 300-500 € ? Veď v dnešnej dobe niekto z toho musí vyživiť aj 4-člennú rodinu ....

ALE súhlasím z tým , že štát je tá najväčšia prostitútka / k...a / .

Totiž , dá každému , len mne nie !:cool:
buchač
14.04.09,16:42
Ešte sa vrátim k niektorým veciam - názorom .
Z jedného prostého dôvodu :

Keď človek niečo odmieta, musí to najprv vyskúšať, aby vedel o čom hovorí.



BastianZa komunistov sa tiež robilo takým tempom. Výsledky boli len na papieroch. Skutočnosť bola taká, že sa všade iba poflakovalo a kradlo.
Koľko si odrobil Ty , hovoríš z vlastnej skúsenosti ?
A potom aj Tvoja mamka má následkom toho taký dôchodok , aký má ...?


BastianAj taký komunizmus je len pekný sen - ale nezrealizovateľný. Ľudia na to nie sú stavaní.
Zlá myšlienka - vidno , že si nezažil poriadny socík . Komunizmus bol ešte len v plánoch .
Šak preto sa tomu hovorilo dlhodobé plánovanie - 5-ročnica...;)
SPRÁVNE je :
" Socializmus je dobrá vec !
Len škoda , že si ho poniektorí ľudia zle vysvetľujú/vali "


Tá doba priala hlavne príživníkom, riťolezom a ľuďom bez chrbtovej kosti. A to som použil ešte celkom slušné slová. Je mi z nich na vracanie, keď ich vidím ako sa dokážu bez hanby ukazovať na verejnosti. Nie že by sa hanbili za svoju bezcharakternosť, ale sa dokážu tisnúť do riadiacich funkcií. Ich bezcharakternosť bola najviac bijúca do očí pri zmene režimu – ako bleskurýchlo dokázali prezliecť kabát. To hovorím zatiaľ o tých funkcionároch... Ale tie isté vlastnosti je možné badať aj u bežných ľudí. Výhody tohto systému – sloboda slova, sloboda pohybu, sloboda podnikania... sa im hodia, no je im to furt akosi málo. Majú pocit, že štát je akýsi bohatý tatko, ktorý by mal dať každému minimálne byt, stabilný príjem, nenávratné pôžičky atď. atď. Jednoducho by sa mal o ľudí postarať...

Tetrisss píšeš, že ste s manželom dokončili vysokú školu, že ste dostali slušne platenú prácu, že ste dostali byt... a že ste si tak ako väčšina normálnych ľudí aj postavili dom... Predstav si ale, že boli v tej dobe ľudia, ktorým sa to nepodarilo – ani mojim rodičom. No čo už, asi neboli dostatočne normálni...
Ja som nedostal ani byt, ani fantastické pôžičky či dotácie, ani som nevyštudoval vysokú školu a ani nemám vplyvných známych... predsa sa nemám zle. Viem, že budem mať to, čo si sám vytvorím. Od malička viem, že najistejšie je vsadiť na seba. Nečakám na žiadny zázračný režim.
Píšeš, že ani v tejto dobe sa nemáš najhoršie. To je fajn, keď sa vieš prispôsobiť. Nie každý to dokáže. Ďalej píšeš, že tá doba mala nejaké chyby. Ja Ti k tomu poviem len toľko, že ten systém nemal chyby – ten systém bol založený na klamstve, sprostosti a slepote. Bol to chorý režim.
Zopakujem Ti to, čo som písal dávnejšie. Bolo to postavené na nereálnych základoch – ľudia radi vlastnia, pozerajú v prvom rade na seba a chcú vždy viac. Preto tvrdím, že kapitalizmus je ako šitý na mieru pre ľudí (len by mal byť trocha súcitnejší). Treba len počkať, kým vymre tá postihnutá generácia, kým sa v spoločnosti začnú opakovať iné „múdrosti“. Aj v tej téme kde si toto písala bolo jasne vidieť, že veľa ľudí myslí ešte starým zaužívaným spôsobom... Mne už porada dala veľa, hlavne čo sa týka spoznania ľudského myslenia a konania. Tiež už lepšie chápem, prečo je aj stav spoločnosti a politiky taký aký je.

1.Príživníci boli v base - trestný čin
2.Prečo do toho pletieš normálnosť , že Tvoji rodičia nedostali byt ?
Ale PREČO ? Lebo odmietli podpísať stabilizáciu k určitému podniku , že boli prenasledovaní .....
Blbosť ako traky . Kolegyňa , sediaca oproti mne , bola jehovistka , mala prácu , byt , manžela , auto ....Že jehovisti sú , akí sú ....keď na nich vieš ako , nemáš problém , neotravujú , pochopia , sú vyškolení ....;)
3.Ani ja sa nemám zle .;)
Až na to zdravíčko ....
Mám auto , pozemok , pár bytov , vysoký dôchodok , zdravé deti , fasa manželku ......
Nebol som v strane , štb , ........
A či som múdry ??????
To nechám na iných .:cool:
4.O tých príživníkoch a spol je to však pravda ...:cool:


Za komunistov sa tiež robilo takým tempom. Výsledky boli len na papieroch.

Dobre , tak mi vysvetli nasledovné :

1.Kto je vlastníkom tých všetkých kultúrnych domov v pomaly každej dedine ?
2.Keď by sa robilo takým tempom ako vravíš , tak ešte aj dnes je dosť veľa dedín bez obecného vodovodu .
3.Keby sa robilo s takým výsledkom , ako vravíš , že na papieroch , tak ešte dnes pomaly pol obyvateľstva Slovenska serie na latrínach a nemá odpad do verejnej kanalizácie .

Tieto " výsledky " sa postavili v " akcii Z " - lenže to sa musíš opýtať mamky , čo to bola za akciu .

PODOTÝKAM a zdôrazňujem , tento príspevok som nepísal z dôvodu nejakej urážky , ale len preto , že predsa sa nedá a ani nemôže okamžite a hneď hodiť VŠETKO do koša ako zlé len preto , že to bolo vymyslené , urobené , akceptované za socíku .


Evina Nesmieš zabúdať, že ľudia sme rôzni a musíme to navzájom akceptovať. Nie každý má odvahu riskovať a podnikať /ani z mladých nie/, nie každý je rovnako komunikatívny a pod, a neznamená to, že týchto ľudí nemáme rešpektovať a mať z nich pocit, že nevedia pohnúť zadkom. Zadkom nevie a nechce pohnúť ako veľa mladých /nepoznačených minulým režimom/ ako píšeš, tak aj veľa starších. V tomto prípade nejde len o generačný problém. Z mojich príspevkov je zrejmé, že neznášam byrokraciu a bojujem proti nej celý život, ale rozhodne nemám pocit, že netreba niektoré štátne ustanovizne a že veľa štátnych úradníkov v nich nevykonáva poctivú prácu a všetci máme zdvihnúť zadky a podnikať....

Bastian , takto ja chápem Evinu :

Veď potom tak isto môžeme povedať , že aj tie ktoré skutočnosti , ktoré nám závidel celý svet , boli na trt .
To budeme radšej vymýšľať niečo " nové " .....?
Asi nie , radšej to kúpime z toho dobrého západu , odkiaľ prišla kríza , ktorý nám vytrieskal chovy hovädzieho , ošípaných , jahňacinu môžu len mlsné talianské jazýčky , banány nosíme zakrivené do určitého oblúka .....


Neexistuje takéto čierno-biele zmýšľanie ľudí
Existuje , šak vidíme , no je to pomýlený názor !
Bastian
14.04.09,17:03
Ešte sa vrátim k niektorým veciam - názorom .
Z jedného prostého dôvodu :

Keď človek niečo odmieta, musí to najprv vyskúšať, aby vedel o čom hovorí.
Koľko si odrobil Ty , hovoríš z vlastnej skúsenosti ?

Už si ochutnal muchotrávku? :) Nie je to potrebné, však?
Stačí sa pozerať na výsledky... štát bol po tých rokoch realizovania komunizmu v riadnych... Aj keby nikto nešiel štrngať na námestia, aj tak by to samé padlo ako domček z karát...



A potom aj Tvoja mamka má následkom toho taký dôchodok , aký má ...?
O moju mamku sa starať nemusíš... ona neplače ani nečaká na milodary socialistov.


Zlá myšlienka - vidno , že si nezažil poriadny socík . Komunizmus bol ešte len v plánoch .
Šak preto sa tomu hovorilo dlhodobé plánovanie - 5-ročnica...;)
SPRÁVNE je :
" Socializmus je dobrá vec !
Len škoda , že si ho poniektorí ľudia zle vysvetľujú/vali "
No veď je pri kormidle socialista ako vyšitý - počkáme si na jeho 5-ročnicu ;). Ale ja už teraz šípim, že po ňom zostane rovnako prázdna špajza :).



1.Príživníci boli v base - trestný čin
:) lepší vtip som ešte nepočul. Tí najväčší príživníci práveže zatvárali druhých...


2.Prečo do toho pletieš normálnosť , že Tvoji rodičia nedostali byt ?
Prečítaj si to, ako som to tam napísal - čo a kto sa považoval vtedy za normálneho... a kto za nenormálneho (a prečo).



PODOTÝKAM a zdôrazňujem , tento príspevok som nepísal z dôvodu nejakej urážky , ale len preto , že predsa sa nedá a ani nemôže okamžite a hneď hodiť VŠETKO do koša ako zlé len preto , že to bolo vymyslené , urobené , akceptované za socíku .
Kapitalizmus > Komunizmus
Kapitalizmus je založený na reálnych ľudských vlastnostiach...
Komunizmus sa preto nikdy nezrealizuje, lebo si namýšľa o ľuďoch a sám seba chce oklamať, že ľudia sú anjeli...
marjankaj
14.04.09,17:11
Karel mal asi iné skúsenosti.

http://www.youtube.com/watch?v=W0Mydquf9S8
tetrisss
14.04.09,17:12
Tesi ma Bastian ze moje myslienky neunikli tvojej pozornosti a celu temu si zalozil na nich;), ale mna nepresvedcis nejakymi zlataninami, stale tvrdim , ze som vyrastala vo velkomeste/na slovenske pomery/, kde bola praca pre kazdeho, do skoly som mohla chodit, ktoru som si vybrala pretoze som sa dobre ucila, bolo to matematicke gymnazium Novohradska, co bolo jedno z najnarocnejsich, to sa nechcem chvalit, ale podotknut, ze som si nevyberala lahku cestu. Po vysokej skole som isla tam, kde mi dali adekvatnu pracu a byt. Postupom casu sme si postavili na statne pozicky dom, ktory sme cestne splatili, ale dom si postavili aj obycajni robotnici, ucitelia a kazdy, komu sa trochu chcelo a za tym si stojim. Mozes toto povedat dnes, ze to tito ludia zvladnu? Dnes som zivnostnicka, lebo sa viem o seba postarat, aspon zatial, ale kopa ludi to nedokaze, niekto im tu pracu musi dat, stat alebo sukromnik. Dnesny stat zamestnava pomaly uz len cim dalej rastucu neefektivnu byrokraciu a sukromnici..., no vela ludi je vdacnych, ze ma aspon nejaku pracu a drzi hubu, ale to je na samostatnu debatu. Si zrejme este dost mlady na to aby si porovnal tieto oba systemy, dnes to ani nie az tak o sikovnosti, ale treba byt v dobrom case na dobrom mieste, mat stastie a dobre znamosti.
tutiola
14.04.09,18:10
Je štát dobrý gazda? Podľa môjho názoru NIE.
Je súkromník dobrý gazda? Podľa môjho názoru NIE pre nás, ale pre sebaurčite ÁNO.
Ale netreba celkom zatracovať ani jedno ani druhé. Moja matka bude mať tento rok 80. rokov a po revolúcií mi povedala:

" Jednú demokraciu som už prežila a nebolo to dobré. Prežila som obdobie socializmu a bola som človekom. A teraz ideme zase tam, kde sme niekedy začínali. Len vtedy to môže byť dobré, ak deti začínajú tam, kde rodičia skončia vtedy je to pokrok, ale vy skončite tam, kde sme mi začínali a to je spiatočníctvo. Teraz už budete môcť chodiť do kostola, koľko budete chcieť, ale kostoly budú prázdnejšie ako za totality a brucha budú prázdne. Cestovať už budete môcť, kde budete chcieť, ale nebudete mať za čo. Na dovolenky budú znova cestovať len tí, ktorí si to mohli dovoliť za totality. Tí ostatní, ktorí budú "cestovať", tak to bude cestovanie za prácou a nie odychom."

A ako je to dnes? Je pravda, že štát sa málo stará. Ale prečo naši ľudia odchádzajú za prácou do zahraničia? Prevážne aká veková skupina ľudí odišla za prácou do zahraničia? Nie je to práve mladá generácia, tá ktorá čaká až vymrie stará generácia? Ak sú takí priebojní a takí spoľahlivý ako sa tu píše, prečo nepomáhajú doma zlepšovať hospodárske výsledky?
Myslim si, že je to preto, lebo štátny sektor je obsadený a u súkromníka nechcú ľudia pracovať, lebo ich zdierajú viac ako štát. Vo svojom okolí poznám veľmi veľa ludí, ktorým súkromník vypláca oficialne len minimálnu mzdu, ešte aj tú veľakrát nevyplatí a zvyšok dopláca priamo na ruku. Lenže ľudia už takto pracovať nechcú, pretože ak príde o prácu, stane sa mu nejaký úraz, ochorie a pod. všetko sa to odvíja od platu, ktorý je na papieri a z ktorého sú robené odvody.
Ak si chcel teda anketu, tak tam mali byť otázky:
Je podľa Vás štát dobrý gazda?
Je podľa Vás súkromník dobrý gazda?

Ešte jedná poznámka - kde sú všetci vysokoškolský vzdelaní mladí ľudia, ktorí vyštudovali za štátne peniaze. Keď študovali, tak nemali pocit, že štát vlastne vyhadzuje peniaze do luftu, lebo odídu a nevrátia štátu ani štipku toho čo im on vo svojej nerozvážnosti dal.

Píšeš, že si pracoval v zahraniči, matka sa naučila jazyk a tiež pracovala v zahraniči. Čo sa tam pokazilo, že si späť? Veď mnohí vydržali a pracujú v zahraniči dodnes.

Čo sa týka, kde je lepšia produktivita práce. Veľmi sa mýliš, že ľudia v štátnom sektore dostávajú peniaze lebo sa poflakujú. Povedala by som, že všade tam, kde sme ešte nepracovali určite ľudia berú plat za nič.

Keď v ničom nebolo spravodlivosti tak v tom, že za komunistov musel každý pracovať, lebo nikto nedostal zdarma ani korunu bola spravodlivosť. Dnes sú rôzne podpory a dávky a nie jeden z tých čo sú nezamestnaní berú viac, ako tí ktorí pracujú.

Problém je v tom, že naša (ktorákoľvek porevolučná vláda - minulá, terajšia aj budúca) sa stará predovšetkým o bývalý Zsl.kraj, prípadne St.slov.kraj a Vsl. kraj akoby ani nebol súčasťou SR.

Neber to osobne - nebolo to tak myslené. Každý má svoj názor a ja nemienim nikomu vnucovať ten svoj. Chcel si poznať názor ďalšich ľudí.
Bastian
14.04.09,18:14
Karel mal asi iné skúsenosti.

http://www.youtube.com/watch?v=W0Mydquf9S8
Veď on spieva práve o tých komunistoch, čo sa prispôsobili... a teraz sú z nich tí najväčší kapitalisti :).
tetrisss
14.04.09,18:23
Ze by bol Havel komunista?, to by sa cudoval:D
buchač
14.04.09,18:28
Je štát dobrý gazda?

Jeden lepší dôvod ako druhý .

Ani sa mi nechce citovať , nemá význam , tak s príspevkom súhlasím !
tutiola
14.04.09,18:30
Prepáč, ale ako sa dá žiť s toľkou nenávisťou v srdci, s takým pohrdaním staršou generáciou ku ktorej patrí aj tvoja matka a neochotoupriznať, že nie všetko bolo zle, práve ako aj teraz nie je len všetko dobre alebo všetko zle. Ak tu budú písať nezamestnaní, tento režim budú chváliť do nebies. Ak píšu ľudia zamestnaní nečakaj, že budú chváliť všetko to čo ty. Toto cítim ja z tvojích príspevkov.
buchač
14.04.09,18:30
Ze by bol Havel komunista?, to by sa cudoval:D

Komunista ani nie , ale Slovákov pri rozdelení republiky obral viac ako Nemci za Slovenského štátu .
mzdarka renca
14.04.09,18:39
Komunista ani nie , ale Slovákov pri rozdelení republiky obral viac ako Nemci za Slovenského štátu .

Úplne súhlasím, málokto vie, že pri získaní Bojnického oltáru späť na Slovensko sme do ČR dali oveľa vzácnejšiu pamiatku, o ktorej nebudem a nemôžem hovoriť, ale je to tak.
tetrisss
14.04.09,18:42
mimotemyInak Karel Kryl, to bola moja srdcovka, a preto viem, ze bol z tejto novej porevolucnej situacie hlboko rozcarovany a predpokladam, ze aj to, ako sa k nemu novi zemepani spravali, mu zaistilo skory odchod do neba, co ma velmi mrzelo.
Bastian
14.04.09,18:42
Tesi ma Bastian ze moje myslienky neunikli tvojej pozornosti a celu temu si zalozil na nich;), ale mna nepresvedcis nejakymi zlataninami
Prečo si myslíš, že je téma založená na tebe?
Prečo je môj názor pre teba zlátanina? Alebo čo konkrétne?
Nenamýšľaš si o sebe tak troška?


do skoly som mohla chodit, ktoru som si vybrala pretoze som sa dobre ucila, bolo to matematicke gymnazium Novohradska, co bolo jedno z najnarocnejsich, to sa nechcem chvalit, ale podotknut, ze som si nevyberala lahku cestu. Po vysokej skole som isla tam, kde mi dali adekvatnu pracu a byt.
Si naša šikulka keď si si vybrala tú ťažkú cestu... Ešteže si to zvládla...;)


Dnes som zivnostnicka, lebo sa viem o seba postarat, aspon zatial, ale kopa ludi to nedokaze, niekto im tu pracu musi dat, stat alebo sukromnik. Dnesny stat zamestnava pomaly uz len cim dalej rastucu neefektivnu byrokraciu a sukromnici...,
Dnes si živnostníčka, lebo chceš asi viac... a to bývalý režim neumožňoval. Ale nemala si s tým problém... proste keď je tak alebo onak, držíš jazyk za zubami a prispôsobíš sa - tak ako tí veľký komusti, čo po zmene režimu roztočili biznis...


Si zrejme este dost mlady na to aby si porovnal tieto oba systemy, dnes to ani nie az tak o sikovnosti, ale treba byt v dobrom case na dobrom mieste, mat stastie a dobre znamosti.
Takže ty si bola v správnom čase na správnom mieste? Alebo máš známosti?
To čo píšeš je hlúposť - je to výhovorka pre lenivých.

Ešte k tým argumentom, že nám komunisti vybudovali kanalizácie... a že sa postarali o to, aby sme nesrali na latrínach...
:D ...myslím, že toto je riadny argument! Keď už sa nepostarali o iné, tak aspoň vysrať sa dovolili ľuďom na úrovni...:)
buchač
14.04.09,18:47
BastianEšte k tým argumentom, že nám komunisti vybudovali kanalizácie... a že sa postarali o to, aby sme nesrali na latrínach...
...myslím, že toto je riadny argument! Keď už sa nepostarali o iné, tak aspoň vysrať sa dovolili ľuďom na úrovni..

No tak bratu , tak za toto by si si zaslúžilo trochu iný kompliment , ale budiž ...aj toto je určitá úroveň , predpokladám , že bývaš ešte v tej dedinke , kde sa komunisti nedostali a stagnujete / se....e /stále na tých riadnych argumentoch ...!

Keď sa na to pozeráš takto , škoda reči .

No videl som už aj lepšie argumenty ako sú tie Tvoje – v písmenkovej polievke !
tetrisss
14.04.09,18:50
Vyzeram na to, ze drzim hubu, ci uz teraz alebo vtedy? Ty si uuzasne zabavny spolubesednik, takych "mam rad":D
tetrisss
14.04.09,18:57
No a teraz vazne:
-pouzil si na uvod dva moje prispevky
-sam si protirecis, raz si odisiel do zahranicia a vratil si sa bez velkeho uzitku, tvoji normalni rodicia /a tu ich vobec nechcem urazit/, nedostali ani byt ani pozicky, hoci socialisticky stat ich daval kazdemu, kto chcel
-zivnostnicka som uz 17 rokov preto, ze sa niecim musim zivit, ze som sikovna o tom sa nebudem hadat;)
-ziaden clovek dnes sa poctivou pracou nedokaze zaradit medzi tych bohatych
A zase dokazujes, ze nemas ani elementarnu uctu k nazorom, ktore ti nevyhovuju.
Bastian
14.04.09,19:07
Vyzeram na to, ze drzim hubu, ci uz teraz alebo vtedy? Ty si uuzasne zabavny spolubesednik, takych "mam rad":D
Vyzeráš... :) že si otvoríš otvoríš ústa iba vtedy, keď cítiš, že sa ti nič nestane. Tak na mňa pôsobíš - nemám z teba dobrý pocit...
A čo si robila vtedy to ja neviem ani nechcem vedieť...
tetrisss
14.04.09,19:10
Nuz za tvoje pocity nemozem a co som robila? normalne pracovala, vychovala dve deti, postavila s manzelom dom, spala, jedla atd, aj ked nechces vediet. A ja, z koho nemam dobry pocit, tak ho nebudem citovat a vybijat si na nom svoje komplexy, dobru noc.
danushka
14.04.09,19:30
Je ťažké posudzovať komu ako bolo alebo nebolo za socíku...
Moja rodina bola prenasledovaná v starom režime.
Otec, ako slobodný chlapec chcel za Gottwalda zdrhnúť do Ameriky ešte s jedným kamarátom.
Prevádzač ich previedol za hranice a tvrdil, že sú už v Nemecku. Chlapci celí šťastní, že zdrhli sa od radosti popili a triezvi sa zobudili ráno u žandárov.
Pokračovalo to ďalej v politickom väzení v Děčíne a už vtedy bol spečatený osud môjho otca a jeho budúcej ženy a ešte nenarodených detí.
V Dečíne otca mučili, skúšali na ňom rôzne psychofarmaká, robili na ňom rôzne pokusy - dokonca sa musel zúčastňovať špiritistických seansí, kde niektorí väzni poslúžili ako médiá.../za asistencie psychológov, psychiatrov/.
Po čase otec ochorel na schizofréniu.
A my deti?
...darmo sme sa dobre učili, výchovný poradca nám nič iné ako učňovku nedoporučil a od školy sme dostávali posudok patričný kádru, aký sme si niesli ako deti politického väzňa...
Fašisti dávali židom žlté hviezdy na kabáty, komunisti ničili celé rodiny ináč - pomaličky, ale dali pocítiť jasne a nekompromisne odpadu, kde je jeho miesto.

Samozrejme, že vysokoškolské vzdelanie, prípadne dobrá stredná škola toho času neboli a ani dodnes nie sú zárukou úspechu v budúcnosti, ale to trpké ALE je vo mne dodnes.

Pre mňa bolo najväčším zadosťučinením v tej dobe akurát jedno jediné.
Otec bol zbavený ako schizofrenik volebného práva a tak mohol z celého hrdla vykričať kdekoľvek a kedykoľvek čo si o totalitnom systéme myslí.
A robil to s patričnou hrdosťou.

Čiže sme tu takí, čo stojíme na jednom brehu rieky a sme tu takí, čo stojíme na tom druhom.

Ja len dúfam, že tento štát nebude bačovať tak, ako bačoval kedysi.

Otec ako bol svojho času na psychiatrickom liečení v 70-tych rokoch síce nemohol voliť,ale mal tam kolegov - spolupacientov, ktorí mohli. Bolo to v čase volieb a prišli s urnami za voličmi do psychiatrickej liečebne v Levoči.

Môj otec z celého hrdla kričal volebnej komisii :
Tak vy ,,,..........." , tak ste dopadli, že Vás blázni musia voliť?:D:D:D...

Aby to nedopadlo tak, že ďaľšie voľby už len blázni voliť budú...
Bastian
14.04.09,19:36
-sam si protirecis, raz si odisiel do zahranicia a vratil si sa bez velkeho uzitku, tvoji normalni rodicia /a tu ich vobec nechcem urazit/, nedostali ani byt ani pozicky, hoci socialisticky stat ich daval kazdemu, kto chcel

Prepáč nepochopil som v čom si protirečím.

Kde si k tomu prišla, že moji rodičia nedostali byt? Prečo sem píšeš veci, ktoré som ja nenapísal? Takto sa nedá diskutovať. Nie je to prvýkrát, čo sa uchyluješ k takýmto praktikám... Ja som napísal, že nie každému sa podarilo postaviť si dom - ani našim.

A to si kde vyčítala, že som sa vrátil bez veľkého úžitku? Aj na tomto je vidieť čo sú pre teba hodnoty. Len si to pekne ešte raz prečítaj (nechce sa mi to hľadať) a určite tam nájdeš napísané, že som sa vrátil odtiaľ síce iba s drobnými vo vrecku, čo sa týka peňazí, ale zato so skúsenosťami na nezaplatenie. To je podľa teba "bez veľkého úžitku"?

Jedno ti poviem - o peniaze môžeš prísť zo dňa na deň, ale o skúsenosti a schopnosti ťa nikto nemôže obrať ;).




-zivnostnicka som uz 17 rokov preto, ze sa niecim musim zivit, ze som sikovna o tom sa nebudem hadat;)
Aj na tom, že si nedokážeš priznať, že podnikáš preto lebo chceš viac (čo je inak úplne normálna ľudská vlastnosť), je vidieť tvoju falošnú úžasnosť. Pripadá ti to hnusné chcieť viac... Komunisti si tiež nahovárali, že im stačí málo... pritom si stavali chaty a pili zn. chlast, fajčili Camelky atď....


-ziaden clovek dnes sa poctivou pracou nedokaze zaradit medzi tych bohatych
Vyslovovanie takýchto nepravdivých slov ubližuje Slovensku najviac. Vieš prečo? Lebo v ľuďoch vzbudzuje závisť... a tá je momentálne najvýstižnejšia slov. vlastnosť. A práve na tú strunu sa tu brnká v poslednom čase. Ale to nás nikam neprivedie.
Mimochodom čo je pre teba bohatstvo?



A zase dokazujes, ze nemas ani elementarnu uctu k nazorom, ktore ti nevyhovuju.
Čím dokazujem, že nemám ani elementárnu úctu k názorom? Tým, že tu vyjadrujem môj jednoznačný názor?
Bastian
14.04.09,19:48
Je ťažké posudzovať komu ako bolo alebo nebolo za socíku...
Moja rodina bola prenasledovaná v starom režime.
Otec, ako slobodný chlapec chcel za Gottwalda zdrhnúť do Ameriky ešte s jedným kamarátom.
Prevádzač ich previedol za hranice a tvrdil, že sú už v Nemecku. Chlapci celí šťastní, že zdrhli sa od radosti popili a triezvi sa zobudili ráno u žandárov.
Pokračovalo to ďalej v politickom väzení v Děčíne a už vtedy bol spečatený osud môjho otca a jeho budúcej ženy a ešte nenarodených detí.
V Dečíne otca mučili, skúšali na ňom rôzne psychofarmaká, robili na ňom rôzne pokusy - dokonca sa musel zúčastňovať špiritistických seansí, kde niektorí väzni poslúžili ako médiá.../za asistencie psychológov, psychiatrov/.
Po čase otec ochorel na schizofréniu.
A my deti?
...darmo sme sa dobre učili, výchovný poradca nám nič iné ako učňovku nedoporučil a od školy sme dostávali posudok patričný kádru, aký sme si niesli ako deti politického väzňa...
Fašisti dávali židom žlté hviezdy na kabáty, komunisti ničili celé rodiny ináč - pomaličky, ale dali pocítiť jasne a nekompromisne odpadu, kde je jeho miesto.

Samozrejme, že vysokoškolské vzdelanie, prípadne dobrá stredná škola toho času neboli a ani dodnes nie sú zárukou úspechu v budúcnosti, ale to trpké ALE je vo mne dodnes.

Pre mňa bolo najväčším zadosťučinením v tej dobe akurát jedno jediné.
Otec bol zbavený ako schizofrenik volebného práva a tak mohol z celého hrdla vykričať kdekoľvek a kedykoľvek čo si o totalitnom systéme myslí.
A robil to s patričnou hrdosťou.

Čiže sme tu takí, čo stojíme na jednom brehu rieky a sme tu takí, čo stojíme na tom druhom.

Ja len dúfam, že tento štát nebude bačovať tak, ako bačoval kedysi.

Otec ako bol svojho času na psychiatrickom liečení v 70-tych rokoch síce nemohol voliť,ale mal tam kolegov - spolupacientov, ktorí mohli. Bolo to v čase volieb a prišli s urnami za voličmi do psychiatrickej liečebne v Levoči.

Môj otec z celého hrdla kričal volebnej komisii :
Tak vy ,,,..........." , tak ste dopadli, že Vás blázni musia voliť?:D:D:D...

Aby to nedopadlo tak, že ďaľšie voľby už len blázni voliť budú...
Tak toto je sila...
..kým sem nezačnú písať ľudia s takýmto osudom, tak je všetko OK?

Koľko bolo takých, čo sa robili (a stále robia), že nič nevideli? Pre mňa je to odporná vlastnosť hľadieť iba na vlastné blaho a čert ber že iným ničia život. Vďaka takým sa dokázal tak rýchlo Hitler zmocniť polovice Európy.

...a kapitalistom sa vyčíta že hľadia iba na seba.
Kapitalista si to prizná. Komunista nikdy. Naopak sa bude biť do pŕs, aký je úžasný.
Martasch
14.04.09,19:58
Vyzeráš... :) že si otvoríš otvoríš ústa iba vtedy, keď cítiš, že sa ti nič nestane. Tak na mňa pôsobíš - nemám z teba dobrý pocit...
A čo si robila vtedy to ja neviem ani nechcem vedieť...

Bastian, temer v každej téme, v ktorej diskutuješ, píšeš všade to isté - je to tvoj názor - teda - my starí sme sa za socializmu báli otvoriť hubu a pekne potichu sme stále spokojní. Rada chodím na PORADU a diskutujem, ale keď chceš také veľké zmeny, snaž sa dostať tam, kde môžeš zásadným spôsob niečo zmeniť a nie stále len kritizovať názory iných.

A k názvu témy, nie žiaden štát nie je dobrý gazda. A vieš niečo lepšie ako má fungovať spoločnosť, už si viackrát nabádal - vyjadrite sovj názor a čo ty, ako by to malo fungovať, na základoch by mala tá najlepšia spoločnosť existovať - už by som si konečne chcela prečítať aj tvoj názor a nielen to, čo kto kedy urobil zle.
Bastian
14.04.09,20:05
Bastian, temer v každej téme, v ktorej diskutuješ, píšeš všade to isté - je to tvoj názor - teda - my starí sme sa za socializmu báli otvoriť hubu a pekne potichu sme stále spokojní. Rada chodím na PORADU a diskutujem, ale keď chceš také veľké zmeny, snaž sa dostať tam, kde môžeš zásadným spôsob niečo zmeniť a nie stále len kritizovať názory iných.

A k názvu témy, nie žiaden štát nie je dobrý gazda. A vieš niečo lepšie ako má fungovať spoločnosť, už si viackrát nabádal - vyjadrite sovj názor a čo ty, ako by to malo fungovať, na základoch by mala tá najlepšia spoločnosť existovať - už by som si konečne chcela prečítať aj tvoj názor a nielen to, čo kto kedy urobil zle.
Súkromné vlastníctvo je ako stvorené pre ľudí - píšem to všade. Kapitalizmus funguje veľmi dobre medzi ľuďmi a aj celú spoločnosť dokáže pozdvihnúť :eek:. Nielen po materiálnej stránke. Keby sa ľudia začali starať každý o seba, tak by všetko inak vyzeralo. To by ale museli prevziať zodpovednosť do svojich rúk.
Čo k tomu treba nejaké nadprirodzené vlastnosti?
Bastian
14.04.09,20:12
Bastian, temer v každej téme, v ktorej diskutuješ, píšeš všade to isté - je to tvoj názor - teda - my starí sme sa za socializmu báli otvoriť hubu a pekne potichu sme stále spokojní. Rada chodím na PORADU a diskutujem, ale keď chceš také veľké zmeny, snaž sa dostať tam, kde môžeš zásadným spôsob niečo zmeniť a nie stále len kritizovať názory iných.

A k názvu témy, nie žiaden štát nie je dobrý gazda. A vieš niečo lepšie ako má fungovať spoločnosť, už si viackrát nabádal - vyjadrite sovj názor a čo ty, ako by to malo fungovať, na základoch by mala tá najlepšia spoločnosť existovať - už by som si konečne chcela prečítať aj tvoj názor a nielen to, čo kto kedy urobil zle.
Čo hovoríš na Danushkinho otca? Koľko bolo takých?
Martasch
14.04.09,20:14
Tak toto je sila...
..kým sem nezačnú písať ľudia s takýmto osudom, tak je všetko OK?

Koľko bolo takých, čo sa robili (a stále robia), že nič nevideli? Pre mňa je to odporná vlastnosť hľadieť iba na vlastné blaho a čert ber že iným ničia život. Vďaka takým sa dokázal tak rýchlo Hitler zmocniť polovice Európy.

...a kapitalistom sa vyčíta že hľadia iba na seba.
Kapitalista si to prizná. Komunista nikdy. Naopak sa bude biť do pŕs, aký je úžasný.

Myslím, že je úplne jedno či je niekto kapitalista alebo komunista, keď zničí život niekomu inému. danushka vyššie písala ako dopadol jej otec za bývaleho režimu. Ja poznám /a určite nielen ja/ človeka, ktorý skončil s psychickými problémami z dôvodu, že jeho bývalý zamestnávateľ mu roky neodvádzal poistného a zistitil to až vtedy, keď sa dostal na úrad práce a nedostával žiadnu podporu.
Martasch
14.04.09,20:17
Čo hovoríš na Danushkinho otca? Koľko bolo takých?

Keď napíšeme, že za saocializmu bolo ..niečo dobré, to neznamená, že automaticky hovoríme, že všetko bolo dobré. Tak isto aj teraz.
mzdarka renca
14.04.09,20:18
Čo hovoríš na Danushkinho otca? Koľko bolo takých?

A koľko je takých aj dnes? Tiež dosť. Len spôsob je iný.

PS: Danushkinho otca a jeho rodiny je mi ľúto, určite to nemali ľahké....
Bastian
14.04.09,20:24
koľko je takých aj dnes...

To je jediné na čo ste sa zmohli?
Martasch
14.04.09,20:30
Súkromné vlastníctvo je ako stvorené pre ľudí - píšem to všade. Kapitalizmus funguje veľmi dobre medzi ľuďmi a aj celú spoločnosť dokáže pozdvihnúť :eek:. Nielen po materiálnej stránke. Keby sa ľudia začali starať každý o seba, tak by všetko inak vyzeralo. To by ale museli prevziať zodpovednosť do svojich rúk.
Čo k tomu treba nejaké nadprirodzené vlastnosti?

Súhlasím, ale musíš uznať, že aj tú su nejaké úskalia, inak by nedošlo ku kríze.
Martasch
14.04.09,20:40
Napíšte sem čo si o tom myslíte.

Ja si myslím, že nie. Ale budem zvedavý ako to vnímajú ostatní poraďáci. Gazduje štát dobre podľa Vás? Podľa mňa súkromník gazduje neporovnateľne lepšie a aj ľuďom dáva oveľa viac.

Pôvodne som napísať ešte niečo do témy Budeme do konca tohto týždňa pravdepodobne okradnutý o 2.000.000.000 SK (http://www.porada.sk/t95669-budeme-do-konca-tohto-tyzdna-pravdepodobne-okradnuty-o-2-000-000-000-sk.html) ale nakoľko sa tam posledne písalo už viac od veci ako k téme a tiež názov témy hovoril o niečom inom, tak to napíšem sem.

Súkromník si podľa mňa váži pracujúcich ľudí aj veci viac ako štát. Prečo si to myslím? Lebo štát zaplatí aj darebákovi (ktorý skoro ani nepracuje). Lebo veci spoločné nikdy nevydržia toľko ako keď sú v rukách niekoho. Súkromník dohliada na produktivitu práce a lajdákovi nezaplatí. Tiež dohliada na šetrné zaobchádzanie s vecami.
Štát je veľmi zlý vychovávateľ. Učí ľudí ľahostajnosti, nezodpovednosti a lenivosti. Neexistuje spôsob, ako by sa to dalo zmeniť. Čo sa platí z bezodnej pokladne, to nikoho netrápi. Tam je pes zakopaný.

Vrátim sa k úvodu - štát zaplatí darebákovi, ktorý skoro nepracuje - a kľudne napíšme, ktorý nikdy nepracoval. Všetci vieme, že sú aj takí a tiež nás to štve, hundreme, že na nich prispievame všetci A teraz chcem vedieť tvoj názor - čo by si s nimi urobil ty?
Martasch
14.04.09,21:12
Bastian, k súkromnej správe, ktorú si mi poslal:
Obsah Vasej prijatej spravy:
***************
na mňa sa vykašli - vyjadri sa k tomu, čo napísala Danushka.


danushky a jej rodiny mi je ľúto. Určite si prežli svoje, ale čo sa stalo už sa neodstane a my sa môžeme len snažiť, iba sa ďalšie krivdy nestávali ľuďom teraz.

.. a budem sa opakovať, a čo ty, Keď mi sme sa zmohli len na toto? Ale už konkrétne.
tetrisss
15.04.09,04:26
V tom to je, my sme si nemohli vybrat do akeho zriadenia sme sa narodili, ani dnes si nemozem vybrat, pretoze Slovensko je moja rodna zem a chcem tu byvat, nepotrebujem ist do sveta za robotou, aj tu jej je dost. Nemas pravdu o mojom zivote, prestan urazat ludi osobne. Ja nikde netvrdim, ze socializmus bol moj ideal, bol chybny v mnohych veciach, dokonca ani to netvrdim, ze nebolo treba zmenu, ale nie na takyto blaznivy system, aky je teraz, absolutne bezohladny. Ano, takych ludi, ktori za tohto systemu trpeli, dovody su asi aj tu vselijake, mi je naozaj luto, tak, ako tych, ktori po strate zamestnania vyskakuju z okien. Vies k akemu lekarovi, samozrejme dobremu, je dnes najvacsia cakacia doba? k psychiatrovi, to asi preto, ze nam je tak dobre a vsetci, okrem mna, su spokojni. Minule ma zarazila jedna sprava z Venezuely, Hugo Chaves vraj podplaca chudobu v krajine socialnymi programami na ktore cerpa zo zdrojov predaja ropy, zase neskac ako pajac, ze obranujem Chavesa, ja len chcem ukazat na to, ze sa uz vobec takemu prirodzenemu, ako ze treba pomahat tym najbiednejsim, niekto dokaze cudovat, asi podla toho by zisky z predaja ropy mali skoncit v sukromnych rukach, aby si mohli postavit nejaky hrad, alebo po com inom tuzia.
Do tejto debaty by som sa ani nebola zapojila, pretoze debatovat sa da iba s tym, kto ta chce aj pocuvat a nie len dookola opakovat jedovate polopravdy, ale ty si ma vyzval k tomu, ked si ma odcitoval na nenalezitom mieste, politika a ekonomika su dve odlisne veci. A este nieco, neobvinuj ma z nejakeho ani neviem coho, podnikam preto, ze som inu moznost nemala a ani by som nepovedala, ze som z toho nejako zbohatla, je to na normalny zivot, nic viac. Ked ti dojdu argumenty, tak mas vzdy naporudzi nejaku osobnu urazku, to je smutne. Ale ja preto sa neprestanem s tebou rozpravat, ani nebudem plakat do vankusa z tvojich urazok. Urcite si znamenie Baran.
tutiola
15.04.09,04:59
Danushka,
aj také boli prípady. Je v tom kus pravdy. Verím ti, že každé tvoje slovo je pravda. Naprriek tomu si myslím, že s Bastianom nie ste na rovnakom brehu. Z tvojích slov mi zaznieva smútok a z Bastianovych zloba a nenávisť. Je to podstatný rozddiel. Aspoň pre mňa určite.

Taká mala pripomienka. V minulom režime, práve tak ako teraz, keby otec nebol porušil zákon nebolo by to takto dopadlo. Môj otec bol bagrista, mama robotníčka, mali nás 6 detí. Traja sme skončili stredné školy a traja učňovky. Nežili sme nikdy v bohatstve, ale skromne a pokojne.

Čo sa stalo, stalo sa. Ani vtedy, práve tak ako teraz nie je všetko len čierne alebo biele. Ale človek, ktorý vo svojom srdci pestuje zlobu a hnev aj keby sa v zlate kúpal, nikdy nebude šťastný. Práve tak ako človek, ktorý má vysokoškolské nestáva sa automatický inteligentným, je len vzdelaný. Veľa raz s nižšim vzdelaním je intelegentnejší ako vysokoškolský vzdelaný.
Blankake
15.04.09,05:03
Danushka,
Čo sa stalo, stalo sa. Ani vtedy, práve tak ako teraz nie je všetko len čierne alebo biele. Ale človek, ktorý vo svojom srdci pestuje zlobu a hnev aj keby sa v zlate kúpal, nikdy nebude šťastný. Práve tak ako človek, ktorý má vysokoškolské nestáva sa automatický inteligentným, je len vzdelaný. Veľa raz s nižšim vzdelaním je intelegentnejší ako vysokoškolský vzdelaný.
Súhlasím a všetkým sa Vám čudujem, že reagujete na Bastianove výroky.:rolleyes:
Martasch
15.04.09,05:34
V tom to je, my sme si nemohli vybrat do akeho zriadenia sme sa narodili, ani dnes si nemozem vybrat, pretoze Slovensko je moja rodna zem a chcem tu byvat, nepotrebujem ist do sveta za robotou, aj tu jej je dost. Nemas pravdu o mojom zivote, prestan urazat ludi osobne. Ja nikde netvrdim, ze socializmus bol moj ideal, bol chybny v mnohych veciach, dokonca ani to netvrdim, ze nebolo treba zmenu, ale nie na takyto blaznivy system, aky je teraz, absolutne bezohladny. Ano, takych ludi, ktori za tohto systemu trpeli, dovody su asi aj tu vselijake, mi je naozaj luto, tak, ako tych, ktori po strate zamestnania vyskakuju z okien. Vies k akemu lekarovi, samozrejme dobremu, je dnes najvacsia cakacia doba? k psychiatrovi, to asi preto, ze nam je tak dobre a vsetci, okrem mna, su spokojni. Minule ma zarazila jedna sprava z Venezuely, Hugo Chaves vraj podplaca chudobu v krajine socialnymi programami na ktore cerpa zo zdrojov predaja ropy, zase neskac ako pajac, ze obranujem Chavesa, ja len chcem ukazat na to, ze sa uz vobec takemu prirodzenemu, ako ze treba pomahat tym najbiednejsim, niekto dokaze cudovat, asi podla toho by zisky z predaja ropy mali skoncit v sukromnych rukach, aby si mohli postavit nejaky hrad, alebo po com inom tuzia.
Do tejto debaty by som sa ani nebola zapojila, pretoze debatovat sa da iba s tym, kto ta chce aj pocuvat a nie len dookola opakovat jedovate polopravdy, ale ty si ma vyzval k tomu, ked si ma odcitoval na nenalezitom mieste, politika a ekonomika su dve odlisne veci. A este nieco, neobvinuj ma z nejakeho ani neviem coho, podnikam preto, ze som inu moznost nemala a ani by som nepovedala, ze som z toho nejako zbohatla, je to na normalny zivot, nic viac. Ked ti dojdu argumenty, tak mas vzdy naporudzi nejaku osobnu urazku, to je smutne. Ale ja preto sa neprestanem s tebou rozpravat, ani nebudem plakat do vankusa z tvojich urazok. Urcite si znamenie Baran.

Túto časť som zvýraznila z dôvodu, aby som nemusela písať svoj názor, ktorý je totožný s tým, čo napísala tetrisss a nechcem viesť s Bastianom paralelnú diskusiu cez súkromné správy. Už sa viac nezapájam, táto diskusia je mimotemy.
Bastian
15.04.09,05:43
V tom to je, my sme si nemohli vybrat do akeho zriadenia sme sa narodili, ani dnes si nemozem vybrat, pretoze Slovensko je moja rodna zem a chcem tu byvat, nepotrebujem ist do sveta za robotou, aj tu jej je dost.
Takže ty si vlastne vždy otrok... Keď tak iba otrokom vlastných myšlienok. Sama seba zväzuješ.


Nemas pravdu o mojom zivote, prestan urazat ludi osobne.
Minule ma zarazila jedna sprava z Venezuely, Hugo Chaves vraj podplaca chudobu v krajine socialnymi programami na ktore cerpa zo zdrojov predaja ropy, zase neskac ako pajac, ze obranujem Chavesa, ja len chcem ukazat na to, ze sa uz vobec takemu prirodzenemu, ako ze treba pomahat tym najbiednejsim, niekto dokaze cudovat, asi podla toho by zisky z predaja ropy mali skoncit v sukromnych rukach, aby si mohli postavit nejaky hrad, alebo po com inom tuzia.
O Chavesovi píš čo len chceš... nebudem skákať ako pajác. Ale napíš aj to, prečo sa vkuse urážaš? Čím ťa urážam?
Len sa pozri na svoje "príspevky"...


Do tejto debaty by som sa ani nebola zapojila, pretoze debatovat sa da iba s tym, kto ta chce aj pocuvat a nie len dookola opakovat jedovate polopravdy, ale ty si ma vyzval k tomu, ked si ma odcitoval na nenalezitom mieste, politika a ekonomika su dve odlisne veci.
Politika a ekonomika sú dve odlišné veci, ale sú previazané... Pozri sa na realizátorov sociálnej a komunistickej idey, ako dokážu dodrbať celú ekonomiku.


A este nieco, neobvinuj ma z nejakeho ani neviem coho, podnikam preto, ze som inu moznost nemala a ani by som nepovedala, ze som z toho nejako zbohatla, je to na normalny zivot, nic viac.
Podnikáš preto lebo chceš.
A často nezbohatnú práve tí, ktorých jediný cieľ je bohatstvo... možno je aj u teba podobný problém ;).


Ked ti dojdu argumenty, tak mas vzdy naporudzi nejaku osobnu urazku, to je smutne. Ale ja preto sa neprestanem s tebou rozpravat, ani nebudem plakat do vankusa z tvojich urazok. Urcite si znamenie Baran.
Napíš sem tie moje osobné urážky. Mám pocit, že pre teba je hocijaký môj argument urážka - a vraj nemáš problém vypočuť si iný s názor...
Bastian
15.04.09,05:47
Túto časť som zvýraznila z dôvodu, aby som nemusela písať svoj názor, ktorý je totožný s tým, čo napísala tetrisss a nechcem viesť s Bastianom paralelnú diskusiu cez súkromné správy. Už sa viac nezapájam, táto diskusia je mimotemy.
Diskusiu?
Rovno zverejni aj tú moju druhú súkromnú správu, keď ti to robí radosť. Veď som sa ťa iba spýtal, aký si mala dôvod na zverejňovanie správy?
tutiola
15.04.09,05:52
Bastian,
stále používaš cudzie príspevky. Skús niečo vlastné. Myslíš, že Danushka si málo vytrpela a potrebuje jatriť takýmto spôsobom rany? Ona svojú bolesť vie podať kultivovane.

Teraz trošku inak. Pozrime sa na súčasnosť. Vieš koľko ľudí odišlo za prácou do zahraničia? Koľko rodín sa práve vďaka tomu rozpadlo? Koľko je nešťatných detí z takýchto rodín? Koľko ľudí, ktorí začali podnikať a nevyšlo im to, lebo tento režím skôr podporí zahraničných podnikateľov ako svojích a skončili na psychiatrií? Myslíš si, že teraz ľudia nedoplácajú na zlé zákony? Teraz ľudia, ktorí porušujú zákon nie sú postihovaný?........ Treba pokračovať?
Ani vo vlastných rodinách nedokážeme byť 100% spravodlivý a ty chceš, aby to fungovalo v celom štáte? Vieš koľko ľudí musí drieť od rána do mrku, aby sa ako tak uživilo hlavne u súkromníka? Pripádaš mi ako jediný spravodlivý a neomylný.
Zaváňa to utópiou.
Martasch
15.04.09,05:57
Diskusiu?
Rovno zverejni aj tú moju druhú súkromnú správu, keď ti to robí radosť. Veď som sa ťa iba spýtal, aký si mala dôvod na zverejňovanie správy?

Moja predstava o súkromných správach je iná. To čo prezentujem verejne, nepotrebujem posielať ešte aj cez súkromné správy. To si súkromnou správou nenapísal nič nové.
Bastian
15.04.09,06:19
Bastian,
stále používaš cudzie príspevky. Skús niečo vlastné. Myslíš, že Danushka si málo vytrpela a potrebuje jatriť takýmto spôsobom rany? Ona svojú bolesť vie podať kultivovane.
Nerobí mi problém napísať čo si myslím. A nemám pocit, že by som ja Danushke nejako ublížil. Ona možno čakala niečo iné od vás... vy ste jej vlastne povedali, že to bolo úplne v pohode a že aj dnes sa dejú také veci.


Teraz trošku inak. Pozrime sa na súčasnosť. Vieš koľko ľudí odišlo za prácou do zahraničia? Koľko rodín sa práve vďaka tomu rozpadlo? Koľko je nešťatných detí z takýchto rodín?
To je hlúposť, že sa vzťahy rozpadávajú kvôli tomu... Diaľka podľa mňa len ukáže, na akých základoch stojí ten vzťah.

Rovnako ani peniaze nekazia človeka - iba vyplavia na povrch (alebo dokonca znásobujú) jeho vlastnosti.


Koľko ľudí, ktorí začali podnikať a nevyšlo im to, lebo tento režím skôr podporí zahraničných podnikateľov ako svojích a skončili na psychiatrií?
To je zlé, že si to málo ľudí uvedomuje. Ani by tých našich netrebalo podľa mňa nejako extra podporovať, stačilo by, keby sa im vytvorili prehľadné podmienky bez zbytočných buzerácií... Ale vidíš, že aj sám pseudosocialista Fico čo robí...



Zaváňa to utópiou.
Utópia je to, keď niekto chce najprv rozdávať a až potom produkovať ;).
bepo
15.04.09,07:20
No aj štát aj súkromný podnik bude prosperovať iba vtedy, keď bude fungovať zdravo. Ak nie je základ postavený na reálnosti cieľov, tak sa štát aj súkromník zadĺži a zle skončí.

Ja si skôr myslím, že štát aj súkromný podnik majú dosť podobné ciele. Veď o čo ide štátu? A o čo ide súkromnej spoločnosti?
No práveže štátnemu podniku nejde vždy iba o zisk. Ja súkromné podniky rozdeľujem na dve kategórie, kde majiteľ aj pracuje a kontroluje firmu a kde majitelia nekontrolujú firmu. Tam kde ju kontrolujú tak to šlape ako má, tam kde nekontrolujú tak sa podobajú na štátne firmy. Do tej druhej kategórie spadajú hlavne akciové spoločnosti s drobnými akcionármi, každý asi vie že po 1 vlne kupónovej privatizácie investičné fondy s relatívne malým podielom- tak 20-30% na imaní sa dostali ku kontrole a riadení celej firmy a postupne parazitovaním na ostatných doviedli tú firmu do krachu. Teraz štátna firma vytvorí stratu 1 mld a ide na vládu aby jej to zaplatila, súkromná vytvorí takú istú stratu len to účtovnými machináciami zakryje, manažment si vyplatí odmeny a potom nastane kríza ako ju vidíme teraz. A perlička na záver- aj nemecký vlastník najväčšieho poskytovateľa telekomunikačných pevných sietí zaplatil za jeden tanier do závodnej jedálne 3200 Sk a za obyčajnú kancelársku stoličku 17000 Sk tak kde je tu efektívnosť?
tutiola
15.04.09,07:36
Bastian z krajiny zázrakov. V tejto téme mi pripádaš, akoby si mal klapky na očiach a vidíš len svoju pravdu a ani vlastne si nechcel, aby sme my vyjadrili svoje názory. Prepáč, že sme to hneď nepochopili. Ak si prečítaš v kľude príspevky, zistíš, že každý z nás ti priznal, že máš v niečom pravdu. Ale ty si chcel 100% podporu. Komu si ty priznal, že má v niečom pravdu? Vlastne mne áno, keď priznávaš o tom, že sa štát málo stará o našich podnikateľov. A to je všetko. Danushku som schválne vynechala, lebo ona napísala triezvo, čo si myslí a súhlas som jej dala aj ja.
Ani vo vlastných rodinách nedokážeme byť 100% spravodlivý a ty by si chcel v celom štáte? A podľa akých noriem by sme mali tú spravodlivosť praktikovať?
Pre mňa plynie z účasti na tejto téme poučenie: Nezapájať sa do diskusie v téme, kde už v zadaní cítiť zlobu, nenávisť a opovrhovanie.

Či viem čo je utópia? Tvoja definicia presne padá na tvoje názory. Presne to je utópia.
Bastian
15.04.09,07:56
No práveže štátnemu podniku nejde vždy iba o zisk.
To som ani nikde netvrdil. Písal som iba, že by mali fungovať zdravo.


Ja súkromné podniky rozdeľujem na dve kategórie, kde majiteľ aj pracuje a kontroluje firmu a kde majitelia nekontrolujú firmu. Tam kde ju kontrolujú tak to šlape ako má, tam kde nekontrolujú tak sa podobajú na štátne firmy.
Súhlasím.


Do tej druhej kategórie spadajú hlavne akciové spoločnosti s drobnými akcionármi, každý asi vie že po 1 vlne kupónovej privatizácie investičné fondy s relatívne malým podielom- tak 20-30% na imaní sa dostali ku kontrole a riadení celej firmy a postupne parazitovaním na ostatných doviedli tú firmu do krachu. Teraz štátna firma vytvorí stratu 1 mld a ide na vládu aby jej to zaplatila, súkromná vytvorí takú istú stratu len to účtovnými machináciami zakryje, manažment si vyplatí odmeny a potom nastane kríza ako ju vidíme teraz.
Nad tým si sa zamyslel, prečo sa väčšinou práve v tých veľkých firmách dejú takéto veci? Lebo sa tam stráca zodpovednosť za vlastné konanie. Funguje tam veľmi dobre anonymita a možnosť sa vyhovoriť na tých druhých. Rovnako ako v štátnych firmách a na ministerstvách.

