*Billi0nAiRe
11.01.09,12:54
Dobrý deň.
Idem zakladať živnosť, tlačivá mám už takmer vypísané, ale potrebujem poradiť pár vecí.
1. Zdravotné poistenie - koľko to bude stáť mesačne? Čítal som, že ako SZČO je to 14% z vymeriavacieho základu, (Vymeriavací základ SZČO je vo výške podielu základu dane z príjmu fyzických osôb podľa osobitného predpisu okrem vyňatých príjmov, dosiahnutý v rozhodujúcom období, ktorý nie je znížený o poistné na verejné zdravotné poistenie a 2,14.)
Viete mi to vysvetliť na príklade. Zaujímalo by ma koľko asi budem platiť do poisťovne. Ďalej som čítal, že sociálne poistenie je v prvom roku len dobrovoľné, takže s tým sa nebudem zatiaľ zaťažovať.
2. Na predmet podinikania - Servisná činnosť v oblasti výpočtovej techniky - budem potrebovať zodpovedného zástupcu, čítal som že musí byť v pracovnom pomere, teda - chcel by som zamestnať otca - ale len ako vedľajší pracovný pomer, on má svoj hlavný pracovný pomer. Ide o to, že potrebujem vedieť aké odvody za neho budem musiet platit. Jeho zamestnávatel za neho všetko riadne platí, a u mna by bol len na úkolovú mzdu - musí byť táto mzda vyššia ako minimálna mzda? Čo ak napr. nebude mat cas a opravi PC len za 100€ za mesiac - čo potom, budem mu musiet vyplatit minimalnu mzdu?
Som študent a mám v tom pekný guláš takže by som potreboval trošku help;)
Johanka
11.01.09,12:27
K zodpovednému zástupcovi nájdeš odpoveď tu http://www.porada.sk/t93621-prevadzkovanie-zivnosti.html
*Billi0nAiRe
11.01.09,12:40
Ok, otec je teda príbuzný v priamom rade, hej?
Nemusí byť teda u mňa zamestaný.
Ako je to teda potom s mzdou a s odvodami? Žiadna pracovná zmluva - žiadne odvody? On teda spraví robotu, ja si to dám do evidencie - príjmy, náklady (jeho odmena) a je koniec?
*Billi0nAiRe
12.01.09,14:46
Ako by som mohol teda otca zamestnat? Tak aby boli co najmenisie (ziadne) odvody?
kori
12.01.09,15:07
môžeš ho zamestnať na kratší pracovný pomer, t.j. napr. na 1 h týždenne
*Billi0nAiRe
12.01.09,18:22
A chcem sa spytat, teda ak otec je moj pribuzny tak podla toho zakona ako moj zodpovedny veduci nemusi byt u mna zamestnany. Je to myslene tak ze ma tu robotu robit bez zmluvy alebo ho potrebujem len nato mat tam napisaneho aby som tu pracu mohol vykonavat ja ked nemam nato kvalifikaci?
wagner
12.01.09,19:32
Zodpovedný zástupca musí byť v pracovnom pomere u podnikateľa, ktorému robí zodpovedného zástupcu. Môže byť Tvojim otcom aj na piatu, ale ako zodpovedný zástupca musí byť zamestnancom. Nezdá sa Ti, že chytračíš? Prečítaj si tému Prevádzkovanie živnosti. Tam máš citovaný aj zákon, ktorý o tom pojednáva.
*Billi0nAiRe
12.01.09,20:49
Tu temu mam precitanu 2x, pozeral som aj Živnostensky zakon, kde by som teda mohol najst informacie o vedlajsom pracovnom pomere? Alebo viete mi odpovedat na otazku: ak zamestnam otca na vedlajsi pracovny pomer - odvody za neho plati jeho hlavny zamestnavatel? Musi dostavat ciastku vyssiu ako minimalna mzda? Dakujem;)
wagner
13.01.09,12:41
Zákon už nehovorí o hlavnom a vedľajšom pracovnom pomere. Zamestnaj ho na kratší úväzok ( viď príspevok 5) a odvody za neho budeš platiť Ty ako zamestnávateľ. Výšku odvodov stanovuje zákon. Keď ho zamestnáš na kratší úväzok, tak mzda bude vypočítaná alikvótnou čiastkou za odpracované hodiny najmenej z minimálnej mzdy.
JanaS.
14.03.09,17:11
ahojte poraďáci, môj známy mal začiatkom minulého roka živnosť a mal si za január až marec zaplatiť odvody do poisťovní. Od októbra je zamestnaný na pracovný pomer a tieto odvody zaplatil až v strede októbra. Môže si tieto odvody uplatniť ako výdavky do daňového priznania keď ich zaplatil až po niekoľkých mesiacov ako mal? A druhy prípad kamarát bol od januára do júna zamestnaný na pracovný pomer od júla do decembra 2008 bol nezamestnaný ale platí si dobrovoľne poistné samoplatiteľ. Musí tieto odvody priznať v daňovom alebo nemusí? ďakujem
marcelaStanakova
08.07.10,03:48
Chcela by som sa zamestnať popri živnosti, ako je to s odvodmi do SP a VZP, a ako je to s UP po skončení hlavného pracovného pomeru?
veronikasad
08.07.10,05:23
Chcela by som sa zamestnať popri živnosti, ako je to s odvodmi do SP a VZP, a ako je to s UP po skončení hlavného pracovného pomeru?
Marcelka, si na porade dosť dlho, použi prosím vyhladávanie. Tvoj dotaz je rozoberaný x-krát.
Ak skončíš prac.pomer a budeš mať živnosť, na ÚP ťa nezaevidujú - ak na to si sa pýtala.