Zavrieť

Porady

Nesprávny pravopis

Už viac krát som sa na porade stretla s tým že niektorým vadia pravopisné chyby druhých. Včera si niektorý z toho robili dokonca srandu. Ja si tiež rada z niektorých ľudí uťahujem,ale len z tých ktorých poznám a viem pokiaľ môžem zájsť. Neviem či Vám niečo hovorí pojem LMD syndróm,alebo pojmy dyslexia dysgrafia,dysortografia.Týmto syndrómom trpia aj Harison Ford je dyslektik texty mu nahrávajú, speváčka Cher-dysgrafia a dyslexiou trpí aj Whopy Goldberg. Pre tých čo nevedia o čom hovorím . Sú medzi nami ľudia čo majú problém naučiť sa písať,čítať alebo zvládnuť gramatiku. Už 8 rokov pomáham deťom ktoré trpia týmto syndrómom. Vo väčšine prípadov majú tieto deti nízke sebavedomie upraviť sa to dá len ich úspechmi. Mali by sme vedieť že to čo sa niekto učí v škole týždeň im to trvá roky.Kritika im nepomôže práve naopak, ničíme ich celoživotnú drinu.Dajme im šancu a majte s nimi trpezlivosť. Ak na poradu píše človek s LMD má môj rešpekt, obdiv a prajem mu aby sa dokázal zdokonalovať a nevzdával to. A my všetci si položme otázku:ako by reagoval pre nás cudzí človek na vozíku, keby sme mu povedali poď si zabehať. To isté cíti dyslektik. Keď som túto stránku otvorila v jednej témo bolo:"Neni začo,sme tu aby sme pomohli." Ja by som tam dnes dopísala "a neponižovali."
Usporiadat
renatan renatan

renatan je offline (nepripojený) renatan

Aj ja som dosť háklivá na pravopis a preto by ma zaujímalo toto:
Ak je niekto dysgrafik, dyslektik,...je to ťažké, lebo to ľudia o ňom väčšinou nevedia a myslia si, že nevie písať a to je smutné. Lenže si myslím, že takto chorí ľudia majú problémy s písaním iného druhu a nie také, že všetko napíšu dobre, len mäkké a tvrdé i zabožemôj nie správne. To asi nebude dysgrafia apod. ale neznalosť vymenovaných slov a pravopisu všeobecne. A to nie je smutné, to je podľa mňa hanba.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
michaela15 michaela15

michaela15 je offline (nepripojený) michaela15

To nie je pravda.Pojem dyslexia je neschopnosť naučiť sa čítať ten čo nie je schopný naučiť sa gramatiku je dysertografik všetky pojmy sa u jedného nevyskytujú poznáme napríklad aj takých čo nevedia počítať /dyskalkulik/ nepozná čísla ale na100% ovláda gramatiku týto ľudia vždy v niečom vynikájú ale niečo sa nevedia naučiť vôbec alebo s integráciou len časť preto sa za nich prihováram dajte im šancu písasnie na počítači je pre nich najľahšie. Niektoré veci sa nedajú pochopiť ,ale priznali by ste že máte niektorý z uvedených problémov?????
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

S dysgrafiou a dysortografiou mám skúsenosti - má ich syn. Tak som zvyknutá na negramatiku, ale myslím si, že tu na Porade ide poväčšine o neznalosť slovenskej gramatiky, ako o poruchu. Snažím sa ignorovať hrúbky, aj keď ma pri niektorých príspevkov len tak striasa. U serióznej prosby o poradenie sa dokážem povzniesť nad pravopisné chyby. Ale keď sa neskôr v diskusii prispievateľ prejaví, že neovláda ani gramatiku, ani slušné spôsoby, tak si ho radšej nevšímam, alebo mu dám k príspevku mínusku. Ale veľakrát si doslova držím prsty, aby som dotyčného prispievateľa neupozornila na pravopis aj základy slušnosti.
0 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
michaela15 Pozri príspevok
Už viac krát som sa na porade stretla s tým že niektorým vadia pravopisné chyby druhých. Včera si niektorý z toho robili dokonca srandu...
A toto je spôsobené čím? A nie je to sranda, je to smutné.
0 0
michaela15 michaela15

