Zavrieť

Porady

Pomoc pri preklade zo Slovinskeho jazyka - genotoksičnost

Ahojte poradaci,

neviem ci som zvolila spravnu temu, ale snazim sa dopracovat k prekladu jednej vety z oblasti biologie pripadne zdravotnictva.
Je to v slovinskom jazyku a nepodarilo sa mi nikde na internete najst prekladovy slovnik, mozno su tam univerzalne vyrazy, ktore sa pouzivaju v biologii alebo farmaceutike, takze by som Vam bola velmi povdacna, keby ste mi pomohli s touto vetou:
"Rezultati bakterijskega testa na mutagenost i testa na sposobnost povzročanja poškodb DNK človeških celic so pokazali, da embalirana voda ... ne predstavlja tveganja zaradi genotoksičnosti."
Budem velmi rada, ked sa mi na to niekto z Vas pozrie.
Dakujem Vam velmi pekne

Mich.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Leila2006 je offline (nepripojený) Leila2006

    optimistka Leila2006
    Skúsim:
    Výsledky bakteriologického testu na mutagénnosť a testu na možnosť spôsobenia poškodenia DNK ľudských buniek preukázali, že balená voda nepredstavuje riziká ohľadom genotoxicity.

    mmade je offline (nepripojený) mmade

    mmade
    Dakujem velmi pekne za odpoved. i ked nie som zdravotnik, tak skusim si tieto odborne vyrazy nejako prelozit.
    ale tak logicky - mutagennost - nemoze byt ako mutantnost, t.j. ze skumali moznost zmutovania, premeny?
    a nahodou - moznost poskodenia DNK ludskych buniek, neviete co znamena?

    este raz dakujem

    ilom je offline (nepripojený) ilom

    ilom
    Vo vnútri bunky sa nachádza jadro, ktoré obsahuje chromozómy a v nich gény. A vo vnútri génov je základná látka života, DNK(skratka kyseliny dezoxy-ribonukleovej). DNK určuje, akú farbu budú mať naše oči, ako bude voňať kvet, aký farebný odtieň bude mať perie vtáka. Keby sme z génov všetkých sedemdesiatich piatich biliónov buniek vybrali DNK, zmestila by sa do krabičky, ktorá by nebola väčšia ako kocka ľadu. Keby sme však odmotali a pospájali všetku DNK, dĺžka vlákna by bola viac ako štyristonásobok vzdialenosti od zemi k slnku a späť. Je to takmer 128 miliárd km.

    mmade je offline (nepripojený) mmade

    mmade
    Joj, dakujem velmi pekne za krasnu odpoved . Paci sa mi, ze si mi to naozaj pekne vysvetlila ako laikovi, pretoze, ja nemam prehlad o takychto veciach a ked mi to niekto povie odborne, tak tomu vlastne nerozumiem.
    Tak ak by sa este dalo, vies mi aj laicky vysvetlit... vysledky bakteriologickeho testu na mutantnost (myslia tym nieco specificke, ked sa so tyka pitnej vody?) a tiez co je to genotoxicnost?
    Dakujem Vam vsetkym moc

    Michaela

    Pomoc pri preklade zo Slovinskeho jazyka - genotoksičnost

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.