Zavrieť

Porady

úroky z omeškania na faktúre-aký paragraf?

Ahojte. Prosím vás, chcela by som do faktúry, ktorú vystavujem zákazníkovi uviesť vetu, že v prípade nedodržania lehoty splatnosti faktúry si budem nárokovať aj na úroky z omeškania. Viete mi poradiť v akej výške sa tieto úroky bežne pohybujú a na aký paragraf sa mám vo faktúre odvolať?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Joshua01 je offline (nepripojený) Joshua01

    Joshua01
    vilob Pozri príspevok
    Ahojte. Prosím vás, chcela by som do faktúry, ktorú vystavujem zákazníkovi uviesť vetu, že v prípade nedodržania lehoty splatnosti faktúry si budem nárokovať aj na úroky z omeškania. Viete mi poradiť v akej výške sa tieto úroky bežne pohybujú a na aký paragraf sa mám vo faktúre odvolať?
    Zdravím .. ustanovenia týkajúce sa úrokov z omeškania nie je potrebné dávať do faktúr či do zmlúv, pretože tie platia zo zákona a sú jedným z príslušenstva pohľadávky. Inými slovami, v prípade porušenia záväzku si ich navrhovateľ (veriteľ) môže nárokovať vo svojom žalobnom návrhu.
    Spravidla ich uvádzam v zmluvách v prípade, kedy mienim úroky z omeškania v právnom vzťahu stanoviť v inej (väčšej či menšej) ako zákonnej výške, čo však v ramci serióznosti nie je pravidlom.

    ruci je offline (nepripojený) ruci

    ruci
    urkoy podla obchodneho zakonnika sa riadia dohodou, ak nie je dohoda o urokoch, tak sa pouzije § 369 Obch.zakonnika
    od 15.01.2009 nove uroky z omeskania podla obchodneho zakonika, vid. zakon 454/2008

    úroky z omeškania na faktúre-aký paragraf?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.