V prvom rade by trebalo urobiť veľký poriadok na všetkých tých miestach. Zmeny sa nedajú robiť, keď sami riadiaci pracovníci sú príživníci.

O kríze si myslím, že ju v prvom rade zapríčinili umelé zásahy do fungovania trhu. A v druhom rade tú hosp. krízu sprevádza aj iná kríza. Iné už ani nepočujem okolo seba, len že za všetko môžu kapitalisti. To je najľahšie - nájsť vinníka, ktorý je mimo nás. To nie my - to oni. Pritom sa ani nezámýšľajú nad tým, že si ju privodili sami svojim hlúpym krátkozrakým správaním.

To, čo v Amerike urobili, bol umelý zásah do fungovania trhu, ktorý začal rásť na základe falošných predstáv, že každý musí mať dom... niet divu, že sa to zrútilo.

A ešte niečo, čo sa týka tých fin. mágov, ktorí robili v bankách riskantné operácie, len aby krátkodobo vytvorili umelý rast x%, konali tak slepo iba pre vlastné obohatenie, aby dostali vysoké odmeny - to nie je kapitalizmus. To je svinstvo. Kašlali na to, že banku ťahajú do priepasti... oni videli len tú svoju odmenu.

Súkromník sa snaží rásť zdravo - nepozerá sa iba na to, čo bude zajtra, ale aj na to čo bude za týždeň, mesiac,rok...
Bastian
15.04.09,08:18
Bastian z krajiny zázrakov. V tejto téme mi pripádaš, akoby si mal klapky na očiach a vidíš len svoju pravdu a ani vlastne si nechcel, aby sme my vyjadrili svoje názory. Prepáč, že sme to hneď nepochopili.
A nie je toto krajina zázrakov? Myslím, že sa tu deje dosť veľa takých vecí, čo inde vo svete len tak nevidíš...;) A nemám pocit, že by som mal klapky na očiach - skôr naopak pozerám sa na veci triezvo a nič si nenamýšľam.



Ak si prečítaš v kľude príspevky, zistíš, že každý z nás ti priznal, že máš v niečom pravdu. Ale ty si chcel 100% podporu.
:) ja chcem 100% podporu?


Ani vo vlastných rodinách nedokážeme byť 100% spravodlivý a ty by si chcel v celom štáte?
100% spravodlivosť neexistuje a nikdy sa ju nikomu nepodarí dosiahnuť (keď tak iba tam hore:)). Môžeme sa k nej len priblížiť.


Pre mňa plynie z účasti na tejto téme poučenie: Nezapájať sa do diskusie v téme, kde už v zadaní cítiť zlobu, nenávisť a opovrhovanie.
Tak sem prečo píšeš?


Asi by ste si mali prečítať, čo je napísané v ETIKETE:

V diskusii používam argumenty, nie urážky, narážky či iróniu na cudzí účet. To platí v odborných i oddychových témach.

Nekomentujem úmysly, pohnútky, profil a osobu zadávateľa.
bepo
15.04.09,10:05
O kríze si myslím, že ju v prvom rade zapríčinili umelé zásahy do fungovania trhu. A v druhom rade tú hosp. krízu sprevádza aj iná kríza. Iné už ani nepočujem okolo seba, len že za všetko môžu kapitalisti. To je najľahšie - nájsť vinníka, ktorý je mimo nás. To nie my - to oni. Pritom sa ani nezámýšľajú nad tým, že si ju privodili sami svojim hlúpym krátkozrakým správaním.

To, čo v Amerike urobili, bol umelý zásah do fungovania trhu, ktorý začal rásť na základe falošných predstáv, že každý musí mať dom... niet divu, že sa to zrútilo.

A ešte niečo, čo sa týka tých fin. mágov, ktorí robili v bankách riskantné operácie, len aby krátkodobo vytvorili umelý rast x%, konali tak slepo iba pre vlastné obohatenie, aby dostali vysoké odmeny - to nie je kapitalizmus. To je svinstvo. Kašlali na to, že banku ťahajú do priepasti... oni videli len tú svoju odmenu.

Súkromník sa snaží rásť zdravo - nepozerá sa iba na to, čo bude zajtra, ale aj na to čo bude za týždeň, mesiac,rok...
Nepodvádzali len banky aj normálne firmy typu Enron. A v USA nebol problém že sa poskytovali hypotéky ale že sa podcenilo riziko nesplácania, vznikli finančné produkty o ktorých nikto nič nevedel a až keď sa prestali splácať až potom nastal problém.
Bastian
15.04.09,10:51
Nepodvádzali len banky aj normálne firmy typu Enron.
Netvrdím, že podvádzali iba banky... a Enron bola podľa teba normálna firma? Ja mám iné predstavy o normálnej firme.


A v USA nebol problém že sa poskytovali hypotéky ale že sa podcenilo riziko nesplácania, vznikli finančné produkty o ktorých nikto nič nevedel a až keď sa prestali splácať až potom nastal problém.
Čo máš na mysli tým "že sa podcenilo riziko nesplácania"?
Podľa mňa problém nenastal až keď prestali splácať ľudia... problém nastal vtedy, keď niekto pustil do obehu kopec lacných peňazí. A v USA sa stali dostupné hypotéky pre všetkých - aj pre nesolventných. Problém začal už tam...

Prečo začal niekto hlásať, že na dom majú všetci právo a treba im všetkým na to požičať? Pravdaže majú nárok naň všetci, ale kto na to nemá, ten na to nemá... Aj v obchodoch predsa nakupujeme to, na čo máme...

Možno aj Fico jedného dňa príde s novinkou, že všetci máme nárok na Porsche či jachtu pri mori... že stačí zájsť do banky pre peniaze...:)
danushka
15.04.09,11:07
Netvrdím, že podvádzali iba banky... a Enron bola podľa teba normálna firma? Ja mám iné predstavy o normálnej firme.


Čo máš na mysli tým "že sa podcenilo riziko nesplácania"?
Podľa mňa problém nenastal až keď prestali splácať ľudia... problém nastal vtedy, keď niekto pustil do obehu kopec lacných peňazí. A v USA sa stali dostupné hypotéky pre všetkých - aj pre nesolventných. Problém začal už tam...

Prečo začal niekto hlásať, že na dom majú všetci právo a treba im všetkým na to požičať? Pravdaže majú nárok naň všetci, ale kto na to nemá, ten na to nemá... Aj v obchodoch predsa nakupujeme to, na čo máme...

Možno aj Fico jedného dňa príde s novinkou, že všetci máme nárok na Porsche či jachtu pri mori... že stačí zájsť do banky pre peniaze...:)

Muselo to krachnúť, inak to dopadnúť nemohlo, pretože nehnuteľnosti v Amerike sú tak nechutne nadhodnotené, že až...
Lenže tak ako je celá americká ekonomika nafúknutá, tak rýchlo vie aj spľasnúť, ako veľká bublina.

V Amerike, keď človek nemá na splátky - vyhlási bankrot. A to je všetko, jednoducho na nejakú životnú etapu prestane byť dôveryhodným voči finančným inštitúciám a bodka.Bankrotom všetko končí, zaplatí sa nejaký poplatok za vyhlásenie bankrotu a fajka zhasla...

Skúste tu vyhlásiť bankrot, či to bude bodka, amen za všetkým...
Obyčajná fyzická osoba bude prenasledovaná exekútormi po neviem koľké pokolenie.
Nebudem si dávať v tomto smere servítku pred ústa. Náš štát sa len chce tváriť sociálne cítiacim, ale darmožráči a nenažranci majú jeho plnú podporu.
bepo
15.04.09,13:19
Netvrdím, že podvádzali iba banky... a Enron bola podľa teba normálna firma? Ja mám iné predstavy o normálnej firme.


Čo máš na mysli tým "že sa podcenilo riziko nesplácania"?
Podľa mňa problém nenastal až keď prestali splácať ľudia... problém nastal vtedy, keď niekto pustil do obehu kopec lacných peňazí. A v USA sa stali dostupné hypotéky pre všetkých - aj pre nesolventných. Problém začal už tam...

Prečo začal niekto hlásať, že na dom majú všetci právo a treba im všetkým na to požičať? Pravdaže majú nárok naň všetci, ale kto na to nemá, ten na to nemá... Aj v obchodoch predsa nakupujeme to, na čo máme...

Možno aj Fico jedného dňa príde s novinkou, že všetci máme nárok na Porsche či jachtu pri mori... že stačí zájsť do banky pre peniaze...:)
Ani v jednej banke sa nesplatia všetky úvery a ani nedajú úver každému. V USA začali dávať dokopy rôzne úvery do balíčka a predávali to ako jeden cenný papier pri ktorom nikto nevedel oceniť riziko nesplácania. No a keďže poistku proti nesplácaniu dávali rôzne sro s nízkym kapitálom tak keď tých nesplácaných úverov začalo byť viac tak sa začal dominový krach.

