Lukyman
07.01.09,15:37
Od 1.5.2008 mám otvorenú živnosť popri zamestnaní, teda popri HPP. Od 1.12.2088 som však už len SZČO. Za rok 2008 som zarobil ako SZČO len veľmi málo cca 13000,- Sk. Mám sa ísť prihlásiť do sociálnej poisťovne teraz, alebo kedy sa mám ísť? Aké vysoké poplatky budem platiť? Ďakujem.
Zoltán Kovács
07.01.09,14:40
Od 1.5.2008 mám otvorenú živnosť popri zamestnaní, teda popri HPP. Od 1.12.2088 som však už len SZČO. Za rok 2008 som zarobil ako SZČO len veľmi málo cca 13000,- Sk. Mám sa ísť prihlásiť do sociálnej poisťovne teraz, alebo kedy sa mám ísť? Aké vysoké poplatky budem platiť? Ďakujem.

Nevzniká ti povinnosť platiť odvody na nemocenské a dôchodkové poistenie. Do SP máš povinnosť do 30.06.2009 odovzdať výpis z daňového priznania za rok 2008. Ak tvoj hrubý príjem z podnikania nepresiahne 12x minimálnej mzdy tak ti nevzniká povinnosť platenia ani od 01.07.2009.
ekopo
07.01.09,14:40
K 30.6.2009 odovzdáš výpis z DP za rok 2008. Vzhľadom na výšku príjmu sa nebudeš musieť prihlásiť a ani odvádzať do SP. Ak tak len dobrovolne.
ekopo
07.01.09,14:41
No a máš to stereo :) a v rovnakom čase
Zoltán Kovács
07.01.09,14:42
K 30.6.2009 odovzdáš výpis z DP za rok 2008. Vzhľadom na výšku príjmu sa nebudeš musieť prihlásiť a ani odvádzať do SP. Ak tak len dobrovolne.

Nevieme čo znamená zarobiť. Či ide o hrubý obrat, alebo o základ dane z podnikania. Aj pri obrate 1 mil. môže byť základ dane taký nízky, ale povinnosť vzniká. Ak hrubý príjem je taký ako je uvedený potom platí to, že nie je povinnosť.
abel
09.01.09,07:15
Prikladám tlačivo Výpis z DP za rok 2008
Pru
17.03.09,18:48
Neviem, či mi to už nepáli, ale ako to mám vypísať, ručne a tie modré r. a stl. to tam zostáva?
Marína
17.03.09,21:28
Nie ručne, tlačítkami klávesnice.:) Neboj, keď to vytlačíš, podklad bude biely.
áčko
21.03.09,17:53
ahojte, potrebovala by som poradiť pri výpčte odvodov do SP a ZP:
január 2008 bol manžel zamestnaný, odvody mu strhol zamestnávateľ
február - máj bol dobravoľne nezamestnaný a platil si ZP sám
jún - december bol SZČO, ZP si platil...

do soc. poisťovne sa posiela výpis z daňového priznania len z príjmov podľa §6, takže príjmy§6 - výdavky§6 + platby poistného do ZP len vo výške akú si uplatnil február-december/2/počet mesiacov podnikania???

zdrav. poistenie: príjmy§6 - výdavky§6 + poistné zaplatené február-december/2,14/počet mesiacov podnikania???

alebo mám pripočítať k VZ len poistné zaplatené za obdobie jún-december?

veľmi ďakujem za odpoveď
áčko
21.03.09,18:29
logicky mi z toho vychádza, že
odpočítať môžem len obdobie jún-december, alebo?
jamborova
22.03.09,03:31
Mozem otazocku k tejto teme?Ak nemam povinnost platit do soc.poist pri mojom prijme,zaratava sa mi toto obdobie do dochodku?Dakujem
Andyke
22.03.09,04:48
Nie sú dôchodkovo poistená osoba , lebo neodvádzaš poistné.
To znamená, že sa Ti toto obdobie nezapočítava ako obdobie dôchodkového poistenia.
abel
22.03.09,06:15
ahojte, potrebovala by som poradiť pri výpčte odvodov do SP a ZP:
január 2008 bol manžel zamestnaný, odvody mu strhol zamestnávateľ
február - máj bol dobravoľne nezamestnaný a platil si ZP sám
jún - december bol SZČO, ZP si platil...

do soc. poisťovne sa posiela výpis z daňového priznania len z príjmov podľa §6, takže príjmy§6 - výdavky§6 + platby poistného do ZP len vo výške akú si uplatnil február-december/2/počet mesiacov podnikania???

zdrav. poistenie: príjmy§6 - výdavky§6 + poistné zaplatené február-december/2,14/počet mesiacov podnikania???

alebo mám pripočítať k VZ len poistné zaplatené za obdobie jún-december?

veľmi ďakujem za odpoveď

Ak rozlúštiš túto hádanku, daj nám vedieť

http://www.porada.sk/654029-post18.html a posledná otázka a odpoveď na strane 3 v tomto príspevku http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/rz2008_0209.pdf

obidve vyjadrenia sú stanoviskom daňového úradu.

Ešte by som mala možno jedno vysvetlenie: NIE JE DAŇOVNÍK AKO DAŇOVNÍK !!!
áčko
22.03.09,13:52
hmmm:eek:,...

veľmi zaujímavé

...asi sa pôjdem porozprávať priamo na DÚ

ďakujem, keď sa dozviem nejakú "novú" verziu určite napíšem:D
jamborova
23.03.09,05:12
Dakujem pekne za odpoved.:mad:
áčko
21.04.09,18:47
Slúbila som, že napíšem ak sa dozviem niečo nové...

takže to dopadlo asi takto:

prišla som na daňový úrad hneď s dvomi vypísanými daň. priznaniami (aby som nechodila dva-krát:)) a keď som sa spíla, že či si SZČO môže uplatniť odvody platené počas doby, keď bol dobrovoľne nezamestnaný tak sa tety úradníčky spítavo na seba pozreli ako keby mi nerozumeli ale ako keby som toho checela vedieť priveľa. Nakoniec sa vyjadrili, že "prečo by nemohol", tak som odovzdala daňové priznanie v ktorom som mu uplatnila aj tie odvody, ktoré si platil ako dobr. nezamestnaný a doložila som mu tam čestné prehlásenie, že od-do bol dobrovoľne nezamestnaný a že si v daň. priznaní uplatňuje aj odvody ktoré si v tomto období platil a uviedla som tam aj v akej sume.

Dodnes sa mi kvôli tomu, z daňového úradu neozvali - tak asi si ich uznať môže.

Hotová komédia :-)

(no ešte uvidíme - možno sa o pár rokov ozvú že v tedy a vtedy ste si to a to - čo narobím?)
áčko
21.04.09,18:48
sorry za hrúbky :) ponáhľam
veronikasad
21.04.09,18:52
áčko, pozerám tvoj príspevok č. 9. Prečo si vymer.základ do soc.poisťovne zvyšovala o zaplatené preddavky na zdr.poistenie ?
áčko
21.04.09,18:59
to bol omyl
netuším nad čím som vtedy rozmýšlala
J+K
22.04.09,09:59
V odvodoch SZČO sa moc neorientujem , ale zaujíma ma, ak živnostník zruší živnosť napríklad dnes /lebo po podaní daňového priznania zistil, že by mal platiť odvody na SP a ZP privysoké a vie, že to "neutiahne"/, pobudne 4-5 mesiacov evidovaný na úrade práce, založí novú živnosť , aké odvody bude povinný platiť? Tak ako každý nový živnostník , zdravotné poistenie z min. mzdy a sociálne poistenie len ak sa dobrovoľne poistí?
abel
22.04.09,10:07
to bol omyl
netuším nad čím som vtedy rozmýšlala

Slúbila som, že napíšem ak sa dozviem niečo nové...

takže to dopadlo asi takto:

prišla som na daňový úrad hneď s dvomi vypísanými daň. priznaniami (aby som nechodila dva-krát) a keď som sa spíla, že či si SZČO môže uplatniť odvody platené počas doby, keď bol dobrovoľne nezamestnaný tak sa tety úradníčky spítavo na seba pozreli ako keby mi nerozumeli ale ako keby som toho checela vedieť priveľa. Nakoniec sa vyjadrili, že "prečo by nemohol", tak som odovzdala daňové priznanie v ktorom som mu uplatnila aj tie odvody, ktoré si platil ako dobr. nezamestnaný a doložila som mu tam čestné prehlásenie, že od-do bol dobrovoľne nezamestnaný a že si v daň. priznaní uplatňuje aj odvody ktoré si v tomto období platil a uviedla som tam aj v akej sume.

Dodnes sa mi kvôli tomu, z daňového úradu neozvali - tak asi si ich uznať môže.

Hotová komédia :-)

(no ešte uvidíme - možno sa o pár rokov ozvú že v tedy a vtedy ste si to a to - čo narobím?)

...... a keď som sa spila... možno toto je ten dôvod :D
xfibi
26.04.09,17:59
V roku 2009 som bola 3 mesiace zamestnancom. Od 1.4. som SZČO. Chcem si zacat platit maximalne dobrovolne nemocenske z dovodu planovaneho otehotnenia. Z akého vymeriavacieho základu budem mat materské ak porodim v r. 2010?
Ivetauct
27.04.09,07:45
Ja myslím: na sociálnu poisťovňu sa vypisuje len výpis z daňového priznania a teda tam budu len údaje týkajúce sa podnikania. Na zdravotnú poisťovňu budete vypisovať viac druhov tlačiv. Za rok 2007 boli aj na internete na stránke form studio. Teraz kamaratka zo zdravot. poisťovne tlačiva nové ešte nemá - tak neviem ako vyzerajú. Ale v starých boli zvlášť výpočty pre SZČO, zvlášť pre dobrovoľne nezamestnané a zamestnané
SAIVI
27.04.09,09:24
Muška
27.04.09,10:02
V roku 2009 som bola 3 mesiace zamestnancom. Od 1.4. som SZČO. Chcem si zacat platit maximalne dobrovolne nemocenske z dovodu planovaneho otehotnenia. Z akého vymeriavacieho základu budem mat materské ak porodim v r. 2010?
skús sa popozerať v tejto téme:
http://www.porada.sk/t93378-p96-materska-2009-a.html