Lienka Sedembodková
15.01.09,09:31
1) poraďte ako ho napísať?

Ako na toto si s tým lámem hlavu: :-(:mee::confused:
1. Finančná prognóza



Odvody do SP a ZP ako ich vypočitať a dať do tabuľky aké čísla tam dať
číslo r. 2009
číslo r.2010 ???
číslo r.??

resp. aké su odvody do sociaálanej a zdravotnej poisťovne za tento rok??? ja som už z toho mrtva, podnikatelsky zamer, nám odovzdať v pondelok 19.1.

a ďalej nejake tie otázky na tie testy, strašne sa bojím, že to nezvládnem, zákon som zatiaľ trosku prečítala len živnostenský , strašne sa bojím, že to nezvládnem tie testy, mám z toho obrovský strach:eek::mad:



Výdav
ky za dva roky
363 357
Príspevok od ÚPSVaR
66 496
Financovanie z vlastných zdrojov
296 861
mysimis
15.01.09,08:37
Ako začínajúca SZČO Ti nevyplýva povinnosť v prvom roku svojej podnikateľskej činnosti platiť povinne odvody do sociálnej poisťovne. Do ZP je to 14% z min. vymeriavacieho základu, ktorý je od 01.01.2009 vo výške 8900,- Sk.
Erika-ežka
15.01.09,09:15
[quote=Lienka Sedembodková;917132]1) poraďte ako ho napísať?

Ako na toto si s tým lámem hlavu: :-(:mee::confused:
1. Finančná prognóza



Odvody do SP a ZP ako ich vypočitať a dať do tabuľky aké čísla tam dať
číslo r. 2009
číslo r.2010 ???
číslo r.??

resp. aké su odvody do sociaálanej a zdravotnej poisťovne za tento rok??? ja som už z toho mrtva, podnikatelsky zamer, nám odovzdať v pondelok 19.1.

Ak môžem odporučiť to toho Podnikateľského zámeru si daj do kalkulácie predpokladaných nákladov vyššiu sumu, ako je prjíspevok. To preto, aby si si mohla z čoho vyberať. Jedna moja známa to napasovala presne a nakúpila to za polovicu. V čom ideš podnikať? Možno by som ti mohla pomôcť z tým finančným plánom. A tých skúšok sa vôbec neboj, vlastne ti tá "prednášajúca" najprv všetko povie a z toho čo povie bude test. Ak dačo, ozvi sa :)
Braňo
15.01.09,09:39
Lienka, to tabuľky by som dal pre rok 2009 :
zdravotné poistenie : 41,87 * 12 = 502,44 EUR

pre rok 2010 :
zdravotné poistenie :
41,87 x 1,09 (iba odhad) * 12 = 547,66 EUR
6 x 97,30 * 1,09(iba odhad)= 636,34 EUR

9 % je iba iba odhad rastu min. mzdy, ak teta Viera neurobí inak. :cool:

Samozrejme, je možné, že budeš odvádzať odvody z inej sumy ako minimum.

Netreba zabudnúť na výdavky na PC, softvér, telefón, kanc. potreby a podobne.
Lienka Sedembodková
15.01.09,10:13
takže takto to napísať do tej tabuľky?
Lienka Sedembodková
15.01.09,10:14
môžem si ťa vyhľadať na skype? na prípadne otázky?
Lienka Sedembodková
15.01.09,10:18
chceme podnikať s kamoškou v masažnom slaone
ona požiadla aj ja na takýto príspevok , no len ona vie masírovať ja nie ja by som jej chcela robiť učtovníctvo, kedze ona toto nevie, a teraz neviem, či písať dve podnikateľske zamery aj aj lebo ja chem len účtovníctvo, ale požiadane amm o maserstvo, či sa to dá zmeniť ?


a ešte či máte Skype, aby to šlo rýchlesjiš keby som sa chcela ohladne niečoho informovať
ďakujem
Johanka
15.01.09,10:18
Lienka - dobre rozumiem, že si ideš robiť živnosť na "vedenie účtovníctva" ?
Lienka Sedembodková
15.01.09,10:21
a sociálne poistenie ako vypočítam?
Lienka Sedembodková
15.01.09,10:22
ano, ale musím vypracovať asi na masersky salon, kedze o to som ziadala, ale chem to zmenit ak sa to da na to uctovníctvo
Lienka Sedembodková
15.01.09,10:29
a ostatne roky vypočítam ako do sociálnej a zdravotnej odvody? ked je ten vymeriavaci základ tých 8900, v tej tabulke je uvedené. Odvody do SP a ZP to treba vypočítať apotom to spočíťať, ja som z toho riadne blba a popletena :-() :-(
Johanka
15.01.09,10:40
chceme podnikať s kamoškou v masažnom slaone
ona požiadla aj ja na takýto príspevok , no len ona vie masírovať ja nie ja by som jej chcela robiť učtovníctvo, kedze ona toto nevie, a teraz neviem, či písať dve podnikateľske zamery aj aj lebo ja chem len účtovníctvo, ale požiadane amm o maserstvo, či sa to dá zmeniť ?


a ešte či máte Skype, aby to šlo rýchlesjiš keby som sa chcela ohladne niečoho informovať
ďakujem

