Zavrieť

Porady

Je štát dobrý gazda?

Anketa: Je podľa Vás štát dobrý gazda?

Počet hlasujúcich
41. Na účasť v tejto ankete nemáte prístupové práva.
  • Áno

    3 7.32%
  • Nie

    38 92.68%
Napíšte sem čo si o tom myslíte.

Ja si myslím, že nie. Ale budem zvedavý ako to vnímajú ostatní poraďáci. Gazduje štát dobre podľa Vás? Podľa mňa súkromník gazduje neporovnateľne lepšie a aj ľuďom dáva oveľa viac.

Pôvodne som napísať ešte niečo do témy Budeme do konca tohto týždňa pravdepodobne okradnutý o 2.000.000.000 SK ale nakoľko sa tam posledne písalo už viac od veci ako k téme a tiež názov témy hovoril o niečom inom, tak to napíšem sem.

Súkromník si podľa mňa váži pracujúcich ľudí aj veci viac ako štát. Prečo si to myslím? Lebo štát zaplatí aj darebákovi (ktorý skoro ani nepracuje). Lebo veci spoločné nikdy nevydržia toľko ako keď sú v rukách niekoho. Súkromník dohliada na produktivitu práce a lajdákovi nezaplatí. Tiež dohliada na šetrné zaobchádzanie s vecami.
Štát je veľmi zlý vychovávateľ. Učí ľudí ľahostajnosti, nezodpovednosti a lenivosti. Neexistuje spôsob, ako by sa to dalo zmeniť. Čo sa platí z bezodnej pokladne, to nikoho netrápi. Tam je pes zakopaný.
Usporiadat
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

Budem reagovať na jeden príspevok z inej témy, ale hodí sa to práve sem:
tetrisss Pozri príspevok
Bastian ty mas vo vela veciach pravdu, ale vadi mi iba to, ze obvinujes tuto konkretnu vladu a pritom takyto stav je trvaly, kauzy a kauzicky su tu stale. Ja, ked si pomyslim napriklad na malu privatizaciu, tak este aj dnes ma pochyti zlost, to bol taky podvod, ako davno nie, len tie holanske drazby, ved to boldo neba volajuci podvod a kuponova privatizacia, no hroza, rozklad druzstiev, predaj statnych zlatych nosnic, atd....................................... Takze vramci zachovania objektivity musime sa pytat, ci potom ta uzasna demokracia a s tym spojene aj to tebou tak zvelebovane sukromne vlastnictvo je az take uzasne, ci naozaj to nie je cesta do blba. Ja, keby som bola niektorym tym megapodnikatelom tak asi budem na tvojej strane, ale pokial zamestnanci takto spokojneho cloveka maju pri riadnej praci spolu prijem do rodiny 16-20.000,-sk cisteho, z toho 7.000,- ich stoji byt a to su frajeri, pretoze ho maju este zo socializmu a tym padom nemusia splacat hypoteku, maju dvoch studentov, ktori ich pri najvacsej skromnosti stoja 10.000,-spolu, tak moj pohlad na to uzasne sukromne vlastnictvo sa diamentralne zmeni, ze?
Ja nie som žiadny megapodnikateľ...
Súkromné vlastníctvo, resp. súkromné podnikanie je výhodné hlavne pre "obyčajných" ľudí. Len na to ešte neprišli niektorí... Ten kto si začne organizovať sám život, zistí koľko výhod to má a že nie je limitovaný ničím. Práve tým megapodnikom sa hodia spútaní mravčekovia, ktorým dajú iba taký plat, aby mali dosť síl na ďalší deň v práci v ich fabrike.

Pozri dnes je demokracia. Nikto nie je nútený niekde zostať. Keď je niekto niekde nespokojný, tak môže zmeniť prácu, prípadne môže vycestovať do zahraničia za prácou alebo to môže skúsiť na vlastné triko a založí si živnosť... Na Slovensku by v dnešnej dobe nemal nikto plakať... stačilo keď plakali za totality. V dnešnej dobe sa môžu sťažovať nejakí Afričania, ktorí to majú naozaj ťažké a naozaj majú obmedzené možnosti.

Sám som pracoval v zahraničí – nečakal tu na žiadne zázraky ani na žiadne pečené holuby, ktoré začnú z neba padať. Dobre som vedel, s akým platom môžem rátať v obore v akom som sa vyučil. Nenariekal som a nezostal som iba pri porovnávaní našich a ich platov. Pochopil som realitu a podľa toho som jednal. Keď som si ale uvedomil, že ani to nie je najlepšia cesta na sebarealizáciu, tak som sa pustil sám do niečoho. To, čo tu často čítam, že je potrebné mať aspoň nejaký balík na začiatok je len výhorka pre zbabelcov.
Pravdaže, keď chce niekto začať hneď vo veľkom štýle, alebo v obore kde treba nejaký ten milión na štart, tak to je o niečom inom. Ale vo väčšine prípadov stačí na rozbehnutie niečoho chuť a motivácia.

Dokonca aj moja mama pochopila, že ak chce zarobiť viac, tak jedna z možností je naučiť sa jazyk a vycestovať za prácou. Kúpila si pásky a na staré kolená sa začala učiť jazyk. Ona tiež patrí medzi ľudí, ktorí nemajú problém zapnúť motor na plné obrátky a dokáže pohnúť zadkom keď niečo chce. Nepatrí medzi tých, ktorí naletia na lacné sľuby... pritom keby som Vám sem napísal aký dôchodok jej dali, tak by ste tomu neuverili. Páči sa mi na nej to, že nenarieka, nečaká, nežiada ale koná.

V dnešnej dobe má každý na výber. Zdraví ľudia by sa v dnešnej dobe nemali sťažovať. Sťažujú sa len tí, ktorí čakajú na tie pečené holuby... tie - čuduj sa svete – zatiaľ neprichádzajú. A asi ani neprídu. Keď tak, max. príde niekto, kto začne omrvinkami lepiť oči lenivcom...

Môj pohľad na súkromné vlastníctvo sa nemení určite.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

Prečo štátny zamestnanci nemajú takú produktivitu ako nejaký súkromník alebo zamestnanec u súkromníka? Lebo štátu to je jedno. To čo sa platí z nejakej spoločnej pokladne to nebolí... Ani sa nedá zistiť kde všade unikajú miliardy, lebo to nikomu nechýba. Iba ak niečo vyňúra nejaký novinár... To čo je v rukách štátu to väčšinou funguje na veľmi drahom režime. Milión sem milión tam a nikde nikomu nič nechýba, nikoho nič netrápi... Ak sa má niečo urobiť, tak súťaž vyhrá väčšinou firma blízka niekomu odtiaľ a pravdaže sa to urobí niekoľko násobne drahšie, ako by sa to dalo naozaj urobiť. Veď ono sa to vlastne aj urobí lacno, len veľká časť z fakturovanej sumy ide do vačkov tých „správnych ľudí“. O tom je spoločné vlastníctvo. Keď niečo vlastní štát, tak je to len diera kde miznú peniaze... keď sa to sprivatizuje, tak je to zrazu ziskové... Ja viem, že je veľa dobre platených flekov na ministerstvách... a od roboty sa tam nepretrhnú. Takí sa sťažovať nebudú. U súkromníka by takí nezostali ani deň. Za komunistov sa tiež robilo takým tempom. Výsledky boli len na papieroch. Skutočnosť bola taká, že sa všade iba poflakovalo a kradlo.
0 0
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

durisovad Pozri príspevok
Uzitok vzdy mali a aj budu mat sikovni a dravi jednotlivci, v ziadnom rezime este nikdy nemala uzitok vacsina. Aj keby neviem ako proti tomu protestovala.
Tak by to malo byť. Šikovní by sa mali mať vždy lepšie. Na tom je založené celé napredovanie a tiež vývoj ľudstva. Keby to nebolo tak, potom by ľudia stratili motiváciu... veď na čo sa o niečo usilovať, keď z toho nie je nejaký úžitok?
Len si prosím šikovných ľudí nemýľte s podvodníkmi a klamármi. Lebo podľa mňa slovo „šikovný“ je o niečom inom... To práve Vy (čo tu takéto píšete) tu prikladáte slovám iný (neg.) význam... a akosi si to ani veľmi neuvedomujete. Takéto vyslovené slová majú svoju silu... ale to už som tu niekde písal... Potom je normálne, že nejakého podvodníka ľudia označujú iba ako šikovného človeka, ktorý iba využil situáciu... Poctivo pracujúceho podnikateľa potom nahnevá, keď práve on je podozrievaný a označovaný za podvodníka.

Režim sám o sebe nemá čo riešiť úspech alebo napredovanie človeka. Režim nemá čo riešiť v živote zdravého človeka. Má sa postarať o tých, ktorý sú postihnutí a nevedia si sami pomôcť. To, že sa o nás „režim“ postará, je len zvyk z čias nedávno minulyých. Ale veľa ľudí to má ešte v sebe. Je to vidieť aj pri voľbách, keď ešte stále veľa ľudí volí tých, ktorí sľubujú že budú pre nich tí najlepší pastieri... ktorí im sľúbia, že ich budú kŕmiť a odplašia od nich všetkých vlkov...
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Bastian, aj to štátne by bolo iné, keby bol dostatočne funkčný právny systém. Keby bolo keby, boli by sme v nebi......
0 0
Janurka Janurka

Janurka je offline (nepripojený) Janurka

Svoj súhlas som už vyjadrila. Páči sa mi hlavne odstavec, kde píšeš o svojej mame. Keby len 80% ľudí zmýšľalo rovnako a "pohlo zadkom", tak by to tu vyzeralo inak. Kedysi sme sa v škole učili: "spoločné vlastníctvo výrobných prostriedkov ...". A tu je výsledok. Žiaľ. Nie je štát dobrý gazda. Dobrý gazda si dáva pozor na svoj majetok, rozmyslí si, kde vyhodí koruny a na svoje gazdovstvo nevpustí zlodejov, ani lajdákov.
0 0
FAA FAA

FAA je offline (nepripojený) FAA

Som Božie dieťa
Priliepam sem zopár myšlienok, nie sú z mojej hlavy, a ani neviem odkiaľ ich mám, ale súhlasím s nimi, ak sa niekto v nich nájde ako ich autor, vopred sa ospravedlňujem.

Predpoklad, ktoré krajina musí spĺňať, ak chce byť bohatá:
-právny štát,
-dôsledná ochrana súkromného vlastníctva,
-úplná deregulácia cien,
-slobodný obchod,
-zníženie daní, aj verejných výdavkov,
-obmedzenie regulácií,
-administratívne nenáročné podnikanie
-neinflačné peniaze.

Myšlienky
- Najhrozivejšia veta na svete znie: „Som z vlády a prišiel som vám pomôcť“.
- Násilie človeka iba ovládne, sloboda ho uchváti.
- Ako spoznáte komunistu? Je to ten, kto číta Marxa a Lenina. A ako spoznáte
antikomunistu? Je to ten, ktorý Marxovi a Leninovi rozumie.
- Neverím vláde, ktorá nás chce chrániť pred nami samotnými.
- Interrupciu propagujú len tí, ktorí sa sami narodili.
- Nie ľudia, ale vlády začínajú vojny.
- Politika je vraj druhou najstaršou profesiou. Zistil som, že sa dosť podobá na tú najstaršiu.
- Pohľad vlády na ekonomiku možno vyjadriť niekoľkými krátkymi vetami: Ak sa to hýbe, zdaň to. Ak sa to stále neprestáva hýbať, začni to regulovať. A keď sa to prestane hýbať, tak to začni dotovať.

Ústava SR - I. hlava:
Čl. 2
(1) Štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom svojich volených zástupcov alebo priamo.
(2) Štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon.
(3) Každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané, a nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon neukladá.

Vlastnosti - gazdovanie
1. STRIEDMOSŤ:..Nejedz do otupenia,nepi do rozjarenia!
2. MLČANIE: Hovor len vtedy, keď to pomôže tebe alebo druhým. Vyvaruj sa zbytočnej ukecanosti!
3. PORIADOK: Urči každej veci svoje miesto a pre všetko, čo robíš, si stanov primeraný čas!
4. ROZHODNOSŤ: Rozhodni sa, že vykonáš to, čo vykonať musíš. Vykonaj, čo si sa rozhodol vykonať!
5. ŠETRNOSŤ: Míňaj len vtedy, keď to prospeje druhým alebo tebe. Nerozhadzuj!
6. USILOVNOSŤ: Nestrácaj čas! Zaoberaj sa jedine prospešnými vecami. Vyhýbaj sa každej zbytočnej alebo nerozumnej činnosti.
7. ÚPRIMNOSŤ: Nebuď zákerný! Mysli a jednaj čestne a spravodlivo. Hovor to, čo si myslíš!
8. SPRAVODLIVOSŤ: Nikoho nezraň tým, že by si k nemu bol nespravodlivý alebo mu odoprel pomoc, ktorú si mu povinný poskytnúť.
9. SEBAOVLÁDANIE: Vyvaruj sa extrémov!
10. ČISTOTA: Nestrp nič nečisté – ani na svojom tele, ani na svojom odeve, ani tam, kde žiješ!
11. KĽUD: Nenechaj sa vyviesť z miery maličkosťami alebo nemilými príhodami.
12. HARMÓNIA: Dbaj na svoju vnútornú vyrovnanosť!
13. SKROMNOSŤ: Ži ako Ježiš!

10 prikazani gazdovania.
1. Nepokradnes a nedas sa okradnut inymi.
2. Nepoziciavas si s vynimkou na statky ktore prinasaju navratnost. Medzi ne patria reality, vzdelanie, umelecke predmety
3. Neveris reklamam.
4. Neveris vynosom investicnych fodov a schopnosti fondov dosiahnut vykonnost indexov.
5. Neveris statistikam Statistic. uradu.
6. Vplyv HDP na Tvoju zivotnu uroven je nulový.
7. Cim vyssie riziko, tym vyssi vynos. Pamatat si ak mas postarane o zaklady zivobytia. Ak nie, tak si pamataj druhu stranku mince,
cim vyssie riziko, tym vacsia moznost straty. Neriskuj ranajky. S prazdnym zaludkom sa tazko gazduje.
8. Ak sa obchod zda neuveritelne vyhodny, tak nim skutocne neuveritelnym je. Vyhybaj sa mu.
9. Vyhybaj sa obchodovaniu s mudrejsimi.
10.Setri. Ak mas zasoby mas viac moznosti na vyber a nemusis obchodovat pod tlakom. Napriklad nemusis prijat zamestnanie,
ktore nevyhovuje z dovodov financnych ci inych.

Účtovník je osoba, ktorá vyrieši váš problém,
o ktorom ani neviete, že ho máte,
spôsobom, ktorý nikdy nepochopíte...

27.11.2007 „Je dobré, že ľudia nerozumejú
nášmu bankovému systému a monetárnej
politike. Keby rozumeli, do zajtra rána tu
máme revolúciu.“ Henry Ford, zakladateľ
Ford Motor Company

„Pokiaľ dáme ľuďom slobodu, každý bude
sám robiť to, čo najlepšie vie a vymieňať
svoje produkty s ostatnými. Toto je jediná
cesta z chudoby. Akýkoľvek zásah do
mechanizmu slobodnej výmeny vedie k
porušeniu rovnováhy a jej obnova si
vyžaduje často drastické zásahy.“ Johan
August Gripenstedt

V novembri 1989 sme volili medzi nekultúrnou
diktatúrou a kultúrnou demokraciou, ale to, že
demokracia vytvorí diktatúru médií a politikov,
diktatúru antikulturalizmu, o tom sme netušili.
László Szigeti

Žalmy 106:15 Dal im, čo si žiadali,
poslal však na nich chradnutie.
0 0
FAA FAA

FAA je offline (nepripojený) FAA

Som Božie dieťa
Zo stotisíc poraďákov hlasovalo iba sedem!? Ale aj tak ma teší, že 100% hlasujúcich si myslí to, čo si myslí.
0 0
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

Danila Pozri príspevok
Bastian, aj to štátne by bolo iné, keby bol dostatočne funkčný právny systém. Keby bolo keby, boli by sme v nebi......
Predstaviť sa to dá, ale na zrealizovanie toho by funkčný právny systém nestačil (ani s Harabinom na čele)...
To si ešte musíme počkať pár rokov, keď začnú ľudia vyrábať ľudí... jedine taký naprogramovaní ľudia by totižto dokázali riadiť a robiť poctivo zo štátnych peňazí. Aj taký komunizmus je len pekný sen - ale nezrealizovateľný. Ľudia na to nie sú stavaní.

To keby bolo keby, boli by sme v nebi je pekné
0 0
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

Budem tu citovať ďaľší príspevok z inej témy (http://www.porada.sk/t95669-p8-budem...00-000-sk.html) - myslím že sa sem hodí, nakoľko sa v ňom píše o režime, ktorý obhajoval spoločné vlastníctvo.
tetrisss Pozri príspevok
Ja mam celkom ine spomienky na socializmus, mozno preto, ze som vyrastala vo velkom meste a tak udavania za vieru a taketo veci mi boli uplne cudzie, v zivote som nevidela na vlastne oci nikoho perzekuovaneho STB, nemali sme sa nijako uzasne, ale mali sme kde byvat, co jest, kto sa ako tak ucil, mohol aj studovat. Ked som dokoncila s manzelom vysoku skolu, dostali sme byt i zamestnanie a slusne ma platili, dokonca sme si, ako prevazna vacsina normalnych ludi v mojom okoli postavili aj dom, dostali sme nan kopu pozicky. Musim ale dodat, ze mozno mam stastie, ale ani teraz sa moja rodina nema zle, ale o vacsine mojich znamych to nemozem povedat. Jasne, ze za socializmu bolo vela veci chybnych a predovsetkym ekonomika, ale pre cloveka, ktory neskrizil cestu nikomu z vtedajsich mocnych to bola pokojna, spolocenska doba, na rozdiel od dnesneho blaznenia sa za peniazmi.
Ty si sa mala dobre a to že x ľudí väznili, prenasledovali a znepríjemňovali im každodenný život Ti bolo jedno? Stačilo Ti (a asi aj doteraz stačí), že si nikoho takého nevidela... Čudujem sa Ti, že si to sem vôbec napísala.

Je podľa Teba fér, že pre niekoho (kto držal hubu a krok) boli vytvorené ideálne podmienky pre život a tým, ktorí sa odmietali podriadiť znepríjemnili život tak ako sa len dalo?

Tá doba priala hlavne príživníkom, riťolezom a ľuďom bez chrbtovej kosti. A to som použil ešte celkom slušné slová. Je mi z nich na vracanie, keď ich vidím ako sa dokážu bez hanby ukazovať na verejnosti. Nie že by sa hanbili za svoju bezcharakternosť, ale sa dokážu tisnúť do riadiacich funkcií. Ich bezcharakternosť bola najviac bijúca do očí pri zmene režimu – ako bleskurýchlo dokázali prezliecť kabát. To hovorím zatiaľ o tých funkcionároch... Ale tie isté vlastnosti je možné badať aj u bežných ľudí. Výhody tohto systému – sloboda slova, sloboda pohybu, sloboda podnikania... sa im hodia, no je im to furt akosi málo. Majú pocit, že štát je akýsi bohatý tatko, ktorý by mal dať každému minimálne byt, stabilný príjem, nenávratné pôžičky atď. atď. Jednoducho by sa mal o ľudí postarať...

Tetrisss píšeš, že ste s manželom dokončili vysokú školu, že ste dostali slušne platenú prácu, že ste dostali byt... a že ste si tak ako väčšina normálnych ľudí aj postavili dom... Predstav si ale, že boli v tej dobe ľudia, ktorým sa to nepodarilo – ani mojim rodičom. No čo už, asi neboli dostatočne normálni...
Ja som nedostal ani byt, ani fantastické pôžičky či dotácie, ani som nevyštudoval vysokú školu a ani nemám vplyvných známych... predsa sa nemám zle. Viem, že budem mať to, čo si sám vytvorím. Od malička viem, že najistejšie je vsadiť na seba. Nečakám na žiadny zázračný režim.

Píšeš, že ani v tejto dobe sa nemáš najhoršie. To je fajn, keď sa vieš prispôsobiť. Nie každý to dokáže. Ďalej píšeš, že tá doba mala nejaké chyby. Ja Ti k tomu poviem len toľko, že ten systém nemal chyby – ten systém bol založený na klamstve, sprostosti a slepote. Bol to chorý režim.

Zopakujem Ti to, čo som písal dávnejšie. Bolo to postavené na nereálnych základoch – ľudia radi vlastnia, pozerajú v prvom rade na seba a chcú vždy viac. Preto tvrdím, že kapitalizmus je ako šitý na mieru pre ľudí (len by mal byť trocha súcitnejší). Treba len počkať, kým vymre tá postihnutá generácia, kým sa v spoločnosti začnú opakovať iné „múdrosti“. Aj v tej téme kde si toto písala bolo jasne vidieť, že veľa ľudí myslí ešte starým zaužívaným spôsobom... Mne už porada dala veľa, hlavne čo sa týka spoznania ľudského myslenia a konania. Tiež už lepšie chápem, prečo je aj stav spoločnosti a politiky taký aký je.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

No štát aj súkromný podnik majú rozdielne ciele takže je to dosť ťažké porovnávať.
Ale že nie všetci poslanci sú blbý- dva týždne dozadu šéfovia GM,Chrysleru a Fordu leteli z Detroitu do Washingtonu čo je cez 800km každý svojim privátnym firemným jetom do kongresu žiadať o fin pomoc. Otázka kongresmana: "Kto z vás priletel pravidelnou linkou nech zdvihne ruku. Dávam do protokolu že nikto." Druhá otázka:" Kto z vás predá firemné lietadlá a poletí pravidelnou linkou? Dávam do protokolu že nikto." A tak manažéri odišli s dlhým nosom, včera už išli do kongresu autami a úplne sa vzdali platov a aj tak ešte nemajú nič prisľúbené.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Bastian Pozri príspevok

...Treba len počkať, kým vymre tá postihnutá generácia, kým sa v spoločnosti začnú opakovať iné „múdrosti“. Aj v tej téme kde si toto písala bolo jasne vidieť, že veľa ľudí myslí ešte starým zaužívaným spôsobom... Mne už porada dala veľa, hlavne čo sa týka spoznania ľudského myslenia a konania. Tiež už lepšie chápem, prečo je aj stav spoločnosti a politiky taký aký je.
Bastián, vybrala som si len túto časť z Tvojho príspevku.
Z Tvojich vyhlásení cítim, že si mladý, akčný, revolučný, a to sa mne na ľuďoch páči. Bola som taká vždy a stále ešte som hoci pochádzam z tej postihnutej generácie ako Ty píšeš a nebála som sa presadzovať svoje názory ani za komunizmu .Nesúhlasím samozrejme vôbec, že bol vtedy život len zlý - je to krátkozraký pohľad. Každá životná situácia, každý problém má svoje zlé a dobré stránky. A aby si ma nepodozrieval som zástancom toho, že ekonomicky činný človek sa má predovšetkým postarať sám o seba, že má do svojej práce vkladať rozum a odvahu /t.j. nechodiť len vo vyšľapaných chodníčkoch/ a tento systém mi vyhovuje viac- ale nemám rada netolerantnosť a nerešpektovanie sa ľudí navzájom....
V tej Tvojej akčnosti ovšem chýbajú ešte životné skúsenosti /nech sa budeš akokoľvek ironicky uškľabovať/ a veta, ktorú som hrubo vyznačila ma až zmrazila.
Nesmieš zabúdať, že ľudia sme rôzni a musíme to navzájom akceptovať. Nie každý má odvahu riskovať a podnikať /ani z mladých nie/, nie každý je rovnako komunikatívny a pod, a neznamená to, že týchto ľudí nemáme rešpektovať a mať z nich pocit, že nevedia pohnúť zadkom. Zadkom nevie a nechce pohnúť ako veľa mladých /nepoznačených minulým režimom/ ako píšeš, tak aj veľa starších. V tomto prípade nejde len o generačný problém. Z mojich príspevkov je zrejmé, že neznášam byrokraciu a bojujem proti nej celý život, ale rozhodne nemám pocit, že netreba niektoré štátne ustanovizne a že veľa štátnych úradníkov v nich nevykonáva poctivú prácu a všetci máme zdvihnúť zadky a podnikať....

Citujem teraz Teba, pretože tak ako v predošlej dobe bolo veľa:" príživníkom, riťolezom a ľuďom bez chrbtovej kosti." /neupravila som skloňovanie/, tak takýchto ľudí je i dnes dostatok. Neexistuje takéto čierno-biele zmýšľanie ľudí
Naposledy upravil evina : 04.12.08 at 17:16
0 0
Janurka Janurka

Janurka je offline (nepripojený) Janurka

Odcitujem od tetrisss: "ale pre človeka, ktorý neskrížil cestu nikomu z vtedajších mocných to bola pokojná, spoločenská doba".
Áno, ľudia sú rôzni. Ale nie všetkým bolo po vôli nechať zo seba robiť blbcov, ísť ako kôň s klapkami na očiach a tváriť sa, že nemajú vlastný názor. Spomínate si - samozrejme skôr narodení - oslavy 1. mája a ich prípravy? Jediná zlá spomienka z mojich stredoškolských čias: všetci študenti museli nastúpiť na dvor a jednohlasne kričať "nech žije prvý máj, so sovietskym zväzom na večné časy a nikdy inak, hurá, hurá, hurá." Ešte teraz mi je z toho zle. Neskôr, keď som si založila rodinu, tak som sa naháňala /nie za peniazmi, to vtedy nešlo/, ale za elementárnymi vecami, potrebnými k životu. Toť zase moje spomienky na časy dávno minulé. Dúfam.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Janurka Pozri príspevok
Odcitujem od tetrisss: "ale pre človeka, ktorý neskrížil cestu nikomu z vtedajších mocných to bola pokojná, spoločenská doba".
Áno, ľudia sú rôzni. Ale nie všetkým bolo po vôli nechať zo seba robiť blbcov, ísť ako kôň s klapkami na očiach a tváriť sa, že nemajú vlastný názor. Spomínate si - samozrejme skôr narodení - oslavy 1. mája a ich prípravy? Jediná zlá spomienka z mojich stredoškolských čias: všetci študenti museli nastúpiť na dvor a jednohlasne kričať "nech žije prvý máj, so sovietskym zväzom na večné časy a nikdy inak, hurá, hurá, hurá." Ešte teraz mi je z toho zle. Neskôr, keď som si založila rodinu, tak som sa naháňala /nie za peniazmi, to vtedy nešlo/, ale za elementárnymi vecami, potrebnými k životu. Toť zase moje spomienky na časy dávno minulé. Dúfam.
A si presvedčená, že "mocní" mohli skrížiť cestu len za komunizmu ?
teraz Ti samozrejme môže niekto povedať: "Áno nenaháňame sa za elementárnymi vecami"....je ich v obchodoch dosť...ale teraz sa naháňame za peniazmi, aby sme tie elementárne veci vôbecmohli mať....Preto píšem-život nikdy nie je čierno-biely
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Janurka Pozri príspevok
Odcitujem od tetrisss: "ale pre človeka, ktorý neskrížil cestu nikomu z vtedajších mocných to bola pokojná, spoločenská doba".
Mne v zásade komunistický režim priamo neublížil, skôr naopak, ale (som ročník 65) nikdy by som ani v náznaku nechcel, aby sa tie časy vrátili, a ak niečo spomínam v dobrom, tak to boli vtedajšie "mladé roky", ktoré sa už vrátiť naspäť nedajú. Ten režim bol zlý, zlý, zlý. Aj keď veľa ľuďom priamo neublížil.

A súčasná honba za peniazmi? Kto nechce, naháňať sa nemusí, je to o vôli jednotlivca. Ak niekto silou mocou musí mať nový model auta, jeho problém. Nezovšeobecňoval by som.
0 0
Janurka Janurka

Janurka je offline (nepripojený) Janurka

evina Pozri príspevok
A si presvedčená, že "mocní" mohli skrížiť cestu len za komunizmu ?
teraz Ti samozrejme môže niekto povedať: "Áno nenaháňame sa za elementárnymi vecami"....je ich v obchodoch dosť...ale teraz sa naháňame za peniazmi, aby sme tie elementárne veci vôbecmohli mať....Preto píšem-život nikdy nie je čierno-biely
V tejto diskusii by sa dalo pokračovať celé dni. Napr., že vtedy neboli ani elementárne veci, ale často ani peniaze na ne. Nikomu neberiem jeho názor, ani nevnucujem svoj. Želám všetkým pekný večer.
0 0
kabatik kabatik

kabatik je offline (nepripojený) kabatik

Je štát dobrý gazda?

Sme sa pobaviliiiii!
0 0
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

bepo Pozri príspevok
No štát aj súkromný podnik majú rozdielne ciele takže je to dosť ťažké porovnávať.
No aj štát aj súkromný podnik bude prosperovať iba vtedy, keď bude fungovať zdravo. Ak nie je základ postavený na reálnosti cieľov, tak sa štát aj súkromník zadĺži a zle skončí.

Ja si skôr myslím, že štát aj súkromný podnik majú dosť podobné ciele. Veď o čo ide štátu? A o čo ide súkromnej spoločnosti?
0 0
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

evina Pozri príspevok
Nesúhlasím samozrejme vôbec, že bol vtedy život len zlý - je to krátkozraký pohľad. Každá životná situácia, každý problém má svoje zlé a dobré stránky.
Sám systém bol založený na krátkozrakosti a klamstve.

evina Pozri príspevok
V tej Tvojej akčnosti ovšem chýbajú ešte životné skúsenosti /nech sa budeš akokoľvek ironicky uškľabovať/ a veta, ktorú som hrubo vyznačila ma až zmrazila.
Odkiaľ môžeš vedieť, či tomu druhému chýbajú životné skúsenosti? A čo si pod tým predstavuješ? Vek alebo čo konkrétne? Mal som už možnosť stretnúť v živote mladých ľudí, ktorí mi pripadali skúsenejší ako ich rodičia... Skús mi prosím Ťa napísať ako si to myslela. Rád o tom s Tebou podebatím.

evina Pozri príspevok
Zadkom nevie a nechce pohnúť ako veľa mladých /nepoznačených minulým režimom/ ako píšeš, tak aj veľa starších. V tomto prípade nejde len o generačný problém. Z mojich príspevkov je zrejmé, že neznášam byrokraciu a bojujem proti nej celý život, ale rozhodne nemám pocit, že netreba niektoré štátne ustanovizne a že veľa štátnych úradníkov v nich nevykonáva poctivú prácu a všetci máme zdvihnúť zadky a podnikať. .
Ani tá naša lenivosť nie je vo veku. Je to podľa mňa aj tým, že tu málokto ide dobrým príkladom. Sám štát učí ľudí čakať na zázrak. A ľudia čakajú a čakajú. Nie všetci... ale je to väčšina.
Písal som snáď niekedy, že všetky štátne ustanovizne sú nezmyselné? Tak Ťa pre korektnosť poprosím nepísať také... a tiež si nemyslím, že sú všetci štátni úradníci nepoctivci. Ale je ich tam takých veľmi veľmi veľa... nie je to pritom iba ich chyba. Chyba je inde - vo veľmi tolerantnom systéme, ktorý trpý a odmeňuje aj lajdákov...

A tiež nepíš, že by mali všetci podnikať, ako keby som to ja písal. Ja si uvedomujem, že to nie je možné. Aj keď si určite myslím, že by prospelo celej krajine, keby sa viac ľudí začalo starať o seba... Je to cesta k prebratiu zodpovednosti za svoj krátky život. Veď na čo sme na svete? Sme tu len pár rokov a ešte aj ten krátky čas máme dať svoj osud do rúk iného?

evina Pozri príspevok
Citujem teraz Teba, pretože tak ako v predošlej dobe bolo veľa:" príživníkom, riťolezom a ľuďom bez chrbtovej kosti." /neupravila som skloňovanie/, tak takýchto ľudí je i dnes dostatok. Neexistuje takéto čierno-biele zmýšľanie ľudí
Ja by som ten môj pohľad nepomenúval čierno-bielym zmýšľaním... Iba reálnym pomenovaním tej doby. Lebo ten režim naozaj prial takým .
0 0
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

evina Pozri príspevok
A si presvedčená, že "mocní" mohli skrížiť cestu len za komunizmu ?
teraz Ti samozrejme môže niekto povedať: "Áno nenaháňame sa za elementárnymi vecami"....je ich v obchodoch dosť...ale teraz sa naháňame za peniazmi, aby sme tie elementárne veci vôbecmohli mať....Preto píšem-život nikdy nie je čierno-biely
Vtedy skrížili určite tomu, kto nepískal ich pesničku.... Teraz si môžeš robiť čo chceš. A tiež môžeš ísť kde chceš. Dokonca si môžeš čítať čo chceš a nemusíš to robiť potajomky.

O tom naháňaní sa už napísal Jožko...
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Bastian Pozri príspevok
Vtedy skrížili určite tomu, kto nepískal ich pesničku.... Teraz si môžeš robiť čo chceš. A tiež môžeš ísť kde chceš. Dokonca si môžeš čítať čo chceš a nemusíš to robiť potajomky.

O tom naháňaní sa už napísal Jožko...
Kriste pane bože na nebesiach ......

...že neverím....

Jozef Mihál Mne v zásade komunistický režim priamo neublížil, skôr naopak, ale (som ročník 65) nikdy by som ani v náznaku nechcel, aby sa tie časy vrátili, a ak niečo spomínam v dobrom, tak to boli vtedajšie "mladé roky", ktoré sa už vrátiť naspäť nedajú. Ten režim bol zlý, zlý, zlý. Aj keď veľa ľuďom priamo neublížil.
A to som starší ako JM .....

Janurka Jediná zlá spomienka z mojich stredoškolských čias: všetci študenti museli nastúpiť na dvor a jednohlasne kričať "nech žije prvý máj, so sovietskym zväzom na večné časy a nikdy inak, hurá, hurá, hurá."
Kde a ako ....

BastianPravdaže, keď chce niekto začať hneď vo veľkom štýle, alebo v obore kde treba nejaký ten milión na štart, tak to je o niečom inom.
No nechám sa presvedčiť ...
Veď , keď si chceš prenajať v bytovke malú predajničku potravín , tak ten melónik nestačí ......

Bastián...pritom keby som Vám sem napísal aký dôchodok jej dali, tak by ste tomu neuverili.
Zvyknem hovoriť : " Keby si sa lepšie učil , mohol si dnes poberať taký vysoký dôchodok ako ja ..."
Ešte sa chcem opýtať : " Čo je to malý dôchodok ? " 300-500 € ? Veď v dnešnej dobe niekto z toho musí vyživiť aj 4-člennú rodinu ....

ALE súhlasím z tým , že štát je tá najväčšia prostitútka / k...a / .

Totiž , dá každému , len mne nie !
Naposledy upravil buchač : 14.04.09 at 17:18
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať