Zavrieť

Porady

Minimálny denný vymeriavcí základ pri výpočte náhrady príjmu

Prosím Vás,
je zákonom stanovený minimálny denný vymeriavací základ pri výpočte náhrady príjmu?
A čo sa týka zaokrúhľovania:
denný vymeriavací základ zaokrúhľujem podľa matem. pravidla na 4 desat. miesta, na jednotlivé súčty dní ako mi vyjde a celkovú náhradu príjmu zaokrúhlim na 2 desatinné miesta nahor?
Ďakujem za odpoveď
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    libuš je offline (nepripojený) libuš

    libuš
    Prosím, poradíte mi...?
    Existuje niečo také ako minimálny denný vymeriavací základ pri náhrade príjmu?
    Program Pohoda ma po výpočte mzdy a náhrady príjmu upozornil, aby som skontrolovala výšku minimálneho denného vymer. základu pri náhrade príjmu.
    Už týždeň po tom pátram, ale nezistila som, či niečo také existuje.
    Stretli ste sa s tým niekto?

    Janiča je offline (nepripojený) Janiča

    Janiča
    Mne sa to stalo tiež. A tiež som sa k ničomu konkrétnejšiemu nedopátrala. A teraz sa mi to stalo aj pri odvodoch poistného - program ma upozorňuje, že nebol dosiahnutý minimálny základ poistenia. Pri zdravotnom poistení som našla, že minimálny vymeriavací zákad je 307,70 a upravila som to a stále ma to upozorňuje, zrejme na vymeriavací základ sociálneho poistenia, avšak na stránke sociálnej poisťovne som našla, že pre zamestnancov nie je určený minimálny vymeriavací základ. Tak som z toho tiež zneistená a neviem ako ďalej.

    armor1 je offline (nepripojený) armor1

    armor1
    http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=168. Na zamestnanca sa viaže minimálna mzda, takže minimálny vymeriavací základ je vlastne podľa môjho názoru minimálna mzda. Či?

    Ančika je offline (nepripojený) Ančika

    Anna M Ančika
    Janiča Pozri príspevok
    Mne sa to stalo tiež. A tiež som sa k ničomu konkrétnejšiemu nedopátrala. A teraz sa mi to stalo aj pri odvodoch poistného - program ma upozorňuje, že nebol dosiahnutý minimálny základ poistenia. Pri zdravotnom poistení som našla, že minimálny vymeriavací zákad je 307,70 a upravila som to a stále ma to upozorňuje, zrejme na vymeriavací základ sociálneho poistenia, avšak na stránke sociálnej poisťovne som našla, že pre zamestnancov nie je určený minimálny vymeriavací základ. Tak som z toho tiež zneistená a neviem ako ďalej.
    V mzdovom programe by sa mali zadať niekde v nastaveniach (ak to nie je automaticky) minimálne aj maximálne vymeriavacé základy pre všetky druhy odvodov. Treba skontrolovať. A minimálny denný vymeriavací základ pre náhradu mzdy si obyčajne pýta program vtedy, ak ide o nového zamestnanca, ktorý nemal príjem v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku, z ktorého sa DVZ počíta. Tento si pýta vtedy, ak je v danom mesiaci sviatok, prípadne iná platená náhrada (lekár, RD). Stačí, podľa mojej skúsenosti, DVZ vypočítať z dohodnutej mesačnej mzdy, zadať ho do programu. V nasledujúcom štvrťroku by si nový DVZ mal program vypočítať už z reálneho príjmu v tomto štvrťroku.

    Janiča je offline (nepripojený) Janiča

    Janiča
    armor1 Pozri príspevok
    http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=168. Na zamestnanca sa viaže minimálna mzda, takže minimálny vymeriavací základ je vlastne podľa môjho názoru minimálna mzda. Či?
    Áno, je to minimálna mzda. Mne sa to však stalo pri pracovníkovi s kratším pracovným úväzkom, ktorému takto vyšiel vymeriavací základ nižší ako 307,70, tak som to telefonicky konzultovala so zdravotnou poisťovňou a tam mi upresnili, že vymeriavací základ môže byť nižší aj ako minimálna mzda pri kratšom pracovnom úväzku a odvody sa platia z tohto nižšieho VZ.

    Janiča je offline (nepripojený) Janiča

    Janiča
    Ančika Pozri príspevok
    V mzdovom programe by sa mali zadať niekde v nastaveniach (ak to nie je automaticky) minimálne aj maximálne vymeriavacé základy pre všetky druhy odvodov. Treba skontrolovať. A minimálny denný vymeriavací základ pre náhradu mzdy si obyčajne pýta program vtedy, ak ide o nového zamestnanca, ktorý nemal príjem v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku, z ktorého sa DVZ počíta. Tento si pýta vtedy, ak je v danom mesiaci sviatok, prípadne iná platená náhrada (lekár, RD). Stačí, podľa mojej skúsenosti, DVZ vypočítať z dohodnutej mesačnej mzdy, zadať ho do programu. V nasledujúcom štvrťroku by si nový DVZ mal program vypočítať už z reálneho príjmu v tomto štvrťroku.
    Program ma upozornil, že nebol dosiahnutý minimálny vymeriavací základ u pracovníka, u ktorého bolo treba vypočítať náhradu za PN a tento pracovník je zamestnaný iba na čiastočný úväzok ( 75%) a zároveň sa jednalo o pracovníka, ktorý bol v pracovnom pomere iba 2 týždne. Tak som denný vymeriavací základ vypočítala z tohto obdobia (tak je to v zákone o soc. poistení). Ale neviem, či nie je stanovený nejaký minimálny vymeriavací základ, z ktorého sa počítajú tieto náhrady, keďže ma program na toto upozornil.

    Minimálny denný vymeriavcí základ pri výpočte náhrady príjmu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.