A kam ponáhľaš :rolleyes:? Daj si do vyhľadávania "podnikateľský zámer" a pozri jednotlivé témy. Na Porade nájdeš aj vzory, do ktorých stačí doplniť svoje čísielka a svoje meno. Len to chce čas a trpezlivosť.
Lienka Sedembodková
15.01.09,10:42
a ako vypočitam do sociálnej poisťovne_? koľko percent?
to vypočítavam z vymeriavaceho základu tých 8900 * kolko percent? po vsetky tie roky 2009 a 2010, kdeze sa za r. 2009 neodvádzam, takže je to 0, a za druhý rok?
Lienka Sedembodková
15.01.09,10:44
ja som sa praveže zabrzdila pri tých číslach už sa riadne aj bojím ci bude ten podnikateslky dobre a o testoch ani nehovorím, sa bojím že pohorím ci pana taký strach som dlho nemala :-(((
Johanka
15.01.09,10:45
www.socpoist.sk (http://www.socpoist.sk)
na ľavej strane sa identifikuješ ako SZČO, otvorí sa Ti stránka s povinnosťami SZČO a okrem iného aj s prehľadom jednotlivých %-álnych sadzieb.
Prečítanie doporučeného Ti neuškodí aj z pohľadu prípravy na skúšky.
Zoltán Kovács
15.01.09,11:07
To naozaj chceš robiť účtovníctvo? Vieš čo to vôbec je? Čo to obnáša? Aké zákony treba k tomu ovládať? Aká je zodpovednosť? .......

Nech žije voľná živnosť.......
Erika-ežka
15.01.09,11:31
Neviem či tomu dobre chápem, ale chcete mať masérsky salón a zároveň robiť účtovníctvo? Lebo tá kalkulácia sa musí týkať toho podnikania ... a iné potrbuje masérsky salón a iné účtovníctvo. Tam sa musíš rozhodnúť. Lebo to čo napíšeš do tej kalkulácie aj v skutočnosti musíš kúpiť a mať.
Erika-ežka
15.01.09,11:33
A ešte, tie sumy nemusia byť presné. Napríklad si vypočítaš, že na ZP budeš potrebovať cca 1000 EUR a na SP cca 1130 EUR, na nájom 24 mes x predpokladané náklady na nájom... atď. Len odporúčam neurobiť to presne na tú sumu, ktorú požaduješ ale radšej oveľa viac.
Rybar75
15.01.09,11:51
Ahojte

Lienka, prepáč , že sa pletiem, no možno sa to zíde aj Tebe ;)


V tejto súvislosti ma ešte napadá otázka:

Ak urobím kalkuláciu o povedzme 50tisíc viac ako je limit, tak to je OK. Niečo kryjem aj z vlastnych zdrojov.

Do kalkulácie napíšem napr. tlačiareň za 5000.-sk
V konečnom dosledku zozeniem tlačiareň za 3000.-sk

Možem "zvyšných" 2000.-sk využiť na kúpu niečoho iného čo mám dalej uvedené v kalkulácii???

Napriklad tam budem mat odborná literatúra za 3000.- sk a ja si to akože doložím sem a kúpim si literaturu za 5000.-

Samozrejme ju aj kupim a vydokladujem. Nejde mi o to vytiahnut iba dotaciu, no nerad by som si ju skresal
Lienka Sedembodková
15.01.09,12:00
takže ja som si to vypočítala takto
Zdravotná:

r.2009
8900 x 14% = 1246
1 246 : 30,1260 = 41,36 €
41,36 € x 12 = 496,32 €

r.2010

41, 36 x 1,09 (odkiaľ je toto číslo? z akej sumy) =45,08 €
45,08 € x 12 = 540,98 po zaokrúhlení je to 541 €

6 x (odkial som vzala toto?) x 97,30 toto (to v tomto prispevku spomenute v príklade) x už spomínaných 1,09 = 636,34 €

prosím vysvetlite mi to ci to mám správne a opravte ma


a ako vypočítam odvod do sociálky:
r.2009 - keďže v prvom roku mojej podnikateľskej činosti mi to nevyplyva - nepatím do SP

a druhy rok r. 201é ako vypočítam?




a ako to potom napísať , ktoré čísla spočítať do tabuľky chápem že spočítať vsledne sumy ale ktore a ktore tu potom zapísať Odvody do SP a ZP,
Lienka Sedembodková
15.01.09,12:04
Neviem či tomu dobre chápem, ale chcete mať masérsky salón a zároveň robiť účtovníctvo? Lebo tá kalkulácia sa musí týkať toho podnikania ... a iné potrbuje masérsky salón a iné účtovníctvo. Tam sa musíš rozhodnúť. Lebo to čo napíšeš do tej kalkulácie aj v skutočnosti musíš kúpiť a mať.


kamoška che robiť masera a ja jej chem robiť účtovníctvo.
lenže ja som si podavala ziadost na to maserstvo, takže neviem ako zmeniť potom podnikateskly plan, ci urobit dva jeden na uctovnictvo a jeden maserstvo, ked chem robit len jej uctovnictvo, ale predlozila som na UP, ze chem robit maserstvo az potom ked sme to podali, sme si uvedolmili, ze ona bud maserka aja jej uctovnicka, da sa to zmenit portom? aby som vlastne jej robila to uctovnictvo? mam si pre istotu nachystat obe podnikatelske zamery, keby sa to dlao, ze emenim zamer podnikania z toho maserstva na uctovnictvo?
Erika-ežka
15.01.09,12:07
Ahojte

Lienka, prepáč , že sa pletiem, no možno sa to zíde aj Tebe ;)


V tejto súvislosti ma ešte napadá otázka:

Ak urobím kalkuláciu o povedzme 50tisíc viac ako je limit, tak to je OK. Niečo kryjem aj z vlastnych zdrojov.

Do kalkulácie napíšem napr. tlačiareň za 5000.-sk
V konečnom dosledku zozeniem tlačiareň za 3000.-sk

Možem "zvyšných" 2000.-sk využiť na kúpu niečoho iného čo mám dalej uvedené v kalkulácii???

Napriklad tam budem mat odborná literatúra za 3000.- sk a ja si to akože doložím sem a kúpim si literaturu za 5000.-

Samozrejme ju aj kupim a vydokladujem. Nejde mi o to vytiahnut iba dotaciu, no nerad by som si ju skresal

Peniaze môžeš využiť len na to čo si napísal do Podnikateľského zámeru - kalkulácii. Takže radšej tam je treba popísať viacej vecí - odhadnúť cenu ,trebárs aj na 6500 EUR.
Na odbornú literatúru ani spotrebný mat. sa nedá. T. z. že ak niečo lacnejšie zoženieš, nemôžeš si určiť na čo zvyšok použiješ, môžeš použiť len na veci čo sú v kalkulácii.
Erika-ežka
15.01.09,12:08
kamoška che robiť masera a ja jej chem robiť účtovníctvo.
lenže ja som si podavala ziadost na to maserstvo, takže neviem ako zmeniť potom podnikateskly plan, ci urobit dva jeden na uctovnictvo a jeden maserstvo, ked chem robit len jej uctovnictvo, ale predlozila som na UP, ze chem robit maserstvo az potom ked sme to podali, sme si uvedolmili, ze ona bud maserka aja jej uctovnicka, da sa to zmenit portom? aby som vlastne jej robila to uctovnictvo? mam si pre istotu nachystat obe podnikatelske zamery, keby sa to dlao, ze emenim zamer podnikania z toho maserstva na uctovnictvo?
a idete mať vlastne každá osobitne živnosť? či ako?
Lienka Sedembodková
15.01.09,12:10
a idete mať vlastne každá osobitne živnosť? či ako?


ano presne tak, :-)

len ja som podala ziadost na maserstvo ale som chela uctovnictvo. Ci mam urobit dva podnikateske zamery?
Lienka Sedembodková
15.01.09,12:13
teraz mi hlavne ide o ten výpočet do SP a Zp ja sa z toho zbláznim a ešte k tomu strach z tých tesrov uz chodim s prapačením kaka@ kazdých 5 min z toho strachu
Erika-ežka
15.01.09,12:28
ano presne tak, :-)

len ja som podala ziadost na maserstvo ale som chela uctovnictvo. Ci mam urobit dva podnikateske zamery?
Takže tá kamoška si musí dať podnik. zámer na masérstvo a s tým všetko spojené a ty na to účtovníctvo. Máš s účtovníctvom nejaké skúsenosti? či prečo účtovníctvo?
Každá si to musí dať osobitne, lebo je to aj kontrolovateľné, lebo nejde o to, len dostať tie peniaze, ale vedieť si ich aj obhájiť - myslím aj účtovne aby boli správne podchytené.
A tých skúšok sa fakt nemusíš báť, aj keď ako budúca účtovníčka by si si mala aspoň nejaké základné zákony preštudovať.
Lienka Sedembodková
15.01.09,12:37
Takže tá kamoška si musí dať podnik. zámer na masérstvo a s tým všetko spojené a ty na to účtovníctvo. Máš s účtovníctvom nejaké skúsenosti? či prečo účtovníctvo?
Každá si to musí dať osobitne, lebo je to aj kontrolovateľné, lebo nejde o to, len dostať tie peniaze, ale vedieť si ich aj obhájiť - myslím aj účtovne aby boli správne podchytené.
A tých skúšok sa fakt nemusíš báť, aj keď ako budúca účtovníčka by si si mala aspoň nejaké základné zákony preštudovať.

ale ja som na urad podala ziadost o inretnu pripravu a na psiala maserstvo no chcela som účtovníctvo, a teraz ked tam prídem kuknu, ze som chela maserstvo a preco mam podnikateslky zamer na uctovníctvo, robit chem uctovnictvo len neviem, co predmet ponikaia mozem zmenit, priamo na UP pri tej internej priprave, preto som sa pytala, coi mam pre istotu robit dva zamery aj na ucto aj na maserstvo.

ja mam ekonocmicku skolu aj ked davo za sebou, ale pred nedávnom som mala rekvlaifikacny kurz z uctovnictva, tak preto som sa tak rozhodla, a kde nieco nebudem z uctovnictva vediet tak mi mamka pomoze
Lienka Sedembodková
15.01.09,12:39
ale ja som na urad podala ziadost o inretnu pripravu a na psiala maserstvo no chcela som účtovníctvo, a teraz ked tam prídem kuknu, ze som chela maserstvo a preco mam podnikateslky zamer na uctovníctvo, robit chem uctovnictvo len neviem, co predmet ponikaia mozem zmenit, priamo na UP pri tej internej priprave, preto som sa pytala, coi mam pre istotu robit dva zamery aj na ucto aj na maserstvo.

ja mam ekonocmicku skolu aj ked davo za sebou, ale pred nedávnom som mala rekvlaifikacny kurz z uctovnictva, tak preto som sa tak rozhodla, a kde nieco nebudem z uctovnictva vediet tak mi mamka pomoze


len som teraz totalne poletena z tej ZP a SP tie odvody ako napísať do podnikateslkeho zameru ktore sumy spocitat, a ešte to hnusne euro, vsetko prepocitavat
Erika-ežka
15.01.09,12:45
ale ja som na urad podala ziadost o inretnu pripravu a na psiala maserstvo no chcela som účtovníctvo, a teraz ked tam prídem kuknu, ze som chela maserstvo a preco mam podnikateslky zamer na uctovníctvo, robit chem uctovnictvo len neviem, co predmet ponikaia mozem zmenit, priamo na UP pri tej internej priprave, preto som sa pytala, coi mam pre istotu robit dva zamery aj na ucto aj na maserstvo.

ja mam ekonocmicku skolu aj ked davo za sebou, ale pred nedávnom som mala rekvlaifikacny kurz z uctovnictva, tak preto som sa tak rozhodla, a kde nieco nebudem z uctovnictva vediet tak mi mamka pomoze
a kedy máš ísť na tie skúšky? možno sa to bude dať ešte vymeniť, skús si tam aspoň zavolať.
Erika-ežka
15.01.09,12:46
len som teraz totalne poletena z tej ZP a SP tie odvody ako napísať do podnikateslkeho zameru ktore sumy spocitat, a ešte to hnusne euro, vsetko prepocitavat
Veď to nemusí byť presne na korunu. ZP si vypočítaj na 24 mesiacov a SP na 12 mesiacov - ale len tak zaokruhlene. Radšej viac.
veronikasad
15.01.09,12:46
len som teraz totalne poletena z tej ZP a SP tie odvody ako napísať do podnikateslkeho zameru ktore sumy spocitat, a ešte to hnusne euro, vsetko prepocitavat
Lienka, nestresuj, stresov si ešte užiješ dosť pri daňových kontrolách.

Tu ti to braňo pekne rozpísal :

http://www.porada.sk/917210-post4.html

Teda do kolonky poistné odvody v r. 2009 uvedieš 502,44 € /zdravotné poistenie/

v r. 2010 547,66€ /zdravotné poistenie za 12 mesiacov/ + 636,34€ /soc.poistenie za 6 mesiacov/ = 1184€ spolu

Koeficient 1,9, ktorým prepočítaval r. 2010 znamená predpokladaný nárast min. odvodov o 9%.
Lienka Sedembodková
15.01.09,12:53
a kedy máš ísť na tie skúšky? možno sa to bude dať ešte vymeniť, skús si tam aspoň zavolať.


skúšky su v pondelok a vcera mi dodali, co sa mam ucit a ako si to pripraviť
veronikasad
15.01.09,12:56
skúšky su v pondelok a vcera mi dodali, co sa mam ucit a ako si to pripraviť
tento poraďák to má dnes už za sebou /a nechce prezradiť otázky/

http://www.porada.sk/917477-post22.html
Lienka Sedembodková
15.01.09,12:57
Lienka, nestresuj, stresov si ešte užiješ dosť pri daňových kontrolách.

Tu ti to braňo pekne rozpísal :

http://www.porada.sk/917210-post4.html

Teda do kolonky poistné odvody v r. 2009 uvedieš 502,44 € /zdravotné poistenie/

v r. 2010 547,66€ /zdravotné poistenie za 12 mesiacov/ + 636,34€ /soc.poistenie za 6 mesiacov/ = 1184€ spolu

Koeficient 1,9, ktorým prepočítaval r. 2010 znamená predpokladaný nárast min. odvodov o 9%.


dravotná:

r.2009
8900 x 14% = 1246
1 246 : 30,1260 = 41,36 €
41,36 € x 12 = 496,32 €

r.2010

41, 36 x 1,09 (odkiaľ je toto číslo? z akej sumy) =45,08 €
45,08 € x 12 = 540,98 po zaokrúhlení je to 541 €

6 x (odkial som vzala toto?) x 97,30 toto (to v tomto prispevku spomenute v príklade) x už spomínaných 1,09 = 636,34 €

prosím vysvetlite mi to ci to mám správne a opravte ma


a ako vypočítam odvod do sociálky:
r.2009 - keďže v prvom roku mojej podnikateľskej činosti mi to nevyplyva - nepatím do SP

a druhy rok r. 2010 ako vypočítam?

a ked to mam v jednom riadku odvody do SP a Zp v jednom tak co s cim spocitam :-(
veronikasad
15.01.09,13:01
dravotná:

r.2009
8900 x 14% = 1246
1 246 : 30,1260 = 41,36 €
41,36 € x 12 = 496,32 €

r.2010

41, 36 x 1,09 (odkiaľ je toto číslo? z akej sumy) =45,08 €
45,08 € x 12 = 540,98 po zaokrúhlení je to 541 €

6 x (odkial som vzala toto?) x 97,30 toto (to v tomto prispevku spomenute v príklade) x už spomínaných 1,09 = 636,34 €

prosím vysvetlite mi to ci to mám správne a opravte ma


a ako vypočítam odvod do sociálky:
r.2009 - keďže v prvom roku mojej podnikateľskej činosti mi to nevyplyva - nepatím do SP

a druhy rok r. 2010 ako vypočítam?

a ked to mam v jednom riadku odvody do SP a Zp v jednom tak co s cim spocitam :-(
Odpoveď máš v predch.príspevku /č.31/
Lienka Sedembodková
15.01.09,13:02
Odpoveď máš v predch.príspevku /č.31/

a preco mi teda vysli ine cisla?:confused:
veronikasad
15.01.09,13:04
a preco mi teda vysli ine cisla?:confused:
Pretože on počítal s minimálnym vymeriavac.základom v € /295,50€/, nezaťažuj sa už tým...
Lienka Sedembodková
15.01.09,13:07
Pretože on počítal s minimálnym vymeriavac.základom v € /295,50€/, nezaťažuj sa už tým...

takže opísšm čo mi dal on a bude svätý pokoj

a tu socialku ako? r.2010
Zoltán Kovács
15.01.09,13:09
mimotemy Nechcem byť zlý, ale mi napadla taká malá otázočka: Obe z toho vyžijete, ak kamarátka vlastne bude efektívne peniaze zarábať-produkovať, a ty "len" robiť účto?
veronikasad
15.01.09,13:13
takže opísšm čo mi dal on a bude svätý pokoj

a tu socialku ako? r.2010
Lienka, sumy ktoré tam uvedieš máš v prísp. č. 31
Lienka Sedembodková
15.01.09,13:15
mimotemy Nechcem byť zlý, ale mi napadla taká malá otázočka: Obe z toho vyžijete, ak kamarátka vlastne bude efektívne peniaze zarábať-produkovať, a ty "len" robiť účto?

mimotemy vieš/te nič iné nás nenapadlo, pretože ÚP ma už nenormálne požiadavky na uchádzača o zamestnanie a nechem sa tam nervovať z jednou referentkou, a chodiť so stiahnutým žalúdkom na povinné hlásenie sa na úrad, a triasť sa, čo zase bude, a báť sa dňa kedy tam pôjdem, a zase ked sa chem nejako normalne zamestanť požadujú prax min v odbore aj 1 rok, a odkial ju získať a nechcem byť fluktualantom a chodiť od firmy k firme
Zoltán Kovács
15.01.09,13:18
mimotemy vieš/te nič iné nás nenapadlo, pretože ÚP ma už nenormálne požiadavky na uchádzača o zamestnanie a nechem sa tam nervovať z jednou referentkou, a chodiť so stiahnutým žalúdkom na povinné hlásenie sa na úrad, a triasť sa, čo zase bude, a báť sa dňa kedy tam pôjdem, a zase ked sa chem nejako normalne zamestanť požadujú prax min v odbore aj 1 rok, a odkial ju získať a nechcem byť fluktualantom a chodiť od firmy k firme

To beriem, máš pravdu. Len som sa pýtal preto, lebo ak nedajbože by Vám to nevyšlo a zabalíte to pred vypršaním lehoty 2 roky, tak dotácia sa muís vrátiť na ÚP. Naozaj nechcem strašiť, a držím palce...
Lienka Sedembodková
15.01.09,13:20
mimotemy vieš/te nič iné nás nenapadlo, pretože ÚP ma už nenormálne požiadavky na uchádzača o zamestnanie a nechem sa tam nervovať z jednou referentkou, a chodiť so stiahnutým žalúdkom na povinné hlásenie sa na úrad, a triasť sa, čo zase bude, a báť sa dňa kedy tam pôjdem, a zase ked sa chem nejako normalne zamestanť požadujú prax min v odbore aj 1 rok, a odkial ju získať a nechcem byť fluktualantom a chodiť od firmy k firme

vždy sa bojím dňa, ked tam mám ísť a hlásiť sa taka je neochotna a celkovo úrad ma nenormálne požiadavky.

okrem toho účto som si podala aj prihlašku na VŠ takže toto mi je síce prednejsie ale neznesiem, už manželove otaázky kedy sa už zamestnám, kedy bude nejaka koruna v domácnosti, tak nech asoň vidí že sa snažím, že nesedím doma. On zaraába, tak som aj ja chcela aspon tu trosku penazi doniest, viem nebude to prechádzka rzovou záhradou a zo zaciatku to budu len vydavky a straty, ale aspon bude vidiet , že nieco robím, nech doma upln nezakrpatiem a potrebujem nejakú tu komunikáciu zo svetom 4 steny ma zabíjajú :-(
veronikasad
15.01.09,13:20
mimotemy vieš/te nič iné nás nenapadlo, pretože ÚP ma už nenormálne požiadavky na uchádzača o zamestnanie a nechem sa tam nervovať z jednou referentkou, a chodiť so stiahnutým žalúdkom na povinné hlásenie sa na úrad, a triasť sa, čo zase bude, a báť sa dňa kedy tam pôjdem, a zase ked sa chem nejako normalne zamestanť požadujú prax min v odbore aj 1 rok, a odkial ju získať a nechcem byť fluktualantom a chodiť od firmy k firme
mimotemy Lienka, nechcem byť zlá ani ja. Len aby si stiahnutý žalúdok nemala viac pri najbližších daňových kontrolách ...
Ale je tu PORADa a veľa ochotných ľudí, kde sa môžeš veľa naučiť ...
Lienka Sedembodková
15.01.09,13:24
To beriem, máš pravdu. Len som sa pýtal preto, lebo ak nedajbože by Vám to nevyšlo a zabalíte to pred vypršaním lehoty 2 roky, tak dotácia sa muís vrátiť na ÚP. Naozaj nechcem strašiť, a držím palce...

mimotemy budeme sa snažiť ako len budeme môcť, ve každý nejako začínal no nie od piky ako sa hovorí, musím to zvládnuť aspoň pre môj dobrý pocit, a už to nezvladam byť sama a pozerať ako sa manžel ničí v práci zatiaľ co ja šunky vyvaľujem, aspon aj vypadnem, budem mat nove zažitky pri vybavovaní sa trochu rozhybem a možno aj spoznám nové tváre, nove kontakty a zhodím šunky :)
Lienka Sedembodková
15.01.09,13:25
mimotemy Lienka, nechcem byť zlá ani ja. Len aby si stiahnutý žalúdok nemala viac pri najbližších daňových kontrolách ...
Ale je tu PORADa a veľa ochotných ľudí, kde sa môžeš veľa naučiť ...

mimotemy d tým počítam ste fantastickí :---
Lienka Sedembodková
15.01.09,13:45
takže budem mať len dve kolonky:
r. 2009 odvody zdravotná: 502,44€
r. 2010 -||- : 1 184,-€

r. 2009 odvody socialna. 0 €
r. 2010 odvody socialna: ??? ako to vypočítam?


1.Postup realizácie zámeru

1)Podanie žiadosti o absolvovanie internej prípravy 03.12.2008
2)Absolvovanie internej prípravy 20.01.2009
3)Vybavovanie živnostenského oprávnenia a vecí ohľadom podnikania 01.03 2009 – 30.04. 2009
4)Podanie žiadosti o príspevok máj 2009
5)Začiatok podnikania od 01.06.2009 alebo 01.07. 2009
JankaO
15.01.09,13:49
r. 2009 odvody socialna. 0 €
r. 2010 odvody socialna: ??? ako to vypočítam?


takto: http://www.porada.sk/917495-post31.html
Lienka Sedembodková
15.01.09,13:54
takto: http://www.porada.sk/917495-post31.html

takže:

zdravotná.
r.2009 odvody: 502,44 €
r.2010 odvody: 547,66 €

sociálna:
r.2009 odvody: 0€
r. 2010 odvody: 1 184€

dobre som pochopila?
Lienka Sedembodková
15.01.09,13:59
takže:

zdravotná.
r.2009 odvody: 502,44 €
r.2010 odvody: 547,66 €

sociálna:
r.2009 odvody: 0€
r. 2010 odvody: 1 184€

dobre som pochopila?

takto opíšem do tabuľky z tohoto?:eek:
Lienka Sedembodková
15.01.09,14:54
takto opíšem do tabuľky z tohoto?:eek:


tie dva roky podnikania su: 2009 a 2010, či aj 2011?:confused:
Erika-ežka
15.01.09,17:16
tie dva roky podnikania su: 2009 a 2010, či aj 2011?:confused:
áno, lebo vlastne začínaš v polovici roka 2009 a končíš tie dva roky v r. 2011.
Ak môžem poradiť, postupne zvyšuj v ďalších rokoch príjem z predaja služieb a aj HV. A na tých skúškach sú také normálne otázky, čo by mal vedieť asi každý, čo začína podnikať: napr. od kedy máš povinnosť platiť SP, ZP , koľko, akým zákonom sa majú riadiť SZČO, čo je to podnikanie, alebo z akých fondov dostaneš dotáciu ... ale všetko ti to tam najprv ten prednášajúci povie, treba len počúvať. Niečo je test, niečo treba dopĺňať. Potom dostávaš body za podnikateľský zámer, tuším aj za maturu a za test. Kukni si živnostenský zákon, ostatné zákony budeš musieť ako účtovníčka "povinne" študovať. :cool:
Lienka Sedembodková
15.01.09,17:27
áno, lebo vlastne začínaš v polovici roka 2009 a končíš tie dva roky v r. 2011.
Ak môžem poradiť, postupne zvyšuj v ďalších rokoch príjem z predaja služieb a aj HV. A na tých skúškach sú také normálne otázky, čo by mal vedieť asi každý, čo začína podnikať: napr. od kedy máš povinnosť platiť SP, ZP , koľko, akým zákonom sa majú riadiť SZČO, čo je to podnikanie, alebo z akých fondov dostaneš dotáciu ... ale všetko ti to tam najprv ten prednášajúci povie, treba len počúvať. Niečo je test, niečo treba dopĺňať. Potom dostávaš body za podnikateľský zámer, tuším aj za maturu a za test. Kukni si živnostenský zákon, ostatné zákony budeš musieť ako účtovníčka "povinne" študovať. :cool:

zdravotná.
r.2009 odvody: 502,44 €
r.2010 odvody: 547,66 €
r.2011 odvody: ???? ako vypočítam

sociálna:
r.2009 odvody: 0€
r. 2010 odvody: 1 184€
r. 2011 odvody ako vypočítam?


ja som už totálny magor z toho, už som sa z toho napätia aj povrackal@ a chodím každú minútu na wc

dobre som pochopila?
takto opíšem do tabuľky z tohoto?

a ke mám dať , že financovanie z vlastných zdrojov? akú čiastku?
Erika-ežka
15.01.09,17:47
zdravotná.
r.2009 odvody: 502,44 €
r.2010 odvody: 547,66 €
r.2011 odvody: ???? ako vypočítam

sociálna:
r.2009 odvody: 0€
r. 2010 odvody: 1 184€
r. 2011 odvody ako vypočítam?


ja som už totálny magor z toho, už som sa z toho napätia aj povrackal@ a chodím každú minútu na wc

dobre som pochopila?
takto opíšem do tabuľky z tohoto?

a ke mám dať , že financovanie z vlastných zdrojov? akú čiastku?
no... predpokladajme, že začneš podnikať od 1.6.2009
potom ZP 41,35 x 7 mes´= cca 290 EUR R. 2009
predpokladám zvýšenie min. mzdy ... takže r. 2010 by som dala ZP cca 530 EUR a v r. 2011 by som dala dákych cca 560 EUR (predpokladám, že budeš podnikať do konca r. 2011) k týmto sumám pripočítaš SP od polovice roka 2010 (tiež treba vypočítať cca - nemusí to byť presne) myslím si, že je dôležitejšie aby si to tak napasovala, aby si každým rokom dosahovala vyšší zisk, aj keď v prvom roku to ani nemusí byť. Poviem ti , až tak sa z toho finančného plánu "nestrieľa" asi je dôležitejšia tá kalkulácia. Samozrejme si musíš napasovať príjmy a k tomu výdaje. Mám v excelovskej tabulke nejaký plán, ak chceš pošlem ti ho, ale je ešte v SK.
Erika-ežka
15.01.09,17:49
kde mám dať , že financovanie z vlastných zdrojov? akú čiastku?
veď okrem nákladov, čo si napíšeš do tej kalkulácie budeš mať ešte rôzne iné náklady, ktoré budeš musieť financovať z vlastných zdrojov.
Ten finančný plán je vlastne taký predpokladaný výsledok tvojho hospodárenia :cool:
Lienka Sedembodková
15.01.09,18:02
no... predpokladajme, že začneš podnikať od 1.6.2009
potom ZP 41,35 x 7 mes´= cca 290 EUR R. 2009
predpokladám zvýšenie min. mzdy ... takže r. 2010 by som dala ZP cca 530 EUR a v r. 2011 by som dala dákych cca 560 EUR (predpokladám, že budeš podnikať do konca r. 2011) k týmto sumám pripočítaš SP od polovice roka 2010 (tiež treba vypočítať cca - nemusí to byť presne) myslím si, že je dôležitejšie aby si to tak napasovala, aby si každým rokom dosahovala vyšší zisk, aj keď v prvom roku to ani nemusí byť. Poviem ti , až tak sa z toho finančného plánu "nestrieľa" asi je dôležitejšia tá kalkulácia. Samozrejme si musíš napasovať príjmy a k tomu výdaje. Mám v excelovskej tabulke nejaký plán, ak chceš pošlem ti ho, ale je ešte v SK.


tu je začiatok:

1.ostup realizácie zámeru

1)Podanie žiadosti o absolvovanie internej prípravy 03.12.2008
2)Absolvovanie internej prípravy 20.01.2009
3)Vybavovanie živnostenského oprávnenia a vecí ohľadom podnikania 01.03 2009 – 30.04. 2009
4)Podanie žiadosti o príspevok máj 2009
5)Začiatok podnikania od 01.06.2009 alebo 01.07. 2009



nemáš nahodou skype?
Lienka Sedembodková
15.01.09,18:03
ten plán je od roku 2009? aktualny na tento rok?
Erika-ežka
15.01.09,18:07
ten plán je od roku 2009? aktualny na tento rok?
je to plán, takže žiadne presné čísla, len koľko príjmov plánuješ a koľko výdavkov a aký HV.
môžeme aj cez skype
Lienka Sedembodková
15.01.09,18:07
vieš mi to vyxpočítať na fšetky tie roky? pomocou toho postupu ralizácie ktory som ti dala všetko presne postupne napísať podrobne? do detailov, čo z čím sčítačas a odpočítaš a co výsledne napísšs do kolonky? prosíííím
ibiza
16.01.09,13:32
ahoj lienka, mám jeden plán vypracovaný presne na účtovníctvo... prešlo mi to v decembri 2008 a dotáciu som dostala. Daj mi mail a ja ti ho mile rada pošlem. Neviem totiž ako sa to tuto vkladá a pravdu povediac nemám momentálne veľa času to študovať.
Inak čo sa týka tých skúšok máš tam základné otázky typu.. aká je výška odvodov na ZP a SP, aká výška % je daň z príjmu, do kedy treba podať daňové priznanie, preštuduj si živnostenský zákon - bolo tam veľa otázok z neho.. napr. čo je to prevádzkareň, čo je to živnosť, určite si zákon prečítaj. Nájdeš ho aj na nete. No a potom napr. čo patrí do dôchodkového poistenia. Keby mi ešte niečo napadlo tak to tu hodím. Čo sa týka tých skúšok je to vlastne iba test. Máš tam teda vždy možnosti a ty krúžkuješ. Pokiaľ sa chystáš robiť účtovníctvo, mala by si ho zvládnuť ľavou zadnou.
ibiza
16.01.09,13:39
Pre zmenu jedna otázočka odo mňa... Neviete náhodou niekto či sa môžem aj zamestnať? Príspevok som dostala v decembri a teraz som dostala aj ponuku na prácu účtovníčky, ale na HPP. Živnosť by som samozrejme nezrušila naďalej by som ju prevádzkovala, mám už aj svojich klientov. Čítala som detailne zmluvu, ktorú som s ÚP podpísala, ale nieje tam o tom ani zmienka, iba, že musím tú živnosť prevádzkovať min. 2 roky. Neuvádza sa to ani pri závažných porušeniach zmluvy. Na ÚP som sa na to pýtala ešte skôr pri poradenstve týkajúcom sa príspevku a bolo mi povedané, že zamestnať sa môžem. No včera ma jeden známy zneistil, keď mi povedal, že príspevok dostal a vtedy bola podmienka nezamestnať sa. Bolo to síce pred 5 rokmi, ale aj tak. Nemáte s tým niekto skúsenosť?
Zoltán Kovács
16.01.09,13:50
Pre zmenu jedna otázočka odo mňa... Neviete náhodou niekto či sa môžem aj zamestnať? Príspevok som dostala v decembri a teraz som dostala aj ponuku na prácu účtovníčky, ale na HPP. Živnosť by som samozrejme nezrušila naďalej by som ju prevádzkovala, mám už aj svojich klientov. Čítala som detailne zmluvu, ktorú som s ÚP podpísala, ale nieje tam o tom ani zmienka, iba, že musím tú živnosť prevádzkovať min. 2 roky. Neuvádza sa to ani pri závažných porušeniach zmluvy. Na ÚP som sa na to pýtala ešte skôr pri poradenstve týkajúcom sa príspevku a bolo mi povedané, že zamestnať sa môžem. No včera ma jeden známy zneistil, keď mi povedal, že príspevok dostal a vtedy bola podmienka nezamestnať sa. Bolo to síce pred 5 rokmi, ale aj tak. Nemáte s tým niekto skúsenosť?

Podľa starých podmienok to tak bolo, že zamestnanie sa považovalo za porušenie zmluvy. Teraz už nie.
ibiza
16.01.09,13:52
Takže s istotou sa môžem zamestnať? Nieje to aj niekde konkrétne uvedené? Čierne na bielom?
Zoltán Kovács
16.01.09,13:52
Takže s istotou sa môžem zamestnať? Nieje to aj niekde konkrétne uvedené? Čierne na bielom?

Riadiš sa zmluvou medzi tebou a ÚP. A tam to nemáš zakázané.
ibiza
16.01.09,13:57
Tiež tvrdím, len som sa potrebovala utvrdiť.

Ďakujem veľmi pekne
veronikasad
16.01.09,15:12
V starých zmluvách bola ako podmienka "prevádzkovanie činnosti SZČO 2 roky bez súbehu zamestnania".
Súbeh zamestnania už zo zmlúv vypadol, takže môžeš byť zamestnaná, ale musíš mať príjem aj zo živnosti.
Lienka Sedembodková
16.01.09,16:14
ahoj lienka, mám jeden plán vypracovaný presne na účtovníctvo... prešlo mi to v decembri 2008 a dotáciu som dostala. Daj mi mail a ja ti ho mile rada pošlem. Neviem totiž ako sa to tuto vkladá a pravdu povediac nemám momentálne veľa času to študovať.
Inak čo sa týka tých skúšok máš tam základné otázky typu.. aká je výška odvodov na ZP a SP, aká výška % je daň z príjmu, do kedy treba podať daňové priznanie, preštuduj si živnostenský zákon - bolo tam veľa otázok z neho.. napr. čo je to prevádzkareň, čo je to živnosť, určite si zákon prečítaj. Nájdeš ho aj na nete. No a potom napr. čo patrí do dôchodkového poistenia. Keby mi ešte niečo napadlo tak to tu hodím. Čo sa týka tých skúšok je to vlastne iba test. Máš tam teda vždy možnosti a ty krúžkuješ. Pokiaľ sa chystáš robiť účtovníctvo, mala by si ho zvládnuť ľavou zadnou.


dakujem posli
Margaréta35
16.01.09,16:35
ja som dnes absolvovala test na UP,boli to jednoduché otázky,asi osem,a boli tam tri možnosti výberu,takže sa určite nepomýliš.
Lienka Sedembodková
16.01.09,17:03
ja som dnes absolvovala test na UP,boli to jednoduché otázky,asi osem,a boli tam tri možnosti výberu,takže sa určite nepomýliš.

voes mi opísať ako to prebiehalo? a kde si robila v ktorom meste?
Lienka Sedembodková
16.01.09,17:04
ja som dnes absolvovala test na UP,boli to jednoduché otázky,asi osem,a boli tam tri možnosti výberu,takže sa určite nepomýliš.

na co si mala podnikatelsky zamer?

mala si ho uz vypracovany podla novej legislativy?

ze vymeriavaci zaklad si mala 8 900, a vsetko v eurach?
Margaréta35
16.01.09,17:36
pozvali si nás po troch na určitú hodinu do zasadačky,najprv sme písali test,potom si nás po jednom volali dnu,ak mali nejaké výhrady k podn. plánu, mali sme si to upraviť,oznámili mi , že mi príspevok schvaľujú,čo ešte potrebujem vybaviť a doniesť aj so živnost.listom.
Margaréta35
16.01.09,17:39
plán som mala na krajčírstvo a účtovníctvo,tabuľku s fin. prognózou len prebehli,zaujímalo ich hlavne čo chceš kúpiť,odvody som mala dokonca po starom, vôbec to nemusíš mať presne,a dala som si len do ZP.
Margaréta35
16.01.09,17:42
robila som to ešte v decembri v korunách, stačilo im to v zátvorke v eurách,predsalen v korunách sme zatiaľ zbehlejší a aj oni,mimichodom v komisii bili traja.
Margaréta35
16.01.09,17:44
a ešte sme mali plán na starú sumu príspevku a dnes nám dali novú sumu v eurách už zvýšenú a máme si do plánu ešte dopísať niečo čo kúpime za ten zbytok.
janulka2107
17.01.09,12:25
citala som celu temu lienky ale jedno mi nejde do hlavy, ze ona chce robit uctovnictvo, a nevie take zakladne veci uvedene v podnik. zamere....jasne bez urazky lienka
wagner
17.01.09,13:13
Nesúhlasím s veronikasad, že musí mať príjem z podnikateľskej činnosti. Príjem nemusí mať, iba nemôže do dvoch rokov vrátiť ŽL. Túto informáciu nám dali na seminári.
Braňo
19.01.09,09:04
Tak potom to je zaujímavý podnikateľský zámer, keď sa v ňom nepočíta s príjmom.
:---
autentik
10.09.09,11:03
prosim Ťa Ibiza,môžeš mi prosím poslať tiež ten podnikatelsky plan na účtovníctvo,o dva týždne idem na školenie a mám si priniesť zo sebou pod.plán vypracovaný
poradte mi oplati sa mi začať podnikať ešte v tomto roku,alebo až od roku 2010?Chcela by som ísť na paušál a to by som dotáciu musela minúť do dvoch mesiacov.Neoplatí sa mi robiť si JÚ,lebo budem robiť pre manžela a nebudem mať skoro vôbec náklady.Kanceláriu zariadil...plati za nu prenájom..ja si budem iba platiť odvody.Z dotácie chcem kúpiť počítač,tlačiaren,nejaký nábytok(iba police domov)a chcela som zaplatiť viac na odvody,ale takto keď budem na paušál,tak iba dva mesiace do ZP.

Prosím Vás budte aj pri mne trpezlivý.Ďakujem vopred.
grammatika
10.09.09,11:08
prosim Ťa Ibiza,môžeš mi prosím poslať tiež ten podnikatelsky plan na účtovníctvo,o dva týždne idem na školenie a mám si priniesť zo sebou pod.plán vypracovaný
poradte mi oplati sa mi začať podnikať ešte v tomto roku,alebo až od roku 2010?Chcela by som ísť na paušál a to by som dotáciu musela minúť do dvoch mesiacov.Neoplatí sa mi robiť si JÚ,lebo budem robiť pre manžela a nebudem mať skoro vôbec náklady.Kanceláriu zariadil...plati za nu prenájom..ja si budem iba platiť odvody.Z dotácie chcem kúpiť počítač,tlačiaren,nejaký nábytok(iba police domov)a chcela som zaplatiť viac na odvody,ale takto keď budem na paušál,tak iba dva mesiace do ZP.

Prosím Vás budte aj pri mne trpezlivý.Ďakujem vopred.

http://www.porada.sk/t118831-podnikatelsky-plan.html
kresto
10.03.10,16:30
margareta 35 ja mám isť teraz niekedy na tu komisiu obávam sa toho testu bol ťažký a čo bolo v nom môžeš napísať dakujem