Zavrieť

Porady

vypočet čiastočného ID

ahojte
našiel by sa niekto kto rozumie tomuto vzorcu?


POMB x ODP x ADH x percentuálna miera poklesu
POMB = priemerný osobný mzdový bod
ODP = súčet obdobia dôchodkového poistenia získaného ku dňu vzniku nároku na invalidný dôchodok a pripočítaného obdobia

ADH = aktuálna dôchodková hodnota ku dňu vzniku nároku na výplatu dôchodku

a vie tak reálne vypočítať výšku dochodku???
Ďakujem
Usporiadat
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Pozri tu:
http://www.socpoist.sk/invalidny-dochodok/1288s
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
berta2 berta2

berta2 je offline (nepripojený) berta2

Ďakujem pekne, z tej stránky mám ten vzorec...len ja neviem podľa toho si to vypočítať...
Ja sa vôbec v tejto problematike nevyznám, a čo je "priemerny osobný mzdový bod" alebo resp. ako sa vypočíta....netušim...
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

berta2 Pozri príspevok
Ďakujem pekne, z tej stránky mám ten vzorec...len ja neviem podľa toho si to vypočítať...
Ja sa vôbec v tejto problematike nevyznám, a čo je "priemerny osobný mzdový bod" alebo resp. ako sa vypočíta....netušim...
Priemerny osobny mzdovy bod sa pocita z tvojich odvodov a z priemenej mzdy v NH v kazdom roku zvlast.

Cisto teoreticky (ak osi to ja vysvetlujem),
ak by si cely rok mala priemernu mzdu, tvoj osobny bod by bol v tom roku 1,0.
Ak by si mala mzdu po70% z priemernej, tvoj mzdovy bod by bol 0,7.
Tieto udaje, rovnako ako obdobia, obdrzis na vypise zo socialnej poistovne.
Da sa on poziadat, ludia nad nejaky vek ich dostanu automaticky 1x za rok.
0 0
alusa783 alusa783

alusa783 je offline (nepripojený) alusa783

musím pridat koment, doteraz som nechápala prečo všade hovoria, že prierná mzda na sk je okolo 700eur, už viem lebo keby dali priemernu realnu čiže menšiu tak by štát musel podla tohto výpoču o dosť penazí vynaložit viac na invalidné..
0 0
berta2 berta2

berta2 je offline (nepripojený) berta2

aha, ale háčik je v tom, že ja musím mať odpracované 2 roky, a mám len deväť mesiacov, čiže 15 meniacou si chcem doplatiť. Na posudkovom mi povedali, že mi priznávajú ID 70%, s tým, že mi príde domov ešte rozhodnutie.
Ja by som si ale chcela zistiť aspoň približne koľko asi budem dostávať, a koľko si musím doplatiť.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

berta2 Pozri príspevok
aha, ale háčik je v tom, že ja musím mať odpracované 2 roky, a mám len deväť mesiacov, čiže 15 meniacou si chcem doplatiť. Na posudkovom mi povedali, že mi priznávajú ID 70%, s tým, že mi príde domov ešte rozhodnutie.
Ja by som si ale chcela zistiť aspoň približne koľko asi budem dostávať, a koľko si musím doplatiť.
Potom nic nevypocitas, pokial si nedoplatis tych 15 mesiacov.
Kedze nesplnas podmienku (u teba 2 roky), tak ti nic pocitat nebudu.
Oplati sa ti doplatit z maxima, ktore bolo v tych doplacanych mesiacoch, lebo to bude mat vplyv na vyplacanie dochodku nazdy.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

alusa783 Pozri príspevok
musím pridat koment, doteraz som nechápala prečo všade hovoria, že prierná mzda na sk je okolo 700eur, už viem lebo keby dali priemernu realnu čiže menšiu tak by štát musel podla tohto výpoču o dosť penazí vynaložit viac na invalidné..
Ale priemerna mzda je realna priemerna ... az na to, ze statistika je "svina" ked ja zarabam 1800 EUR a ty 200 EUR, priemerne zarabame 1000 EUR.
0 0
martuli martuli

martuli je offline (nepripojený) martuli

Najlepšie sú na tom Rómovia hromadne podávajú žiadosti o dôchodok, a vyrávajú im ho z priemernej mzdy v národnom hospodárstve, takže majú vyššie dôchodky ako občan, ktorý sa celé roky udrel v priemysle, zdravotníctve a pod.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

