Zavrieť

Porady

potrebujem poradit ohladom tychto otazok.dakujem

Ak zamestanec odide v posledny den pred uplynutim vypovednej doby, ma
zamestnavatel pravo na financne vyrovnanie vo vyske jedneho mesacneho platu daneho zamestnanca?



Ako plynie vypovedna, skusobna a ochranna lehota, ak sa nahodou stretnu v
jednom case u jedneho zamestnanca?

Moze zamestnanec pozadovat od zamestnavatela, aby mu ochranna a vypovedna lehota neplynuli tak, ako ustanovuje Zakonnik prace? Ak ano, ako?
Ako zabranite, aby zamestanec odisiel po podani vypovede pred uplynutim
vypovednej doby?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    bubkoch Pozri príspevok
    nie je mozne aby naraz plynula skusobna doba aj vypovedna lehota

    bubkoch Pozri príspevok
    ... v skusobnej dobe moze zamestnavatel aj zamestnanec skoncit PP okamzite, bez akejkolvek vypovednej doby

    § 72
    Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe

    Na začiatok

    (1) V skúšobnej dobe môže tak zamestnávateľ, ako aj zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.

    (2) Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.
    Nikde v Zákonníku práce nie je zakázané plynutie skúšobnej a výpovednej doby súčasne, resp. nie je zakázané dať zamestnancovi počas skúšobnej doby VÝPOVEĎ. Dokonca ani 3-dňová lehota na vopred doručenie oznámenia o skončení pracovného pomeru podľa § 72 nemusí byť dodržaná - jej nedodržanie nemá za následok neplatnosť ukončenia prac. pomeru.

    Bubkoch, pletieš si pojmy s dojmami. Je obrovský rozdiel medzi OKAMŽITÝM SKONČENÍM PRACOVNÉHO POMERU (§ 68 Zákonníka práce) a SKONČENÍM PRACOVNÉHO POMERU V SKÚŠOBNEJ DOBE (§ 72).
    (Prv, ako označíš môj príspevok za neužitočný, prečítaj si trochu viac paragrafov zo Zákonníka práce, aby si mal akú-takú predstavu, o čom píšeš.)

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    bubkoch Pozri príspevok
    nic take netvrdim, neviem odkial si to vzala ...
    Žeby som to vzala z tohto tvojho príspevku?
    bubkoch Pozri príspevok
    nie je mozne aby naraz plynula skusobna doba aj vypovedna lehota ... v skusobnej dobe moze zamestnavatel aj zamestnanec skoncit PP okamzite, bez akejkolvek vypovednej doby
    bubkoch Pozri príspevok
    ... nepisem vobec o okamzitom skonceni PP, ale o skonceni PP pocas skusobnej doby a o tom ze v takom pripade sa ziadna vypovedna doba neplatnuje ... ktorakolvek strana da pocas skusobnej doby vypoved, tak PP konci okamzite (okrem tych 3 dni, ktore ale ako pises vobec nemusia byt dodrzane)
    A toto je čo?
    bubkoch Pozri príspevok
    ... v skusobnej dobe moze zamestnavatel aj zamestnanec skoncit PP okamzite, bez akejkolvek vypovednej doby
    Naposledy upravil Llívia : 18.02.11 at 21:20

    Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

    Petra Nová
    Poďakoval si za odpovede, tak asi pomohli. Mňa by však zaujímalo, či ti je všetko jasné, najmä pri tej možnej kumulácii súčasného plynutia skúšobnej lehoty, výpovednej doby a (ne)plynutie výpovednej doby vzhľadom na ochrannú dobu.
    Ak ideš na skúšku z pracovného práva, doporučujem si ujasniť, čo sa rozumie lehotou a čo dobou.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    tondas1106 Pozri príspevok
    Ak zamestanec odide v posledny den pred uplynutim vypovednej doby, ma
    zamestnavatel pravo na financne vyrovnanie vo vyske jedneho mesacneho platu daneho zamestnanca?
    AK to majú dohodnuté v pracovnej zmluve, tak áno.

    tondas1106 Pozri príspevok
    Ako plynie vypovedna, skusobna a ochranna lehota, ak sa nahodou stretnu v
    jednom case u jedneho zamestnanca?
    Zo zadania som nepochopil, čo potrebuješ vedieť. Skús to konkretizovať.

    tondas1106 Pozri príspevok
    Moze zamestnanec pozadovat od zamestnavatela, aby mu ochranna a vypovedna lehota neplynuli tak, ako ustanovuje Zakonnik prace? Ak ano, ako?

    Čo myslíš pod ochrannou lehotou? Ochranná lehota, ako pojem, sa týka nemocenského poistenia a nemá so ZP nič spoločné. Asi máš na mysli niečo iné, upresni, čo tým myslíš.

    Výpovedná doba je daná v ZP a plynie podľa ZP. Zamestnanec a zamestnávateľ sa v pracovnej zmluve môžu dohodnúť na inej výpovednej dobe, ktorá však nesmie byť kratšia, ako ustanovuje ZP.

    Zamestnanec ani zamestnávateľ nemajú právo stanovovať inú VD, než je v zmluve alebo v ZP. AK sa dohodnú na inej VD, tak v podstate ide o skončenie PP dohodou k dohodnutému dátumu a nie o výpoveď.

    tondas1106 Pozri príspevok
    Ako zabranite, aby zamestanec odisiel po podani vypovede pred uplynutim
    vypovednej doby?
    Nijako. Ak mu nevadí, že bude mať absenciu, prípadne že zaplatí "pokutu" za nezotrvanie v PP, tak si zamestnávateľ nepomôže.

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    nie je mozne aby naraz plynula skusobna doba aj vypovedna lehota ... v skusobnej dobe moze zamestnavatel aj zamestnanec skoncit PP okamzite, bez akejkolvek vypovednej doby

    § 72
    Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe

    Na začiatok

    (1) V skúšobnej dobe môže tak zamestnávateľ, ako aj zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.

    (2) Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    Llívia Pozri príspevok


    Nikde v Zákonníku práce nie je zakázané plynutie skúšobnej a výpovednej doby súčasne, resp. nie je zakázané dať zamestnancovi počas skúšobnej doby VÝPOVEĎ. Dokonca ani 3-dňová lehota na vopred doručenie oznámenia o skončení pracovného pomeru podľa § 72 nemusí byť dodržaná - jej nedodržanie nemá za následok neplatnosť ukončenia prac. pomeru.
    nic take netvrdim, neviem odkial si to vzala ...

    Llívia Pozri príspevok
    Bubkoch, pletieš si pojmy s dojmami. Je obrovský rozdiel medzi OKAMŽITÝM SKONČENÍM PRACOVNÉHO POMERU (§ 68 Zákonníka práce) a SKONČENÍM PRACOVNÉHO POMERU V SKÚŠOBNEJ DOBE (§ 72).
    (Prv, ako označíš môj príspevok za neužitočný, prečítaj si trochu viac paragrafov zo Zákonníka práce, aby si mal akú-takú predstavu, o čom píšeš.)
    ja ten rozdiel poznam ...
    najskor si precitaj este raz moj prispevok ... nepisem vobec o okamzitom skonceni PP, ale o skonceni PP pocas skusobnej doby a o tom ze v takom pripade sa ziadna vypovedna doba neplatnuje ... ktorakolvek strana da pocas skusobnej doby vypoved, tak PP konci okamzite (okrem tych 3 dni, ktore ale ako pises vobec nemusia byt dodrzane)
    Naposledy upravil bubkoch : 18.02.11 at 19:08
    tie otazky som potreboval zodpovedat ako doplnujece otazky kvoli skuske z pracovneho prava.dakujem vam

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    tondas1106 Pozri príspevok
    tie otazky som potreboval zodpovedat ako doplnujece otazky kvoli skuske z pracovneho prava.dakujem vam
    No, moc sme ti neporadili. Upresni otázky tak, ako napísal Chobot.

    potrebujem poradit ohladom tychto otazok.dakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.