Zavrieť

Porady

darovanie krvi + voľno

M&G M&G

M&G je offline (nepripojený) M&G

Ahojte, chcem sa spýtať na darovanie krvi. Má zamestnanec v ten deň nárok na voľno? Bude mu preplatené, alebo je to neplatené voľno. Ďakujem
Usporiadat
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Patrí mu platené voľno. Viď zákonník práce §136, §137 a §138.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

M&G Pozri príspevok
Ahojte, chcem sa spýtať na darovanie krvi. Má zamestnanec v ten deň nárok na voľno? Bude mu preplatené, alebo je to neplatené voľno. Ďakujem
Áno, má nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy v sume priemerného zárobku §138 odst.2.
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Zák.práce
§ 138

(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno na nevyhnutne potrebný čas s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku na účasť na rekondičných pobytoch, na povinných lekárskych prehliadkach a na účasť zástupcov zamestnancov na vzdelávaní.

(2) Zamestnávateľ ďalej poskytne zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku na účasť na darovaní krvi, aferéze a darovaní ďalších biologických materiálov. Pracovné voľno patrí na nevyhnutne potrebný čas a to za čas cesty k odberu a späť a za čas na zotavenie po odbere, pokiaľ tieto skutočnosti zasahujú do pracovného času zamestnanca. Podľa charakteru odberu a zdravotného stavu darcu môže lekár určiť, že čas potrebný na jeho zotavenie sa predlžuje, najviac po dobu zasahujúcu do pracovného času v rámci 96 hodín od nástupu cesty k odberu. Ak nedôjde k odberu, poskytne sa pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku len za preukázaný nevyhnutne potrebný čas neprítomnosti v práci.
0 0
Infarkt Infarkt

Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

Muž...zatiaľ :-)
Samozrejme, že patrí mu aj náhrada mzdy.

§ 138

(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno na nevyhnutne potrebný čas s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku na účasť na rekondičných pobytoch, na povinných lekárskych prehliadkach a na účasť zástupcov zamestnancov na vzdelávaní.

(2) Zamestnávateľ ďalej poskytne zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku na účasť na darovaní krvi, aferéze a darovaní ďalších biologických materiálov. Pracovné voľno patrí na nevyhnutne potrebný čas a to za čas cesty k odberu a späť a za čas na zotavenie po odbere, pokiaľ tieto skutočnosti zasahujú do pracovného času zamestnanca. Podľa charakteru odberu a zdravotného stavu darcu môže lekár určiť, že čas potrebný na jeho zotavenie sa predlžuje, najviac po dobu zasahujúcu do pracovného času v rámci 96 hodín od nástupu cesty k odberu. Ak nedôjde k odberu, poskytne sa pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku len za preukázaný nevyhnutne potrebný čas neprítomnosti v práci.
0 0
M&G M&G

M&G je offline (nepripojený) M&G

Veľmi pekne ďakujem, to som potrebovala vedieť .-)
0 0
obcan2k obcan2k

obcan2k je offline (nepripojený) obcan2k

doplnujuci dotaz . . . . musim si takpovediac vypisat priepustku, alebo sa dotazat zamestnavatela ci v ten ktory den mozem ist, alebo sa zoberem a idem a zamestnavatelovi donesiem na druhy den len papier ze som bol darovat krv.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

obcan2k Pozri príspevok
doplnujuci dotaz . . . . musim si takpovediac vypisat priepustku, alebo sa dotazat zamestnavatela ci v ten ktory den mozem ist, alebo sa zoberem a idem a zamestnavatelovi donesiem na druhy den len papier ze som bol darovat krv.
Myslím, že je seriózne oznámiť zamestnávateľovi svoju neprítomnosť v zamestnaní, pokiaľ o nej viete dopredu.
0 0
Infarkt Infarkt

Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

Muž...zatiaľ :-)
obcan2k Pozri príspevok
doplnujuci dotaz . . . . musim si takpovediac vypisat priepustku, alebo sa dotazat zamestnavatela ci v ten ktory den mozem ist, alebo sa zoberem a idem a zamestnavatelovi donesiem na druhy den len papier ze som bol darovat krv.
Tu máš to znenie ZP :

§ 144
Spoločné ustanovenie o prekážkach v práci


(1) Ak je prekážka v práci zamestnancovi vopred známa, je povinný včas požiadať zamestnávateľa o poskytnutie pracovného voľna. Inak je zamestnanec povinný upovedomiť zamestnávateľa o prekážke v práci a o jej predpokladanom trvaní bez zbytočného odkladu.

(2) Prekážku v práci a jej trvanie je zamestnanec povinný zamestnávateľovi preukázať. Príslušné zariadenie je povinné potvrdiť mu doklad o existencii prekážky v práci a o jej trvaní. Ak má zamestnanec nárok na pracovné voľno bez náhrady mzdy, zamestnávateľ je povinný mu umožniť nadpracovanie zameškaného času, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.


ENDRJU - si rýchlejší
0 0
obcan2k obcan2k

obcan2k je offline (nepripojený) obcan2k

diky vsetkym
0 0
karinôčka karinôčka

karinôčka je offline (nepripojený) karinôčka

Mám takú doplňujúcu otázku ohľadom povinných lekárskych prehliadok. Je mi jasné, že ak zam-ec absolvuje PLP počas pracovnej doby patrí mu náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku. Ale čo v prípade, ak pošleme zam-ca na PLP v čase jeho osobného voľna. Aký máte názor?
Ja si myslím, že by som to mohla počítať ako odrobený čas nad jeho fond pracovného času (teda nadčas) a vyplatím mu aj nadčasový príplatok.
Vysvetľujem si to správne?
Naposledy upravil karinôčka : 05.10.09 at 06:46
0 0
karinôčka karinôčka

karinôčka je offline (nepripojený) karinôčka

Poradí mi niekto?
0 0
janoskarvay janoskarvay

janoskarvay je offline (nepripojený) janoskarvay

obcan2k Pozri príspevok
doplnujuci dotaz . . . . musim si takpovediac vypisat priepustku, alebo sa dotazat zamestnavatela ci v ten ktory den mozem ist, alebo sa zoberem a idem a zamestnavatelovi donesiem na druhy den len papier ze som bol darovat krv.
U nás je to napríklad tri dni dopredu.
Ale ak máš takú prácu ......
že ťa tam nepotrebujú ?
0 0
Letko Letko

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom...
Ahojte,

ako je to teraz s darovaním krvi? Zmenilo sa niečo? Mám stále pri darovaní krvi nárok na platené voľno?

Ďakujem
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

Letko Pozri príspevok
Ahojte,

ako je to teraz s darovaním krvi? Zmenilo sa niečo? Mám stále pri darovaní krvi nárok na platené voľno?

Ďakujem
Zákonník práce §138

§ 138
Na začiatok

(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno na nevyhnutne potrebný čas s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku na účasť na rekondičných pobytoch, na povinných lekárskych prehliadkach a na účasť zástupcov zamestnancov na vzdelávaní.

(2) Zamestnávateľ ďalej poskytne zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku na účasť na darovaní krvi, aferéze a darovaní ďalších biologických materiálov. Pracovné voľno patrí na nevyhnutne potrebný čas a to za čas cesty k odberu a späť a za čas na zotavenie po odbere, pokiaľ tieto skutočnosti zasahujú do pracovného času zamestnanca. Podľa charakteru odberu a zdravotného stavu darcu môže lekár určiť, že čas potrebný na jeho zotavenie sa predlžuje, najviac po dobu zasahujúcu do pracovného času v rámci 96 hodín od nástupu cesty k odberu. Ak nedôjde k odberu, poskytne sa pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku len za preukázaný nevyhnutne potrebný čas neprítomnosti v práci.
0 0
Letko Letko

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom...
Pýtam sa preto, pretože mi známi vraveli, že videli v televíznych novinách reportáž o tom, že voľno sa už neposkytuje.
0 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

Letko Pozri príspevok
Pýtam sa preto, pretože mi známi vraveli, že videli v televíznych novinách reportáž o tom, že voľno sa už neposkytuje.
aj ja som to videla v TV, a čudovala som sa odkiaľ to vzali :-) je to hlúposť
0 0
Letko Letko

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom...
Ahojte,

darovanie krvi - voľno sa berie ako jedno zo 7 péčiek alebo sa to do péčiek nezapočítava?
0 0
Helik3 Helik3

Helik3 je offline (nepripojený) Helik3

Aka som,taka som.Som jednoducho zena.Ked sa mi zachce smiat,smejem sa pojasena... ...viac
Darovanie krvi sa nezapočítava do nároku na 7 §
0 0
Letko Letko

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom...
Helik3 Pozri príspevok
Darovanie krvi sa nezapočítava do nároku na 7 §
Takže aj keď som bol tento rok 2x darovať krv, stále mám nárok na 7 péčiek. Správne som pochopil?
0 0
Helik3 Helik3

Helik3 je offline (nepripojený) Helik3

Aka som,taka som.Som jednoducho zena.Ked sa mi zachce smiat,smejem sa pojasena... ...viac
áno presne tak
plus 7 § na sprevádzanie rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať