Zavrieť

Porady

Kompenzácia zvýšených výdavkov.

Som poberateľka inv.dôchodku, okrem toho poberám aj mesačne rentu (dávka zo zákonnej zodpovednosti plnenia poistnej udalosti - strata na zárobku). Zaujímalo by ma či pri požiadaní o kompenzáciu zvýšených výdavkov (opotrebovanie šatstva, zabezpečenie prev.mot.vozidla) osobe s ŤZP sa má do príjmu zahrnuť aj renta. Pri požiadaní o peňažný príspevok som uviedla iba výšku môjho inv.dôchodoku bez renty, neviem či som postupovala správne. Výška môjho dôchodku spolu s rentou teraz podľa nového zákona č 447/2008 nepresahuje 3-násobok živ.minima. No v minulosti podľa starého zákona môj príjem presahoval spolu s rentou vtedy 2násobok živ.minima. Aká sankcia za to hrozí v prípade porušenia zákona a ako to mám uviesť na pravú mieru???
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Zo stránky Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny :

    Za príjem sa na účely poskytovania peňažných príspevkov na kompenzáciu nepovažujú
    - jednorazové štátne sociálne dávky poskytnuté podľa osobitných predpisov,
    - prídavok na dieťa a príplatok k prídavku na dieťa poskytnutý podľa osobitného predpisu,
    - peňažné príspevky na kompenzáciu, ak tento zákon neustanovuje inak,
    - zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť,
    - invalidný dôchodok a čiastočný invalidný dôchodok spätne vyplatené podľa § 263a zákona o*sociálnom poistení,
    - jednorazová dávka v hmotnej núdzi,
    - štipendiá (§ 96 ods. 4 zákona o*vysokých školách), ak tento zákon neustanovuje inak,
    - prijaté náhrady škôd, náhrady nemajetkovej ujmy, plnenia z poistenia majetku a plnenia z poistenia zodpovednosti za škody okrem platieb prijatých ako náhrada za
    1. stratu zdaniteľného príjmu,
    2. škodu spôsobenú na majetku, ktorý bol v čase vzniku škody obchodným majetkom,
    3. škodu spôsobenú v súvislosti s podnikaním alebo inou samostatnou zárobkovou činnosťou a za škodu spôsobenú v súvislosti s prenájmom,
    4. škodu spôsobenú na majetku, ktorý má fyzická osoba prenajatý, ak tento majetok využíva na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť,
    - jednorazové plnenia z poistenia osôb, ktoré nemajú charakter úrazovej renty, okrem plnenia z poistenia pre prípad dožitia určitého veku alebo doplnkového dôchodkového sporenia
    podľa zákona o*doplnkovom dôchodkovom sporení,
    - daňový bonus podľa zákona o*dani z príjmov,
    - príjem získaný z*predaja hnuteľných a nehnuteľných vecí uvedených v* časti, čo sa nepovažuje za majetok,
    - odškodnenie fyzických osôb podľa osobitného predpisu,
    - príspevok na stravu podľa § 64 ods. 1 písm. b) zákona o*sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele,
    - resocializačný príspevok podľa § 70 zákona o*sociálnoprávnej ochrane detí a*o*sociálnej kuratele.

    Kompenzácia zvýšených výdavkov.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.