Janek22
19.01.09,22:47
Dobry den,

mam v plane zacat podnikat s reklamou. Jedna sa o rekl. odev, rozne reklamne predmety a sluzby. Mam ohladom toho vsetko zistene, nakup strojov a potrebneho materialu vide na priblizne 400tis. SK. (len pre obraz uvadzam SK) A neviem sa rozhodnut co by bolo pre mna lespie, ci SZCO alebo jednoosobova s.r.o.cka. Vyhodnejsie je pre mna byt platcom DPH nakolko konecny zakaznici by boly vacsinou firmy. A tiez by sa mi vratila zaplatena suma DPH s toho zariadenia co potrebujem kupit.
Len sa neviem rozhodnut co by sa mi viac oplatilo. To ze zivnostnik ruci celym svojim majetkom viem, nejake "pochybne" obchody sa robit nechystam takze toho sa nebojim. Len neviem co by bolo vyhodnejsie.
Za akukolvek radu dakujem!
mi_ke
20.01.09,08:40
Ako zivnostnik rucis celym svojim majetkom, pri s.r.o. do vysky nesplateneho vkladu. Pri s.r.o. neplatis odvody, ale len dan z prijmu pripadne individualne investicie na zvysenie dochodku. Dan z prijmu je vsak pri s.r.o. 19 % a pri zivnosti len 3 %. Pri s.r.o je povinnost viest podvojne uctovnictvo (pri zivnosti staci jednoduche) a plnit si zakonne povinnosti, ktore platia pre s.r.o. podla Obchodneho zakonnika, no kedze ich registrove sudy neskusmaju, kazdy na to kasle.
ka.ja
20.01.09,11:24
Skutocne je dan zo zivnosti len 3 % ?!
Gabi03
20.01.09,11:33
Skutocne je dan zo zivnosti len 3 % ?!

To je aj pre mňa novinka! :eek::D:D
Nikde v zákone to nie je!
Daň z príjmu pre všetkých je 19%. Ide len o rozdielny výpočet základu dane. :rolleyes:

PS: Prosím neuvádzať zavádzajúce informácie. :o
veronikasad
20.01.09,11:43
Dobry den,

mam v plane zacat podnikat s reklamou. Jedna sa o rekl. odev, rozne reklamne predmety a sluzby. Mam ohladom toho vsetko zistene, nakup strojov a potrebneho materialu vide na priblizne 400tis. SK. (len pre obraz uvadzam SK) A neviem sa rozhodnut co by bolo pre mna lespie, ci SZCO alebo jednoosobova s.r.o.cka. Vyhodnejsie je pre mna byt platcom DPH nakolko konecny zakaznici by boly vacsinou firmy. A tiez by sa mi vratila zaplatena suma DPH s toho zariadenia co potrebujem kupit.
Len sa neviem rozhodnut co by sa mi viac oplatilo. To ze zivnostnik ruci celym svojim majetkom viem, nejake "pochybne" obchody sa robit nechystam takze toho sa nebojim. Len neviem co by bolo vyhodnejsie.
Za akukolvek radu dakujem!
skôr než sa rozhodneš či budeš živnostník alebo založíš s.r., prečítaj si nasledujúcu tému, aby si nemusel riešiť, z čoho budeš v priebehu roka živiť rodinu. Z pohľadu DPH sú rovnaké podmienky pre registráciu SZČO aj s.r.o.
- povinná, ak príjem za 12 po sebe nasledujúcich mesiacov presiahne 35 tis. €
- dobrovolná - keď sa pre ňu rozhodneš

