Zavrieť

Porady

Komplexný problém

Zdravím všetkých "poraďákov"

V súčasnosti riešim jeden veľmi komplexný problém. Ide o prechod podnikania zo SZČO na s.r.o. SZČO podniká s ďalšou osobou na základe tichého spoločenstva. Každá vlastní 50%-ný podiel v podnikaní. SZČO však ukončuje živnosť a v podnikaní bude tichý spoločník pokračovať s inou osobou (so mnou) vo forme s.r.o., kde budeme obaja 50%-ný spolumajitelia. S.r.o teda odkupuje podnikanie od SZČO, kde už je jeden so spoločnikov polovičným majiteľom v podnikaní. Jeho podiel na podnikaní sa nemení. V praxi sa iba podiel SZČO presúva na mňa a zároveň sa mení právna forma. So SZČO som sa dohodol, že za jej podiel v podnikaní nezaplatím v hotovosti, ale postupne vo forme splátok. ALE: Môže v tomto prípade vôbec SZČO zrušiť svoju živnosť? Nie je to tak že musí vydržať v podnikaní kým nebude táto pohľadávka vyrovnaná? Na zmluvu by sme mohli napísať napr 300 Eur a zvyšok by išlo pomimo, aby mohla SZČO ukončiť činnosť... ako ale potom vložím majetok do spoločnosti v reálnej hodnote? Mno, a otázok je omnoho viac

1. Bude lepšie ak sa SZČO a tichý spoločník pred prevodom vyrovnajú? Resp, musí dôjsť k nejakému vzájomnému vyrovnaniu?
2. Ako založím s.r.o. bez nutnosti splatenia 5000 eur do základného imania? Nie že by som sa chcel vyhnúť tejto povinnosti, podnikanie má v skutočnosti niekoľkonásobne vyššiu hodnotu, čiže bude dostatočne zabezpečené voči veriteľom, len nechcem aby mi fiktivne peniaze viseli niekde v pokladnici. Ide o to, že budúci hmotný majetok nemôžem zapísať do spoločenskej zmluvy, pretože ho nadobudem až po založení s.r.očky.... Nehovoriac o tom, že druhý spoločník už vlasní polovicu podnikania, ale svojho podielu sa bude musieť asi najprv vzdať v prospech SZČO aby ho spätne odkúpil v mene s.r.o. Alebo existuje nejaké iné riešenie? A ako vykonať takýto prevod bez použitia peňazí, ale v reálnej hodnote?

Ešte jedna otázočka bokom..... môže si právnická osoba požičiavať peniaze od fyzických osôb na základe zmluvy o pôžičke?? A môže si splátky takejto pôžičky uplatňovať ako náklad?

Mno a ako to tu píšem už som sa tak zaplietol do vlastných slov že ani neviem či to čo som napísal dáva zmysel Mno ak niekto pochopil zhruba o čo v tomto prípade ide, bol by som rád ak by prispel akoukoľvek radou alebo postupom. Vďaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.