ivkň
12.01.09,10:09
Dobrý den,


chcem sa spýtať či uvažujem správne ak si myslím, že:

v zDF použijem vzor 72 v prípade, ked mam obstaranie materiálu z krajiny patriacej do EU, (zúčtuje sa mi tu DPH či to musím robiť samostane)

v zOF použijem vzor 50 ak ide o predaj materiálu - predpokladam ze je to bez DPH, a taktiež ak aj nejaku službu poskytneme, pre krajiny v EU,

kedy mam použiť vzor 71.

Firma má faktúry zo zahraničia iba ohľadom nákupu materiálu a vystavuje faktúry buď koli predaju nejakeho materiálu alebo, keď realizuje napr. dodávka a montáž výmenníkovej stanice. Sú teda uvedené vzory správne?

dakujem
Reina
12.01.09,20:38
Ahoj,
vzor 72 použiješ v prípade, ak ti príde faktúra za tovar zo zahraničia. Program automaticky vypočíta a zaúčtuje samozdanenie. Vstup a výstup DPH.
v zOF - vzor 50 používaš, ak faktúruješ do zahraničia. Vtedy je to bez DPH, ale musíš si vybrať správny typ sumy (podľa toho, kde fakturuješ a komu fakturuješ). Pri daných typoch súm vždy nájdeš aj paragraf. Napr. pri faktúrovaní tovaru do EU je to typ sumy 14.
Vzor 71 použiješ v prípade, ak ti príde faktúra z tuzemska, ale inej ako našej mene (teraz už EUR). Napríklad ti príde faktúra od tuzemského dodávateľa, ale v CZK. Takže musíš použiť tento vzor, aby sa uplatnila DPH. (pri sume spolu to bude klasicky základ dane, DPH, suma spolu = rozúčtuješ to).
ivkň
13.01.09,17:22
a čo ak ide o vystavenú faktúru, kde má byť uplatnená DPH, to znamená na faktúre figuruje čiastka bez DPH
DPH
suma
v tomto prípade sa použije aký typ sumy?

ja viem že už som s tým otravná, ale potrebujem to vedieť aby som to mala správne.

Dakujem pekne.
Reina
13.01.09,18:53
a čo ak ide o vystavenú faktúru, kde má byť uplatnená DPH, to znamená na faktúre figuruje čiastka bez DPH
DPH
suma
v tomto prípade sa použije aký typ sumy?

ja viem že už som s tým otravná, ale potrebujem to vedieť aby som to mala správne.

Dakujem pekne.

Má tam byť tá DPH (musíš odviesť), alebo je to nulová sadzba DPH??
ivkň
14.01.09,05:11
Som mala prípad, v MRP, že bola vystavená zahr.fa v CZK do CR. V tomto prípade sme uvadzali 19% DPH, to znamená že na fa bolo zaklad, DPH 19% a suma. aký vzor použiť teraz v omege??

a ešte jeden prípad. keď predavame niečo (napr. transformátor) vystavili sme fakturu v CZK pre CZfirmu. Faktura bola v celkovej sume (neclenilo sa to na zaklad, DPH a sumu). Aky typ sumy v omege použijem??

Dakujem pekne za odpovede.