http://www.porada.sk/t50624-vyber-penazi-zo-sro.html
Janek22
20.01.09,23:08
Najskor vam dakujem za pomoc!
Takze rozdiel medzi zivnostou aj sro-ckou je napr. ten ze u srocky je podvojne uctovnictvo. ALe ako platca DPH by som ho mal aj keby som mal len zivnost.
To ze zivnostik ruci celym svojim majetkom a u srocky to je len do vysky nesplateneho vkladu, ked je splateny tak s nim, ZI je min. 200tis.
A to ze pri srocke neplatim ziadne odvody len dan s prijmu? Ta je 19%. To sa neplatia ani ziadne odvody do socialnej ci zdravotnej poistovne? V mojom pripade budem zamestany v praci, kde zamestnavatel za mna plati vsetky odvody.
A ako to je s odmenamy pre konatela? Tie sa mozu davat len raz rozne a to na konci daneho roka? A plati sa nejak dan alebo poplatok statu aj s toho?
Celkovo som nenasiel nejake zasadne rozdiely medzi srockou a zivnostou. Okrem tych ktore sem uz napisal.
Ak sa milym staci len napisat....
Diki moc!
gogina
21.01.09,04:53
Najskor vam dakujem za pomoc!
Takze rozdiel medzi zivnostou aj sro-ckou je napr. ten ze u srocky je podvojne uctovnictvo. ALe ako platca DPH by som ho mal aj keby som mal len zivnost.
To ze zivnostik ruci celym svojim majetkom a u srocky to je len do vysky nesplateneho vkladu, ked je splateny tak s nim, ZI je min. 200tis.
A to ze pri srocke neplatim ziadne odvody len dan s prijmu? Ta je 19%. To sa neplatia ani ziadne odvody do socialnej ci zdravotnej poistovne? V mojom pripade budem zamestany v praci, kde zamestnavatel za mna plati vsetky odvody.
A ako to je s odmenamy pre konatela? Tie sa mozu davat len raz rozne a to na konci daneho roka? A plati sa nejak dan alebo poplatok statu aj s toho?
Celkovo som nenasiel nejake zasadne rozdiely medzi srockou a zivnostou. Okrem tych ktore sem uz napisal.
Ak sa milym staci len napisat....
Diki moc!
Ja by som na Vašom mieste v eseročke urobila zmluvu o výkone funkcie konateľa podľa § 66 odst. 3 OZ. Odmenu si určíte sami, odvediete mesačne 19%dane + 10+4% ZP. Urobíte prihlášku do ZP a vediete mzd. účtovníctvo. Môžte byť aj zamestnancom,a platiť všetky odvody. Nakonci zdaň obdobia dáte podklady z eseročky zamestnávateľovi a ten Vám ostatné urobí. Alerja by som to ŕiešila zmluvou o výkone funkcie konateľa. Mám klienta, ktorý je Váš prípad a tak to ma urobené .Je to v pohode. A na Vašu otázku či sa platí nejaká dan, no tento štát chce daň zo všetkého , takže áno.Dúfam, že nebudú chcieť platiť daň aj z toho že dýchame - to len tak na okraj.
Zoltán Kovács
21.01.09,05:17
Najskor vam dakujem za pomoc!
Takze rozdiel medzi zivnostou aj sro-ckou je napr. ten ze u srocky je podvojne uctovnictvo. ALe ako platca DPH by som ho mal aj keby som mal len zivnost.


Nie je to pravda.
Janek22
21.01.09,15:01
Smith

Dik za info, nebol som si s tym isty.

A nejaky zasadny rozdiel medzi SRO a zivnostou ne je? Okrem toho co tu je uz napisane... A keby sme do toho isly dvaja, tak to je lepsie uz byt pod sro ako keby mal mat kazdy zivnost ze?
Zoltán Kovács
21.01.09,15:02
Smith

Dik za info, nebol som si s tym isty.

A nejaky zasadny rozdiel medzi SRO a zivnostou ne je? Okrem toho co tu je uz napisane... A keby sme do toho isly dvaja, tak to je lepsie uz byt pod sro ako keby mal mat kazdy zivnost ze?

Z vlastnej skúsenosti: podnikať jednoznačne sám.
Janek22
22.01.09,21:43
Takze uz je rozhodnute ze to bude sro. Ale mam par nezodpovedanych otazok.
Zriadovacie naklady budu priblizne 350tis.sk. Ak bude ZI 200 tis. tak to nie je dost, je mozne ze konatel vlozi na firemny ucet 150 tis? A tieto naklady sa zaplatia zo ZI a z uctu? Alebo musi byt ZI 350 tis?
cloe
22.01.09,21:52
Takze uz je rozhodnute ze to bude sro. Ale mam par nezodpovedanych otazok.
Zriadovacie naklady budu priblizne 350tis.sk. Ak bude ZI 200 tis. tak to nie je dost, je mozne ze konatel vlozi na firemny ucet 150 tis? A tieto naklady sa zaplatia zo ZI a z uctu? Alebo musi byt ZI 350 tis?

ZI nemusíš navyšovať. 200 tis., ktoré konateľ vloží ako na účet, zaúčtuješ ako záväzok voči spoločníkovi a v prípade, keď bude v budúcnosti dostatok finančných prostriedkov, vrátiš ich spoločníkovi a zaúčtuješ úhradu záväzku.
Ak by záväzok prechádzal aj do budúceho roku, mala by byť spísaná zmluva medzi spočníkom a s.r.o., kde bude vyčíslený aj prípadný úrok. No, zmluvu by bolo lepšie spísať v každom prípade.
Janek22
22.01.09,22:00
A da sa to aj tak ze konatel dobrovolne vlozi peniaze na ucet firmy?
A este nieco. Sme dvaja a ideme zakladat jednu srocku, ale kazdy chceme mat svoju odevnu znacku. Je mozne aby mala jedna firma 3 ucty? Mne pojdu peniaze z predaja mojej znacky na jeden ucet, a druhemu konatelovy na jeho ucet. A firma sama o sebe by mala 3. ucet? Je to mozne alebo pises blbosti? :)
cloe
22.01.09,22:33
A da sa to aj tak ze konatel dobrovolne vlozi peniaze na ucet firmy?
A este nieco. Sme dvaja a ideme zakladat jednu srocku, ale kazdy chceme mat svoju odevnu znacku. Je mozne aby mala jedna firma 3 ucty? Mne pojdu peniaze z predaja mojej znacky na jeden ucet, a druhemu konatelovy na jeho ucet. A firma sama o sebe by mala 3. ucet? Je to mozne alebo pises blbosti? :)

Prečo myslíš, že píšem blbosti?:)
Podnikateľských účtov môžeš mať koľko chceš. Len treba na daňový úrad nahlásiť všetky účty, ktoré súvisia s podnikaním. Ale aby si si náhodou neplietol to, že príjmy si budete deliť tak, že si podelíte účty. Všetky účty budú účtami sro-čky.
extras
23.01.09,01:31
Zopár poznámok k vyššie uvedeným príspevkom:
Spoločník nie je to isté ako konateľ. Aj keď tá istá osoba môže byť zároveň spoločníkom aj konateľom. Konateľ nemusí byť nutne spoločníkom SRO.
Výška základného imania SRO je od 1.1.2009 EUR 5000. Ak ide o jednoosobovú SRO, jediný spoločník=zakladateľ musí splatiť základné imanie vo výške 100%.
Ak je spoločníkov viac, minimálna hodnota vkladu spoločníka je EUR 750 a každý vklad musí byť pred zápisom SRO do OR SR splatený vo výške min. 30%, avšak základné imanie musí byť splatené min. vo výške 50%.
Ak má SRO jediného zakladateľa, spoločenskú zmluvu nahrádza zakladateľská listina. Zakladateľská listina musí obsahovať rovnaké podstatné časti ako spoločenská zmluva. Nemusí mať formu notárskej zápisnice, stačí si dať na nej overiť podpis u notára.
Peniaze na účet pred zápisom SRO do OR SR neskladá automaticky konateľ, ale správca vkladu, ktorého určia spoločníci, môže ním byť aj konateľ.
Základné imanie nepatrí medzi zriaďovacie náklady. Tými sú napr. poplatky u notára za overenie podpisov, náklady na kolkové známky.
extras
23.01.09,01:34
SRO môže mať skutočne ľubovoľné množstvo bankových účtov. zisk spoločnosti sa však vždy delí podľa pomeru vkladov jednotlivých spoločníkov do základného imania.
gogina
23.01.09,04:43
SRO môže mať skutočne ľubovoľné množstvo bankových účtov. zisk spoločnosti sa však vždy delí podľa pomeru vkladov jednotlivých spoločníkov do základného imania.
Nielen ziska sa delí ale aj strata čo pri viacerých spoločníkoch je viac než pravdepodobné .To je moja skúsenosť. Založte si každý svoju esročku, ked chcete mať vlastné značky, viac účtov ... skúsenosť nepustí. Veľa zdaru
Janek22
23.01.09,11:29
Oo takze to vyzera horsie a horsie. Moj problem je v tom ze by som chcel zalozit vlastnu udevnu znacku. A taky isty napad ma aj jeden kamos. Ale ak chceme nakupit stroje na to potrebne, ktore vidu priblizne na 350tis. neoplatia sa len na to. Ale mozeme ponukat dost siroku skalu pre firmy ako reklamny odev alebo rozne reklamne predmety. Tak sme sa rozhodli ze sro zalozime spolu, kazdy si bude riadit svoju znacku a plus ak by boli nejake zakazky pre firmu, tak zisk sa deli pol na pol.
Ale je v tom vela hacikov... Poradi mi niekto???
Nemozme kazdy zalozit svoju, lebo nikto z nas nema 350tis. a vsetko. Ako by to potom bolo s uctovnictvom, kazda znacka svoj ucet plus jeden ucet na firmu? Ako by sa zaplatila dan s prijmu? Vsetky ucty spolu? Ako by sa to dalo vsetko vyriesit?
Dakujem za pomoc!!!
Gabi03
23.01.09,11:37
Oo takze to vyzera horsie a horsie. Moj problem je v tom ze by som chcel zalozit vlastnu udevnu znacku. A taky isty napad ma aj jeden kamos. Ale ak chceme nakupit stroje na to potrebne, ktore vidu priblizne na 350tis. neoplatia sa len na to. Ale mozeme ponukat dost siroku skalu pre firmy ako reklamny odev alebo rozne reklamne predmety. Tak sme sa rozhodli ze sro zalozime spolu, kazdy si bude riadit svoju znacku a plus ak by boli nejake zakazky pre firmu, tak zisk sa deli pol na pol.
Ale je v tom vela hacikov... Poradi mi niekto???
Nemozme kazdy zalozit svoju, lebo nikto z nas nema 350tis. a vsetko. Ako by to potom bolo s uctovnictvom, kazda znacka svoj ucet plus jeden ucet na firmu? Ako by sa zaplatila dan s prijmu? Vsetky ucty spolu? Ako by sa to dalo vsetko vyriesit?
Dakujem za pomoc!!!

No kvôli tomuto zakladať jednu sro-čku je asi nie najlepší nápad. Mňa napadlo, čo tak prenajímať tie stroje. Samozrejme za konkrétnych podmienok. Takto by náklady zaň nemusel znášať len jeden. A na druhej strane by ste každý mal samostatné podnikanie.
Janek22
23.01.09,11:50
Hmm pravaze to nie su take nakladne stroje, niektore tak od 5 do 20 tis. Len jedna vysivacka stoji 220tis. A o prenajme som este nepocul... A my mame kazdy svoju pracu, toto by sme chceli robit ako taku vedlajsiu pracu, a casom ked by sa to rozbehlo tak sa venovat len tomu. Tak neviem teda co spravit :confused:
Janek22
24.01.09,16:24
Alebo by sa to dalo vyriesit, aby sme namiesto sro mali kazdy len zivnost. Tym padom by sme podnikali ako spolu, podla dohody, ale uctovnictvo a pod. by sme mali kazdy zvlast. Tym by bol vyrieseny aj problem s uctami. Nie?
Janek22
25.01.09,20:50
Takze nikto nevie poradit co a ako??? :(
Gabi03
25.01.09,21:09
Alebo by sa to dalo vyriesit, aby sme namiesto sro mali kazdy len zivnost. Tym padom by sme podnikali ako spolu, podla dohody, ale uctovnictvo a pod. by sme mali kazdy zvlast. Tym by bol vyrieseny aj problem s uctami. Nie?

Tak prečo sa ti nepáči moja odpoveď? :D
Veď by ste mohli podnikať každý vo svojom mene na vlastnú zodpovednosť (či už s.r.o. alebo živnosť) v spoločných priestoroch, so spoločnými strojmi. A toto vyriešiť buď jeden je majiteľ a prenajíma druhému (aj živnosť), alebo ako spoločný majitelia (mimo sro).
Ešte ma napadlo podnikanie formou združenia. Ale o tom veľa neviem. :rolleyes:
Tak držím palce, aby sa slovenské podnikanie rozvíjalo. ;)