anto
08.06.05,08:23
Popíšem včerajšiu kontrolu z inšpektorátu práce.

Včera sme mali kontrolu z inšpektorátu práce. Prišli dvaja, muž a žena, a nasilu sa chceli dostať do prevádzky. Pracovníčka na vstupe ich nechcela pustiť, že musí to oznámiť konateľovi. Kedže konateľ som ja, tak prišli ku mne a legitimovali sa a boli vyslovene drzí, že prečo nemôžu ísť do prevádzky. Tak som im povedal, že môžu, ale len s mojím sprievodom. Tak tam vtrhli, začali kontrolovať našich ľudí, a tí sa naraz všetci zobrali a odišli na šatňu, pretože mali pracovnú prestávku na kávu. Kontrolóri sa obuli do mňa, prečo som ich poslal preč, tak som im odpovedal, že či počuli niečo také odo mňa, aby som ich posielal preč. Teraz majú zákonný nárok na prestávku a tak ju aj robia. Tak mali také dlhé nosy, lebo s tým sa ešte nestretli. Potom hľadali v pracovných zmluvách, chceli evidenciu dochádzky, tú máme elektronickú, potom chceli vidieť zástupcu zamestnancov a pýtali sa ho na pracovné oblečenie, kedže niekoľko dní predtým sme vydávali nové montérky, každý mal nové montérky, potom padlo ešte niekoľko otázok a nakoniec komentár od nich - tu sme vôbec ani chodiť nemuseli.
Pepa
08.06.05,06:52
Ani ku mne nemuseli chodiť. Keď nič nenašli, chceli "podpísané výplatné lístky"!!!!
evae
08.06.05,07:05
fuha, vyplatne sa davaju podpisat? :D gratulujem ;)
vladan
08.06.05,07:11
môže niekto uviesť, ktorý právny predpis určuje podpisovanie výplatných lístkov? ďakujem
S21
08.06.05,07:19
a kontrolujú aj niečo take ako výšku mzdy? myslím tým, či je dodržaná hranica minimálnej mzdy? alebo niečo podobne? a dochádzku? ja mám evidenciu dochádzky ok, je tam kto koľko odpracoval a všetko ostatné, ale dochádzkovú knihu nemám, aj také chcú? presne s príchodmi a odchodmi zamestnancov?
a za aké obdobie kontrolovali?
evae
08.06.05,07:28
ja mam tiez dochadzku vytlacenu z MRP-cka, nemam ziadnu knihu ani nic podobne a plus dvaja spolocnici v pracovnom pomere maju na salame nieco ako dochadzku a nikde sa nezapisuju. tak im davam do mzdy vzdy plny mesiac (este neboli chori... a dovolenka je tiez obcas) musim mat nejaku dochadzku aj od nich?
Evanka
11.06.05,20:52
fuha, vyplatne sa davaju podpisat? :D gratulujem ;)Pokiaľ posielaš výplatu prevodom na účet - nie. Hotovosť vyplácaš "proti" podpisu.
Majopa
12.06.05,10:40
Pracujem vo veľkej firme. U nás kontrolovali knihu dochádzky, či má každý zamestnanec zapísaný čas príchodu a odchodu do práce, aj čas obedňajšej prestávky.

Bol som nedávno na obed v reštaurácii a prišli z akcie Vietor a tiež chceli knihu dochádzky. Hlavne kvôli dohodárom.
ondrejvla
12.06.05,10:59
môže niekto uviesť, ktorý právny predpis určuje podpisovanie výplatných lístkov? ďakujem
Vlaďka, nie výplatné lístky, ale výplatnú listinu. Ja potom k tomu vypíšem VPD a zaúčtujem výdaj cez pokladňu. Keď to ide prevodom, mám o tom výpis. Veď ako inak dokážem, že to skutočne prevzali? A kontrola ide dosť po mzdách!
Denda
12.06.05,11:09
U nás prebehla kontrola z inšpektorátu práce dosť obsiahle. Bolo to anonymné udanie jedného zamestnanca, ktorý mal súkromné nezhody z majiteľom. Kontrolovali podpísané dochádzkové lístky, pracovné náplne zamestnancov,pracovné zmluvy,nepravidelný pracovný čas a dĺžku pracovnej smeny, povinný prehľad o nadčasoch s vyjadrením sa od majiteľa o ich výnimočnosti. Vytkli nám neyhotovení plán dovoleniek na rok - už ho máme. No čo Vám budem hovoriť.Boli to ešte týždeň lietačiek na inšpektorát z rôznymi doplňovacími vyjadreniami. Nakoniec to neskončilo zle,ale pokuta bola. Kontrolór nám povedal, že v prípade anonymného udania pokuta musí byť. A to Vám poviem, že ma ani vo sne nenapadlo čo všetko môžu kontrolovať. A to nejdem spomínať, že najväčšie lietačky boli okolo bezpečnosti.
vladan
12.06.05,16:55
Vlaďka, nie výplatné lístky, ale výplatnú listinu.
... ahá, tak potom som nič nepovedala ... ale v príspevku boli spomenuté výplatné lístky, tak preto som reagovala ... výplata hotovosti oproti podpisu je jasná! :D
tonkat
05.10.05,11:41
... ahá, tak potom som nič nepovedala ... ale v príspevku boli spomenuté výplatné lístky, tak preto som reagovala ... výplata hotovosti oproti podpisu je jasná! :D
My sme tiež museli zdokladovať prevzatie výplaty a prevzatie výplatnej pásky. Urobila som to v názve výplatnice v hotovosti, kde som dopísala do nadpisu + prevzatie výplatnej pásky. A mám potvrdené aj prevzatie peňazí aj prevzatie výpl. pásky.
gbt
05.10.05,16:46
no my mame do firmy nahlasenu inspekciu na druhy tyzden v piatok, takze sa mame na co tesit.... teraz dorabam uplne vsetko co chyba a hlavne boli medzery v BOZP a v lekarskych prehliadkach....takze drzme sa teda...
luebchenko
06.10.05,06:26
Môžem aj ja poprosiť čísla tých zákonov, ktoré nariadujú všetky tie evidencie dochádzky, podpisovanie výplat a čo ja viem čo ešte :eek: Platí to všade alebo len vo firmách od... zamestnancov? Ja okrem pracovnej zmluvy nemám nič, robím kedy treba, som samojediný zamestnanec... a mám viacerých takých klientov, ktorí sú jediní vo firme a určite nevedú žiadnu evidenciu príchodu či odchodu z práce...
Jura
06.10.05,06:40
Môžem aj ja poprosiť čísla tých zákonov, ktoré nariadujú všetky tie evidencie dochádzky, podpisovanie výplat a čo ja viem čo ešte :eek: Platí to všade alebo len vo firmách od... zamestnancov? Ja okrem pracovnej zmluvy nemám nič, robím kedy treba, som samojediný zamestnanec... a mám viacerých takých klientov, ktorí sú jediní vo firme a určite nevedú žiadnu evidenciu príchodu či odchodu z práce...
Podľa ZP § 99 - evidencia.
účtovník 007
06.10.05,06:55
Práve odisla kontrola z inš. práce. Vsetko v poriadku. Hneď medzi dverami nás legitimovali, chceli prac. zmluvy a prihl. do poisťovní. Posedeli, napísali a odišli. V pohode.
ALDA
06.10.05,07:04
To čo ste tu spomínali..ich už až tak nezaujíma, pretože zistili, že v SP je neporiadok, tak sa sústreďujú na elektrické zariadenia . Pýtali protokol o určení prostredia atď. Zoznam pracovníkov, pracovné zmluvy, výplatné pásky, dochádzku žiadali tiež. Boli vo firme pred 2-mi týždňami a ešte nie je zápis!! Povedali mi, že mi donesú podľa akého § EU, robia tieto kontróly!:D

Hela
účtovník 007
06.10.05,07:20
To čo ste tu spomínali..ich už až tak nezaujíma, pretože zistili, že v SP je neporiadok, tak sa sústreďujú na elektrické zariadenia . Pýtali protokol o určení prostredia atď. Zoznam pracovníkov, pracovné zmluvy, výplatné pásky, dochádzku žiadali tiež. Boli vo firme pred 2-mi týždňami a ešte nie je zápis!! Povedali mi, že mi donesú podľa akého § EU, robia tieto kontróly!:D

Hela
ALDA, to je čo ten protokol o určení prostredia?:eek:
Mirka D
31.01.06,06:17
Tiež máme nahlásenú kontrolu z Inšpektorátu práce, takže naozaj máte také skúsenosti, že toto všetko kontrolujú (zhrnula som)
- BOZP
- pracovné oblečenie
- platenie úrazového poistenia
- prihlášky do sociálnej poisťovne?
- pracovné zmluvy, náplne?
- dochádzku
- vyhotovenie plánu dovoleniek
Najviac má trápi dochádzka (máme len takú, že pri dni a mene si zapíšem čiarku akože bol), nevyhotovujeme plán dovoleniek....
mysimis
31.01.06,06:26
Ja som im predložila dochádzku vypracovanú programom MRP, ale stále sa dožadovali klasickej knihy dochádzky pre zamestnancov. A dali mi to aj do zápisu.
Nika
31.01.06,08:58
Nám kontrolovali aj výpovede-rozviazanie pracovného pomeru.
Mirka D
31.01.06,09:32
Akým spôsobom to kontrolovali? Zobrali si šanóny so mzdami a hľadali si dochádzky a výkazy? Potom si zobrali šanony s osobnými spismi a hľadali si formy výpovede a podobne?

Zákon o ochrane osobných údajov nemajú na starosti?
ivab
31.01.06,09:57
Ja som mala kontrolu z inšpektorátu deň po nástupe po vianočných sviatkoch. Poslal mi ich bývalý zamestnanec, nie anonymne. Našťastie bola ohlásená, takže mi to zjednodušili.
Kontrolovali dochádzku, ako už bolo spomínané, tiež ju nemáme, a tiež to mám v zápisnici - na odstránenie. Jediné čo ich zaujíma sú podpisy a dátumy na úúúplne všetkom. A taktiež na výplatných páskach, nie výplatniciach! Vraj, ako dokážem, že som zamestnancovi vydala výplatnú pásku!
Ďalej kontrolovali pracovné zmluvy, prihlášky, odhlášky, skrátka nelegálne zamestnávanie. Prihlášky nemám potvrdené od SP, viem, možno chyba, ale príde mi to zbytočné sledovať, či mi to už vrátili atď. Samozrejme mi to vytkli s tým, že im mám dokázať, že mám toho človeka prihláseného na SP. Ja im nato, že nech mi dokážu, že nemám, keď mám naňho už rok robenú výplatu. A tak sme sa pohádali, "milý" pán zdvihol telefón, vytočil číslo a v priebehu pol minúty to mal overené!
Ešte taká pikoška, mala som došlý list a naňom dátumkovačom orazený dátum, kedy došiel. Inšpektor mi nato, že na dátumkovači si môžem navoliť aj dátum z roku 1999. A ja nato, ako to teda mám označiť? Vraj ručne napísané. A ja mu nato, že či je problém rukou napísať ten rok 1999. Nevyjadril sa...
Jednoducho celá kontrola bola o hádaní sa. A to doslovnom. Sú to páni/dámy poväčšine nie z praxe, ťažko im vysvetliť, že isté veci sú prosto nerealizovateľné. Njviac ma rozčulovalo, keď stále hladeli do toho Zákonníka práce a že "pozrite, tu sa to píše". Ako keby som nevedela...

A aby toho nebolo dosť, tento týždeň ich tu mám zas, tentokrát bezpečnosť práce.

Už sa 2 deň na nich chystám, ale verím, že aj tak si niečo nájdu.
Nika
31.01.06,10:37
U nás boli úplne v pohode. Skontrolovali pracovné zmluvy, prihlášky-nemáme ich potvrdené zo SP a nevadilo im to. Vypýtali si zložky pár pracovníkov čo odišli a kontrolovali či majú písomné výpovede-formálnu stránku. Skontrolovali aj knihu dochádzky a pýtali sa na stravné lístky. Chceli vidieť aj internú smernicu.
ANNAP
13.02.06,13:08
Ohlásila sa kontrola z inšpektorátu práce, myslíte, že treba mať podpísané prevzatie výpl.pások zamestnancami aj keď mzdu dostávajú na účet, v zákonníku práce sa píše § 130 ods.5 : zamestnávateľ je povinný vydať zamestnancovi písomný doklad o zložkách mzdy , ja ho dám len nemám to potvrdené - nech sa spýtajú zamestnancov?
anto
13.02.06,13:32
Nie je povinnosťou zamestnávateľa, aby dával zamestnancom podpisovať prevzatie výplatnej pásky.Nikde sa o tom nehovorí. Ak to budú požadovať, tak sa ich opýtajte, ktorý paragraf o tom hovorí a odkiaľ to majú. Prilepte to potom tu. Zamestnancovi ste povinní vydať doklad o jeho mzde a to predsa robíte. Ak sa zamestnanec bude sťažovať, že ho nedostal, tak mu dáte na počkanie aj za všetky roky dozadu.
ANNAP
13.02.06,13:36
Anton , ďakujem za rychlu odpoveď, dám vedieť výsledok kontroly
zdraví Anna

Sľúbila som, že prevravím po kontrole BOZP, bol jeden celkom milý pán, pokontroloval ohľadom bezpečnosti, čo sa dalo / máme výrobu /
a z personálnej a mzdovej oblasti ho zaujímali pracovné zmluvy, hlavne zmena
po zákonníku práce, neviem teraz číslo zákona plati od 1,5,2002, mám to riešené zmluvou- zastával názor že stačil doplnok ku zmluve, ja som hovorila, že tam bolo dosť zmien na doplnok, tak som to riešila novou zmluvou, ktorá so odvolávala na starú, ďalej ho zaujímali nadčasy, stravovanie, dochádzka / máme aj manuálnu knihu dochádzky do ktorej sa zamestnanci zapisujú / , ďalej
výplatné pásky, ale nevyžadoval podpísanie prevzatia výpl. pásky/ , práce na dohodu - máme len sem tam človeka, a to bolo všetka zápis ešte donesie, celkom v pohode, viac strachu dopredu, čaute.:):):):):)
weva
23.03.06,22:23
Mne sa ohlásila kontrola z IP na 28.03.2006. Akoby som nemala inej roboty pred 31.03.2005, kedže robím aj účto. Úplne som "nadšená". Najprv vtrli do kancelárie neohlásene, ale bol tam len konateľ a ten im nevedel nič ukázať. Samozrejme, že dochádzku nemám. Teda mám, ale zlú (veľa hodín). Teraz ju musím prerábať. Nechali tam papier, čo máme pripraviť. Čo je to plán dovoleniek? Ja som sa s tým ešte nestretla.
weva
24.03.06,13:39
Nemôžte mi niekto poslať pracovnú zmluvu, ktorú Vám už kontroloval Inšpektorát práce. Aby som mala istotu, že tie naše zmluvy sú dobré. Ďakujem
weva
03.04.06,12:25
Tak mi nikto neporadí. Kontrolu mi chvalabohu preložili na apríl. Čo je to plán dovoleniek?
rada
03.04.06,13:14
§ 111 Zákonníka práce


(1) Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca.
Nika
03.04.06,13:43
My máme takúto pracovnú zmluvu. Nemali námietky.
anto
03.04.06,15:35
Dobrá pracovná zmluva je v porade, -tlačivá, daj si hľadať pracovná zmluva, tam nájdeš dva druhy. Plán dovoleniek je spracovaný dokument, kde uvedieš, koľko dní má ten-ktorý zamestnanec dovolenky starej, tohoročnej a kedy si ju bude čerpať. Polovicu dovolenky si určuje zamestnanec, a druhú polovicu určuje zamestnávateľ, táto má byť celá spolu, nesmie sa trhať. Tak to vyznač do kalendára alebo na kockovaný papier s uvedením týždňov za každého zamestnanca samostatne a predlož im to a hotovo. Dôležitá vec je, aby zamestnávateľ čerpanie dovoleniek prerokoval so zástupcom zamestnancov a mal o tom zápis a ak existuje odborová organizácia tak s odborovou organizáciou. To znamená, ak vyjde, že zamestnanec má povedzme 30 dovolenky, tak polovicu vyznač do kalendára, že mu zamestnávateľ určí na čerpanie 15 dní a to je dva týždne a jeden deň.
weva
03.04.06,17:32
My máme takúto pracovnú zmluvu. Nemali námietky.
Ďakujem, ale neviem prečo sa mi nedá tá tvoja PZ otvoriť. Vyhadzuje mi tabuľku, že nemám práva.
Nika
04.04.06,10:30
Ďakujem, ale neviem prečo sa mi nedá tá tvoja PZ otvoriť. Vyhadzuje mi tabuľku, že nemám práva.

No to netuším prečo. je to obzčajný list vo worde
IVETA N
05.04.06,18:39
pripájam sa aj já k tejto debate o kontrole ,pretoze vo firme boli práve vcera t.j.4.4 . odomna chceli este aj výplatné pásky a mzdové listy.Hoci som mala
podpísané prevzatie pások chceli vydiet aj tie .Pýtam sa je to normálne ,ze to
chceli?
Iveta
akozuchova
25.08.06,08:33
Dnes sa mi ohlásila kontrola z inšpektorátu práce. Prídu 30.08.2006. Ten pán mi povedal, že budú kontrolovať pracovné zmluvy, mzdové listy, výplatné pásky, evidenciu dochádzky..Lenže na tých strediskách, ktoré budú kontrolovať robia nasi zamestnanci na zmeny...ale v pracovných zmluvách majú zakotvenú jednozmennú prevádzku.Mám im prerobiť evidenciu dochádzky? A aké dlhé obdobie zvyknú kontrolovať? Prosím poradte mi:mee:
Martinella
25.08.06,08:45
Dnes sa mi ohlásila kontrola z inšpektorátu práce. Prídu 30.08.2006. Ten pán mi povedal, že budú kontrolovať pracovné zmluvy, mzdové listy, výplatné pásky, evidenciu dochádzky..Lenže na tých strediskách, ktoré budú kontrolovať robia nasi zamestnanci na zmeny...ale v pracovných zmluvách majú zakotvenú jednozmennú prevádzku.Mám im prerobiť evidenciu dochádzky? A aké dlhé obdobie zvyknú kontrolovať? Prosím poradte mi:mee:

Až pri kontrole si sami určia ktoré obdobie budú pozerať, a ten nesúlad pracovných zmlúv a práce na zmeny sa snažte vyriešiť. Už či prerobením dochádzky alebo dodatkom pracovných zmlúv o zmene pracovného času. Treba si na toto dávať pozor, riešiť vopred. Spätne je to komplikovanejšie a v strese človek viac pochybí.
Danila
25.08.06,09:45
U mňa pýtali aj vstupné lekárske prehliadky, školenia o BOZ, podpísané pracovníkmi. Zabezpečila som si DANE.ÚČTOVNÍCTVO vzory a prípady 10/2004 a je tam všetko, čo môže a nemôže inšpektorá práce, aj iné potrebné informácie.
tina76
25.08.06,13:29
veselo, no... a ako je to s dohodarmi? co vsetko mozu kontrolovat? nemame zamestnanca, iba jedneho jedineho dohodara :)
Danila
25.08.06,18:41
veselo, no... a ako je to s dohodarmi? co vsetko mozu kontrolovat? nemame zamestnanca, iba jedneho jedineho dohodara :)To by si sa čudovala, tých kontrolujú najradšej.
Orsz
25.08.06,20:24
Dnes sa mi ohlásila kontrola z inšpektorátu práce. Prídu 30.08.2006. Ten pán mi povedal, že budú kontrolovať pracovné zmluvy, mzdové listy, výplatné pásky, evidenciu dochádzky..Lenže na tých strediskách, ktoré budú kontrolovať robia nasi zamestnanci na zmeny...ale v pracovných zmluvách majú zakotvenú jednozmennú prevádzku.Mám im prerobiť evidenciu dochádzky? A aké dlhé obdobie zvyknú kontrolovať? Prosím poradte mi:mee:

Takto to robí veľa firiem, moja známa pracuje pre takú firmu, je to kaviareň, tam sa strieda dlhý a kráky týždeň. Robí si aj druhú dochádzku, kde eviduje každý pracovný deň 8 hodín, a mala kontrolu z IP a uznali jej to, ani sa tým nezapodievali. U nás tiež boli asi rok dozadu, keď bola akcia Vietor, nabehli do prevádzky, od všetkých zamestnancov si vypýtali obč.preukazy, napísali si mená a potom išli so mnou do kancelárie, a tam kontrolovali, či každý z nich má riadnu pracovnú zmluvu a či bol v termíne prihlásený do SP. Všetko bolo OK, tak len spísali nejaký papier, a odišli. Ale žasla som pri tom tvorení toho zápisu, ten čo to písal, sa neustále pýtal toho druhého, či tá a tá veta tak môže byť, či dáva zmysel, no bolo mi do popuku.... aj takí sú. Inak boli v pohode, aj sme si pokecali. Takže držím päste. A tie dochádzky chýbajú aj mne, tak ich musím dorobiť.
tina76
28.08.06,10:41
mhm, ale co mozu skontrolovat u dohodara? zmluvu a dochadzku. je este nieco ine?
Orsz
28.08.06,15:38
mhm, ale co mozu skontrolovat u dohodara? zmluvu a dochadzku. je este nieco ine?

Určite aj to, ale viac ich zaujíma, či vôbec tú činnosť, ktorú vykonáva na dohodu, môže byť ako dohoda. Je v tom dosť veľké obmedzenie, ak sa jedná o opakujúcu sa činnosť, tak to dohoda nemôže byť. Ďalej, aby nepresiahol stanovený počet hodín v roku podľa zákonníka práce.
Luciaa
13.09.06,13:22
Ahojte, musím sa s Vami podeliť aj ja, ak dovolíte o svoje skúsenosti s kontrolou z tohto úradu - včera nabehli k môjmu klientovi dvaja úradníci, spočítali zamestnancov a chceli vidieť dohody o VP, pracovné zmluvy a prihlášky do Sociálnej poisťovne. Má na pracovisku dohody a pracovné zmluvy, reg. listy do SP mám ja. Tak volali mne, že ich chcú vidieť aj s podacími lístkami ich odoslania. Dnes ráno som im to priniesla a začali s ich kontrolou. Čo ma zarazilo, bolo to, že ich nezaujímal dátum, od ktorého sme príslušného zamestnanca prihlásili do Soc. poisťovne, ale dátum na pečiatke prijatia Soc. poisťovňou a dátum na poštovej pečiatke - deň odoslania. Podľa mňa by toto mala kontrolovať Sociálny poisťovňa. Keďže som niektorých zamestnancov prihlasovala najprv e-mailom, aby som dodržala termín nahlásenia na SP a až potom odoslala reg. list FO - do 3 dní, tak samozrejme dátum poštovej pečiatky nesedel s dátumom na pracovnej zmluve a musela som vytlačiť maily a ukázať dátum ich odoslania do SP. Všetko som mala doložené a kontrola dopadla ako som očakávala dobre.
No napadlo ma, ako by som dokladovala prihlásenie zamestnanca do SP pred jeho nástupom do práce napr. sms - kou? Na to mi kontrolór odpovedal dosť nezrozumiteľne - "vraj to mali v počítači, ale im to zmazali a Bratislava im tieto informácie nechce dať". A napokon to uzavrel - že "dokazovacia činnosť je aj tak na mne".
Neviete náhodou, čo všetko môžu títo zamestnanci inšpektorátu práce kontolovať? Mohli by mi dať pokutu aj za to, ak by som nedodržala termín zaslania reg. listu FO do SP? Ja som si myslela, že to partí do kompetencie len Soc. poisťovne.
Lucia
simonka
13.10.06,05:24
Mali sme včera kontrolu z IP všetko bolo O.K., ale vyžadujú dodatky pracovných miest s charakteristikou pracovného miesta. Vôbec neviem čo tam mám uviesť. Pomôžte prosím.
Martinella
13.10.06,05:31
Mali sme včera kontrolu z IP všetko bolo O.K., ale vyžadujú dodatky pracovných miest s charakteristikou pracovného miesta. Vôbec neviem čo tam mám uviesť. Pomôžte prosím.

Je to bližšie určenie výkonu práce ktorú má pracovník na danom prac.mieste alebo profesii vykonávať. Napr. murár - výkon jednoduchých odborných stavebných prác a výkon rutinných stavebných prác, a pod.
simonka
18.10.06,06:08
Akú charakteristiku by ste dali pre predajcu mobilných telefónov. Prosím. súrne. Vôbec nič ma nenapadá.
dana9
18.10.06,06:19
Akú charakteristiku by ste dali pre predajcu mobilných telefónov. Prosím. súrne. Vôbec nič ma nenapadá.


skús toto:
http://www.istp.sk/charlie/expert2/act/h1-karta.act?lh=0&id=2018

prípadne sa na tej stránke trochu povŕtaj.

http://kpm.istp.sk/charlie/kpm/act/kpm_misto_nove.act?typ=I
dana:)
simonka
18.10.06,07:24
ďakujem za pomoc.
bv_alexandra
10.01.07,11:48
chcem sa opýtať je zamestnávateľ povinný preukázať inšpektorátu práce že zamestnanca prihlásil vtedy a vtedy. ?
evina
10.01.07,11:57
chcem sa opýtať je zamestnávateľ povinný preukázať inšpektorátu práce že zamestnanca prihlásil vtedy a vtedy. ?
Zákon 125/2006

§ 2

Rozsah inšpekcie práce
1/ Inšpekcia práce je a) dozor nad dodržiavaním 1. pracovnoprávnych predpisov, ktoré upravujú pracovnoprávne vzťahy, najmä ich vznik, zmenu a skončenie, mzdové podmienky a pracovné podmienky zamestnancov vrátane pracovných podmienok žien, mladistvých, domáckych zamestnancov, osôb so zdravotným postihnutím a osôb, ktoré nedovŕšili 15 rokov veku,
2. právnych predpisov a ostatných predpisov na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci ) vrátane predpisov upravujúcich faktory pracovného prostredia,
3. právnych predpisov, ktoré upravujú zákaz nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania,
4. záväzkov, ktoré vyplývajú z kolektívnych zmlúv,

b) vyvodzovanie zodpovednosti za porušovanie predpisov uvedených v písmene a) a za porušovanie záväzkov vyplývajúcich z kolektívnych zmlúv,

....
bv_alexandra
10.01.07,12:01
jedná sa o to že mame kontrolu z IP a my nemáme orážené reg. llisty prihlášky zo socialky pretože ich posielame poštou. Ako to preukazať. hM?
Simonab
10.01.07,12:11
jedná sa o to že mame kontrolu z IP a my nemáme orážené reg. llisty prihlášky zo socialky pretože ich posielame poštou. Ako to preukazať. hM?

