Zavrieť

Porady

Môžu šoférovi z povolania strhnúť pokutu z diét?

Dobrý deň, rada by som Vás požiadala o radu: Partner jazdí ako šofér z povolania takmer 9 rokov u tej istej spoločnosti. Pri nástupe si dohodli podmienky a to, že základná mzda je 400,- EUR a k tomu prináležia diéty, avšak mzdy im počítajú spôsobom, že za každý odjazdený km má partner 10 centov, celková mesačná suma sa rozdelí na základ ktorý prichádza na účet 1ťsteho a zvyšok (diéty) ktoré prichádzajú na účet 30teho. Mám dve otázky - partner dostáva výplatné pásky len na základnú časť, výšku diét nikdy na papieri nemá, nevidí, nepodpisuje - je to takto správne? Druhá otázka - firma dostala pokutu za to, že zaspal a nevykonal terminovanú prepravu. Tuto pokutu (200,-EUR) mu strhli z diét (ja to viem tak, že diéta sa ako mzda neberie a preto by sa z nej nemalo strhávať) - a keď si pýtal doklad, strčili mu do ruky kopiu faktúry...ale ak sa nemylim, firma si tento doklad zaúčtuje ako náklad a tým si zníži zisk, teda zaplatí menej dane - čo je síce iná téma, ale nemali by tie peniaze strhávať zo základu mzdy a to po častiach, keďže majú základ 400,- EUR?
Ďakujem vopred za Vaše odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    odhliadnuc od spôsobu a správnosti, či nesprávnosti postupov čo tu popisuješ - aj diéty sú príjmom.
    Anonym 1919 určite ano, netvrdím že to nie je príjem, ale nie je to tak, že zrážky sa môžu vykonávať len zo mzdy a nie z príjmu?
    bubkoch odkedy ? predkladal som uz vela krat potvrdenie o prijme pre mnohe institucie, a nikdy v tom potvrdeni, a nakoniec ani v rocnom zuctovani danew z prijmu, tam diety neboli ...

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    pokiaľ mi je známe, tak ani exekútor nesmie siahnuť na diéty a cestovné náhrady, takže neviem ....

    karinôčka je offline (nepripojený) karinôčka

    karinôčka
    Na každú zrážku musí mať zamestnávateľ podpísanú Dohodu o zrážkach, alebo sa mýlim? Bez toho by nemal siahnuť na príjem zamestnanca.

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    Uvedený spôsob výpočtu miezd je krásnym príkladom, ako sa "čaruje" u šoférov. Ale keď papier a šofér tvrdia to isté.... A k zrážke zo mzdy: súhlas so zrážkou zo mzdy + zápis zo škodovej komisie, alebo aspoň zápis o spôsobenej škode, ktorá vznikla dňa...., lebo.... Ak spôsobil škodu, je zamestnávateľ oprávnený žiadať náhradu, v prípade nesúhlasu zamestnanca so zrážkou aj súdnou cestou. A zase - prax je taká, že radšej sa dohodnúť, ako súdiť a prísť o robotu.

    Môžu šoférovi z povolania strhnúť pokutu z diét?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.