martuli Pozri príspevok
Najlepšie sú na tom Rómovia hromadne podávajú žiadosti o dôchodok, a vyrávajú im ho z priemernej mzdy v národnom hospodárstve, takže majú vyššie dôchodky ako občan, ktorý sa celé roky udrel v priemysle, zdravotníctve a pod.
To nie je celkom pravda, na dochodok treba mat odpracovne nejake roky.
Akurat zenam na materskej sa pocita doba starostlivosti o dieta ...ale to kazdej, nielen romskej ....do rokov na dochodok a vtedy za nich stat plati na dochodok z primernej mzdy. Tazke staci mat potrebny pocet deti na 15 rokov dochodkoveho poistenia ... a to neviem, ci by si menila ....
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Pri starostlivosti o dieťa štát neplatí poistné z priemernej mzdy, ale z 0,6-násobku priemernej mzdy spred dvoch rokov.
Ale je pravda, že v období do r.2001, resp. r.2003 bolo pre buddúci dôchodok výhodnejšie byť na ÚP, alebo starať sa o dieťa, ako ísť robiť za minimálnu mzdu, ak dotyćný mal predtým lepší príjem.
1 0
martuli martuli

martuli je offline (nepripojený) martuli

ivka70 Pozri príspevok
To nie je celkom pravda, na dochodok treba mat odpracovne nejake roky.
Akurat zenam na materskej sa pocita doba starostlivosti o dieta ...ale to kazdej, nielen romskej ....do rokov na dochodok a vtedy za nich stat plati na dochodok z primernej mzdy. Tazke staci mat potrebny pocet deti na 15 rokov dochodkoveho poistenia ... a to neviem, ci by si menila ....
To by som netvrdila, bolo véééľmi dlhé obdobie, keď sa do odpracovaných rokov rátala evidencia na úrade práce. A mám to priamo z komunikácie s Rómom...
0 0
berta2 berta2

berta2 je offline (nepripojený) berta2

ale čo znamená "oplatí sa ti doplatit z maxima".....ako mam vypočítať koľko si mam doplatiť kolko to je z maxima a kolko z minima.....
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Napíš aspoň orientačne kedy si sa narodila mes. a rok napr. 08/1987
Kedy si chodila do strednej školy (v ktorých rokoch – napr. 2002-2006 )
A ešte kedy si bola zamestnaná ?
Z minima Ti určite neodporúčame doplatiť.
0 0
berta2 berta2

berta2 je offline (nepripojený) berta2

hmmm to kvôli comu treba kedy som chodila na str. školu??? mam aj výšku Bc.
jún 87, zamestnana som bola na prelome rokov 2010/2011 devať mesiacou, minimalna mzda....
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Za to treba vedieť ktoré roky si navštevovala strednú a tú vysokú školu (lebo z tých rokov treba pozrieť vymer.základy v zákone, z ktorých treba doplatiť dôchodkové poistenie a v tých starších rokoch predsa boli nižšie VZ t.j. aj menej doplatíš na poistnom)
Pokiaľ si s tým poradíš aj sama – tak v zákone o soc.poistení nájdeš všetko.
0 0
berta2 berta2

berta2 je offline (nepripojený) berta2

nienie sama si s tým neporadim...SS 2002 - 2006, VS 2006 - 2009
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

do roku 2003 sa počítalo do obdobia poistenia aj štúdium. No tak potom by bolo dobré doplatiť za nasledujúce obdobie - neviem, koľko ti chýba
A vysvetlenie vzorca a výpočet OMB nájdeš v zákone .
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Pozerala som zákon platný v r. 2003 – za študentov až od 18 rokov platil štát na dôch.poistenie.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Doplatenie štúdia za r.ok 2004
Minim.VZ od 1.1. 2004 bol 6080 a od 1.10.2004 6500
Za to som počítala zo 6500 v tomto model.príklade
20 % star. z VZ 6500 = 1300 a 6 % inv. z VZ 6500 = 390
Spolu 1690 Sk mesačne x 12 mesiacov: 20280 Sk toľko by si zaplatila

Rok 2005 (január až marec)
18 % star. z VZ 6500= 1170 a 6 % inv. z VZ 6500= 390 spolu : 1560
1560 x3 mesiace= 4680 Sk toľko by si zaplatila

Vychádzajú veľmi nízke OMB aj za štúdium aj zo zamestnania , takže ID vychádza žalostne nízky.

maximálny VZ za r. 2004 od 1.1.2004 40533 a od 1.7.2004 43095
r.2005: do 30.6.2005 43095 od 1.7.2005 47475)
Vypočítaj na kalkulačke podľa horeuved. %.
Asi by som zvolila nejakú strednú cestu (napr. z 25000 za celé obdobie, aj tak to bude poriadny balík peňazí – záleží koľko chceš a vieš investovať do toho)
Výšku ID som Ti poslala cez súkromné správy.
Naposledy upravil Andyke : 23.02.12 at 16:24
3 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Áno v minulosti boli - lenže novelou zákona ich vylúčili - novela 232/2000 (pôv.zák.274/1994) s účinnosťou od 1.8.2000.
2. V § 14 ods. 10 písm. a) sa vypúšťajú slová „žiakov stredných škôl a“.
A nenašla som nijaké ustanovenie v zákone, že štát síce za nich neplatí , ale tieto roky sa počítajú do dôch.poistenia.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať