Zavrieť

Porady

220kv nad stavebným pozemkom-stavebne povolenie

Dobrý deň,
Prosil by som o radu v nasledujúcom prípade. Mám záhradku v záhradkárskej osade. Na tejto parcele je parcela určená na výstavbu záhradnej chatky. Kedysi dávno bolo na danú záh. chatku vydané stavebné povolenie, ale bohužial to povolenie ja nemám, a jeho platnosť už dávno vypršala. Celý problém je v tom, že nad pozemkom je vedenie 220 kv. Toto vedenie je tam od nepamäti a na susedných pozemkoch cez ktore toto vedenie tiež prechádza sú chatky postavené a aj skolaudované ale stoja tam už cca 20 rokov. PROSÍM o radu ako postupovať keď chcem postaviť chatku aj ja. popr. je potreba stavebné povolenie na drevené montované zahradné chatky do 25m2?
VOPRED ĎAKUJEM ZA VAŠE REAKCIE A RADY.
Usporiadat
tom_NR tom_NR

tom_NR je offline (nepripojený) tom_NR

Stavebné povolenie ako také nepotrebuješ, do 25 m2 iba ohlásenie (o tom tu už bolo písané x-krát...). Osobne by som sa išiel informovať najprv energetikom. Ak tí nebudú mať námietky, potom by ich ani miestny Úrad nemal mať. No a pred 20 rokmi bola iná doba, vtedy ani tá elektrina toľko netriasla...
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
petmar petmar

petmar je offline (nepripojený) petmar

To bude ťažko 220kV, to by tam hralo aj rádio Moskva, ochranné pásmo by bolo vačšie ako záhradka v záhr. osade. Najčastejšie bývajú rozvody vn 22 kV t.j. 22 000 voltov.
0 0
lemro lemro

lemro je offline (nepripojený) lemro

petmar Pozri príspevok
To bude ťažko 220kV, to by tam hralo aj rádio Moskva, ochranné pásmo by bolo vačšie ako záhradka v záhr. osade. Najčastejšie bývajú rozvody vn 22 kV t.j. 22 000 voltov.
Nevyjadruj sa pokým nevieš o problematike. 220 KV rozvod existuje. Je to nadradená sústava 110 KV sústavy. Pre tvoju informáciu u nás sú rozvody VN delene na do týchto napäťových sústav: 6 KV, 22 KV, 110 KV, 220 KV, 400 KV.
0 0
Composite Composite

Composite je offline (nepripojený) Composite

lemro Pozri príspevok
Nevyjadruj sa pokým nevieš o problematike. 220 KV rozvod existuje. Je to nadradená sústava 110 KV sústavy. Pre tvoju informáciu u nás sú rozvody VN delene na do týchto napäťových sústav: 6 KV, 22 KV, 110 KV, 220 KV, 400 KV.
1) píše sa to kV tak sa najprv nauč písať
2) Keby tam šlo 220 kV, tak tam nieje ani jedna chatka. Už len pre ten zvuk a mag. pole.

Menšia citácia:

"Ak je na vašom pozemku stĺp vysokého napätia, určitá časť pozemku sa nachádza v ochrannom pásme nadzemného elektrického vedenia. Ochranné pásma sú podľa ustanovenia § 36 zákona č. 656/2004 Z. z. o energetike a o zmene niektorých zákonov zriadené na ochranu zariadení elektrizačnej sústavy. Ochranné pásmo je priestor v bezprostrednej blízkosti zariadenia elektrizačnej sústavy, ktorý je určený na zabezpečenie spoľahlivej a plynulej prevádzky a na zabezpečenie ochrany života a zdravia osôb a ochrany majetku.



Ochranné pásmo nadzemného elektrického vedenia je vymedzené zvislými rovinami po oboch stranách vedenia vo vodorovnej vzdialenosti meranej kolmo na vedenie od krajného vodiča a táto vzdialenosť je:
a) 10 m pri napätí od 1 kV do 35 kV vrátane pre vodiče bez izolácie; v súvislých lesných priesekoch 7 m,
b) 4 m pri napätí od 1 kV do 35 kV vrátane pre vodiče so základnou izoláciou; v súvislých lesných priesekoch 2 m,
c) 1 m pri napätí od 1 kV do 35 kV vrátane pre závesné káblové vedenie,
d) 15 m pri napätí od 35 kV do 110 kV vrátane,
e) 20 m pri napätí od 110 kV do 220 kV vrátane,
f) 25 m pri napätí od 220 kV do 400 kV vrátane,
g) 35 m nad 400 kV,
h) ochranné pásmo závesného káblového vedenia s napätím od 35 kV do 110 kV vrátane je 2 m od krajného vodiča na každú stranu.

Veľkosť ochranného pásma, ktoré sa vzťahuje na váš pozemok, si môžete preveriť u príslušného správcu elektrickej siete.

Podľa ustanovenia § 36 ods. 4 spomínaného zákona v ochrannom pásme vonkajšieho nadzemného elektrického vedenia a pod elektrickým vedením je zakázané:
a) zriaďovať stavby, konštrukcie a skládky,
b) vysádzať a pestovať trvalé porasty s výškou presahujúcou 3 m,
c) vysádzať a pestovať trvalé porasty s výškou presahujúcou 3 m vo vzdialenosti do 2 m od krajného vodiča vzdušného vedenia s jednoduchou izoláciou,
d) uskladňovať ľahko horľavé alebo výbušné látky,
e) vykonávať činnosti ohrozujúce bezpečnosť osôb a majetku,
f) vykonávať činnosti ohrozujúce elektrické vedenie a bezpečnosť a spoľahlivosť prevádzky sústavy.

Pre vlastníka pozemku z ustanovenia § 36 ods. 6 vyplýva povinnosť umožniť prevádzkovateľovi vonkajšieho nadzemného elektrického vedenia prístup a príjazd k vedeniu a na ten účel umožniť prevádzkovateľovi vonkajšieho nadzemného elektrického vedenia udržiavať voľný pruh pozemkov (bezlesie) v šírke 4 m po oboch stranách vonkajšieho nadzemného elektrického vedenia. Táto vzdialenosť sa vymedzuje od dotyku kolmice spustenej z vonkajšej strany nadzemného elektrického vedenia na vodorovnú rovinu ukotvenia podperného bodu.Výnimky z ochranných pásiem môže v odôvodnených prípadoch povoliť stavebný úrad na základe stanoviska prevádzkovateľa prenosovej sústavy alebo distribučnej sústavy."

220 kV nieje veľa len 962 km
Naposledy upravil Composite : 12.04.08 at 09:34
0 0
petmar petmar

petmar je offline (nepripojený) petmar

Composite: parádny príspevok.
Mojim príspevkom som chcel zistiť, či to nie je menšie napätie, možno aj rozvod "ľudových" 220 voltov a nie kilo.

Lemro: o problematike som už niekde počul, osvedčenie RT EZ mám od roku 1978, bol si už na svete?
Naposledy upravil petmar : 12.04.08 at 12:31
0 0
Composite Composite

Composite je offline (nepripojený) Composite

Ja som ťa pochopil, preto sú tam všetky , ale čo má kamarát chatu, tak tam ľudia normálne majú chatky okolo 22 kV a bzučí to tam ako besné. No hrúza, tam len čo byť.
Nechcem si predstaviť čo to musí byť okolo 220 kV
0 0
lemro lemro

lemro je offline (nepripojený) lemro

petmar Pozri príspevok
Composite: parádny príspevok.
Mojim príspevkom som chcel zistiť, či to nie je menšie napätie, možno aj rozvod "ľudových" 220 voltov a nie kilo.

Lemro: o problematike som už niekde počul, osvedčenie RT EZ mám od roku 1978, bol si už na svete?
Tak si ho skús obnoviť aby si ho mal aspon platné.A ked sa chváliš opravnením tak také zakladné veci by si snád mohol vedieť. Keď sa tu už tolko hovorí o tom bzučaní, to nehrozí pri 22 kV rozvode ale pri nadradených sústavách.
0 0
cimox cimox

cimox je offline (nepripojený) cimox

ze by 22kV bzucalo to som este nepocul,mame ho nad pozemkom,ale jedine co tam bzuci su vcely v lete:-)
0 0
Composite Composite

Composite je offline (nepripojený) Composite

Písal o 220 kV a nie 22 kV, zas nevieme čítať
0 0
cimox cimox

cimox je offline (nepripojený) cimox

,,Ja som ťa pochopil, preto sú tam všetky , ale čo má kamarát chatu, tak tam ľudia normálne majú chatky okolo 22 kV a bzučí to tam ako besné. ,, to bol tvoj citat composite
0 0
petmar petmar

petmar je offline (nepripojený) petmar

Lemro, cimox, radšej ako napádanie a spochybňovanie iných diskutujúcich o kravinách pomôžte zadávateľovi témy, veď len tak sršíte a bzučíte vedomosťami... o tom to je, ak ste ešte nepochopili...
0 0
Composite Composite

Composite je offline (nepripojený) Composite

Ani to nepopieram, len vy sa tu snažíter odbočiť o témy a badatelizovať, ale skutek utek!
0 0
lubonator lubonator

lubonator je offline (nepripojený) lubonator

Neviem o čom tu všetci polemizujete. Nie som blb, keď som napísal 220 taj je to 220kv a hneď vedľa je vedenie 110kv. Chatky su postavene priamo pod oboma vedeniami. Nakoľko sa chatky nachádzajú v údolí na pozemkoch sa nenachádzaju stĺpy el.vedenia, tie su na kopcoch. A mimochodom nič tam nebzučí akurát ten hmyz :-).
Prosím nepísať príspevky ako to tu niektorí mudrlanti robia.
0 0
petmar petmar

petmar je offline (nepripojený) petmar

Po upresnení je to jasnejšie.
Poznám 1 takúto záhradu, jednalo sa o kúpu - predaj, kupujúci tam chceli stavať domček, známy z elektrární povedal, že by to elektrárňam nevadilo, vedenie (je tam 110 kV) je ďaleko, keď sú stĺpy na vedľajších kopcoch -vodiče boli v previse nad zemou (nad záhradou) asi 30 a viac metrov (ktovie ako by to bolo oficiálne cez všetkých referentov energetiky). No a na stavbu chatky do 25 m2, kde stačí ohlásiť na obecnom úrade drobnú stavbu, myslím že nebudú problénmy. Iná vec je, že niekto je citlivý na takéto prostredie, patogénne zóny, magnetické pole a pod. ani kupujúci to nakoniec nechceli pre toto.
Zastav sa na príslušnom OÚ, dajú ti tlačivo, vyplníš čo treba, zaplatíš, keď dajú odpoveď, môžeš stavať.
0 0
lubonator lubonator

lubonator je offline (nepripojený) lubonator

To Petmar
ďakujem za odpoveď.
1.Vedel by si mi povedať o aké tlačivo sa jedná.
2.Na tom previse niečo pravdy bude, lebo tam boli elektrikári niečo merať a susedovi povedali, že nech sa ničoho nebojí že prevýšenie je dosť vysoké.(chatu mu nezburajú)
0 0
petmar petmar

petmar je offline (nepripojený) petmar

môžeš dať aj svoju žiadosť, ale majú aj na obecných úradoch pripravené tlačivá o.i. na prihlásenie drobnej stavby, je to výhodnejšie, aspoň na nič nezabudneš a nebudú pýtať dodatočne. Stavebný úrad s plnou právomocou je pri obciach, tam ti povedia konkrétne, či a čo budú k tomu požadovať.
0 0
mareko mareko

mareko je offline (nepripojený) mareko

tom_NR Pozri príspevok
Stavebné povolenie ako také nepotrebuješ, do 25 m2 iba ohlásenie (o tom tu už bolo písané x-krát...). Osobne by som sa išiel informovať najprv energetikom. Ak tí nebudú mať námietky, potom by ich ani miestny Úrad nemal mať. No a pred 20 rokmi bola iná doba, vtedy ani tá elektrina toľko netriasla...
Stavebné povolenie je potrebné aj na záhradnú chatku do 25 m2 (hoci by to bola aj latrína). Ohlásenie by stačilo iba vtedy, ak by to bola drobná stavba k už existujúcej stavbe postavenej na základe stavebného povolenia.

(2) Ohlásenie stavebnému úradu postačí

a) pri jednoduchej stavbe, jej prístavbe a nadstavbe, ak tak určil stavebný úrad v územnom rozhodnutí,
b) pri drobných stavbách, ktoré plnia doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie;
Naposledy upravil mareko : 01.04.09 at 12:20
0 0
anonym222 anonym222

anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

To Lubonátor: Tak ako som písal pred chvíľou v podobnom príspevku, stavať by si v ochrannom pásme nemal ani chatku. Výnimku by ti mohol dať iba stavebný úrad, a ten ti ju dá iba po súhlase prevádzkovateľa sieti, a pokiaľ viem, ten ich nechce dávať. Takže moja rada je: zajdi najskôr za prevádzkovateľom vedenia. Ak je to naozaj 220kV, tak to patrí u nás SEPS a.s. Ak je to 110kV, tak za príslušným distribútorom.
0 0
lubonator lubonator

lubonator je offline (nepripojený) lubonator

to anonym 222: a co robit ak SEPS neda povolenie??? vsetci susedia v okoli maju uz postavene chatky a su tiez pod vedenim, ale oni stavali cca 20 rokov dozadu a maju to uz aj skolaudovane. Na mojej parcele bolo tiez vydane stavebne povolenie , ale pred spominanymi 20 rokmi. rozmyslam nad drevenou zahradnou chatkou ale aj tam treba stavebne povolenie.takze neviem
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
lubonator Pozri príspevok
to anonym 222: a co robit ak SEPS neda povolenie??? vsetci susedia v okoli maju uz postavene chatky a su tiez pod vedenim, ale oni stavali cca 20 rokov dozadu a maju to uz aj skolaudovane. Na mojej parcele bolo tiez vydane stavebne povolenie , ale pred spominanymi 20 rokmi. rozmyslam nad drevenou zahradnou chatkou ale aj tam treba stavebne povolenie.takze neviem

Neviem presne v čom je problém, ale všimol som si, že nejaké stavebné povolenie bolo vydané. To mení celú situáciu.
Takže v čom je problém?


CIMOM
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať