Zavrieť

Porady

Spolupracujuca osoba

Prosim Vás o radu.Manžel podniká v pohostinskych službách,zamestnava 1 zamestnanca.Keď existovala "spolupracujuca osoba",bola som evidovaná ako spolupracujuca.Platila som aj odvody do ZP a SP ako spolupracujuca.Momentalne som v ZP evidovaná ako samoplatca.Môžte mi poradiť ako je pre mňa najvýhodnejšie byť zaregistrovana v SP?Nieje pre mňa vyhodnejšie ak ma manžel bude evidovať ako svojho zamestnanca a odvádzať odvody do SP a ZP ako za zamestnanca?Alebo je lepšie byť evidovaný ako samoplatca.Nemam iný zdroj prijmu.Manželovi občas pomaham vo firme.Vopred ďakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    No manDarinkaV, ak príde kontrola "Vietor" tak nič nezachráni tvojho manžela od pokuty. Nie je možné vypomáhať bez riadnej pracovnej zmluvy, je to klasifikované ako čierna práca.
    Odporúčam zamestnať sa u manžela hoci aj na kratší pracovný čas podľa §49 ZP, manžel bude za teba odvádzať všetky poistenia, máš odprac.roky na dôchodok a manžel bude mať riadne evidovaného zamestnanca.

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    ondrejvla
    No manDarinkaV, ak príde kontrola "Vietor" tak nič nezachráni tvojho manžela od pokuty. Nie je možné vypomáhať bez riadnej pracovnej zmluvy, je to klasifikované ako čierna práca.
    Odporúčam zamestnať sa u manžela hoci aj na kratší pracovný čas podľa §49 ZP, manžel bude za teba odvádzať všetky poistenia, máš odprac.roky na dôchodok a manžel bude mať riadne evidovaného zamestnanca.
    Skutočne, neoplatí sa pokúšať osud.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    A neporiešilo by to združenie ... rozdelenie príjmov a výdavkov môže byť akékoľvek, t.j. na vás (manželku) by mohlo byť napr. 10 % ... alebo je možné zmluvu uzatvoriť aj inak ...
    Skúste si vyhľadať na Porade a porozmýšľať. Zmenilo by sa však Vaše postavenie ... stali by ste sa SZČO.

    manDarinkaV je offline (nepripojený) manDarinkaV

    manDarinkaV
    Ďakujem Vám za rady,ale ešte mi nieje jasné:ak uzavriem prac. zmluvu na kratši prac. čas (4 hod.),aku výšku odvodov bude mať manžel do ZP a SP ak mi bude vykazovať hrubú mzdu 3500SK? Pýtam sa preto,lebo manžel za zamestnanca,ktorý uňho pracuje(8 hod./deň) odvádza odvody podľa pokynov z brožúry,ktorú obdržal od soc. poisťovne.A s odvodmi za zamestanca,ktorý mal skratený prac. čas (4 hod.) nemá žiadne skúsenosti.Ďakujem Vám za odpovede vopred.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.