Zavrieť

Porady

Odpisy a ročný výkaz

Dobrý deň, chcem poprosiť o pomoc:
mám evidenciu dlhodobého majetku ako súčasť programu MRP JÚ win. a problém s odpismi. Rok 2007: zaraďovacia cena 1 426 752,-
odpis 461 160,-
zost. cena 965 592,-
Výstupy:" zoznam majetku" a "súčty a obraty všetko" údaje v poriadku. Ale v ročnom výkaze na konci obdobia je suma 504 432,-, čo nie je správne. Rozdiel je 461 160,-, čo je výška odpisu. Vyzerá to tak, ako keby bol v ročnom výkaze odpis 2x. V roku 2008: zaraďovacia cena: 1 554 125,-
odpis: 417 659,-
zostat. cena: 675 306,-
Výstupy: "zoznam majetku" a "súčty a obraty všetko" - údaje v poriadku.
V ročnom výkaze chaos: na začiatku obdobia: 579 777,- a na konci obdobia suma: 257 647,-. Rozdiel: 675 306,- mínus 579 777,- je 95 529,- čo je zost. cena jedného majetku a rozdiel 675 306,- mínus 257 647,- je 417 659,-, čo je vlastne zas výška odpisu. Volala som aj do MRP, ale nevedeli mi poradiť a keďže musím urobiť dnes DP, nemôžem im posielať dáta. Možno máte niekto takúto skúsenosť a budete mi vedieť pomôcť. Ďakujem.
Naposledy upravil Janurka : 16.03.09 at 10:52 Dôvod: Doplnenie textu.
Usporiadat
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
záleží ako si robila odpisy do denníka.
Ak si mala majetok nahodený v evidencii, ktorá je súčasťou mrp
mala si robiť iba cez Funkcie-ročný prevod-zaradenie odpisov.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Janurka Janurka

Janurka je offline (nepripojený) Janurka

Áno Lenkak, tak som to robila. Je síce pravda, že môžem ručne opraviť údaje v ročnom výkaze, aj urobiť DP, ale štve ma, že neviem prísť na to, prečo to tak je. Ďakujem za Tvoj čas.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
a potom si nemala nič zadať do kolonky pohyb a analytika.
0 0
Janurka Janurka

Janurka je offline (nepripojený) Janurka

Áno, v položkách zápisu mám len sumu a typ DPH 39.
0 0
Michelle22 Michelle22

Michelle22 je offline (nepripojený) Michelle22

Ahojte,v roku 2008 sme si zakúpili novú verziu MRPwin.V knihe DHIM mi síce previedlo majetok,ale bez zostatkovej ceny a je tam uvedený len ročný odpis.V ročnom výkaze nie sú uvedené doterajšie odpisy (na začiatku obdobia) iba v kolonke na konci účtovného obdobia je uvedený len ročný výpis.Nerozumiem tomu a som totálny laik do softwarov. Ďakujem
0 0
Janurka Janurka

Janurka je offline (nepripojený) Janurka

Michelle22 Pozri príspevok
Ahojte,v roku 2008 sme si zakúpili novú verziu MRPwin.V knihe DHIM mi síce previedlo majetok,ale bez zostatkovej ceny a je tam uvedený len ročný odpis.V ročnom výkaze nie sú uvedené doterajšie odpisy (na začiatku obdobia) iba v kolonke na konci účtovného obdobia je uvedený len ročný výpis.Nerozumiem tomu a som totálny laik do softwarov. Ďakujem
Nerozumiem celkom Tvojej otázke. Robila si ročný prevod? V ročnom výkaze sa neuvádzajú odpisy, ale majetok na zač. a na konci obdobia. Skús najskôr pozrieť postup evidencie majetku a odpisy takto: klikni na hornej lište na "Pomoc" - témy - pomocné knihy - majetok HNDM.
0 0
Michelle22 Michelle22

Michelle22 je offline (nepripojený) Michelle22

Ročný prevod som urobila a v pomocných knihách-DHIM mi urobilo ročný odpis automaticky.V ročnom výkaze "na konci obdobia" je suma = ročný odpis .Na začiatku obdobia nie je uvedená žiadna hodnota majetku. Ako mám odpis previesť do PD??? robí sa to v tejto verzii programu??? Ďakujem a si zlatá,že mi pomáhaš.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
V denníku pôjdeš na Funkcie - ročný prevod - zaradenie odpisov. bez vyplnenia pohybu a analytiky.
0 0
Janurka Janurka

Janurka je offline (nepripojený) Janurka

Súhlasím Lenkak, aj ja to tak robím a predsa ... pridám k otázke Michelle svoju skúsenosť.
Naposledy upravil Janurka : 18.03.09 at 22:53
0 0
Janurka Janurka

Janurka je offline (nepripojený) Janurka

Tak teda neviem, prečo moja odpoveď k otázke Michella neprešla, ale písala som o tom, že v ročnom výkaze nemôže mať sumu odpisov. Ak na začiatku obdobia nemá žiadnu sumu, možno účtuje firmu v prvom roku. Mne logicky vychádza, že ak zaúčtujem odpis cez funkcie - prevod roka - zaradenie odpisov, tak údaje o ZC v knihe majetku, v zostave súčty a obraty všetko a ročný výkaz sa musia rovnať. Ale v ročnom výkaze je suma akoby ponížená o dvojnásobný odpis. Tak si sumu v ročnom výkaze opravím ručne. Neviem prečo MRP uvádza, že Zc sa zníži po vykonaní funkcie - prevod roka. Prevod roka predsa robím v kópii firmy a zostavy si tlačím v tom roku, ktorý uzatváram.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

nezabudli ste?

od 1.1.2008 sa aj v JU v Knihe HIM evidujú aj "účtovné" odpisy a vo výkazoch:
V riadku 02 sa vykazujú údaje z knihy dlhodobého hmotného majetku v zostatkových účtovných
cenách, v tomto riadku sa vykazuje aj dlhodobý hmotný majetok v obstarávaní.
0 0
Janurka Janurka

Janurka je offline (nepripojený) Janurka

Áno Muška, máš pravdu. Len v JÚ MRP v knihe majetku táto možnosť nie je. Tu program vypočíta daňový odpis. Účtovný musím ručne a potom ZC účtovnú do výkazu.
0 0
Michelle22 Michelle22

Michelle22 je offline (nepripojený) Michelle22

Ahojte poraďáci,postupovala som presne tak ako ste mi poradili,ale v ročnom výkaze mám na začiatku obdobia stále 0 a na konci obdobia odpis s mínusovým znamienkom. čo teraz??? (V roku 2008 by to mal byť posledný odpis.)
0 0
Michelle22 Michelle22

Michelle22 je offline (nepripojený) Michelle22

Urobila som presne tak ako ste mi poradili,v PD je to O.K. ,ale v ročnom výkaze mám na začiatku obdobia 0 a na konci odpis s mínusovým znamienkom.čo teraz??? (v roku 2008 to mal byť posledný odpis) Prosím poraďte,nech to už mám z krku.Ďakujem
0 0
Michelle22 Michelle22

Michelle22 je offline (nepripojený) Michelle22

Postupovala som podľa vaších rád,v PD je to už OK,ale v ročnom výkaze mám na začiatku obdobia 0 a na konci odpis s mínusovým znamienkom. v roku 2008 mal byť posledný odpis,čo teraz????? ďakujem
0 0
Michelle22 Michelle22

Michelle22 je offline (nepripojený) Michelle22

Prepáčte,že je to tu 3x.........
0 0
Janurka Janurka

Janurka je offline (nepripojený) Janurka

Michelle22 Pozri príspevok
Postupovala som podľa vaších rád,v PD je to už OK,ale v ročnom výkaze mám na začiatku obdobia 0 a na konci odpis s mínusovým znamienkom. v roku 2008 mal byť posledný odpis,čo teraz????? ďakujem
Po dôkladnom skúmaní fungovania tejto časti programu, ale aj za pomoci pracovníčky v MRP som došla k záveru: uvediem príklad na začínajúcu firmu, lebo to bude jednoduchšie. Nákup majetku 100 000,- 1.1.08, odpis 30 000,-, zostat. cena 70 000,- k 31.12.08. Zost. cena v prvom roku zaradenia musí byť totožná so zaraďovacou cenou. To znamená, že keď si vytlačíš zostavu majetku, máš tam zaraďovacia cena 100 000,- odpis 30 000,- zost. cena 100 000,- /čo je blbosť/. Takže tu si túto zostavu netlač. Zostatková cena sa automaticky zmení po prevedení ročného prevodu. Keďže ale ročný prevod robím v kópii firmy a nie v tej, kde účtujem, zostat. cena sa zmení až v novej firme /v novom roku/, lebo tam som urobila prevod. Tu si vytlačíš zostavu majetku so správnou ZC. Vo firme, kde účtuješ cez funkcie - ročný prevod- zaradenie odpisov zaradíš odpis do peň. denníka bez udania pohybu a analytiky, kód DPH 39. V takomto prípade údaje o majetku v ročnom výkaze sú správne a dajú sa odsúhlasiť na zostavu "súčty a obraty všetko". Keď ide o firmu, kde sa už odpisy účtujú dlhšie, nezostáva nič iné, len ročný výkaz opraviť ručne. To ale bude treba vždy, keď zatvoríš firmu, nakoľko program pri znovuotvorení natiahne pôvodné údaje.
Nechápem, prečo stále hovoríš o odpise v ročnom výkaze. Odpisy sú v PD a v ročnom výkaze je hodnota majetku na začiatku a konci účtov. obdobia. Nesprávne hodnoty vo výkaze oprav ručne.
0 0
Michelle22 Michelle22

Michelle22 je offline (nepripojený) Michelle22

Postupovala som presne podľa vašich rád a v PD je to už v poriadku.No v ročnom výkaze mám na začiatku obdobia 0 a na konci obdobia odpis s mínusovým znamienkom,čo teraz ??? V roku 2008 mal byť majetok úplne odpísaný.Som z toho jeleň pomôžte!!!
0 0
Michelle22 Michelle22

Michelle22 je offline (nepripojený) Michelle22

Ďakujem ti Janurka,že sa o môj problém zaujímaš.Ten problém s odpismi som zdedila a neide mi do hlavy jedna vec. Počítač bol kúpený a aj zaradený do majetku 22.9.2002 v hodnote 35.440,6 majetok bol zaradený do druhej odpisovej skupiny.V minulom roku 2007 bola zostatková hodnota majetku 31011,-- . Keďže by som mala pre rok urobiť aj účtovný odpis,neviem ako mám postupovať,keď podľa mňa mal byť ten majetok úž dávno odpísaný, alebo sa mýlim??? Mám z toho španielsku dedinu....
0 0
Janurka Janurka

Janurka je offline (nepripojený) Janurka

Vyzerá to tak, že v prvom roku odpisovania bol použitý zrýchlený odpis: 2. odpisová skupina, koeficient 8. Čiže 35.440,60:8= 4.430,-. ZC: 35 440,60 - 4 430,-= 31 010,60, po zaokr. 31 011,-. Ale nezdá sa mi to zaradenie do 2. odp. skupiny. Určite viem, že v r. 1995 boli kanc. stroje a počítače v 1. odp. skupine, tak, ako aj teraz. No a ďalej to vyzerá tak, že prerušili odpisovanie. Nie je to nikde poznačené? Okrem toho už nie je vo firme žiaden iný majetok?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať