Zavrieť

Porady

Prosim o pomoc-Podnet na začatie trestného stíhania.

Zdravim Vas

prosim o pomoc ohladom :

Poprad, 26.04.2010

VEC:

Podnet na začatie trestného stíhania.

Dňa 26.08.2005 som uzatvoril zmluvu o úvere č. 1603021 so spločnosťou G.I.C., a.s., Hlavná 82, Košice , IČO: 36 172 081 na poskytnutie úveru vo výške 50 000,- Sk, vrátane príslušenstva.

Úver som nezačal okamžite splácať ako bolo dohodnuté, a preto bola dňa 08.11.2005 spísaná notárska zápisnica č. N 394/2005, Nz 53092/2005, NCRIs 52419/2005 na základe ktorej som sa zavial zaplatiť istinu 50 000,- Sk plus úrok 10 860,- Sk, ďalší úrok vo výške 1,00 % denne z celkovej dlžnej sumy a náklady súvisiace so spísaním notárskej zápisnice. Na základe notárskej zápisnice začal súdny exekútor JUDr. Ján Borovský so sídlom v Košiciach pod sp. zn. Ex 0358/05 exekučné konanie na vymoženie dlžnej sumy.

Dňa 8.5.2009 bola suma 50 000,- Sk a úrok 10 860,- Sk uhradené na účet súdneho exekútora. Predmetom exekučného konania ostali úroky z omeškania, ktoré k dnešnému dňu predstavujú cca 700 000,- Sk (23 235,74 €).

Zmluvu o úvere som uzatvoril z dôvodu, že moji rodičia súrne potrebovali 50 000,- Sk pre účely podnikania, ale práve v tom čase moja matka vážne ochorela, mala zistenú rakovinu, takže všetky peniaze išli na zdravotnú starostlivosť, preto sa nesplácal úver a ja som naviac stratil zamestnanie. V čase uzatvárania úverovej zmluvy som nemohol predpokladať aké nastanú finančné ťažkosti a že stratím zamestnanie. V zmluve o úvere bol dohodnutý 1,00 % úrok z omeškania denne z dlžnej sumy, pričom som si neuvedomil, že je to 365 % ročný úrok, ktorý je v značnom nepomere k dlžnej sume.

Až neskôr som si začal zisťovať aké sú bankové úvery a zistil som, že sú podstatne nižšie – 18 – 20 % ročný úrok, čo je v značnom nepomere s výškou úroku aký mi stanovila uvedená spoločnosť. Mám za to, že podľa § 253 vtedy platného Trestného zákona ide zo strany uvedenej spoločnosti o úžeru, pretože ide o plnenie, ktorého hodnota je k hodnote istiny v hrubom nepomere.

Ako som vyššie uviedol, úver som zobral na riešenie zložitej situácie, ktorá sa v našej rodine vyskytla. Ja som si našiel zamestnanie v spoločnosti Sojka, s.r.o., Malatiny, avšak tam som dostával len minimálnu mzdu, takže som nemohol splácať úver a úroky z omeškania, pretože som nemal taký mesačný príjem a dlžnú čiastku cca 23 235,- € ani do konca života nebudem schopný zaplatiť.

Toto tresne oznamenie bolo zamietnute a ani pokus sa dohodnut so spolocnostou neuspela. Odvolanie som nepodaval kedze to podla pravnika nedavalo zmysel. Tymto chcem poprosit o pomoc co dalej , ci sa vobec da tato vec vyriesit dakujem za pripadne odpovede.
Naposledy upravil arizona : 06.10.10 at 09:11
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    Podla mňa s tým nič neurobíš a najma ked si podpísal tú notárskú zápisnicu,tym si vlastne uznal všetky podmienky- neviem,čo ti na to povedia tu právnici,ale ja to vidím beznádejne...

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    Stanislav 1975 Pozri príspevok
    Podla mňa s tým nič neurobíš a najma ked si podpísal tú notárskú zápisnicu,tym si vlastne uznal všetky podmienky- neviem,čo ti na to povedia tu právnici,ale ja to vidím beznádejne...
    A navyše vtedy ešte neplatil ten zákon o maximálnom možnom úroku...

    daskka je offline (nepripojený) daskka

    daskka
    ale musim reagovat.... ani Vám nepomozem, ani neporadim...

    ale kvoli takym ako ste vy, my prideme o byt....nic osobne voci Vam samozrejme, je mi luto Vašej situacie, ale nemozem si pomoct....ked si niekto zobere uver z nebankovej institucie, ma si sakra davat pozor, aby ju splacal...

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    daskka Pozri príspevok
    ale musim reagovat.... ani Vám nepomozem, ani neporadim...

    ale kvoli takym ako ste vy, my prideme o byt....nic osobne voci Vam samozrejme, je mi luto Vašej situacie, ale nemozem si pomoct....ked si niekto zobere uver z nebankovej institucie, ma si sakra davat pozor, aby ju splacal...
    Prečo by si ty mala prísť o byt, ak niekto cudzí nespláca úver? Alebo si jeho príbuzná?

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    Chobot Pozri príspevok
    Prečo by si ty mala prísť o byt, ak niekto cudzí nespláca úver? Alebo si jeho príbuzná?
    Tiež tomu moc nechápem akože...

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    FocusLM Pozri príspevok
    Zdravim Vas

    prosim o pomoc ohladom :

    Poprad, 26.04.2010

    VEC:

    Podnet na začatie trestného stíhania.

    Dňa 26.08.2005 som uzatvoril zmluvu o úvere č. 1603021 so spločnosťou G.I.C., a.s., Hlavná 82, Košice , IČO: 36 172 081 na poskytnutie úveru vo výške 50 000,- Sk, vrátane príslušenstva.

    Úver som nezačal okamžite splácať ako bolo dohodnuté, a preto bola dňa 08.11.2005 spísaná notárska zápisnica č. N 394/2005, Nz 53092/2005, NCRIs 52419/2005 na základe ktorej som sa zavial zaplatiť istinu 50 000,- Sk plus úrok 10 860,- Sk, ďalší úrok vo výške 1,00 % denne z celkovej dlžnej sumy a náklady súvisiace so spísaním notárskej zápisnice. Na základe notárskej zápisnice začal súdny exekútor JUDr. Ján Borovský so sídlom v Košiciach pod sp. zn. Ex 0358/05 exekučné konanie na vymoženie dlžnej sumy.

    Dňa 8.5.2009 bola suma 50 000,- Sk a úrok 10 860,- Sk uhradené na účet súdneho exekútora. Predmetom exekučného konania ostali úroky z omeškania, ktoré k dnešnému dňu predstavujú cca 700 000,- Sk (23 235,74 €).

    Zmluvu o úvere som uzatvoril z dôvodu, že moji rodičia súrne potrebovali 50 000,- Sk pre účely podnikania, ale práve v tom čase moja matka vážne ochorela, mala zistenú rakovinu, takže všetky peniaze išli na zdravotnú starostlivosť, preto sa nesplácal úver a ja som naviac stratil zamestnanie. V čase uzatvárania úverovej zmluvy som nemohol predpokladať aké nastanú finančné ťažkosti a že stratím zamestnanie. V zmluve o úvere bol dohodnutý 1,00 % úrok z omeškania denne z dlžnej sumy, pričom som si neuvedomil, že je to 365 % ročný úrok, ktorý je v značnom nepomere k dlžnej sume.

    Až neskôr som si začal zisťovať aké sú bankové úvery a zistil som, že sú podstatne nižšie – 18 – 20 % ročný úrok, čo je v značnom nepomere s výškou úroku aký mi stanovila uvedená spoločnosť. Mám za to, že podľa § 253 vtedy platného Trestného zákona ide zo strany uvedenej spoločnosti o úžeru, pretože ide o plnenie, ktorého hodnota je k hodnote istiny v hrubom nepomere.

    Ako som vyššie uviedol, úver som zobral na riešenie zložitej situácie, ktorá sa v našej rodine vyskytla. Ja som si našiel zamestnanie v spoločnosti Sojka, s.r.o., Malatiny, avšak tam som dostával len minimálnu mzdu, takže som nemohol splácať úver a úroky z omeškania, pretože som nemal taký mesačný príjem a dlžnú čiastku cca 23 235,- € ani do konca života nebudem schopný zaplatiť.

    Toto tresne oznamenie bolo zamietnute a ani pokus sa dohodnut so spolocnostou neuspela. Odvolanie som nepodaval kedze to podla pravnika nedavalo zmysel. Tymto chcem poprosit o pomoc co dalej , ci sa vobec da tato vec vyriesit dakujem za pripadne odpovede.
    Na to sa dá povedať asi len jedno - "Kto si čo navarí, to si aj zje."

    To si musel čakať 4 roky a nič nerobiť? Vyzerá to veľmi nepriaznivo pre teba. Ťažko hovoriť o úžere, keďže na úvere bola normálna úroková sadzba - z 50 tisícového úveru boli úroky (pravdepodobne asi za rok) niečo cez 10 tisíc, čo je 20% a to je bežná úroková sadzba. Ak si ho ale nesplácal, tak až sankčné úroky boli vysoké, navyše ty si k nim pristúpil, súhlasil si.

    Potom si 4 roky neplatil ani korunu!!! a teraz sa čuduješ, že tvoj dlh je 700.000?? Mi nevrav, že celá vaša rodina nemala čo jesť celé 4 roky a že by sa nenašlo nejakých 1000-2000 korún mesačne aspoň na nejaké čiastočné splácanie úveru.

    Bohužiaľ, ak máš nejaký majetok, tak exekútor si už brúsi na neho zuby.. Teraz už neporiešiš nič. Ten osobný bankrot možno - ale aj tam potrebuješ nejakých 1000 EUR! na to, aby si ho mohol vyhlásiť a potom niekoľko rokov splácať nejakú minimálnu časť úveru.

    Sorry, ale za takto nezodpovedný prístup ti teraz už nepomôžeme.

    daskka je offline (nepripojený) daskka

    daskka
    nie pribuzna

    moja situacia je podobna, tiez nejaka dobracka nesplacala uver od nebankovky, dala do zabezpeky byt, nebankovka jej ho zobrala a ona sa po 3rokoch zbadala a zaluje nebankovku, aby jej byt vratila, lebo zmluva bola taka, uroky onake a podmienky na prd....

    takze teraz sa opravnene bojim, ze mozem prist o byt, ktory som kupila skoro od nebankovky (totiz nebankovka ho ponukla dalsiemu, ten postupil dalsiemu, ten to daroval a ten to predal nam...)

    proste som len chcela povedat, ze kvoli ich rozhodnutiu neplatit (uz bohuzial z akehokolvek dovodu) urobi kopec ludi nestastnych.

    Prosim o pomoc-Podnet na začatie trestného stíhania.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.