Zavrieť

Porady

Poistné do ZP-samoplatiteľ a DP

Môže si živnostník uplatniť do daňových výdavkov poistné, ktoré platil do ZP v období, keď mal prerušenú živnosť ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Aljok je offline (nepripojený) Aljok

    Aljok
    Ohľadom zaplateného poistného do ZP ako samoplatiteľ pred začatím živnosti a počas prerušenia živnosti som zaslala dopyt na DR SR a prišla mi takáto odpoveď:

    "Uplatniť poistné, či už povinne platené alebo platené ako dobrovoľne poistená osoba, u ktorej už tiež ide o povinné platby, daňovník do daňových výdavkov môže uplatniť len ak ich platí v súvislosti s dosahovanými príjmami podľa §6 zákona o dani z príjmov. V prípade, ak daňovník platí ako dobrovoľne poistená osoba poistné pre začatím podnikateľskej činnosti, resp. počas pozastavenia živnosti, tieto výdavky nie je možné považovať za daňové výdavky podľa §19 zákona o dani z príjmov, nakoľko za daňové výdavky je možné považovať len výdavky platené v období vykonávania podnikateľskej činnosti, t.j. len za obdobie, v ktorom daňovníkovi budú plynúť príjmy podľa §6 zákona o dani z príjmov. Uvedené zodpovedá aj definícii daňového výdavku vymedzenej v §2 písm. i) zákona o dani z príjmov, podľa ktorej je daňovým výdavkom výdavok na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa §6 ods. 11, t.j. daňovník uplatní výdavok spĺňajúci podmienky pre uplatnenie takéhoto výdavku do daňových výdavkov v období, kedy o ňom začne účtovať alebo viesť evidenciu podľa §6 ods. 11 zákona o dani z príjmov."

    Hlasovalo 1 pouzivatelov

    Užitočné (7)
    liba2, mariannak, Anja111, Marína, ekopo, Monika Kováčová, beatam
    1

    atka4 je offline (nepripojený) atka4

    atka4
    mariannak Pozri príspevok
    Môže si živnostník uplatniť do daňových výdavkov poistné, ktoré platil do ZP v období, keď mal prerušenú živnosť ?
    Nemôže, pretože mal prerušenú živnosť, a teda nepodnikal, t.j. uvedené výdavky nesúviseli so zabezpečením a udržaním príjmov....-lebo nepodnikal z vlastnej vôle v období prerušenia.

    neshiq je offline (nepripojený) neshiq

    neshiq
    a co taky, ktory bol zamestantny na dohodu, pricom si platil ZP niekolko mesiacov sam, ale potom ho prerusil z dovodu nastupu do skoly? (v praci pokracoval). ked tak - uplatnuje ho az pri rocnom zdravotnom zuctovani alebo uz pri danovom priznani ? dik

    Janaex je offline (nepripojený) Janaex

    Janaex
    a čo poistné zaplatené do SP ako dobrovoľne poistená osoba v období kedy mi nevznikla povinná účasť,môžem toto poistné uviesť do vydávkov ?

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Janaex Pozri príspevok
    a čo poistné zaplatené do SP ako dobrovoľne poistená osoba v období kedy mi nevznikla povinná účasť,môžem toto poistné uviesť do vydávkov ?
    Áno.

    atka4 je offline (nepripojený) atka4

    atka4
    neshiq Pozri príspevok
    a co taky, ktory bol zamestantny na dohodu, pricom si platil ZP niekolko mesiacov sam, ale potom ho prerusil z dovodu nastupu do skoly? (v praci pokracoval). ked tak - uplatnuje ho az pri rocnom zdravotnom zuctovani alebo uz pri danovom priznani ? dik
    /v predch. príspevku bol SZČO, kt. prerušil živnosť....ide tiež o SZČO, ktorý popri živnosti pracoval na dohodu, alebo ako ? - mne nejasné zadanie - málo informácií/

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Janaex Pozri príspevok
    a čo poistné zaplatené do SP ako dobrovoľne poistená osoba v období kedy mi nevznikla povinná účasť,môžem toto poistné uviesť do vydávkov ?
    Je to výdavok ovplyvňuj. základ dane.

    neshiq je offline (nepripojený) neshiq

    neshiq
    atka4 Pozri príspevok
    /v predch. príspevku bol SZČO, kt. prerušil živnosť....ide tiež o SZČO, ktorý popri živnosti pracoval na dohodu, alebo ako ? - mne nejasné zadanie - málo informácií/
    atka nie, je to takto: mesiac 1,2 som bol v skole... 3 na urade (takze za 3 mesiace za mna platil poistne stat) .. potom som mesiace 4,5,6,7,8 pracoval na dohodu, pricom som si sam platil mesacne 692sk do zdravotky kedze ich za mna neodvazdzal "sef". a dalej 9,10,11,12 som bol znovu student a teda za mna platil stat. staci ?

    edit: este otazka..ovplyvni nieco v danovom priznani ked som v jeden mesiac zarobil 5000sk a v dalsi 100000sk??? (zrejme co sa tyka nezdanitelneho minima)
    Dakujem
    Naposledy upravil neshiq : 09.02.08 at 21:38

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Všetky odvody, ktoré ste si platili počas roka 2007, sa tak či tak môžu zohľadniť v DP za rok 2007 ako položka znižujúca základ dane.

    neshiq je offline (nepripojený) neshiq

    neshiq
    Jozef Mihál Pozri príspevok
    Všetky odvody, ktoré ste si platili počas roka 2007, sa tak či tak môžu zohľadniť v DP za rok 2007 ako položka znižujúca základ dane.
    pan Mihal, cize vo formulari DP:

    r.32 (hruby prijem) mam povedzme 130000

    v r.33 od r32 odratam, a teraz neviem ci 14% alebo 4% (som bol na dohode, kvazi zamestnanec teda, a na vasom blogu som pozeral tabulku percent pri ZP). povedzme teda ze 14%..cize r.33 bude 111800.

    a teraz ta dolezite vec - uz v r.33 odratavam 3460 sk ktore som pocas 5 mesiacov zaplatil zdravotke? (5*692), alebo s nimi operujem az pri rocnom zuctovani zp?
    v pripade ze ich zapocitavam uz v DP, je teda zaklad dane 130000 - (14% zo 130000) - 3460sk?

    Dakujem.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    V r.33 započítate odvody ktoré Vám strhli v zamestnaní (čiže žiadne) plus odvody na zdravotné poistenie, ktoré ste platili ako "samoplatiteľ" - teda v čase, kedy ste neboli na úrade práce ani ste neboli študent.

    atka4 je offline (nepripojený) atka4

    atka4
    neshiq Pozri príspevok
    pan Mihal, cize vo formulari DP:

    r.32 (hruby prijem) mam povedzme 130000

    v r.33 od r32 odratam, a teraz neviem ci 14% alebo 4% */1.(som bol na dohode, kvazi zamestnanec teda, a na vasom blogu som pozeral tabulku percent pri ZP). povedzme teda ze 14%..cize r.33 bude 111800.

    a teraz ta dolezite vec - uz v r.33 odratavam 3460 sk ktore som pocas 5 mesiacov zaplatil zdravotke? (5*692), alebo s nimi operujem az pri rocnom zuctovani zp?
    v pripade ze ich zapocitavam uz v DP, je teda zaklad dane 130000 - (14% zo 130000 - nie, len sumu podľa Potvrdenia od zamestnávateľa, ktorú uviedol v r.03, alebo 13. ) - 3460sk?

    Dakujem.
    */1
    Keď si bol zamestnancom, tak si dostal od zamestnávateľa Potvrdenie o príjme....v ktorom sa uvádza v riadku 03. prípadne v riadku 13., koľko z príjmov bolo odvedené na poistné - ak zamestnávateľ mal povinnosť zrážať preddavky na ZP -prípadne aj ostatné poistné a zrážal. Čiže ty si nedorátavaš, ako sa pýtaš a teraz neviem ci 14% alebo 4%"

    mariannak je offline (nepripojený) mariannak

    mariannak
    Jozef Mihál Pozri príspevok
    Všetky odvody, ktoré ste si platili počas roka 2007, sa tak či tak môžu zohľadniť v DP za rok 2007 ako položka znižujúca základ dane.
    Čiže poistné zaplatené do ZP môžem považovať za daňový výdavok aj keď bola prerušená živnosť a aj napr. v prípade vzniku živn.oprávn. v 08/07 a od 01-07/07 bol samoplatiteľ a platil si 692,-Sk do ZP. Všetky zaplatené poistné do ZP sú daň.výdavkami. Ď.

    Erikaika je offline (nepripojený) Erikaika

    Erikaika
    Nemôže to pri daňovej kontrole daňový úrad vyhodiť, neuznať ako daňový výdavok, keď nebol podnikateľom? O aký § zák. o dani z príjmov sa môžem oprieť?

    mariannak je offline (nepripojený) mariannak

    mariannak
    Erikaika Pozri príspevok
    Nemôže to pri daňovej kontrole daňový úrad vyhodiť, neuznať ako daňový výdavok, keď nebol podnikateľom? O aký § zák. o dani z príjmov sa môžem oprieť?
    prosím......

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.