Zavrieť

Porady

auto v JU, prenájom od súrodenca, účtovanie paušálu

Dobrý deň chcela by som sa spýtať, som podnikateľ v JU, je možné požiačanie auta na podnikanie od súrodenca resp.známenho, účt.by sa paušálne. Treba zmluvu ......???
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Monika Kováčová
    Mirka.V Pozri príspevok
    dobrý deň ...
    ak je zaplatená PZP na auto v JU .. rozpočítavajú sa náklady? alebo idú do daňových výdavkov vtedy,kedy sú uhradené? Ďakujem

    základná zásada v JÚ:
    príjmy a výdavky sú zahrňované do základu dane v období, kedy boli skutočne zaplatené.

    Výnimka: ZoDP § 19
    (4) Nájomné, odplaty (provízie) za sprostredkovanie, a to aj ak ide o sprostredkovanie na základe mandátnych zmlúv alebo podobných zmlúv, 91) uhrádzané fyzickej osobe sa zahrnú do daňových výdavkov v zdaňovacom období, v ktorom boli zaplatené. Zaplatené nájomné fyzickej osobe za príslušné zdaňovacie obdobie sa uzná najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy prislúchajúcej na zdaňovacie obdobie.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    1. SZČO, kt. nemá vo firme automobil, používa na pracovné cesty auto svojho súrodenca .... Môže mať so svojim súrodencom zmluvu o nájme, alebo i zmluvu o výpožičke (bezodplatné vypožičanie). Touto zmuvou sa využíva auto riadne a v súlade s účelom, na kt. bol v zmluve dohodnutý alebo ktorému obvykle slúži. Toto vypožičané auto je potrebné chrániť pred zničením, stratou a poškodením. Do daňových výdavkov potom môžem uplatniť výdavky ako sú: bežná údržba v spojitosti s podnikaním, výdavky na spotrebované PHM. (19/2/l)

    2. Môžete uzatvoriť zmluvu o nájme DP. (ale pre súrodenca by znamenal prenájom: živnostenské oprávnenie)

    Podľa pokynov DR SR. si môže výdavky podľa par.19/2/e uplatniť len ten podnikateľ, kt. využíva pri pracovných cestách v súvislosti s podnikaním vlastné MV (nie prenajaté, alebo vypožičané)...nezahrnuté do OM, uplatní si do dańových výdavkov náhradu+PHM.

    Nerozumiem poznámke-účtovalo by sa paušálne. Nájom vozidla? Ak ano, viď bod 2. Na prenájom hmotného majetku je potrebná živnosť.

    Alebo ste SZČO a uplatňujete si paušálne výdavky vo výške 40, resp 60%. Ak si upl. paušálne výdavky, potom neúčtujete, nie ste UJ.

    zuzkic je offline (nepripojený) zuzkic

    zuzkic
    Veľmi pekne ďakujem, s tým paušálne som myslela, že auto by nebolo v majetku ale účtovala by sa len amortizácia
    Dobry den!

    Zaujima ma, ci je mozne aby firma prenajala auto od FO v pripade, ze tato FO je sucasne aj spolocnikom v danej firme teda s.r.o - čke.

    Dakujem

    Mirka.V je offline (nepripojený) Mirka.V

    Mirka.V
    dobrý deň ...
    ak je zaplatená PZP na auto v JU .. rozpočítavajú sa náklady? alebo idú do daňových výdavkov vtedy,kedy sú uhradené? Ďakujem
    Monika Kováčová
    Martina1122 Pozri príspevok
    Dobry den!

    Zaujima ma, ci je mozne aby firma prenajala auto od FO v pripade, ze tato FO je sucasne aj spolocnikom v danej firme teda s.r.o - čke.

    Dakujem
    Áno, napr. na základe zmluvy o prenájme dopravného prostriedku podľa § 630. Obchodného zákonníka.

    Vzor prikladám:

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Mirka.V Pozri príspevok
    dobrý deň ...
    ak je zaplatená PZP na auto v JU .. rozpočítavajú sa náklady? alebo idú do daňových výdavkov vtedy,kedy sú uhradené? Ďakujem
    al myslíš niečo podobné ako časové rozlíšenie v PU - v JU to tak nefunguje. VOZD je v čase zaplatenia.

    vladino45 je offline (nepripojený) vladino45

    vladino45
    Som SZČO, chcem si požičať auto od svokra ( starobný dôchodca ) - na základe zmluvy o nájme - za poplatok. Zmiatol ma príspevok č.2 - prenájom = živnostenské oprávnenie ( pre svokra ) je to pravda ?? A ďalšia otázka v súvislosti s prijatým zákonom ohľadne zdravotných odvodov z prenájmu, týka sa to aj prenájmu hnuteľných vecí?? Ďakujem

    auto v JU, prenájom od súrodenca, účtovanie paušálu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.