Zavrieť

Porady

Dohoda v podnikaní.

Ahojte, mám dilemu a potrebujem poradiť.

Ja a moja sestra sme sa dohodli, že si spoločne otvoríme obchod. Vklad bude 50 na 50. Ona si vyberá živnosť a bude SZČO, všetko bude na jej mene, ona tam bude pracovať, ja tam vôbec nebudem. Dohoda je taká, že sa každý mesiac vyplatí účtovníčka a nájom za prenájom priestorov a ostatné si rozdelíme v pomere 35 - 65 percent.

Môžete mi poradiť ako vyriešiť celú zaležitosť tak, aby bolo všetko právne v poriadku a ja by som stále mala záruku, že dostanem ten podiel. Forma tichého spoločníka mi nevyhovuje, lebo sa tam výplaca podiel raz za rok.

Ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    funinka22 Pozri príspevok
    Ahojte, mám dilemu a potrebujem poradiť.

    Ja a moja sestra sme sa dohodli, že si spoločne otvoríme obchod. Vklad bude 50 na 50. Ona si vyberá živnosť a bude SZČO, všetko bude na jej mene, ona tam bude pracovať, ja tam vôbec nebudem. Dohoda je taká, že sa každý mesiac vyplatí účtovníčka a nájom za prenájom priestorov a ostatné si rozdelíme v pomere 35 - 65 percent.

    Môžete mi poradiť ako vyriešiť celú zaležitosť tak, aby bolo všetko právne v poriadku a ja by som stále mala záruku, že dostanem ten podiel. Forma tichého spoločníka mi nevyhovuje, lebo sa tam výplaca podiel raz za rok.

    Ďakujem za odpovede.
    Doporučujem zmluvu o zdužení. Ale v obchode si dosť dlho ešte zisky deliť nebudete (investície do zásob tovaru )

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Odporúčam v zmluve vyjasniť aj vysporiadanie prípadnej straty.

    funinka22 je offline (nepripojený) funinka22

    funinka22
    Keď sa dohodne zmluva o združení, môže sestra ako SZČO účtovať v JU, alebo to má nejaký vplyv na formu účtovania. Keď áno, tak si ako zaúčtuje môj vklad a mesačný výdavok ako môj podiel? Bude to stále osobný vklad podnikateľa a ten podiel sa môže účtovať ako osobný výber-VNZD?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    funinka22 Pozri príspevok
    Keď sa dohodne zmluva o združení, môže sestra ako SZČO účtovať v JU, alebo to má nejaký vplyv na formu účtovania. Keď áno, tak si ako zaúčtuje môj vklad a mesačný výdavok ako môj podiel? Bude to stále osobný vklad podnikateľa a ten podiel sa môže účtovať ako osobný výber-VNZD?
    V prípade zmluvy o združení musíte mať obaja živnostenské oprávnenie. Spôsob účtovania sa nemení, ostáva JÚ.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    funinka22 Pozri príspevok
    Keď sa dohodne zmluva o združení, môže sestra ako SZČO účtovať v JU, alebo to má nejaký vplyv na formu účtovania. Keď áno, tak si ako zaúčtuje môj vklad a mesačný výdavok ako môj podiel? Bude to stále osobný vklad podnikateľa a ten podiel sa môže účtovať ako osobný výber-VNZD?
    ak uzatvorite zmluvu o združení FO , môžete účtovať v JU. Jeden člen združenia je poverený vedením účtovníctva a doklady musia byť vystavované na jeho meno. Vklad a výber - tak ako píšeš.

    Ak združenie presiahne obrat platitela DPH, platetelmi DPH sa stávajú obidvaja členovia združenia.

    funinka22 je offline (nepripojený) funinka22

    funinka22
    Mám určitú predstavu, ale nie som si istá či to tak môže byť. Táto zmluva je pre mňa novinka.

    Zmluva sa uzavrie na konkrétny predmet podnikania -maloobchod(konkrétna prevádzka). Na ostatné predmety podnikania, ktoré mám v živnostenskom liste a ktoré už vykonávam sa nebude sťahovať. Je to možné alebo sa celá zmluva viaže na všetky činnosti, ktoré už vykonávam.

    Ďalej ste písali, že ak združenie presiahne obrat platitela dph, platetelmi dph sa stávajú obidvaja členovia združenia. A čo sa deje, keď ja už som platcom DPH?

    Chcem sa ešte spýtať na jednu vec. Keď ja mám na konci roka napr. z kaderníctva nezdanený zisk napr. 20.000 € a chcem tento zisk na konci roka na základe tejto zmluvy o združení vložiť do maloobchodu, ktorý si otvorí práve moja sestra. Všetko bude na jej mene a ona bude viesť účtovníctvo. Môžem si túto sumu uplatniť ako odpočítatelnú čiastku, napr. na nákup materiálu. Akurát mi vadí, že všetko je na jej mene a asi sa to nedá. Alebo si musím najprv v učtovníctve zaúčtovať túto sumu ako osobný výber a potom si to môžem vložiť kam len chcem, aj do združenia, ale základ dane sa mi týmto nezníži.

    Dúfam, že nie som veľmi otravná a ďakujem sa odpovede.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.