Zavrieť

Porady

Strešná atika

Viete ma, prosim, niekto odkazat, resp. nasmerovat na nejaky stavebny predpis, normu alebo pod., ktora upravuje presah stresnej atiky nad vonkajsou fasadou domu? Na nasom dome s plochou strechou stavebnik prirazil okraj atiky tesne k omietke a tak nam pri skaredom pocasi vsetka voda steka po vonkajsej omietke a obavame sa o jej kratku zivotnost. Mame informaciu, uz uvedeny presah by mal byt min. 3 cm.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

    Zitulda
    Ešte čo môžem z fotky posúdiť, sa mi zdá, že tá šírka 25 mm je zachovaná, ale vyloženie odkvapice (je málo...cca 15mm a sklon vôbec žiadny nie je. Zaujímalo by ma tiež, ak je to iba rýmsa... tak akej šírky je a či vôbec jej vodorovné oplechovanie je v spáde k odkvapničke, alebo bez spádu, či nebodaj rovno...čo sa teraz dosť často vidí...neodborne prevedené klampiarske práce.

    ciners je offline (nepripojený) ciners

    ciners
    Atika byva oplechovana a spadovana smerom do strechy,kde je zlab na odvod vody.
    Teme dobre nechapem, nemate obrazok? Nezda sa mi,ci to o com piste sa urcite vola atika

    ski555 je offline (nepripojený) ski555

    ski555
    no pokiaľ je to oplechovanie atiky ako píšete,tak to bude robiť stále problém,určite musí presahovať niekoľko cm.

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Atika nemusí trčať nad omietku fasády.Ak myslíte atikový plech .Tak ten musí trčať len toľko ,aby nebol zapustený falcom pod omietkou.Odporúča sa 30-50mm.

    ciners je offline (nepripojený) ciners

    ciners
    ski555 Pozri príspevok
    no pokiaľ je to oplechovanie atiky ako píšete,tak to bude robiť stále problém,určite musí presahovať niekoľko cm.
    Tak to, ze ten plech musi presahovat by mala byt samozrejmost

    ZuzuT je offline (nepripojený) ZuzuT

    ZuzuT
    .. ci sa to vola atika, alebo nie, to ozaj neviem, ale necham sa poucit
    Pre lepsie "vykreslenie", pripajam foto zo striesky nad vrchodom, ktora je rovnaka ako zvysok strechy. Je na nej presne aj vidiet, ako voda steka po stenach
    Strieška nad vchodom_detail.jpg  

    ciners je offline (nepripojený) ciners

    ciners
    vola sa to atika, hej je to ono
    len je dajako divne tvarovana, neviem, ci je to tym uhlom pohladu,alebo su jej steny tak sikmo

    ZuzuT je offline (nepripojený) ZuzuT

    ZuzuT
    .. fotene je to od spodku, moze to trosku skreslovat. Vdaka, viem opat nieco nove :-)

    Jestvuju teda na jej "presah" niekde presne normy alebo je to v rovine odporucani? Chcela by som sa o to opriet pri reklamacii

    ciners je offline (nepripojený) ciners

    ciners
    Na reklamaciu staci ze zateka Konstrukcia ma byt funkcna, nie su pravidla, ze do 3cm nemoze zatekat a nad 3 moze, jednoducho nemoze a hotovo. Nevravim o nejakych vynimocnych sutuaciach, ze by raz za 50rokov bol taky lejak,ze zatecie. Poskodit fasadu to moze, minimalne tak, ze bude flakata a pri jej cene je to dost.
    Len neviem,na obrazku je asi skor roztapajuci sa sneh, zateka to aj pri beznom dazdi?

    Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

    Zitulda

    Podľa fotky sa mi to javí skôr ako vystupujúca rýmsička, nakoľko v pravo od ľadových cencúĺov nad ňou akoby bol ešte nejaký zvislý múr.
    V podstate je to skoro jedno. No s určitosťou tá odkvapnica oplechovania nie je vytvarovaná podľa normy ČSN 733610 - Klampiarske práce stavebné. Ak sa dobre pamätám, tak v časti F- Oplechovanie a Odkvapnica oplechovania musí byť od povrchu hotovej konštrukcie (to je zvislé murivo atiky, či rýmsy) musí byť do šírky odkvapu 500 mm- presah 30 mm a pri väčšej šírke min. 50 mm. Tu je aj chyba, že odkvapnika je zvislá s doskou rýmsy a preto sa tvoria cencúle v tesnej blízkosti muriva. Tá šikmosť oplechopvania by mala podľa normy byť v 45°uhle od muriva a v min. dĺžke 25 mm. Teda nie je to podľa normy. Táto norma aj keď bola socíkovská, určite platí ...možná že aj číslo ostalo, iba miesto ČSN bola prehlásená ako platná a mala by mať značenie STN. Totižto ešte v rokoch 1995 tak bolo preznačených veľa noriem a ostali v platnosti. Niekedy dávno existoval tzv. katalóg platných noriem...aj tých, ktoré boli ČSN a potom ostali ako STN....teraz neviem...možná, že sa to dá zístiť vo Vedeckých knižniciach, (ak aj iny nie sú zrušené).
    Naposledy upravil Zitulda : 26.01.10 at 20:38 Dôvod: doplnenie písmen a zátvorky

    ski555 je offline (nepripojený) ski555

    ski555
    ciners Pozri príspevok
    Tak to, ze ten plech musi presahovat by mala byt samozrejmost
    ako vidíš,pre niekoho asi nie je,potom to tak vyzerá

    ZuzuT je offline (nepripojený) ZuzuT

    ZuzuT
    Zitulda, klobuk dole ...

    Mas pravdu, na foto je strieska nad vchodom, ktora ma vsak rovnake oplechovanie ako zvysok strechy (vidno ju v pravo hore). Dakujem, pozriem si tu normu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.