peter.smrecek
14.12.08,17:23
Zdravím Vás chcem sa opýtať som zamestnaný u živnostníka na dobu neurčitú a tak chcem aj ostať ale popri tomto zamestnaní by som chcel ešte podnikať v oblasti elektro + PC nákup a predaj + poskytovanie služieb zakaznikom ako sú montáž zariadení a podobne, moja otázka spočíva v tom ako na to ? ako to je s odvodami do socialnej poisťovne platením daní aky tam je limit na ročný príjem keď som zamestnaný a podobne veci, momentálny príjem za mesiac mám iba cca 8500,- Sk (282,15eur),
peter.smrecek
26.12.08,18:51
tak poradí mi niekto prosím ????
Zoltán Kovács
26.12.08,18:54
Čo tak najprv hladať a potom položiť otázku, keď nenajdem odpoveď?

Pozri tu:

http://www.porada.sk/879537-post2.html
ekopo
26.12.08,18:58
peter.smrecek
26.12.08,20:52
Tak po preštudovaní odkazov ktoré ste my tu dali som zhruba došiel k záveru že ak by som popri svojom zamestnaní nezarobil za rok viac ako 12x min. mzda čo je 97200,- Sk nemusím do SP nič platiť a do ZP po ročnom zúčtovaniu max doplatok, a na začiatok si môžem dať mesačný preddavok ZP 0,- SK poprípade väčšieho zárobku by som musel už platiť do SP podla DZ za minule obdobie, samozrejme som asy tomu moc neporozumel nikdy som sa tomu až tak nevenoval ale teraz by som to potreboval vedieť lebo potrebujem dostať oficiálne na papiere poskytovanie služieb ľuďom (wifi sieť s internetom) alebo ak viete o dakom lepšom riešení môjho problému tak šup sem sním a vopred sa ospravedlňujem za moje komplikovanie situácie a za Vaše odpovede som veľmi vďačný

Peter

PS: linky som skúšal hľadať ale nikdy som sa nedopracoval k tým správnym pravdepodobne som slabý v hľadaní a nie som tak skúsený ako zabehnutý ľudia na tomto fóre
peter.smrecek
27.12.08,21:02
nikto už nič nepíše že by to bolo tak ako píšem ale to sa my moc nezdá to by bolo moc jednoduché nie ????

Prosím nehnevajte sa na mňa ale potrebujem to vedieť čím skôr a mať v hlave jasno aby som vedel ako pokračovať v riešení môjho problému a vopred ďakujem za každú pomoc.
veronikasad
28.12.08,13:13
Tak po preštudovaní odkazov ktoré ste my tu dali som zhruba došiel k záveru že ak by som popri svojom zamestnaní nezarobil za rok viac ako 12x min. mzda čo je 97200,- Sk nemusím do SP nič platiť a do ZP po ročnom zúčtovaniu max doplatok, a na začiatok si môžem dať mesačný preddavok ZP 0,- SK poprípade väčšieho zárobku by som musel už platiť do SP podla DZ za minule obdobie, samozrejme som asy tomu moc neporozumel nikdy som sa tomu až tak nevenoval ale teraz by som to potreboval vedieť lebo potrebujem dostať oficiálne na papiere poskytovanie služieb ľuďom (wifi sieť s internetom) alebo ak viete o dakom lepšom riešení môjho problému tak šup sem sním a vopred sa ospravedlňujem za moje komplikovanie situácie a za Vaše odpovede som veľmi vďačný

Peter

PS: linky som skúšal hľadať ale nikdy som sa nedopracoval k tým správnym pravdepodobne som slabý v hľadaní a nie som tak skúsený ako zabehnutý ľudia na tomto fóre
1. Povinným platitelom odvodov do sociálnej poisťovne od 1.7.2009 sa staneš, ak tvoj príjem = tržby za rok 2008 presiahne 12-násobok platnej min. mzdy /12 x 295,50 EUR/.

2. Pri podnikaní popri zamestnaní si môžeš určiť preddavky na zdr.poistenie 0. Do 8 kal. dní si povinný prihlásiť sa v zdr.poisťovni ako SZČO. Do 30.6.09 podávaš ročné zúčtovanie zdr.poistenia. Keď nebudeš platiť preddavky z podnikania, nedoplatok zo živnosti si zhruba vypočítaš :
základ dane /príjmy - výdavky/ : 2,14 x 14 %.

PS : Uvedené výpočty platia pre tých, ktorí začali podnikať v roku 2008.