vilob
09.01.09,08:36
Ahojte. Prosím vás, chcela by som do faktúry, ktorú vystavujem zákazníkovi uviesť vetu, že v prípade nedodržania lehoty splatnosti faktúry si budem nárokovať aj na úroky z omeškania. Viete mi poradiť v akej výške sa tieto úroky bežne pohybujú a na aký paragraf sa mám vo faktúre odvolať?
Joshua01
14.01.09,08:49
Ahojte. Prosím vás, chcela by som do faktúry, ktorú vystavujem zákazníkovi uviesť vetu, že v prípade nedodržania lehoty splatnosti faktúry si budem nárokovať aj na úroky z omeškania. Viete mi poradiť v akej výške sa tieto úroky bežne pohybujú a na aký paragraf sa mám vo faktúre odvolať?
Zdravím .. ustanovenia týkajúce sa úrokov z omeškania nie je potrebné dávať do faktúr či do zmlúv, pretože tie platia zo zákona a sú jedným z príslušenstva pohľadávky. Inými slovami, v prípade porušenia záväzku si ich navrhovateľ (veriteľ) môže nárokovať vo svojom žalobnom návrhu.
Spravidla ich uvádzam v zmluvách v prípade, kedy mienim úroky z omeškania v právnom vzťahu stanoviť v inej (väčšej či menšej) ako zákonnej výške, čo však v ramci serióznosti nie je pravidlom.
ruci
14.01.09,08:53
urkoy podla obchodneho zakonnika sa riadia dohodou, ak nie je dohoda o urokoch, tak sa pouzije § 369 Obch.zakonnika
od 15.01.2009 nove uroky z omeskania podla obchodneho zakonika, vid. zakon 454/2008