No asi najskôr tým podacím lístkom. Ale keď chcú aj staršie roky, čo sa už ťažšie hľadá tak neviem. Veď pre nich je dôležité kedy boli prihlásení, odhlásení... či nie, a ten dátum tam je.
mysimis
10.01.07,12:14
Skús si vypýtať zo sociálnej poisťovne zoznam pracovníkov, ktorý keď Ti vytlačia obsahuje aj dátum kedy ktorý zamestnanec bol prijatý.
evina
10.01.07,12:17
jedná sa o to že mame kontrolu z IP a my nemáme orážené reg. llisty prihlášky zo socialky pretože ich posielame poštou. Ako to preukazať. hM?
Zákon nehovorí o povinnosti preukazovať RL orazené SP. K dôkazu Ti môže slúžiť napr. aj lístok o doporučenom zaslaní..
O.i. prihlášky, resp. odhlášky sa dajú overiť na SP...

P.s. neviem pod ktorú pobočku SP patríte, ale ja musím vysloviť na bratislavskú pobočku aspoň jednu chváľu. Posielam prihlášky a odhlášky poštou a vracajú mi ich obratom orazené :):)
mysimis
10.01.07,12:35
P.s. neviem pod ktorú pobočku SP patríte, ale ja musím vysloviť na bratislavskú pobočku aspoň jednu chváľu. Posielam prihlášky a odhlášky poštou a vracajú mi ich obratom orazené :):)[/quote]

Teraz si pripadám, že ste v rozprávke. U nás v SP orazia prihlášky i odhlášky a často sa stáva, že si ich ani nenahrajú do PC a potom obháňajú podnikateľov.....
evina
10.01.07,12:36
Teraz si pripadám, že ste v rozprávke. U nás v SP orazia prihlášky i odhlášky a často sa stáva, že si ich ani nenahrajú do PC a potom obháňajú podnikateľov.....

Aspoň v jednom prípade:):) som v tej rozprávke...
brm
10.01.07,13:29
Skús si vypýtať zo sociálnej poisťovne zoznam pracovníkov, ktorý keď Ti vytlačia obsahuje aj dátum kedy ktorý zamestnanec bol prijatý.
ja som to pár krát skúsila so žalostným výsledkom...sociálka nemala nahodené minimálne 2-3 mesiace...hlavne že sa pokutami obháňajú...
Betina2
10.01.07,14:29
Tak mne ich orazené nevracajú už riadne dlho. A s prihláška mií mám v BA na SP tiež problémy. mám prípad, keď SZČO si osbne podala RL zamestnávale+a aj zamestnanca s prilož.dokladmi, všetko orazili a stále ho nemajú v databáze podchyteného. Dokonca mu za tie 3 mesiace neboli schopní prideliť ali len IČZ. Tak má 1 dohodára, formálne prihláseného, ale prakticky nie. Nemôže mu spraviť mzdu, lebo nemá ako odviesť odvod a výkazy za 3 mesiace asi budem podávať nulové odmenu dostane naraz. A to len kvôli tomu, že podľa ich vyjadrenia na pobočke, keď som zisťovala, tak "nie sú ľudia". Odmenu musí baba dosťať vyplatenú naraz a aj odvod bude naraz, lebo inak to neviem.
Betina2
10.01.07,14:31
A budúci týždeň, ak nebude riadne zaevidovaný, podávam písomnú sťažnosť s podaním cez ich podateľňu. Som zvedavá, čo spravia. A IP si nás ešte aj zgustne, ak kvôli SP niečo nesedí.
Antea
10.01.07,16:02
chcem sa opýtať je zamestnávateľ povinný preukázať inšpektorátu práce že zamestnanca prihlásil vtedy a vtedy. ?U nás to žiadali. Naša SP, keď nosím osobne ešte aj čas prijatia RL píše, a ten musím podpísať, keď je to v deň nástupu zamestnanca. Okrem toho kontrolovali ešte aj poskytovanie strávného, príp. cestovné náhrady, samozrejme knihu dochádzky, pracovné zmluvy, výška mzdy,na pracovnej zmluve aj bod o vysielaní zamestnanca na služobné cesty, či bola mzda vyplatená vo výplatnom termíne, vyplácame v hotovosti a idídení zamestnanci museli mať dátum pečiatky/keď sa výplata poslala poštou/ zhodný s výplatným termínom.Kontrolovali ešte prevzatie výplatných pások, podpísané. Pri výplate v hotovosti sme to nerobili, podpísal výplatu, dostal peniaze aj pásku. To nám dali do závad. keď sa vypláca na účet to má opodstatnenie. A ešte, že kontrolujú aj sociálny fond, u nás nie. Takže majú právo kontrolovať skoro všetko.
bv_alexandra
11.01.07,05:28
Takže z toho čo ste tu stihli napísať mám už terazky hrôzu. Ja by som ale potrebovala vedieť či sa opiera nejaký zákon na to aby som musela mať orazené reg listy prihlášky.
aidalen
11.01.07,05:58
potesi, nie
bv_alexandra
11.01.07,06:20
potesi, nie
Nerozumiem reči tvojho kmeňa:D
poteši, nie znamená buď že ma chceš potešiť že neexistuje
alebo poteši, nie - že ma má potešiť to čo tu je popísané. xi xi
evina
11.01.07,06:24
Takže z toho čo ste tu stihli napísať mám už terazky hrôzu. Ja by som ale potrebovala vedieť či sa opiera nejaký zákon na to aby som musela mať orazené reg listy prihlášky.

Už som písala-v zákone, predpisoch som nikde nenašla, že tie prihlášky máš mať orazené. Ak by trvali na preukaznosti je to predsa možné v súčinnosti so SP...
Ježko
11.01.07,06:25
Moja dcéra pracuje ako učtovníčka vo firme, kde polovica ľudí má v zmluve oficiálne len minimálnu mzdu, zvyšok im vypláca majiteľ na ruku /dokladu/. Zamestnanci vedia, že sú ukratení /minimálna PN, dôchodok,.../, ale nevedia sa brániť, pretože by prišli o prácu. Čakajú kontrolu z IP. Môžu kontrolori na to prísť a zasiahnúť ? Ako pomôcť samotným zamestnancom ?
Zita5
11.01.07,06:26
Takže z toho čo ste tu stihli napísať mám už terazky hrôzu. Ja by som ale potrebovala vedieť či sa opiera nejaký zákon na to aby som musela mať orazené reg listy prihlášky.

Odpoveď na TVoju otázku si mala v príspevku č.56 od evina .
Nakoľko vieme ako to chodí, je na každom , ako si opatrí takého nahlásenie pracovníka a čím to preukáže v prípade preukazovania sa pred kontrolou .

Ak nemáš orazenú prihlášku a posielala si ju poštou , tak na základe podacieho lístku / číslo na podacom lístku,dátum podania /sa musí zistiť v SP v knihe došlej pošty , čo pod tým číslom evidujú .
vema
11.01.07,06:52
jedná sa o to že mame kontrolu z IP a my nemáme orážené reg. llisty prihlášky zo socialky pretože ich posielame poštou. Ako to preukazať. hM?To prídu len tak z ničoho nič,alebo Vás niekto bonzol? Daj potom vedieť ako to prebehlo.
bv_alexandra
11.01.07,08:19
Niekto nás udal. Mal pocit že nedostal vyplatené diety,tak išiel s tým až na ministerstvo prosím pekne. Ale to že si ich mal vyučtovať na to zabudol, a predložiť vyučtovanie pracovnej cesty tiež. asi tak a nám sa tym postaral o vyplnenie pracovneho času idú nám kontrolovať 2roky. a je to len preto že to podal vraj tak vysoko, tak sa s tým musia takto zaoberať, aspon tak mi to bolo povedané od toho kontrolora.
Ježko
11.01.07,08:32
Moja dcéra pracuje ako učtovníčka vo firme, kde polovica ľudí má v zmluve oficiálne len minimálnu mzdu, zvyšok im vypláca majiteľ na ruku /dokladu/. Zamestnanci vedia, že sú ukratení /minimálna PN, dôchodok,.../, ale nevedia sa brániť, pretože by prišli o prácu. Čakajú kontrolu z IP. Môžu kontrolori na to prísť a zasiahnúť ? Ako pomôcť samotným zamestnancom ?

Prosím, poraďte kto môžete. Môžu inšpektori prísť na to, že keď ma zamestnanec 8.000 hrubého /elektrotechnik, mzdárka, prevádzkar,.../
a pracujú 8 hodín denne, že tam musí byť nejaká černota ? Môžu byť stíhaní aj zamestnanci ?
Janka6685
11.01.07,08:41
Prosím, poraďte kto môžete. Môžu inšpektori prísť na to, že keď ma zamestnanec 8.000 hrubého /elektrotechnik, mzdárka, prevádzkar,.../
a pracujú 8 hodín denne, že tam musí byť nejaká černota ? Môžu byť stíhaní aj zamestnanci ?

Zamestnanec by to mohol nahlásiť, len ako to dokázať, že dostávajú niečo navyše na ruku? a potom ma napadlo, či zamestnanci by potom takýto príjem nemuseli priznávať...ale keďže nemali doklad....zaujímavá situácia...:confused:
Ježko
11.01.07,09:00
Zamestnanec by to mohol nahlásiť, len ako to dokázať, že dostávajú niečo navyše na ruku? a potom ma napadlo, či zamestnanci by potom takýto príjem nemuseli priznávať...ale keďže nemali doklad....zaujímavá situácia...:confused:

A nie je to nápadne inšpektorom, že kvalifikovaný pracovník by asi za takú mzdu nepracoval ? Zamestnávateľ nie je stihateľný ? Veď on vlastne zamestnáva na polovicu ľudí na čierno, len aby mal nižšie odvody.
mysimis
11.01.07,09:04
Určite Ti to vytknú, že nemáš dodržaný stupeň náročnosti práce.
Janka6685
11.01.07,09:06
A nie je to nápadne inšpektorom, že kvalifikovaný pracovník by asi za takú mzdu nepracoval ? Zamestnávateľ nie je stihateľný ? Veď on vlastne zamestnáva na polovicu ľudí na čierno, len aby mal nižšie odvody.

Inšpektorát môže napadnúť zam-ľa, že zamestnanci vzhľadom na svoju prácu nie sú zaradení v správnej platovej triede. Za to by dostal aj pokutu. Toto by sa prípadne aj dalo nahlásiť.
elims
11.01.07,09:12
Podľa mojich skúseností - Inšpektorát práce upozorní po kontrole na to, že ne sú dodržané stupne náročnosti, ako je to uvedené v Zákonníku práce a dá lehotu na nápravu.
mysimis
11.01.07,09:21
Podľa mojich skúseností - Inšpektorát práce upozorní po kontrole na to, že ne sú dodržané stupne náročnosti, ako je to uvedené v Zákonníku práce a dá lehotu na nápravu.

Lehotu na nápravu dá, ale na základe zistených skutočností príde protokol kde zamestnávateľovi dá aj pokutu. /vlastná skúsenosť/.
Antea
11.01.07,15:04
Niekto nás udal. Mal pocit že nedostal vyplatené diety,tak išiel s tým až na ministerstvo prosím pekne. Ale to že si ich mal vyučtovať na to zabudol, a predložiť vyučtovanie pracovnej cesty tiež. asi tak a nám sa tym postaral o vyplnenie pracovneho času idú nám kontrolovať 2roky. a je to len preto že to podal vraj tak vysoko, tak sa s tým musia takto zaoberať, aspon tak mi to bolo povedané od toho kontrolora.To najpodstatnejšie je aby si mala evidenciu vydaných cestovných príkazov /p.č.,meno, dtátum uskutočnenia SL, miesto/ takú robíme len nemáme podpísané prevzatie CP, ale vždy sa to robilo bez podpisu. Zamestnanec má nárok do troch rokov predložiť CP zo služobky a firma mu ho musí preplatiť/Občiansky zákonník-premlčanie/. Takže keď máte evidenciu nemal by byť problém. Aj nám sa akurát dnes ohlásil na kontrolu v lete nájdených závad. Tešíme sa.
bv_alexandra
12.01.07,12:33
To najpodstatnejšie je aby si mala evidenciu vydaných cestovných príkazov /p.č.,meno, dtátum uskutočnenia SL, miesto/ takú robíme len nemáme podpísané prevzatie CP, ale vždy sa to robilo bez podpisu. Zamestnanec má nárok do troch rokov predložiť CP zo služobky a firma mu ho musí preplatiť/neviem aký je to zákon/. Takže keď máte evidenciu nemal by byť problém. Aj nám sa akurát dnes ohlásil na kontrolu v lete nájdených závad. Tešíme sa.
Bóžinku tak to zíram čo sa ešte nedozviem.Normálne som zaskočená, aké informácie mi unikajú. :eek::eek::eek::eek:
horka
12.01.07,12:38
môže niekto uviesť, ktorý právny predpis určuje podpisovanie výplatných lístkov? ďakujem

Vyplata vyplacana v hotovosti - zamestnanec ktory prevzal vyplatu podpise bud prijmovy blocek, alebo vyplatnu listinu alebo vyplatnu pasku. Je to doklad podnikatela ze vyplatil zamestnancovi mzdu.

Mzda vyplacana na ucet - nepotrebujes podpis
bv_alexandra
12.01.07,12:47
Vyplata vyplacana v hotovosti - zamestnanec ktory prevzal vyplatu podpise bud prijmovy blocek, alebo vyplatnu listinu alebo vyplatnu pasku. Je to doklad podnikatela ze vyplatil zamestnancovi mzdu.

Mzda vyplacana na ucet - nepotrebujes podpis
Horka výplatná listina a výplatná páska je podstatný rozdiel. Výplatnú listinu ti podpisuje zamestnanec ktorý dostane výplatu v hotovosti, ked ju dostane na účet podpisovať ju nemusí, ale prevzatie výplatných lístok ti musi podpísať aj ten čo ju dostane v hotovosti, aj ten čo ju dostane na účet.
PS: Aj mna by inak zaujímal právny predpis na odovzdávanie výplatných lístkov;)
Antea
12.01.07,14:37
Horka výplatná listina a výplatná páska je podstatný rozdiel. Výplatnú listinu ti podpisuje zamestnanec ktorý dostane výplatu v hotovosti, ked ju dostane na účet podpisovať ju nemusí, ale prevzatie výplatných lístok ti musi podpísať aj ten čo ju dostane v hotovosti, aj ten čo ju dostane na účet.
PS: Aj mna by inak zaujímal právny predpis na odovzdávanie výplatných lístkov;)
Podľa mňa je Zák. práce § 130 ods.5. Ale je to pravda s tým potvrdením lebo to hneď inšpek. pýtal a aj program OLYMP mi to umožňuje vytlačiť.
bv_alexandra
25.01.07,06:33
Tak už aj my patríme medzi tých ktorí majú kontrolu z IŠP za sebou a výsledok?
- vytlkli nám že sme zamestnancovi nedali na zahraničnu pracovnú cestu pen. prostriedky dopredu
- vytli nám že sme nemali potvrdenia od prihlášok zamestnancov
- vytlkli nám aj že niektorí zamestnanci neboli odhlásení ale voči tomu sme sa ohradili, pretože tí ľudia skutočne odhlásení boli, len SP ich akosi ešte nestihla nahrať do svojho systému:rolleyes:
- vytkli nám ešte platovú triedu stavbyvedúceho
Z tohto nám samozrejme bude plynúť sankcia, v akej výške to teda neviem.

A na záver by som dodala, že kontrola prebiehala v celku kľudne, až som bola z toho prekvapená, a čo sa týkalo udania zo strany zamestnanca, tak sa nakoniec preukázalo že bolo neoprávnené, pracovníci IŠP boli úplne v pohode, nakoniec mi ani nezobrali všetky doklady ktoré mi vypíslai do predvolania. Zobrali asi pätinu z toho. Jednu smenovku, jednu pracovnú zmluvu, doklad o zabezpečení stravovania, výplatnú listinu. :)
tonkat
07.03.07,20:20
Chcem tiež poprosiť o váš názor na dovolenkový priemer. Inšpektorát práce nám vytkol, že sme použili zlý priemer pri preplatení dovolenky. Problém bol nasledovný: Zamestnanec (učiteľ) nastúpil do zamestnania 01.09.2006 a v 11/2006 skončil pracovný pomer. V 11/2006 sme mu preplácali nevyčerpanú dovolenku. Keďže v 09/2006 neodpracoval 22 dní, tak sme mali použiť pravdepodobný zárobok, ktorý sme mu vypočítali z hrubej mesačnej mzdy a pracovného fondu v 11/2006. Podľa nich sme mali použiť priemer vypočítaný z 09/2006. Inšpektorát nepripúšťa do úvahy tú druhú časť vety § 134 ods.3 - alebo ktorú by zrejme dosiahol. V tomto prípade nie je rozdiel medzi odsekom 1 a 3 lebo ak neodpracoval 22 dní tak počítam pravdepodobný zo septembra a to znamená podľa nich že priemerný = pravdepodobný. Ale práve preto nemôžem použiť ten september( ods. 1 - zo zúčtovanej mzdy), lebo v ňom neodpracoval 22 dní tak použijem podľa nich znova september ako pravdepodobný. Zdá sa mi to čudné. My sme postupovali tak, že sme vychádzali z pravdepodobného priemeru za 3. kv . KeĎže cez prázdniny niektoré príplatky sa neposkytujú, tak tento priemer (7,8,9) by bol vyšiel nevýhodne pre zamestnanca, tak sme použili počet dní z aktuálneho mesiaca (11) aby sme ho nepoškodili. Keďže v novembri bolo 22x8=176 prac. hodín a v septembri len 21x8=168 tak priemer za sept. pri 12 tis. HM vychádza 71,43 ale za november 68,18. No keď by sme vychádzali zo mzdy, ktorú by bola dosiahla za 3. kv., tak v 07,08 by mala HM po 11 tis a v 09 12 tis. a z toho vyplýva priemer 65,38. Teda dali sme jej "lepší" priemer ako by bola dosiahla, a oni nám tvrdia, že sme ju poškodili. Trvajú stále na tom, že pravdepodobný priemer sme mali vypočítať iba zo septembra. Máme sa k tomu vyjadriť, ale ja už som z toho dopletená, ako si to treba vlastne vykladať. Veď výpočet pravdepodobného priemeru nie je presne nikde popísaný. Majú na to právo, takto to tvrdiť? Prosím vás o váš názor na túto situáciu. Som sa riadne rozpísala, ale kratšie sa mi to nedalo, sorry. Ďakujem pekne za vaše názory
tonkat
07.03.07,21:53
Až teraz som zistila, že tá téma je zle zaradená - v Hobby. No čo už??!!??
Ale hádam vás to neodradí od odpovede?
tonkat
08.03.07,08:40
Aj JUDr. Kováčiková píše, ze pravdepodobný zárobok , teda zárobok, ktorý by zamestnanec dosiahol, keby odpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín.
Neporadíte mi, či ten náš výpočet bol správny?
libka1
23.03.10,07:53
Mna by celkom zaujimalo ake pokuty tu kto dostal a za co od IP.
SLAVKA.H
23.08.10,06:30
Ahojte,
viete mi povedať koľko rokov dozadu kontroluje inšpektorát práce keď príde na kontrolu? Ďakujem. :)
Laguna13
31.08.10,11:23
U nás boli minulý týždeň (25.8.10) a zobrali si so sebou mesiace január - júl 2010.
anto
31.08.10,14:48
Nie je povinnosťou zamestnávateľa vydávať výplatné lístky proti podpisu. Je povinnosťou vydať písomný doklad o tom z čoho sa skladá jeho mzda, aké sú odvody, zrážky a koľko dostane v čistom.
tinaM
21.06.12,12:20
Včera sme mali kontrolu z inšpektorátu práce.
Od zamestnancov si vyžiadali evidenciu dochádzky. Potom prizvali zamestnávateľa a oznámili mu, že zistili porušenie zákonníka práce.

Naši zamestnanci si do dochádzkovej knihy zapisujú skutočný príchod do práce, napr. prac. doba začína o 8,00 hod. a zamestnanec prišiel o 7,30 hod..
Pracovať začal o 8,00 hod.. Do 8,00 sa pripravoval na prácu. /prezliekol sa, urobil si kávu.../

Kontrola nám vytkla, že ide o porušenie Zákona, nakoľko máme stanovenú prac.dobu 8 hod. denne a zamestnanec " odpracoval" 9 hod. včetne obednajšej prestávky /podľa evidencie dochádzky/. Zaplatených mal však len 8 hod.
Vraj do dochádzkovej knihy má zapisovať čas, kedy začal pracovať a nie kedy prišiel. Mne sa to nezdá.
Ako to potom riešite, ak máte v organizácii "pichačky",? Veď tam si zamestnanec štikne, keď prekročí bránu do podniku. Nie?
Prosím o Váš názor.
misomiso
21.06.12,12:57
Ale ved samozrejme. Tito kontrolori casto sami nepoznaju zakon, alebo ho poznaju, ale v zaujme vynutenia pokuty spoliehaju, ze konatel zakon nepozna. Presne ako policajti na ceste.

Mna sa tiez pokusali presviedcat kontrolori zo ZU ze som porusil zakon, a aj sa im to podarilo, nakolko to bolo dva tyzne potom, ako som zalozil formu a bol som totalne neskuseny.

Ked som im potom pri dalsej navsteve ZU povedal, ze co ani na to, ze mi dali pokutu preto, ze mali poziadavky nad ramec zakona, tak mi zahambene pvedali: "No, viete, aj my musime vykazovat nejaku cinnost, aj nas kontrolju nadriadeni"...
Stefan2005
21.06.12,13:48
original.x
21.06.12,13:52
U nás prebehla kontrola z inšpektorátu práce dosť obsiahle. Bolo to anonymné udanie jedného zamestnanca, ktorý mal súkromné nezhody z majiteľom. Kontrolovali podpísané dochádzkové lístky, pracovné náplne zamestnancov,pracovné zmluvy,nepravidelný pracovný čas a dĺžku pracovnej smeny, povinný prehľad o nadčasoch s vyjadrením sa od majiteľa o ich výnimočnosti. Vytkli nám neyhotovení plán dovoleniek na rok - už ho máme. No čo Vám budem hovoriť.Boli to ešte týždeň lietačiek na inšpektorát z rôznymi doplňovacími vyjadreniami. Nakoniec to neskončilo zle,ale pokuta bola. Kontrolór nám povedal, že v prípade anonymného udania pokuta musí byť. A to Vám poviem, že ma ani vo sne nenapadlo čo všetko môžu kontrolovať. A to nejdem spomínať, že najväčšie lietačky boli okolo bezpečnosti.

podla zakona sa anonym nesmie riesit! taky je zakon..ale malokto o tom vie..preto sa to nedodrzuje.
misoft
21.06.12,15:47
A to si kde vyčítal? Podnet na NIP môžeš podať aj anonymne - všetky podnety sú povinní preverovať!
tinaM
21.06.12,18:31
... docela pekne popísaná téma (koncovku súboru zmeň aspx na pdf):

http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=evidencia+doch%C3%A1dzky+zamestnancov&source=web&cd=2&ved=0CMUCEBYwAQ&url=http%3A%2F%2Fwww.poradca.sk%2FSubPages%2FOtvor Dokument%2Fpdf.aspx%3Fid%3D99453&ei=PjPjT_-pIYrYtAb20unABg&usg=AFQjCNFzXJ_lAhdBjOz-HrYXxVAVrUXolA


(http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=evidencia+doch%C3%A1dzky+zamestnancov&source=web&cd=2&ved=0CMUCEBYwAQ&url=http%3A%2F%2Fwww.poradca.sk%2FSubPages%2FOtvor Dokument%2Fpdf.aspx%3Fid%3D99453&ei=PjPjT_-pIYrYtAb20unABg&usg=AFQjCNFzXJ_lAhdBjOz-HrYXxVAVrUXolA)

Tak podľa toho sa má zapísať do doch.knihy čas, kedy skutočne začal pracovať. Do práce príde v montérkach, aby sa mohol ihneď postaviť k pásu. /Lebo by mohlo ísť o porušenie pracovnej disciplíny/.
Len som zvedavá, ako to robia tam, kde majú "pichačky" . To sa prezlečú a potom utekajú na bránu si štiknúť? Hmm....
misoft
21.06.12,19:44
No niektoré firmy to majú prešpekulované - jedne pichačky na hlavnej bráne - vstup do areálu, druhé pri pracovisku (hale) - vstup na pracovisko.
erzet
22.06.12,04:50
podla zakona sa anonym nesmie riesit! taky je zakon..ale malokto o tom vie..preto sa to nedodrzuje.

Ktorý zákon to je? V zákone o Inšpekcii práce to nie je. Zákony majú všetky rovnakú váhu. Nadriadené sú iba ústavné zákony. Inšpektorát práce má za povinnosť riešiť aj anonymné podania. Preto, lebo sa vie aká je u nás, a nielen u nás, situácia.
original.x
23.06.12,05:23
A to si kde vyčítal? Podnet na NIP môžeš podať aj anonymne - všetky podnety sú povinní preverovať!

ak sa jedna o podnet tak s tym suhlasim..mozu..