Zavrieť

Porady

FA za služby do zahraničia

Ahojte. Možno bude toto blbá otázka, ale teraz sa oboznamujem s Money. Prosím o radu v nasledovnom: s.r.o. vystaví FA do ČR za služby, konkrétne prenájom. Faktúra je vystavená bez DPH. Keď zapisujem údaje za VF, tak sú tam 3 možnosti zapísania faktúry. V prípade ak je bez DPH tak sa má zapísať k 0% alebo 19% DPH? A pri členení DPH z roletky, je skratka Dodanie tovaru a služby v tuzemsku (10U R01_03)? )Dakujem veľmi pekne
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    fox77 je offline (nepripojený) fox77

    fox77
    Ahojte, pripomienky beriem. Čo sa týka zaúčtovania faktúry, tak som našiel jednoduchý návod: http://www.money.sk/clanky/556587

    promont maja je offline (nepripojený) promont maja

    promont maja
    ... minulý rok som to tiež riešila cez reverse charge .. jednoducho si zavolaj do Money, je tam osoba, ktorá ťa naviguje .. čo a ako... ( ak si ten začiatočník ... pretože v Money je to dosť, aspoň pre mňa osobne, také zaťažujúce = len pri bežnej DPH je potrebné zaškrtnúť aspoň tri veci ... ).
    Naposledy upravil promont maja : 08.07.10 at 06:43

    Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

    Katarína STR
    Altemis Pozri príspevok
    Ďakujem. Ide o služby. Konkrétne prenájom hostingu webu od českej firmy. Kedysi sa to robilo cez reverse charge, dnes neviem, ako to zaúčtovať. Som začiatočník v Money. Takže podľa info od teba stačí prijať faktúru a uhradiť ju s 10U R11?
    Normálne urobíš reverse charge /samozdanenie/ aj teraz.

    Len si ho musíš najskôr nastaviť : nástroje/nastavenia/účtovný rok/účtovníctvo-na hornej lište/reverse charge - na dolnej lište pomocou šípky doprava

    Tu si nastavíš účtovanie, ktoré som ti písala. Prednastavíš si to, ktoré najviac používaš.
    V predkontácii si ale nastav aj pre služby, aj pre tovar, aby si si ho už priamo v interných dokladoch mohla meniť.

    Keď nahráš prijatú faktúru a budeš mať nastavenú predkontáciu v nastaveniach, už len kliknem hore v ponuke reverse charge a ono ti samo ponúkne interný doklad.

    Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

    Katarína STR
    Prijatú faktúru ale musíš nahrať správne.
    A to tak, že musíš v otvorenej faktúre dať dole - pridať novú položku a dať :

    typ ceny = iba základ
    sadzba DPH = napr. 19 % /podľa toho akú DPH by si dala na Slovensku/

    takto uložiš faktúru.

    Po tomto spôsobe nahratia faktúry ti ponúkne reverse charge.

    fox77 je offline (nepripojený) fox77

    fox77
    Ahoj. Osobne by som použil 10U 14S (Vývoz služby v EÚ) a nezabudol do faktúry dopísať vetu podľa §73 ods. 2 písm. h) Zákona o DPH. Ešte sa zajtra nad týmto poriadne zamyslím a napíšem. Pekný večer.

    Altemis je offline (nepripojený) Altemis

    Altemis
    Ahojte,

    a ako je to s prijatýmu faktúrami z EU pri novom členení DPH pre r. 2010? Ako ich správne zaúčtovať, aby sme priznali DPH a zároveň získali nárok na jej odpočet?

    Ďakujem

    fox77 je offline (nepripojený) fox77

    fox77
    Ahojte. Premýšľal som nad svojou včerajšou odpoveďou a podľa môjho názoru je OK. Čo sa týka samotného vystavenia faktúry v Money S3: postupoval by som tak, že vystavil by som faktúru tak ako iné, pričom fakturovanú čiastku by som dal do políčka, kde je 0% DPH, a v políčku "členenie DPH", vyberiem "10U 14S Vývoz služby v EÚ" (aby sa to ukázalo aj v priznaní DPH). Ďalej by som cez tlačidlo "texty" uviedol spomínaný text pod ceny. V krátkosti môj názor. Čakám na reakcie. ďakujem.

    fox77 je offline (nepripojený) fox77

    fox77
    Ahojte. Neviem či som pochopil otázke, ale ja by som účtoval DPH na vstupe a uskutočnené zdaniteľné plnenie DPH v sadzbe ako je to u nás. Predsa v zahraničí, hoci majú inú sadzbu, v skutočnosti si nezaplatila nič.

    Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

    Katarína STR
    fox77 Pozri príspevok
    Ahojte. Premýšľal som nad svojou včerajšou odpoveďou a podľa môjho názoru je OK. Čo sa týka samotného vystavenia faktúry v Money S3: postupoval by som tak, že vystavil by som faktúru tak ako iné, pričom fakturovanú čiastku by som dal do políčka, kde je 0% DPH, a v políčku "členenie DPH", vyberiem "10U 14S Vývoz služby v EÚ" (aby sa to ukázalo aj v priznaní DPH). Ďalej by som cez tlačidlo "texty" uviedol spomínaný text pod ceny. V krátkosti môj názor. Čakám na reakcie. ďakujem.
    "(aby sa to ukázalo aj v priznaní DPH)". dodanie tejto služby do EU sa neukáže v daňovom priznaní


    fox77 Pozri príspevok
    Ahoj. Osobne by som použil 10U 14S (Vývoz služby v EÚ) a nezabudol do faktúry dopísať vetu podľa §73 ods. 2 písm. h) Zákona o DPH. Ešte sa zajtra nad týmto poriadne zamyslím a napíšem. Pekný večer.
    "do faktúry dopísať vetu podľa §73 ods. 2 písm. h) " - toto by som do faktúry nepísala


    Napísala by som toto:
    Dodanie služby je oslobodené od dane z pridanej hodnoty podľa paragrafu 15 zákona o DPH č. 222/2004 Zz.

    Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

    Katarína STR
    Altemis Pozri príspevok
    Ahojte,

    a ako je to s prijatýmu faktúrami z EU pri novom členení DPH pre r. 2010? Ako ich správne zaúčtovať, aby sme priznali DPH a zároveň získali nárok na jej odpočet?

    Ďakujem

    Samozdanenie na tovar
    10U R05_07 = EÚ tovar nadobudnutý z iného členského štátu
    10P R20_21 = Prijaté zdan. plnenia (okrem tuzemska a dovozu)


    Samozdanenie na služby
    10U R11 = EÚ služby, pri ktorých príjemca platí daň (služby podľa § 15)
    10U R09 = EÚ dod. od nepl. za sl. a tov. s inštal. v SR (služby podľa § 16)
    10P R20_21 = Prijaté zdan. plnenia (okrem tuzemska a dovozu)

    Altemis je offline (nepripojený) Altemis

    Altemis
    Katarína STR Pozri príspevok


    Samozdanenie na tovar
    10U R05_07 = EÚ tovar nadobudnutý z iného členského štátu
    10P R20_21 = Prijaté zdan. plnenia (okrem tuzemska a dovozu)


    Samozdanenie na služby
    10U R11 = EÚ služby, pri ktorých príjemca platí daň (služby podľa § 15)
    10U R09 = EÚ dod. od nepl. za sl. a tov. s inštal. v SR (služby podľa § 16)
    10P R20_21 = Prijaté zdan. plnenia (okrem tuzemska a dovozu)

    Ďakujem. Ide o služby. Konkrétne prenájom hostingu webu od českej firmy. Kedysi sa to robilo cez reverse charge, dnes neviem, ako to zaúčtovať. Som začiatočník v Money. Takže podľa info od teba stačí prijať faktúru a uhradiť ju s 10U R11?
    Ahojte dievcata,

    poradite mi, ako spravim toto samozdanenie a zaroven uplatnenie odpoctu DPH v JU?

    Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

    Katarína STR
    Janajanka Pozri príspevok
    Ahojte dievcata,

    poradite mi, ako spravim toto samozdanenie a zaroven uplatnenie odpoctu DPH v JU?


    No v JU mám s tým aj ja problém, pretože to tým istým spôsobom ako v PÚ nejde.

    Ja to robím cez "počiatočné stavy DPH". To je jediné čo ma napadlo, aby sa to dostalo do DPHčky.
    Ručne to tam nahadzujem aj na vstupe aj na výstupe a je to rýchlo.
    "Účtovníctvo/Uzávierkové operácie/Počiatočné stavy DPH"

    Len si to treba poctivo každý mesiac/kvartál vytlačiť, hlavne na začiatku roka. Pretože sú to "počiatočné stavy".
    A keby si napríklad nahrávala samozdanenie do týchto počiatočných stavov na začiatku roka za 1-3/2010 a potom by si starý rok do tohto nového preniesla, tak by ti tieto počiatočné stavy prepísalo, respektíve vymazalo. Ale vzhľadom na to, že celý rok neprenášam doklady, len v podstate na začiatku roka, tak mi to nerobí žiadny problém to tam nahadzovať.

    Nič lepšie ma nenapadlo.

    Money to vyriešilo tak, že treba vytvoriť záväzkový doklad a potom ho treba interným dokladom ešte aj uhradiť. To sa mi zdalo zdĺhavé.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.