michaela15 je offline (nepripojený) michaela15

Excise Duty Pozri príspevok
A toto je spôsobené čím? A nie je to sranda, je to smutné.
Ak sa pýtaš na to čo túto poruchu spôsobuje, tak úplne laicky povedané v mozgu je elektromagnetické vlnenie ktoré prenáša to čo vnímame na správne miesto v mozgu/mozog je rozdelený na časti a každá časť spracováva niečo iné/ ak je niektoré vlnenie skrátené vnem sa nedostane na správne miesto a mozog to nespracuje.Toto poškodenie neodhalí ani MR vyšetrenie dá sa diagnostikovať len EEG vyšetrením. A práve preto väčšina rodičou o svojich deťoch tvrdia že sa im nechce učiť ale v skutočnosti môže byť príčina niekde inde a ak sa nerieši spôsobuje aj vážne psychické próblémy,ktré často deti riešia skratovo,lebo sa cítia nepochopené a menejcenné.
0 0
poisonkatka poisonkatka

poisonkatka je offline (nepripojený) poisonkatka

ona myslela tu hrubku v slove niektory
0 0
michaela15 michaela15

michaela15 je offline (nepripojený) michaela15

Prepáčte. No ak ste čítali tému granulocytopénia tak ma možno pochopíte.
0 0
eoneon eoneon

eoneon je offline (nepripojený) eoneon

renatan Pozri príspevok
Aj ja som dosť háklivá na pravopis a preto by ma zaujímalo toto:
Spravne to ma byt:
Aj ja som dosť háklivá na pravopis, a preto by ma zaujímalo toto:

Tak nebud zas tak moc hakliva

Len na vysvetlenie, pred "a tak", "a preto" a podobne sa vzdy dava ciarka...
Naposledy upravil eoneon : 30.05.08 at 08:44 Dôvod: doplnenie
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
neviem, ale mne sa zdá, že vo vete pred " a" sa práveže nedáva čiarka
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

renatan Pozri príspevok
Aj ja som dosť háklivá na pravopis a preto by ma zaujímalo toto:
Ak je niekto dysgrafik, dyslektik,...je to ťažké, lebo to ľudia o ňom väčšinou nevedia a myslia si, že nevie písať a to je smutné. Lenže si myslím, že takto chorí ľudia majú problémy s písaním iného druhu a nie také, že všetko napíšu
-----
dobre, len mäkké a tvrdé i zabožemôj nie správne. To asi nebude dysgrafia apod. ale neznalosť vymenovaných slov a pravopisu všeobecne. A to nie je smutné, to je podľa mňa hanba.
Tí ľudia sú asi takí ,,chorí" ako ľaváci
0 0
michaela15 michaela15

michaela15 je offline (nepripojený) michaela15

"a preto" je v spojkách, takže tam čiarka má byť ,ale mám pocit, že porada je o inom ako kritike a výsmechu z nesprávneho pravopisu.Mne išlo hlavne o to aby sme nikoho nekritizovali, za týchto okolností sem moja dcéra v dospelosti nikdy písať nebude môcť.Jej povedali že čítať a písať nikdy nebude, no ja som to nevzdala a dnes už vie aj čo číta,ale na túto stránku ju nikdy nepustím,poníženie by zničilo 9 rokov práce a to si len preto že nie je dokonalá nezaslúži.
Naposledy upravil michaela15 : 30.05.08 at 09:11
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Barbara Pozri príspevok
neviem, ale mne sa zdá, že vo vete pred " a" sa práveže nedáva čiarka
Nie vždy
0 0
eoneon eoneon

eoneon je offline (nepripojený) eoneon

Barbara Pozri príspevok
neviem, ale mne sa zdá, že vo vete pred " a" sa práveže nedáva čiarka
nuz, treba sa vratit do skoly a dostudovat si to

-----
d) Čiarka sa píše pred spojkami a spojkovými výrazmi, ktorých súčasťou je spojka a, napr. a preto, a tak, a teda, a predsa, a jednako, a pritom, napr. Bolo sa treba starať o lúky, a preto ich rozdelili občanom. – Nenašiel som nikoho doma, a tak som odišiel. – Nemusel, a predsa prišiel.
0 0
michaela15 michaela15

michaela15 je offline (nepripojený) michaela15

BXLmiami Pozri príspevok
Tí ľudia sú asi takí ,,chorí" ako ľaváci
Som ľaváčka, ale nedá sa to porovnať s tým,čo som musela dokázať pri dcére. S tým rozdielom že ona mala velkú snahu. Svoje meno v3 triede písala takto mrtnk lrv lebo nevedela používať samohlásky. Dnes píše skoro bez chýb ,ale dostala šancu v škole a od spolužiakov
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
Pepa Pozri príspevok
Nie vždy

súhlasím, človek sa učí celý život
1. zlučovací vzťah, 2. odporovací vzťah, dôsledkový vzťah, atd.
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

michaela15 Pozri príspevok
Som ľaváčka, ale nedá sa to porovnať s tým,čo som musela dokázať pri dcére. S tým rozdielom že ona mala velkú snahu. Svoje meno v3 triede písala takto mrtnk lrv lebo nevedela používať samohlásky. Dnes píše skoro bez chýb ,ale dostala šancu v škole a od spolužiakov
Napísala som medicínsky pohľad.Co sa Tvojej dcéry týka,plánuj dalšie vzdelávanie na nadstavbe alebo VS v zahraničí,tam vedia,čo je to dyslexia na rozdiel od väčšiny našich škôl.Ak ťa to povzbudí,tak moja dcéra vie plynule 4 reči.Hovoriť samozrejme,pravopis nevie ani po Slovensky.Našťastie ale existujú opravovacie programy,ktoré sa dajú nainštalovať do počítača,v angličtine aj francuzštine,takže v tých rečiach písať môže.V Slovenčine dodnes za nu musím písať ja.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
[quote=eoneon;741131]nuz, treba sa vratit do skoly a dostudovat si to


no to tie moje nedokonalosti sú asi preto, lebo som chodila do maďarskej školy a asi som nebola vtedy v škole, keď sme sa to učili

takže mi prosím Vás prehliadnite moje slohové práce, keď sú tam nejaké chybičky nemyslím gramatické, lebo si myslím, že gramatiku ovládam dovolila by som si tvrdiť, že na 100% .

no a aby som sa vrátila do školy, nuž som nato už trošku pristará
0 0
anklar anklar

anklar je offline (nepripojený) anklar

Anklar
Barbara Pozri príspevok
neviem, ale mne sa zdá, že vo vete pred " a" sa práveže nedáva čiarka
Barbara, pokojne sa spoľahni na správnosť tvrdenia od Eoneon. Tak je to dobre.
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Michaela spojila si dve veci, ktoré nemusia spolu súvisieť - hendikep a pravopis. Ináč sa pozeráme na ľudí a ich chyby, ak majú hendikep, ináč, ak sú v určitom ohľade "motovidlá" a ináč, ak sú to ignoranti. U niekoho je ten hendikep vidieť, u niekoho nie, no a nete ho nevidieť vôbec. Ja si myslím, že je lepšie ho priznať, ale nebudem o tom polemizovať, lebo túto skúsenosť nemám.
Vo väčšine prípadov porušovania pravidiel pravopisu na porade ja osobne vidím ignorantstvo. Dodržiavaním pravidiel ukazujeme svoju mieru vzdelania a výchovy.
A keďže sa tu občas vyskytnú tieto debaty okolo pravopisu, nebudem zakladať novú tému, hoci sa mi často žiada!
Jej názov by bol:
Bodka, čiarka - medzera, v množnom čísle mäkké i !!!
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

michaela15 Pozri príspevok
Mne išlo hlavne o to aby sme nikoho nekritizovali, za týchto okolností sem moja dcéra v dospelosti nikdy písať nebude môcť.Jej povedali že čítať a písať nikdy nebude, no ja som to nevzdala a dnes už vie aj čo číta,ale na túto stránku ju nikdy nepustím,poníženie by zničilo 9 rokov práce a to si len preto že nie je dokonalá nezaslúži.
Ak je pravda, ze dyslektik nikdy nemoze pisat spravne, tak uplne nejdolezitejsia vec, ktoru ho musis naucit potom je, ze musi v zivote ratat s tym, ze bude tercom posmechu, a bude sa s tym musiet vopred vyrovat. To je nieco, o com tu teraz budeme zbytocne moralizovat, ked tento vysmech nezaziju od clenov porady, zaziju ho od inych. Musia sa s tym naucit zit, je to proste holy fakt.
Naposledy upravil misomiso : 30.05.08 at 14:47
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať