Zavrieť

Porady

Lízing v Pohode ešte raz.

apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Pozdravujem, už sme lízingy prediskutovali z mnohých strán.

Teraz mám tému, ktorá možno ani nie je problémom programu Pohoda.

Informovala ma jedna úžívateľka Pohody, že dostala do agendy majetok lízing a veľmi pekne to počíta a účtuje jej účtovné a daňové odpisy.

Ja som z toho jeleň.

Zákon o dani z príjmu nám určil ako odpisovať dlhodobý hmotný majetok v našom vlastníctve a aj lízovaný majetok. Ja v žiadnom účtovníctve neodpisujem inak ako daňovo.

Mám považovať informáciu od našej kolegyne iba ako pokus o DOKONALOSŤ, alebo mi niečo o lízingoch a vôbec o odpisovaní uniklo?


apo
Usporiadat
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
apo Pozri príspevok
Pozdravujem, už sme lízingy prediskutovali z mnohých strán.

Teraz mám tému, ktorá možno ani nie je problémom programu Pohoda.

Informovala ma jedna úžívateľka Pohody, že dostala do agendy majetok lízing a veľmi pekne to počíta a účtuje jej účtovné a daňové odpisy.

Ja som z toho jeleň.

Zákon o dani z príjmu nám určil ako odpisovať dlhodobý hmotný majetok v našom vlastníctve a aj lízovaný majetok. Ja v žiadnom účtovníctve neodpisujem inak ako daňovo.

Mám považovať informáciu od našej kolegyne iba ako pokus o DOKONALOSŤ, alebo mi niečo o lízingoch a vôbec o odpisovaní uniklo?


apo
Daňovo sa fin leasing má odpísať rovnomerne počas doby trvania leasingu. Účtovné odpisy môžu byť iné vzhľadom na dobu použiteľnosti, životnosť a iné aspekty stanovovania odpisového plánu účtovných odpisov.

Na okraj: Zákon o dani z príjmu nám určuje daňové, nie účtovné odpisy.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Rozlišujem pri lízingoch, ako aj pri ostatnom majetku daňové a účtovné odpisy. Rozdiely medzi nimi sú buď pripočítateľnou položkou alebo odpočítateľnou položkou ...
0 0
atka4 atka4

atka4 je offline (nepripojený) atka4

Dada Pozri príspevok
Rozlišujem pri lízingoch, ako aj pri ostatnom majetku daňové a účtovné odpisy. Rozdiely medzi nimi sú buď pripočítateľnou položkou alebo odpočítateľnou položkou ...
Súhlas s Dadou
+
samozrejme, že oboje odpisy si stanoví ÚJ, ktorá musí, alebo ktorá sa rozhodne pre používanie DO aj ÚO.
ÚJ, ktorá ÚO nerieši, nakoľko si stanovila interným predpisom o odpisovaní, že DO = ÚO, nemá uvedenú povinnosť, ani potrebu ich účtovania a vyčísľovania rozdielov, kt. majú dopad na Základ dane ÚJ.
0 0
mimča mimča

mimča je offline (nepripojený) mimča

Nechcem zadávať novú tému k lízingu v pohode tak napíšem svoju otázku tu... s pohodou začínam a občas mám riadne dilemy - asi to ešte potrvá kým sa zabehnem )

zadávam resp. nahadzujem lízingové splátky do ostatných záväzkov - postupujem podľa príručky (prečítala som si ohľadom lízingov a postupov všelijaké návody a mám z toho trošku chaos ;o) )
takže pri nahadzovaní zadávam "rozpisujem položky dokladu"
Istina - priradím predkontáciu - výdavk neovplyvňujúci základ dane alebo nákup hm. a nehm . majetku?
Úrok - predkontácia - Ostatný režijný výdaj...
ak však to chcem uložiť musím ešte zadať predkontáciu (celkovú - teda hore v okne pri údajoch o záväzku) - akú predkontáciu mám zadať tu: nákup hmotného a nehm. majetku?

zabudla som dodať - jedná sa o jednoduché účtovníctvo
Naposledy upravil mimča : 04.03.08 at 15:48 Dôvod: doplnok
0 0
mimča mimča

mimča je offline (nepripojený) mimča

nikto mi nevie poradiť?
asi som urobila blbosť.. pri tom "nahadzovaní leasingu" - keďže som chcela nahodiť každú jednu splátku - zvášť do záväzkov.. no zdalo sa mi to takto jednoduchšie..
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Môžeš tam dať aj réžiu aj obstaranie hmotného majetku.
0 0
mimča mimča

mimča je offline (nepripojený) mimča

Kája. Pozri príspevok
Môžeš tam dať aj réžiu aj obstaranie hmotného majetku.
ale to môžem zadať len pri rozpisovani položiek dokladu..
na "súhrnom" teda hned pod dátumami môžem zadať len jednu predkontáciu - ktorú aby to bolo správne?

a pri rozpise položiek k istine dám predkonráciu - nedaňový výdaj s odpočtom DPH ?

alebo je nejaký jednoduchšií postup pri účtovaní?
0 0
atka4 atka4

atka4 je offline (nepripojený) atka4

mimča Pozri príspevok
ale to môžem zadať len pri rozpisovani položiek dokladu..
na "súhrnom" teda hned pod dátumami môžem zadať len jednu predkontáciu - ktorú aby to bolo správne?

a pri rozpise položiek k istine dám predkonráciu - nedaňový výdaj s odpočtom DPH ?

alebo je nejaký jednoduchšií postup pri účtovaní?
Tiež to účtujem tak, ako ty, teda každú splátku osobitne, s tou predkontáciou, kt. je pod dátumami si nerob starosti, daj jednu z tých - ktorúkoľvek, ktorú zadáš v položkách.
SW ti to pri úhrade hodí v peňažnom denníku podľa predkontácie, ktorú máš uvedenú na položkách.
Pri otázke, či zadať "predkontáciu nedaňový výdaj s odpočtom DPH," záleží na tom, či je nárok na odpočet, ak áno, tak môžeš dať aj túto predkontáciu.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

atka4,

skús listovať v témach je tam viac spôsobov, závisí či robíš JÚ, alebo PÚ.

Ja nepoužívam nástroje Pohody na lízing ak celok.

Predpisujem iba mesačné splátky z dôvodu zaúčtovaniu odpočtu DPH. V JÚ do ostatných záväzkov, v PÚ do interných dokladov.

Náklady v JÚ riešim interným dokladom k 31.12., podklady čerpám z exel tabuľky.

V PÚ náklady spolu s DPH predpisujem v interných dokladoch, podklady čerpám z exel tabuľky.

V PÚ úhrady účtujem 474 / 221.

Môj postup má zámer, aby všetky účtovné zápisy v priebehu roka boli čo najjednoduchšie.

Iné zdroje informácií a tiež dobré riešenia o lízingoch sú na Porade vo veľkom množstve len treba hľadať.

apo
0 0
mimča mimča

mimča je offline (nepripojený) mimča

účtujem v JU štvrťročnému platcovi DPH (preto ten nedaňový výdaj s odpočtom DPH)

apo: rozmýšľala som aj tú tabuľku pre kontrolu si ju tiež vytlačím - preto som chcela jednotlivé splátky dať do záväzkov - len ju nerozpisovať zlášť ale rozpisať v položkách dokladu..
fakt je že som si tu o leasingoch prečítala dosť - len deformácia - ked čítaš kopec príspevkov tak mám "mišung" v informáciách ) a zas v každý softvér má svoje "špecifiká" ;o)
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Máš pre mňa klasický postup, ktorý používam pred Pohodu a aj v Pohode.

Na začiatku roka do statných záväzkov vyrobím predpisy na celý rok. Nedaňový výdavok s nárokom na odpočet DPH.

V exel tabuľke mám spracovaný celý splátkový kalendár a ztabuľky vyčítam zostatkovú cenu investičného majetku a zostatok na dosplácanie lízingu.

Na konci roka vojdem do majetku a zadám novú položku bez odpisovania a zadám jej zostatkovú cenu majetku, aby ju Pohoda dala do výkazu majetku. v interných dokladoch zadám náklady z lízingu za celý rok jednou sumou odpis a jednou sumou úroky.

V ostatných záväzkoch zapíšem riadok so zostatkom úveru na splatenie, aby sa dostal do evidencie záväzkov.

Ak je lízing v Eurách nemôžeš splátky nahrať pre celý rok odrazu ale čakáš na faktúru na ktorej je vyčíslená hodnota DPH v Sk a tento záväzok nahrám do prijatých faktúr.

To je všetko, tento spôsob je úplne nezávislý od softvérových možností.

apo
0 0
mimča mimča

mimča je offline (nepripojený) mimča

apo Pozri príspevok
Máš pre mňa klasický postup, ktorý používam pred Pohodu a aj v Pohode.

Na začiatku roka do statných záväzkov vyrobím predpisy na celý rok. Nedaňový výdavok s nárokom na odpočet DPH.

V exel tabuľke mám spracovaný celý splátkový kalendár a ztabuľky vyčítam zostatkovú cenu investičného majetku a zostatok na dosplácanie lízingu.

Na konci roka vojdem do majetku a zadám novú položku bez odpisovania a zadám jej zostatkovú cenu majetku, aby ju Pohoda dala do výkazu majetku. v interných dokladoch zadám náklady z lízingu za celý rok jednou sumou odpis a jednou sumou úroky.

V ostatných záväzkoch zapíšem riadok so zostatkom úveru na splatenie, aby sa dostal do evidencie záväzkov.

Ak je lízing v Eurách nemôžeš splátky nahrať pre celý rok odrazu ale čakáš na faktúru na ktorej je vyčíslená hodnota DPH v Sk a tento záväzok nahrám do prijatých faktúr.

To je všetko, tento spôsob je úplne nezávislý od softvérových možností.

apo
ďakujem
0 0
blackpearl blackpearl

blackpearl je offline (nepripojený) blackpearl

Ahojte...Idem nahadzovat leasing v Pohode v JÚ . No problem je v tom ze ani nahodou neviem ako na to. Kde?Co? a ako hlavne? Som zaciatocnicka v uctovnictve zatial som take nikdy nerobila.dakujem za radu.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Je veľa návodov aj v porade o Pohode, daj vyhľadanie aj v porade Jednoduché účtovníctvo a aj v porade Daň z príjmov.

Nájdeš tam veľa inšpirácie ako aj pomôcok vo forme exel tabuliek.

Pozdravujem.

apo
0 0
Forest LK Forest LK

Forest LK je offline (nepripojený) Forest LK

Pekný večer prajem,
mohol by mi niekto skontrolovať účtovanie leasingu, prípadne opraviť ...... zatiaľ s účtovníctvom len začínam.

Jedná sa o úžitkové vozidlo, odpočet DPH, 36 mesiacov.

1. PFA
Akontácia 289 815,10 474/321
DPH 55 064,90 343/321
2. VBÚ
Úhr. akontácie 344 880,00 321/221
3. PFA
Sprac. poplatok 3 448,80 042/321
DPH 655,30 343/321
4. VBÚ
Úhr. poplatku 4 104,10 321/221
5. ID
Istina (36splátok + akontácia) 966 050,40 042/474
6. ID
Zaradenie 969 499,20 022/042
7. Ost.Záv mesačne
Istina 474/325
Úrok daného uct obdobia 562/325
DPH 343/325
(na konci roka) Úrok časovo rozlíšený 381/325
(na začiatku roka) Rozpustenie 381 562/381
MESAČNE:
8. VBÚ
Úhrada splátok 24 824,40 325/221
9. ID
Odpis 551/082
NA KONCI:
10. PFA
Popl. za prevod vlastníctva 1000,00 518/321
DPH 190,00 343/321
11. VBÚ
Úhr. kúpnej ceny 1190,00 321/221

Daňové a účtovné odpisy mám rovnaké.
mesačný odpis: 969 499,20 / 36 = 26 931,-
Zaradenie 26.5.2008

r. 2008 (8 x 26 931) 215448.-
r. 2009 (12x26 931) 323172.-
r. 2010 (12x26 931) 323172.-
r. 2011 (4 x 26 931) 107707,20.- zaokrúhlené

Potrebujem účet 474 rozdeliť na krátkodobý a dlhodobý a vždy k 31.12. preúčtovať 12 x istina nasledujúceho roka na účet 474.krátkodobý?
Ako sa to vyrieši v 1.roku leasingu, bude všetko zaúčtované na 474.dlhodobý a až k 31.12.2008 sa prvý krát preúčtuje na 474.krátkodobý?
Naposledy upravil Forest LK : 17.08.08 at 19:55
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Akontácia musí byť MD 042.

Úhrn istiny pre výpočet odpisov tvorí podľa posledne známych informácií:
1. Akontácia
2. Poplatok za vystavenie zmluvy
3. Odkupná cena
4. Suma istiny zo splátkového kalendára.

Ja keď mám spracovaný v exeli celý predpis na splácanie lízingu tak urobím kontrolný prepočet.

(36 x odpis)+(úroky zo splátkového kalendára)+(všetka DPH počnúc akontáciou a končiac odkupnou cenou)+(poistné zo splátkového kalendára)-(celková suma vyplatená lízingovej spoločnosti vrátane poplatku akontácie splátok a odkupnej ceny)=0

Pričom nula je limitná hodnota nakoľko odpisy sú zaokrúhľované takže mi vyjde výsledok okolo 5 korún.

Takto máš istopu, že si na nič nezabudol a ak rozumieš všetkému čo som do vzorca uviedol tak to dokážeš aj zaúčtovať.

Spôsobov na zaúčtovanie je niekoľko variant prezentovaných na Porade.

apo
0 0
Forest LK Forest LK

Forest LK je offline (nepripojený) Forest LK

apo Pozri príspevok
Akontácia musí byť MD 042.
To mi sedí, len to mám možno trochu zle rozpísané.
V bode č.5 som nedopísala (36 splátok + akontácia) opravím.
Ten bod č.1 je už zníženie záväzku 474.100.

Úhrn istiny pre výpočet odpisov tvorí podľa posledne známych informácií:
1. Akontácia
2. Poplatok za vystavenie zmluvy
3. Odkupná cena - toto som do istiny pre výpočet odpisov nezapočítala, tak si to opravujem.

Nemalo by byť potom aj účtovanie tej odkupnej ceny na 042/474.100 v bode č.5 (36splátok+akontácia+odkupná cena) ???
Teraz to mám bez nej.

4. Suma istiny zo splátkového kalendára.

Ja keď mám spracovaný v exeli celý predpis na splácanie lízingu tak urobím kontrolný prepočet.

(36 x odpis)+(úroky zo splátkového kalendára)+(všetka DPH počnúc akontáciou a končiac odkupnou cenou)+(poistné zo splátkového kalendára)-(celková suma vyplatená lízingovej spoločnosti vrátane poplatku akontácie splátok a odkupnej ceny)=0
Tak toto si idem vyskúšať - Dobre sedí mi to podľa tvojej kontroly.
ĎAKUJEM ZA POMOC


Pričom nula je limitná hodnota nakoľko odpisy sú zaokrúhľované takže mi vyjde výsledok okolo 5 korún.

Takto máš istopu, že si na nič nezabudol a ak rozumieš všetkému čo som do vzorca uviedol tak to dokážeš aj zaúčtovať.

Spôsobov na zaúčtovanie je niekoľko variant prezentovaných na Porade.

apo
Keď sa ešte môžem opýtať, robíš odpisy leasingu v POHODE priamo v agende majetok, alebo cez ID?
Ja ich mám v agende majetok, daňové som si vypočítala mimo a pomocou korekcie +/- upravila. Môže to tak byť?
Naposledy upravil Forest LK : 17.08.08 at 20:35
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Lízingy vôbec neťahám do evidencie majetku nakoľko táto agenda rieši iba odpisy.

Preto celý predpis lízingu mám zaúčtovaný
Na strane MD
042 akontácia
381 úroky a poistné
378 DPH zo všetkých platieb súvisiacich s lízingom
Na strane DAL
471 Všetky platby súvisiace s lízingom počnúc poplatkom, cez akontáciu a splátky až po odkupnú cenu.

To zaúčtujem v jednom ID(Je to trochu upravený postup podľa zverejnených príkladov v odborných časopisoch a aj tu na Porade. Rozdiel je v tom, že nevytváram v evidencii záväzkov samostatné mesačné predpisy so zaúčtovaním 474,381/321, zdá sa mi to zbytočné nakoľko platby sa opakujú každý mesiac tie isté, takže načo.)



Každá platba súvisiaca s lízingom je účtovaná 474/2xxx

Každý mesiac účtujem ID
562/381 úroky
568/381 poistné
343/378 DPH zo splátky (ak je lízing v Euro tak k ID priložím faktúru s vyčíslenou DPH v Sk)
551/082 mesačný odpis daňový

Neslobodno zabudnúť nato, že úroky sa platia pozadu a poistné dopredu, preto v decembri a v januári upravujem účtovanie úrokov a poistného prepočítané k 31.12 v decembrovom ID a od 1.1. v januárovom ID.

Takýmto spôsobom účtujem viac ako 20 lízingov. Uvedené účty majú svoje analytické rozlíšenie pre každý lízing, začal som 091 až 099, potom 081 až 089 a teraz som začal rad 071 dúfam, že cez 30 lízingov sa nedostanú.

Každý mesiac z exelu tlačím hotové interné doklady tak, že sa v splátkovom kalendári v exeli posuniem vždy o jednu splátku na ďalší riadok. V Pohode nájdeš v rôznom moje tabuľky, ale ak treba pošlem ich priamo na Tvoj mail v poslednej verzii.

Pozdravujem.

apo
0 0
Forest LK Forest LK

Forest LK je offline (nepripojený) Forest LK

Ešte raz vďaka,
ja som sa držala príručky od Cenigovej a snažila sa to prispôsobiť POHODE. Skúsim to poprepletať aj s tvojim účtovaním. Ona vôbec neuvádza 381 pre poistné a úroky, neviem prečo, podľa mňa by sa používať mali.
Ak je to možné, budem rada ak by si mi poslal tvoje tabuľky na mail: zuzana@ist.sk
Ďakujem, s pozdravom Zuzana
0 0
Forest LK Forest LK

Forest LK je offline (nepripojený) Forest LK

apo Pozri príspevok

Neslobodno zabudnúť nato, že úroky sa platia pozadu a poistné dopredu, preto v decembri a v januári upravujem účtovanie úrokov a poistného prepočítané k 31.12 v decembrovom ID a od 1.1. v januárovom ID.
Chcem sa ešte opýtať, či som to pochopila správne.
Splátky platím k 26.
Teda v decembrovom ID budem mať časovo rozlíšený úrok (poistné nemám).
V splátkovom kalendári mám k 26.12.2008 úrok 3385,50.
Obdobie 26.12 - 31.12: 3385,50 / 31 * 6 = 655,30 účtované 562/383
Obdobie 1.1 - 25.1: 3385,50 / 31 * 25 = 2730,20 účtované 383/325

Je to správne?
Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať