mirka1979
12.01.09,11:18
Dobrý deň, vopred sa ospravedlňujem ak som zle zadala tému... Rada by som poprosila o radu na nasledovné. Som na rodičovskej dovolenke (dcérka má 7 mesiacov) a mám možnosť privyrobiť si v bratovej firme (predajňa plast.okien). Chcem sa informovať či je zo zákona povolené, aby som na predajni bola s dcérkou (keď bude mať 9 mes.). Môžem mať za to nejaký postih alebo je len dôležité, aby dcérka nebola nijako ohrozená a vystavená rizikám? Samozrejme ako matka jej vytvorím prostredie vhodné pre bábo (predajna je v súkromnom dome s viacerými miestnosťami). Ďakujem za radu. ;)
Chobot
12.01.09,11:12
Dobrý deň, vopred sa ospravedlňujem ak som zle zadala tému... Rada by som poprosila o radu na nasledovné. Som na rodičovskej dovolenke (dcérka má 7 mesiacov) a mám možnosť privyrobiť si v bratovej firme (predajňa plast.okien). Chcem sa informovať či je zo zákona povolené, aby som na predajni bola s dcérkou (keď bude mať 9 mes.). Môžem mať za to nejaký postih alebo je len dôležité, aby dcérka nebola nijako ohrozená a vystavená rizikám? Samozrejme ako matka jej vytvorím prostredie vhodné pre bábo (predajna je v súkromnom dome s viacerými miestnosťami). Ďakujem za radu. ;)

Zo strany ZP nevidím problém. Jediné, kde by to mohol byť problém je oblasť BOZP. Neviem, ako by to posudzovala prípadná kontrola z IP, keby na pracovisku bolo dieťa.

Zase na druhej strane, keby zamestnávateľ vytvoril nejaký bezpečný detský kútik, tak by nemohli namietať, že sa dieťa môže zraniť. Ide asi o konkrétnu situáciu a technické riešenie pracoviska. Určite by nebolo vhodné, aby si kočík s malou nechala stáť vedľa regálu s hotovými výrobkami.

Takže ak vytvoríte vhodné podmienky, tak si myslím, že je to OK. Dokonca ZP aj ráta so situáciou, že dojčiaca matka má niekde pri pracovisku svoje dieťa, lebo v zmysle § 170 je zamestnávateľ povinný poskytnúť prestávku na dojčenie:

(1) Matke, ktorá dojčí svoje dieťa, je zamestnávateľ povinný poskytnúť okrem prestávok v práci osobitné prestávky na dojčenie.

(2) Matke, ktorá pracuje po určený týždenný pracovný čas, patria na každé dieťa do konca šiesteho mesiaca jeho veku dve polhodinové prestávky na dojčenie a v ďalších šiestich mesiacoch jedna polhodinová prestávka na dojčenie za zmenu. Tieto prestávky možno zlúčiť a poskytnúť na začiatku alebo na konci pracovnej zmeny. Ak pracuje po kratší pracovný čas, ale aspoň polovicu určeného týždenného pracovného času, patrí jej len jedna polhodinová prestávka na dojčenie, a to na každé dieťa do konca šiesteho mesiaca jeho veku.

(3) Prestávky na dojčenie sa započítavajú do pracovného času ženy a poskytuje sa za ne náhrada mzdy v sume jej priemerného zárobku.

Treba si však dať pozor na § 161,

(1) Ženy nesmú byť zamestnávané prácami, ktoré sú pre ne fyzicky neprimerané alebo škodia ich organizmu, najmä prácami, ktoré ohrozujú ich materské poslanie. Zoznamy prác a pracovísk, ktoré sú zakázané tehotným ženám, matkám do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacim ženám, ustanoví nariadenie vlády Slovenskej republiky (ďalej len "nariadenie vlády").

ktorý zakazuje niektoré práce tehotným a dojčiacim matkám. Zoznam je uvedený v nariadení vlády č. 272/2004, ale myslím, že to tvoje pracovisko - predajňa, bude tejto norme vyhovovať.
mirka1979
12.01.09,15:52
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.