Zavrieť

Porady

Dohoda o pracovnej činnosti

Prosím Vás pekne, poraďte mi.
Som SZČO, chystám sa zamestnať človeka na dohodu o prac. činn., ktorý je zamestaný na plný úväzok.Predpokladaná mzda je cca 10.000,- Sk
1. Musím isť do SP a nahlásiť seba ako zamestnávateľa a jeho ako zamestanca + mesačne odvody ?
2. A čo s daňovým úradom, platiť zrážkovú daň vo výške 19 % a ešte dávať aj nejaké štvrťročné výkazy ?

Poraďte mi.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    ixis Pozri príspevok
    Prosím Vás pekne, poraďte mi.
    Som SZČO, chystám sa zamestnať človeka na dohodu o prac. činn., ktorý je zamestaný na plný úväzok.Predpokladaná mzda je cca 10.000,- Sk
    1. Musím isť do SP a nahlásiť seba ako zamestnávateľa a jeho ako zamestanca + mesačne odvody ?
    2. A čo s daňovým úradom, platiť zrážkovú daň vo výške 19 % a ešte dávať aj nejaké štvrťročné výkazy ?

    Poraďte mi.
    1. áno
    2. áno, a rovnako sa prihlásiť k dani zo ZČ. Doplním, príjem do 5000.-ZD- nad 5000.- preddavková daň.
    Naposledy upravil Tweety : 08.04.08 at 09:58

    HankaS je offline (nepripojený) HankaS

    HankaS
    Zrážkovou daňou sa dania príjmy do 5000,- SK, a zamestnanec nepodpísal vyhlásenie k mzde.

    Katka0208 je offline (nepripojený) Katka0208

    Katka0208
    Ano, v sociálnej poistovni nahlasit SZCO aj zamestnanca. Budes zanho platit odvody na urazove a garancne poistenie a odovzdavat mesacne vykazy. Takisto sa nahlásit na Danovy urad. Treba tam odniest papier, na ktorom bude napisane ze zacinas zamestnavat zamestnancov a od akeho datumu . Kedze je to prijem nad 5000 sk tak budes platit preddavkovu dan. A takisto odovzdatvat stvrtrocne prehlady.

    ixis je offline (nepripojený) ixis

    ixis
    STE ZLATí, žE STA TAKí PROMPTNí. Ale aj tak mám z toho guláš.ČO z toho vyplýva pre zamestnávateľa a zamestanca,
    Zámestnávateľ platí mes. preddavok 1.900,- DÚ a nejaké tie % do GF a úrazové a štvrťročne podávam prehľady o zaplatených preddavkoch.

    A zamestnanec to rieši v ročnom zúčtovaní u svojho "normálneho zamestnávateľa "

    Ď.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Katka0208 Pozri príspevok
    A samozrejme, ak ti podpise vyhlasenie, tak nemusis prijem zdanovat.
    Kedže je zamestnaný aj u iného zamestnáv., NČ si už nemôže u nej uplatniť.

    Katka0208 je offline (nepripojený) Katka0208

    Katka0208
    No ak ti podpise vyhlasenie, tak nemusis platit tych 1900 sk. A odvody by boli vo vyske asi 105 sk. Nezabudnut na tie prehlady na DU a vykazy do poistovne. A ano, vyriesi to v rocnom zuctovani u "normalneho" zamestnavatela.

    Katka0208 je offline (nepripojený) Katka0208

    Katka0208
    Aha, sa ospravedlnujem. Samozrejme, ze Tweety ma pravdu. Uz musis prijem zdanovat, lebo NCZD si moze uplatnit len u jedneho zamestnavatela. Pardon, som si neuvedomila.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    ixis Pozri príspevok
    STE ZLATí, žE STA TAKí PROMPTNí. Ale aj tak mám z toho guláš.ČO z toho vyplýva pre zamestnávateľa a zamestanca,
    Zámestnávateľ platí mes. preddavok 1.900,- DÚ a nejaké tie % do GF a úrazové a štvrťročne podávam prehľady o zaplatených preddavkoch.

    A zamestnanec to rieši v ročnom zúčtovaní u svojho "normálneho zamestnávateľa "

    Ď.
    Každá odmena podlieha zdaneniu, ak bude do výšky 5000.- daň bude zrážková, ak nad 5000.- bude preddavková. VZ na odvody GP, Úp( odvádza iba zamestnáv.) bude výška odmeny. Na DÚ budeš posielať kvartálne prehľady. RZD budeš len v prípade, že budeš o vykonanie k 15.2.2009 požiadaná.
    Naposledy upravil Tweety : 08.04.08 at 10:19 Dôvod: gram.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.