LordKeeper
21.01.09,01:01
Zdravím všetkých "poraďákov" :D

V súčasnosti riešim jeden veľmi komplexný problém. Ide o prechod podnikania zo SZČO na s.r.o. SZČO podniká s ďalšou osobou na základe tichého spoločenstva. Každá vlastní 50%-ný podiel v podnikaní. SZČO však ukončuje živnosť a v podnikaní bude tichý spoločník pokračovať s inou osobou (so mnou) vo forme s.r.o., kde budeme obaja 50%-ný spolumajitelia. S.r.o teda odkupuje podnikanie od SZČO, kde už je jeden so spoločnikov polovičným majiteľom v podnikaní. Jeho podiel na podnikaní sa nemení. V praxi sa iba podiel SZČO presúva na mňa a zároveň sa mení právna forma. So SZČO som sa dohodol, že za jej podiel v podnikaní nezaplatím v hotovosti, ale postupne vo forme splátok. ALE: Môže v tomto prípade vôbec SZČO zrušiť svoju živnosť? Nie je to tak že musí vydržať v podnikaní kým nebude táto pohľadávka vyrovnaná? Na zmluvu by sme mohli napísať napr 300 Eur a zvyšok by išlo pomimo, aby mohla SZČO ukončiť činnosť... ako ale potom vložím majetok do spoločnosti v reálnej hodnote? Mno, a otázok je omnoho viac :D

1. Bude lepšie ak sa SZČO a tichý spoločník pred prevodom vyrovnajú? Resp, musí dôjsť k nejakému vzájomnému vyrovnaniu?
2. Ako založím s.r.o. bez nutnosti splatenia 5000 eur do základného imania? Nie že by som sa chcel vyhnúť tejto povinnosti, podnikanie má v skutočnosti niekoľkonásobne vyššiu hodnotu, čiže bude dostatočne zabezpečené voči veriteľom, len nechcem aby mi fiktivne peniaze viseli niekde v pokladnici. Ide o to, že budúci hmotný majetok nemôžem zapísať do spoločenskej zmluvy, pretože ho nadobudem až po založení s.r.očky.... Nehovoriac o tom, že druhý spoločník už vlasní polovicu podnikania, ale svojho podielu sa bude musieť asi najprv vzdať v prospech SZČO aby ho spätne odkúpil v mene s.r.o. Alebo existuje nejaké iné riešenie? A ako vykonať takýto prevod bez použitia peňazí, ale v reálnej hodnote?

Ešte jedna otázočka bokom..... môže si právnická osoba požičiavať peniaze od fyzických osôb na základe zmluvy o pôžičke?? A môže si splátky takejto pôžičky uplatňovať ako náklad?

Mno a ako to tu píšem už som sa tak zaplietol do vlastných slov že ani neviem či to čo som napísal dáva zmysel :D Mno ak niekto pochopil zhruba o čo v tomto prípade ide, bol by som rád ak by prispel akoukoľvek radou alebo postupom. Vďaka