V Amerike, keď človek nemá na splátky - vyhlási bankrot. A to je všetko, jednoducho na nejakú životnú etapu prestane byť dôveryhodným voči finančným inštitúciám a bodka.Bankrotom všetko končí, zaplatí sa nejaký poplatok za vyhlásenie bankrotu a fajka zhasla...
Asi to tam nebude až také jednoduché keď tam začínajú vznikať stanové mestečká a celé štvrte duchov- nikto tam nebýva.
tetrisss
15.04.09,17:13
Precitaj si Bastian svoje vlastne prispevky a ked ta tak zaujali, tak este raz aj moje a ak mas trochu sebareflexie, tak naozaj zistis, ze ani jeden moj prispevok a to v ziadnej teme este nikoho neurazil, nemam vo zvyku miesto argumentov pouzivat urazky. Si naozaj plny zlosti a jedu a tak je ti aj zbytocne nieco este vysvetlovat. Ti co zili v minulom rezime robili co vedeli, aby mohli slusne zit a vacsina aj mohla. Najvacsou urazkou od teba bolo pre mna, ze si ma nazval otrokom a ja si zase odjakziva myslim, ze moj rozum nikto nemoze zotrocit, ani nejaky nekonecny pribeh z krajiny zazrakov , vacsinou vsetkym hovorim co si myslim a len mala cast ludi sa kedy na mna urazila, aj to sme si vzdy dokazali vysvetlit a tak si od teba vyprosim taketo posudzovania. A este raz opakujem, tuto temu povazujem za nehodnu vobec zapojit sa sem a urobila som to len preto, ze si moje dva prispevky vytiahol z kontextu a na tom si postavil svoje jedovate predstavenie. Pouzi svoj vlastny rozum a argumentuj, preco si myslis, ze sukromnik je lepsi gazda vo vseobecnosti a nie len do svojich vlastnych vreciek.
Bastian
15.04.09,17:54
Precitaj si Bastian svoje vlastne prispevky a ked ta tak zaujali, tak este raz aj moje a ak mas trochu sebareflexie, tak naozaj zistis, ze ani jeden moj prispevok a to v ziadnej teme este nikoho neurazil, nemam vo zvyku miesto argumentov pouzivat urazky.
Hovoriť s tebou o nejakej sebareflexii by bola strata času.


Najvacsou urazkou od teba bolo pre mna, ze si ma nazval otrokom a ja si zase odjakziva myslim, ze moj rozum nikto nemoze zotrocit, ani nejaky nekonecny pribeh z krajiny zazrakov (***Nekomentujem úmysly, pohnútky, profil a osobu zadávateľa.***), vacsinou vsetkym hovorim co si myslim a len mala cast ludi sa kedy na mna urazila, aj to sme si vzdy dokazali vysvetlit a tak si od teba vyprosim taketo posudzovania.
Takže to ťa urazilo :)? Prepáč, ale písať také nezmysly, že si dnes nemôžeš vybrať... to je čo za hlúposť? Si snáď otrok čo má zviazané ruky? Ja som ti napísal, že keď tak, tak môžeš byť iba otrokom vlastných myšlienok.


A este raz opakujem, tuto temu povazujem za nehodnu vobec zapojit sa sem a urobila som to len preto, ze si moje dva prispevky vytiahol z kontextu a na tom si postavil svoje jedovate predstavenie.
Len sa ti divím, že napriek tomu, že je pre teba táto téma nehodná a napriek tomu, že som pre teba iba skáčuci pajác, že sa ňou toľko zapodievaš ;).
A to predstavenie má jedovatý podtón jedine vďaka tvojej účasti...


Pouzi svoj vlastny rozum a argumentuj, preco si myslis, ze sukromnik je lepsi gazda vo vseobecnosti a nie len do svojich vlastnych vreciek.
Predstav si, že som použil vlastný rozum už v úvode témy. Odpoveď na túto tvoju "otázku" nájdeš práve tam.

Lebo veci spoločné nikdy nevydržia toľko ako keď sú v rukách niekoho.

Lebo súkromník dohliada na produktivitu práce a lajdákovi nezaplatí.

Lebo dohliada na šetrné zaobchádzanie s vecami.

Lebo je štát veľmi zlý vychovávateľ.

Lebo štát na rozdiel od súkromníka učí ľudí ľahostajnosti, nezodpovednosti a lenivosti.

Lebo čo sa platí z bezodnej pokladne, to nikoho netrápi.

Stačí?;)
tetrisss
15.04.09,18:13
Vidis, prejavis aspon naznak humoru a hned to inak vyzera. Nakoniec aj tieto tvoje tezy nie su az tak na zahodenie i ked su to len teoreticke tezy, suhlasim ale s tebou, ze to, co je pre ludi vlastny majetok, dokazu vacsinou lepsie obhospodarovat, ano, socializmus nepocital s ludskymi vlastnostami, mal na ludi nejaky zidealizovany nahlad. Pamatam si, ze na vedeckom komunizme na VSE nam prednasal jeden velmi mudry pan a zhodnotil moznost zavedenia kominizmu tak, ze jedina krajina, ktora by na to mala predpoklady su USA a teraz to poviem presne ako on:"ale predstavte si tych darebnych ludi, ze by im niekto povedal, ze zajtra nemusia prist do prace a mozu si vziat co chcu, tak to by bolo nerealne". Ale na druhej strane podstata ucenia komunizmu bola spravna, chceli vyuzit bohatstvo krajiny a um ludi, ktori v nej zili na uzitok vsetkych a nie len pre par vyvolenych, ktori uz od dobroty nevedia co so sebou. Druha vec je , ako to efektivne dosiahnut, ale myslim, ze tato myslienka nie je stratena, len zatlacena do uzadia tymi, co chcu bohatnut nie svojim pricinenim. Este raz opakujem , zmena bola potrebna, ale nie na dnesnu divocinu.
Bastian
03.09.09,06:35
Ako myslí ten náš súčasný gazda? V akom časovom horizonte plánuje? Cigánom sa vyčíta, že myslia iba na DNES a pritom veľká časť Slovákov vôbec nemyslí na ZAJTRA. Ficovu "úrodu" si potom môžu vychutnať práve oni najviac...

Dnes som si prečítal jeden zaujímavý článok s názvom "Šrotovné odčerpalo kupujúcich na roky dopredu" . Okrem iného sa v ňom píše, že z vložených 55 miliónov eur vybrala vláda 67,6... čiže "zarobila" na tom 12,3 miliónov eur. Druhá vec ale je, že sa vďaka tomuto umelému zásahu vyčerpal záujem tých chudobnejších o kúpu auta v nasledujúcich rokoch. Vraj iba 10-tisíc ľudí zo 44-tisíc, ktorí šrotovné využili, plánovalo tento rok kupovať auto.

Podľa mňa pre trh a v konečnom dôsledku ani pre ľudí, nikdy nie je prospešné, keď niekto začne umelo zasahovať do jeho fungovania. Keď sa niečo takéto začne aplikovať v jednom sektore, je veľmi pravdepodobné, že za krátky čas bude "nutné" hasiť aj inde. Možno by ani celá táto svetová kríza nenastala, keby "socialisti" nesiahali na niečo, čomu vôbec nerozumejú. Hnevá ma aj pomoc tým "DOSTATOČNE VEĽKÝM", ktorý si zaslúžia pomoc... Veď práve v takých veľkých firmách sa stráca zodpovednosť... a jej absencia je živnou pôdou na vznik kríz.

Bolo by fajn, keby sa každý Fico-volič trocha zamyslel nad Ficovými riešeniami... či to nie sú iba také odsunutia na bok... Či sa ozajstné riešenie iba neodkladá na potom. Pre nejakého hrdinu, ktorý sa nebude báť urobiť aj bolestivé zmeny. Prísť do rozkvitnutého sadu a pooberať úrodu dokáže každý komunista... nech ale skúsia niečo naozaj urobiť - vytvoriť.
duves
03.09.09,08:49
Dnes som si prečítal jeden zaujímavý článok s názvom "Šrotovné odčerpalo kupujúcich na roky dopredu" .
....Bolo by fajn, keby sa každý Fico-volič trocha zamyslel nad Ficovými riešeniami...
Uplne s tebou suhlasim, akurat pridavam to, že by tak urobila každa vlada SR, lebo su to direktíva z inych urovní. Sú to práve tie vrstvy, čo zapríčiňujú svetove krízy.
Bastian
03.09.09,16:41
Uplne s tebou suhlasim, akurat pridavam to, že by tak urobila každa vlada SR, lebo su to direktíva z inych urovní. Sú to práve tie vrstvy, čo zapríčiňujú svetove krízy.
Mám pocit, že za býv. vlády bolo podnebie na Slovensku trocha zdravšie... Myslelo sa aj na zajtra... Veď vďaka tomu pán Róbert prevzal ekonomiku v takom dobrom stave. Ten kto ju bude preberať od neho (či už to bude teraz alebo až po ďaľších voľbách) ju bue preberať v trocha inom stave.
duves
03.09.09,18:50
Mám pocit, že za býv. vlády bolo podnebie na Slovensku trocha zdravšie... Myslelo sa aj na zajtra... .
Hm, aj pred 20 rokmi bolo zdravsie, myslelo sa na zajtra a preto nebola krajina zadlžena ako dnes. Kto to zaplatí?