Zavrieť

Porady

jedna koruna ceskoslovenska z r.44

Vlastnim 2ks ceskoslovenskych 1-korunacok (papierovych) z roku 1944.
Neviem co s nimi. Najde sa nejaky zberatel? Ma to vobec nejaku hodnotu (ako zberatelsky kus)?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Simonab je offline (nepripojený) Simonab

    Simonab
    Či to má nejakú hodnotu neviem, ale syn keď dostane od matikára tri takéto tak má jednotku.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Simonab Pozri príspevok
    Či to má nejakú hodnotu neviem, ale syn keď dostane od matikára tri takéto tak má jednotku.
    ???

    To som nepochopil, asi je moc teplo. To akože matikár rozdáva staré peniaze? A kto mu dá tú jednotku, ty?

    seflera je offline (nepripojený) seflera

    seflera
    To sú fakt československé koruny? V r.1944 bol Slovenský štát a Protektorát, to kto vydal? Aká banka?

    Simonab je offline (nepripojený) Simonab

    Simonab
    Chobot Pozri príspevok
    ???

    To som nepochopil, asi je moc teplo. To akože matikár rozdáva staré peniaze? A kto mu dá tú jednotku, ty?
    Asi je fakt teplo. Matikár rozdáva staré korunáčky aj haliere za správne vyriešený príklad a kto našetrí tri má jednotku. Samozrejme mu ich vrátia, asi ich má dosť. A sú ozajstné aj staršie ako rok 44.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Simonab Pozri príspevok
    Asi je fakt teplo. Matikár rozdáva staré korunáčky aj haliere za správne vyriešený príklad a kto našetrí tri má jednotku. Samozrejme mu ich vrátia, asi ich má dosť. A sú ozajstné aj staršie ako rok 44.
    Ahá, tak je to už jasné. Len som si nevedel dať dohromady, prečo im dáva staré peniaze a nie známky. A on im to dáva za vyriešené príklady. Tak to už dáva logiku.

    rickman je offline (nepripojený) rickman

    rickman
    Tak vyzera to nejak tak:


    Je tam sice napisane "poukazka", ale fungovalo to ako peniaze.

    rickman je offline (nepripojený) rickman

    rickman
    Lion Topoľčany Pozri príspevok
    Tak ich dobre predajte !!
    Ved to sa pytam, ze komu
    Ani nie tak predat, mozno sa najde nejaka dusa, ktora to zbiera a presne tento kus jej chyba

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    rickman Pozri príspevok
    Tak vyzera to nejak tak:


    Je tam sice napisane "poukazka", ale fungovalo to ako peniaze.
    Aby to nebol iba kus papiera, ktorý ponúkaš, ale aby bolo vidno, že je v tom kus histórie, tu je úryvok z článku Zbyšeka Šusteka k týmto platidlám z tohto obdobia:

    Koniec vojny charakterizuje intermezzo československých vojenských poukážok z roku 1944. Na objednávku exilovej vlády ich vytlačila sovietska ceninová tlačiareň GOZNAK. Navrhol ich vedúci ateliéru Ivan Ivanovič Dubasov (1897 - 1988). Sú to stereotypné koláže prefabrikovaných ozdobných prvkov použitých aj na podobných platidlách pre Rumunsko, Maďarsko, Poľsko, Mandžusko a Kóreu. Skôr ako výtvarná stránka zasluhuje si pozornosť pozadie ich vzniku, ktoré pripúšťa výklad, že ZSSR sa ich chystal zneužiť pri príprave pripojenia Podkarpatskej Rusi, prípadne i Slovenska k ZSSR, ako aj utajená emisia, zistená ako previs hodnoty stiahnutých poukážok nad hodnotou poukážok objednaných.


    Celý článok o histórii ČS meny si môžete prečítať tu:

    http://www.eurotopshop.sk/bankovky/slovensko.htm
    Naposledy upravil Chobot : 22.06.07 at 08:42

    rickman je offline (nepripojený) rickman

    rickman
    Chobot Pozri príspevok
    Aby to nebol iba kus papiera, ktorý ponúkaš, ale aby bolo vidno, že je v tom kus histórie, tu je úryvok z článku Zbyšeka Šusteka k týmto platidlám z tohto obdobia:

    Koniec vojny charakterizuje intermezzo československých vojenských poukážok z roku 1944. Na objednávku exilovej vlády ich vytlačila sovietska ceninová tlačiareň GOZNAK. Navrhol ich vedúci ateliéru Ivan Ivanovič Dubasov (1897 - 1988). Sú to stereotypné koláže prefabrikovaných ozdobných prvkov použitých aj na podobných platidlách pre Rumunsko, Maďarsko, Poľsko, Mandžusko a Kóreu. Skôr ako výtvarná stránka zasluhuje si pozornosť pozadie ich vzniku, ktoré pripúšťa výklad, že ZSSR sa ich chystal zneužiť pri príprave pripojenia Podkarpatskej Rusi, prípadne i Slovenska k ZSSR, ako aj utajená emisia, zistená ako previs hodnoty stiahnutých poukážok nad hodnotou poukážok objednaných.


    Celý článok o histórii ČS meny si môžete prečítať tu:

    http://www.eurotopshop.sk/bankovky/slovensko.htm
    Wow. Dakujem Ti!
    Priznam sa, hladal som o tom uz davnejsie, ale asi nie dosledne, pretoze som v podstate nic nenasiel.
    Som rad, ze to nie je len nejaky papierovy zeton do automatu , ale ma aj svojich par riadkov historie

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    To rickman:
    ak ju chceš predať, obráť sa na http://www.aukro.cz/, internetová aukcia numizmatikov (v Google zadaj koruna, 1944). Momentálne má hodnotu 85-90 Sk (74 Kč). Teraz je tam jedna na aukcii, presne ako tvoja, iba iné sériové číslo. Ty máš korunu z r. 1944 s CX. Za pokus to stojí!
    Naposledy upravil misoft : 25.06.07 at 13:25

    rickman je offline (nepripojený) rickman

    rickman
    misoft Pozri príspevok
    To rickman:
    ak ju chceš predať, obráť sa na http://www.aukro.cz/, internetová aukcia numizmatikov (v Google zadaj koruna, 1944). Momentálne má hodnotu 85-90 Sk (74 Kč). Teraz je tam jedna na aukcii, presne ako tvoja, iba iné sériové číslo. Ty máš korunu z r. 1944 s CX. Za pokus to stojí!
    Dikes.. neviem, ci to budem predavat.. Mozno keby chcel niekto presne s mojimi seriovymi cislami

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.