Zavrieť

Porady

Je poskytovateľ ubytovania povinný oznámiť zvyšovanie nájmu vopred, pred podpísaním novej zmluvy, kde je uvedený dodatok o zvýšení nájomného?

Dobrý deň, pred rokom som podpisovala dohodu o poskytnutí ubytovania. 2. septembra 2013 som na nástenke ubytovne našla dodatok k zmluve o zvyšovaní nájomného a to už od mesiaca september, avšak o tomto dodatku ma nikto neinformoval vopred. V dodatku je napísané, že nadobúda účinnosť 1.septembra. 3. septembra mi telefonicky oznámili z "ubytovacieho", že mám prísť podpísať novú zmluvu (so spomínaným dodatkom) a že za september už musím zaplatiť vyšší nájom. V prvej zmluve nemám uvedené, či mi majú zvyšovanie nájmu vopred oznámiť.Zmluva bola na dobu určitú a nie je v nej článok o prípadných zmenách výšky nájomného. Ako je to prosím Vás v zákone? Je poskytovateľ ubytovania povinný oznámiť zvyšovanie nájmu vopred? ďakujem
Naposledy upravil hosť89 : 08.09.13 at 08:10 Dôvod: doplnenie
ivka70 A pred rokom podpisana zmuva bola na dobu neurcitu?
O neobsahovala nic o moznostiach zmien vysky najomneho?
hosť89 zmluva bola podpísaná na dobu určitú na 5 rokov. neobsahuje nič o zvyšovaní nájmu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Býva dobrým zvykom, že akékoľvek zmeny sa oznamujú vopred, najmä ak sa jedná na dobu určitú aspoň v predstihu výpovednej lehoty (v tomto prípade cca 3 mesiace).
    Upozorni prenajímateľa, že nie si ochotný platiť zvýšené nájomné, pretože ti nedal možnosť sa rozhodnúť a využiť svoje práva na ukončenie, alebo predĺženie zmluvy vo výpovednej lehote. Ďalej ho upozorni, že tento jeho postup je nezákonný, nakoľko vyvíja na teba nátlak.
    http://naprenajom.sk/nw/index.php/Ob...n%C3%A1_zmluva
    hosť89 Ďakujem za radu. Akurát si študujem občiansky zákonník. Už len musím vymyslieť ako to všetko napíšem prenajímateľovi. Odstúpenie od "dohody o pridelení ubytovacieho priestoru" som podala k 1.októbru 2013. To znamená, že mám ešte tri mesiace výpovednú dobu? Alebo výpovedná doba plynie len vtedy,keď dá výpoveď prenajímateľ? Ide o to, že prenajímateľ mi chce z augustovej výplaty strhnúť nájomné za august (ešte pôvodné-nižšie nájomné) a aj za september (zvýšené nájomné, ktoré je uvedené v novej zmluve- ktorú som však ešte nepodpísala). Keď nepodpíšem novú zmluvu, som povinná za september zaplatiť vyšší nájom?, resp. môže mi prenajímateľ strhnúť z výplaty vyšší nájom bez toho, aby som zmluvu podpísala?
    misoft Ak nepodpíšeš - nemôže ti strhnúť vyššie - z jeho strany by to sa mohlo považovať za krátenie mzdy.

    Je poskytovateľ ubytovania povinný oznámiť zvyšovanie nájmu vopred, pred podpísaním novej zmluvy, kde je uvedený dodatok o zvýšení nájomného?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.