Zavrieť

Porady

Odvodová povinnosť - áno, alebo nie?

ahojte. poprosím poradiť: Od roku 2005 som SZČO. Začala som si platiť len odvody do zdrav.poisťovne. V roku 2006 mi vyšla odvodová povinnosť aj do sociálnej poisťovne. Platila som. v decembri 2006 sa mi však narodilo dieťa a nakoľko som začala poberať rodičovský príspevok, povinnosť platiť odvody mi na toto obdobie zanikla. Teraz v decembri 2009 dieťa dovŕšilo 3 roky, rodičovský mi skončil a teda predpokladám, že znovu vznikla povinnosť odvody platiť. Uvažujem správne?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vilob je offline (nepripojený) vilob

    vilob
    nevie nikto poradiť? Nie som si istá, či musím platiť odvody už hneď, alebo musím počkať do marca, kedy podám daňové priznanie, a podľa neho mi vyčíslia výšku odvodov

    katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

    som len človek katarina.j
    vilob Pozri príspevok
    nevie nikto poradiť? Nie som si istá, či musím platiť odvody už hneď, alebo musím počkať do marca, kedy podám daňové priznanie, a podľa neho mi vyčíslia výšku odvodov
    ake chces podavat danove priznanie, ked si bola na materskej a nasledne na rodicovskej dovolenke? rodicovsky prispevok nie je tvoj zdanitelny prijem.

    katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

    som len človek katarina.j
    vilob Pozri príspevok
    ahojte. poprosím poradiť: Od roku 2005 som SZČO. Začala som si platiť len odvody do zdrav.poisťovne. V roku 2006 mi vyšla odvodová povinnosť aj do sociálnej poisťovne. Platila som. v decembri 2006 sa mi však narodilo dieťa a nakoľko som začala poberať rodičovský príspevok, povinnosť platiť odvody mi na toto obdobie zanikla. Teraz v decembri 2009 dieťa dovŕšilo 3 roky, rodičovský mi skončil a teda predpokladám, že znovu vznikla povinnosť odvody platiť. Uvažujem správne?
    mala si zivnost pozastavenu, prerusenu ci co? bola si sa prihlasit na soc.poist. - ze si na maters. /rodic.dovol?-aj na zdrav.poistovni?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    vilob Pozri príspevok
    nevie nikto poradiť? Nie som si istá, či musím platiť odvody už hneď, alebo musím počkať do marca, kedy podám daňové priznanie, a podľa neho mi vyčíslia výšku odvodov
    Akú výšku príjmov z podnikania si mala v roku 2008 ? (nie základ dane)

    katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

    som len človek katarina.j
    veronikasad Pozri príspevok
    Akú výšku príjmov z podnikania si mala v roku 2008 ? (nie základ dane)
    asi to bolo moc surne alebo hlada tu vysku prijmu???

    vilob je offline (nepripojený) vilob

    vilob
    ja som nemal živnosť ani pozastavenú, ani zrušenú. od roku 2005 som vkuse SZČO, akurát že som za tie 4 roky stihla "odrodiť" a vychovať do troch rokov jedno dieťa. V období, kedy som poberala rodičák-popri tom ako som bola SZČO som bola oslobodená od platenia odvodov. V decembri 2009 syn dovŕšil 3 roky, rodičovský mi skončil a s ním aj oslobodenie od platenia odvodov. Len som teraz v pomykove, či už musím platiť odvody aj za január 2010, alebo musím čakať do marca, kedy podám da
    ové priznanie ako SZČO, a podľa toho mi vypočítajú výšku odvodov.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    vilob Pozri príspevok
    ja som nemal živnosť ani pozastavenú, ani zrušenú. od roku 2005 som vkuse SZČO, akurát že som za tie 4 roky stihla "odrodiť" a vychovať do troch rokov jedno dieťa. V období, kedy som poberala rodičák-popri tom ako som bola SZČO som bola oslobodená od platenia odvodov. V decembri 2009 syn dovŕšil 3 roky, rodičovský mi skončil a s ním aj oslobodenie od platenia odvodov. Len som teraz v pomykove, či už musím platiť odvody aj za január 2010, alebo musím čakať do marca, kedy podám da
    ové priznanie ako SZČO, a podľa toho mi vypočítajú výšku odvodov.
    akú výšku príjmov z podnikania si uviedla v roku 2008 v DP ?

    katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

    som len človek katarina.j
    vilob Pozri príspevok
    ja som nemal živnosť ani pozastavenú, ani zrušenú. od roku 2005 som vkuse SZČO, akurát že som za tie 4 roky stihla "odrodiť" a vychovať do troch rokov jedno dieťa. V období, kedy som poberala rodičák-popri tom ako som bola SZČO som bola oslobodená od platenia odvodov. V decembri 2009 syn dovŕšil 3 roky, rodičovský mi skončil a s ním aj oslobodenie od platenia odvodov. Len som teraz v pomykove, či už musím platiť odvody aj za január 2010, alebo musím čakať do marca, kedy podám da
    ové priznanie ako SZČO, a podľa toho mi vypočítajú výšku odvodov.
    tak podla mna je to asi takto:bola si na rodic.dovol.-tym padom si bola oslobodena od platenia odvodov-platil za teba štát. kedze dieta dovrsilo 3 roky-nastupilo do skôlky? ak ano-tak na soc.poist+zdrav.poist.sa odhlasit z rodic.dovolenky a kedze ti beži dalej zivnost /aj si ju mala pocas RD/-tak prijem za rok 2008 a na zaklade toho platit uz vo februari-za januar2010.

    vilob je offline (nepripojený) vilob

    vilob
    podľa výškupríjmu usudzujem, že zrejme čakám do marca 2010.. predpokladám správne?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    vilob Pozri príspevok
    výška príjmu v roku 2008 - necelých 80 000 Sk
    Ak je to príjem a nie zisk, odvody do 30.6.2010 neplatíš. Či sa staneš povinným platitelom odvodov od 1.7.2010, závisí od výšky príjmov za rok 2009

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.