Zavrieť

Porady

ojazdene auto v podnikaní

ahojte chcem sa spýtať 1. či sa dá napr. 3 ročné auto vložiť do majetku firmy (jedna sa o živnostníka) a následne odpisovať
2. ak niekto predáva auto musí to priznať potom v daňovom priznaní, teda ak sa jedna o FO, ktorá predáva svoje auto a platí potom z toho daň ?
3. ako je to s autom kupovaným na lízing, do nakladov si podnikateľ dáva len zaplatené splátky ? alebo sa auto tiež riadne odpisuje ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Z.E.Ú.S. je offline (nepripojený) Z.E.Ú.S.

    www.ekonomickesluzby.eu Som ekonóm, poskytujem finančné a účtovné služby. ...viac Z.E.Ú.S.
    poradí niekto ?

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Z.E.Ú.S. Pozri príspevok
    ahojte chcem sa spýtať 1. či sa dá napr. 3 ročné auto vložiť do majetku firmy (jedna sa o živnostníka) a následne odpisovať
    2. ak niekto predáva auto musí to priznať potom v daňovom priznaní, teda ak sa jedna o FO, ktorá predáva svoje auto a platí potom z toho daň ?
    3. ako je to s autom kupovaným na lízing, do nakladov si podnikateľ dáva len zaplatené splátky ? alebo sa auto tiež riadne odpisuje ?
    1.,ano, dá sa 3-ročné auto vložiť do podnikania, ale odpisovať už len 1 rok
    2., Zdaňuje sa predaj auta zaradeného v majetku firmy, po vyradení sa nezdaňuje po 5-tich rokoch
    3., leasing je zvláštny režim, spravidla (a zjednodušene povedané) platí, že pri 3-ročnom leasingu ido na výdakov 1/36 za každý mesiac (aj akontácia je rozpočítaná)

    Z.E.Ú.S. je offline (nepripojený) Z.E.Ú.S.

    www.ekonomickesluzby.eu Som ekonóm, poskytujem finančné a účtovné služby. ...viac Z.E.Ú.S.
    Viete niekto potvrdiť alebo vyvrátiť hore napísaný príspevok ?
    1. lebo som čítal tiež tu na porade že auto môže byť staré aj 8 rokov v podstate že ide len o to aby nebolo vkladané zivnostnikom do podnikania ked ho kupil pred niekolkymi rokmi nakolko je problem potom s ocenenim asi .... neviem každy tu piše inač
    2. ok to je zdaňovanie u firemného auta a súkromná osoba nepodnikateľ nepriznáva vôbec predaj auta v danovom ?
    3. lízing je asi fakt zvláštny režim tak nechajme tak prípadne keby niekto vedel ešte jednoduchšie vysvetlit ako sa odpisuje lizing vo všeobecnosti

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Z.E.Ú.S. Pozri príspevok
    Viete niekto potvrdiť alebo vyvrátiť hore napísaný príspevok ?
    1. lebo som čítal tiež tu na porade že auto môže byť staré aj 8 rokov v podstate že ide len o to aby nebolo vkladané zivnostnikom do podnikania ked ho kupil pred niekolkymi rokmi nakolko je problem potom s ocenenim asi .... neviem každy tu piše inač
    2. ok to je zdaňovanie u firemného auta a súkromná osoba nepodnikateľ nepriznáva vôbec predaj auta v danovom ?
    3. lízing je asi fakt zvláštny režim tak nechajme tak prípadne keby niekto vedel ešte jednoduchšie vysvetlit ako sa odpisuje lizing vo všeobecnosti
    1., ak je auto kúpené pred 5-timi a viac rokmi, tak sa vkladá do podnikania s nulovou hodnotou a neodpisuje sa.
    2., súkromné auto sa pri predaji nezdaňuje
    3., jednoduchšie? celková cena /36 = suma do výdavkov na 1 mesiac, suma ktorá vyšla sa vynásobí počtom mesiacov v danom roku, t.j. napr. auto bolo kúpené v októbri, tak do výdavkov pojde 3 x 1/36. (výpočet je orientačný - 3 ročný leasing)

    o účtovaní fin. prenájmu hovorí § 17 postupov účtovania JU link tu: http://www.porada.sk/t38186-postupy-...12-2008-a.html

    ojazdene auto v podnikaní

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.