Zavrieť

Porady

Zrážky zo mzdy-výkladový problém s tretinovým systémom

dobry den,
hladal som marne, v starsich, zrejme uz neaktualnych poradach rady k zrazkam zo mzdy. na moju otazku bude asi jednoducha odpoved.

V ucebnici Základy OPP od mazaka z roku 2007 sa uvadza:

"Citovane nariadenie vlady v § 3 urcuje sumu nad ktoru sa zvysok cistej mzdy povinneho zrazi bez obmedzenia, na 150% zivot. minima... Pri aplikacii tohto ustanovenia sa neuplatni delenie zvyšku cistej mzdy na tretiny."

A nasledne v kapitole vykonanie zrazok na jednu pohladavku:

"Ak by vsak sucet druhej a tretej tretiny presahoval sumu, nad ktoru sa zo zvysku cistej mzdy zraza bez obmedzenia 150% ziv. minima... Ak sa exe vykonava na vymozenie prednost. pohladavky, zrazky sa vykonavaju z tretej tretiny...Ak ani dve tretiny nestacia na uspokojenie vymah.pohladavky a tretia prevysuje sumu nad ktoru sa zo zvysku cistej mzdy zraza bez obmedzenia, zrazka sa vykona z tretej tretiny..."

Rozumiem tomu, dobre ak si myslim, ze:
Sposob vykonia exe zrazkami zo mzdy zavisi od vysky zvysku cistej mzdy. Ak je do 150% pouzije sa tretinovy system ak je vyssii ako 150%, zvysok cistej mzdy sa vobec nedeli na tretiny a pohladavky sa uspokojuju vsetky z jedneho balika, ktory je sumou presahujucou 150% zvysku cistej mzdy (t.zn. prioritne vyzivne, potom prednostne a napokon neprednostne pohladavky)? Potom ale nerozumiem vetam, ktore som citoval vyssie (z ucebnice - "Ak by vsak sucet...") Preco sa tam zase pletu tretiny, ked zvysok cistej mzdy prevysuje 150%?

A este otazka: "Pri neprednostnych pohladavkach sa exe vykonava zrazkami zo mzdy len z prvej tretiny." Ak ma teda povinny zrazky len neprednostne, bez ohladu na to, kolko je v druhej tretine, moze exekutor zrazit len z prvej tretiny a druhu necha lezat ladom, aj keby sa tieto napr. cela neprednostna pohladavka alebo vsetky nepredn. pohladavky (ak ich je viac) z tejto mesacnej mzdy neuspokojili? uspokojuju sa pri dalsej vyplate mzdy?

Dakujem za odpovede a prajem setko dobre.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Zrážky zo mzdy-výkladový problém s tretinovým systémom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.