Zavrieť

Porady

Pracovať s dieťaťom na pracovisku

Dobrý deň, vopred sa ospravedlňujem ak som zle zadala tému... Rada by som poprosila o radu na nasledovné. Som na rodičovskej dovolenke (dcérka má 7 mesiacov) a mám možnosť privyrobiť si v bratovej firme (predajňa plast.okien). Chcem sa informovať či je zo zákona povolené, aby som na predajni bola s dcérkou (keď bude mať 9 mes.). Môžem mať za to nejaký postih alebo je len dôležité, aby dcérka nebola nijako ohrozená a vystavená rizikám? Samozrejme ako matka jej vytvorím prostredie vhodné pre bábo (predajna je v súkromnom dome s viacerými miestnosťami). Ďakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    mirka1979 Pozri príspevok
    Dobrý deň, vopred sa ospravedlňujem ak som zle zadala tému... Rada by som poprosila o radu na nasledovné. Som na rodičovskej dovolenke (dcérka má 7 mesiacov) a mám možnosť privyrobiť si v bratovej firme (predajňa plast.okien). Chcem sa informovať či je zo zákona povolené, aby som na predajni bola s dcérkou (keď bude mať 9 mes.). Môžem mať za to nejaký postih alebo je len dôležité, aby dcérka nebola nijako ohrozená a vystavená rizikám? Samozrejme ako matka jej vytvorím prostredie vhodné pre bábo (predajna je v súkromnom dome s viacerými miestnosťami). Ďakujem za radu.
    Zo strany ZP nevidím problém. Jediné, kde by to mohol byť problém je oblasť BOZP. Neviem, ako by to posudzovala prípadná kontrola z IP, keby na pracovisku bolo dieťa.

    Zase na druhej strane, keby zamestnávateľ vytvoril nejaký bezpečný detský kútik, tak by nemohli namietať, že sa dieťa môže zraniť. Ide asi o konkrétnu situáciu a technické riešenie pracoviska. Určite by nebolo vhodné, aby si kočík s malou nechala stáť vedľa regálu s hotovými výrobkami.

    Takže ak vytvoríte vhodné podmienky, tak si myslím, že je to OK. Dokonca ZP aj ráta so situáciou, že dojčiaca matka má niekde pri pracovisku svoje dieťa, lebo v zmysle § 170 je zamestnávateľ povinný poskytnúť prestávku na dojčenie:

    (1) Matke, ktorá dojčí svoje dieťa, je zamestnávateľ povinný poskytnúť okrem prestávok v práci osobitné prestávky na dojčenie.

    (2) Matke, ktorá pracuje po určený týždenný pracovný čas, patria na každé dieťa do konca šiesteho mesiaca jeho veku dve polhodinové prestávky na dojčenie a v ďalších šiestich mesiacoch jedna polhodinová prestávka na dojčenie za zmenu. Tieto prestávky možno zlúčiť a poskytnúť na začiatku alebo na konci pracovnej zmeny. Ak pracuje po kratší pracovný čas, ale aspoň polovicu určeného týždenného pracovného času, patrí jej len jedna polhodinová prestávka na dojčenie, a to na každé dieťa do konca šiesteho mesiaca jeho veku.

    (3) Prestávky na dojčenie sa započítavajú do pracovného času ženy a poskytuje sa za ne náhrada mzdy v sume jej priemerného zárobku.


    Treba si však dať pozor na § 161,

    (1) Ženy nesmú byť zamestnávané prácami, ktoré sú pre ne fyzicky neprimerané alebo škodia ich organizmu, najmä prácami, ktoré ohrozujú ich materské poslanie. Zoznamy prác a pracovísk, ktoré sú zakázané tehotným ženám, matkám do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacim ženám, ustanoví nariadenie vlády Slovenskej republiky (ďalej len "nariadenie vlády").

    ktorý zakazuje niektoré práce tehotným a dojčiacim matkám. Zoznam je uvedený v nariadení vlády č. 272/2004, ale myslím, že to tvoje pracovisko - predajňa, bude tejto norme vyhovovať.

    Pracovať s dieťaťom na pracovisku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.