Zavrieť

Porady

Výpoveď a odstupne v dobe určitej

km28 km28

km28 je offline (nepripojený) km28

Dobry den,

Chcela by som sa poradit v nasledovnom pripade. Mam uzatvorenu prac. zmluvu na dobu urcitu, ktora konci buduci rok. Skusobnu dobu som nemala z dovodu prestupu z jednej firmy do druhej pricom majitel firmy ostal ten isty a zamestnavatel chce so mnou ukoncit pracovny pomer bez udania dovodu. Chcela by som sa opytat ci mam narok na dvojmesacnu vypovednu dobu a taktiez ci mam narok na odstupne. Som pracovnom pomere od 15.9.2010. Moze mi dat ukoncenie pracovneho pomeru okamzite bez dovodu?
Dakujem velmi pekne
Usporiadat
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

km28 Pozri príspevok
Dobry den,

Chcela by som sa poradit v nasledovnom pripade. Mam uzatvorenu prac. zmluvu na dobu urcitu, ktora konci buduci rok. Skusobnu dobu som nemala z dovodu prestupu z jednej firmy do druhej pricom majitel firmy ostal ten isty a zamestnavatel chce so mnou ukoncit pracovny pomer bez udania dovodu. Chcela by som sa opytat ci mam narok na dvojmesacnu vypovednu dobu a taktiez ci mam narok na odstupne. Som pracovnom pomere od 15.9.2010. Moze mi dat ukoncenie pracovneho pomeru okamzite bez dovodu?
Dakujem velmi pekne
No, tvoj nový zamestnávateľ postupuje v rozpore so ZP. Ak chce s tebou skončiť PP ešte pred skončením doby určitej, tak platia náležitosti ako pri dobe neurčitej, t.z., že rozviazať PP možno len v súlade so ZP. Ak u teba nevznikli skutočnosti, kedy možno s tebou skončiť PP okamžite (napr. porušenie prac. disciplíny), tak zamestnávateľ môže s tebou rozviazať pracovný pomer len v zmysle § 63 ZP. Takže výpovedná doba v tvojom prípade je 2 mesiace. Prečítaj si ten § 63 celý, či sa tam nenájdeš. Ak nie, tak zamestnávateľ môže s tebou rozviazať PP len v zmysle § 63 odst. 1 písm. a) - c).


Skončenie pracovného pomeru
§ 59

(1) Pracovný pomer možno skončiť

a) dohodou,
b) výpoveďou,
c) okamžitým skončením,
d) skončením v skúšobnej dobe.

(2) Pracovný pomer dohodnutý na určitú dobu sa skončí uplynutím dohodnutej doby.


§ 61
Výpoveď

(1) Výpoveďou môže skončiť pracovný pomer zamestnávateľ aj zamestnanec. Výpoveď musí byť písomná a doručená, inak je neplatná.

(2) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov ustanovených v tomto zákone. Dôvod výpovede sa musí vo výpovedi skutkovo vymedziť tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, inak je výpoveď neplatná. Dôvod výpovede nemožno dodatočne meniť.

(3) Ak zamestnávateľ dal zamestnancovi výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. b), nesmie počas troch mesiacov znovu utvoriť zrušené pracovné miesto a prijať po skončení pracovného pomeru na toto pracovné miesto iného zamestnanca.

(4) Výpoveď, ktorá bola doručená druhému účastníkovi, možno odvolať len s jeho súhlasom. Odvolanie výpovede, ako aj súhlas s jej odvolaním treba urobiť písomne.


§ 62
Výpovedná doba

(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace.

(2) Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak nie je ustanovené inak.

(3) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.


§ 63
Výpoveď daná zamestnávateľom

(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,
c) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,
d) zamestnanec

1. nespĺňa predpoklady ustanovené právnymi predpismi na výkon dohodnutej práce,
2. prestal spĺňať požiadavky podľa § 42 ods. 2,
3. nespĺňa bez zavinenia zamestnávateľa požiadavky na riadny výkon dohodnutej práce určené zamestnávateľom vo vnútornom predpise alebo
4. neuspokojivo plní pracovné úlohy a zamestnávateľ ho v posledných šiestich mesiacoch písomne vyzval na odstránenie nedostatkov a zamestnanec ich v primeranom čase neodstránil,

e) sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny; pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede.

(2) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď, ak nejde o výpoveď pre neuspokojivé plnenie pracovných úloh, pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, iba vtedy, ak

a) zamestnávateľ nemá možnosť zamestnanca ďalej zamestnávať, a to ani na kratší pracovný čas v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce,
b) zamestnanec nie je ochotný prejsť na inú pre neho vhodnú prácu, ktorú mu zamestnávateľ ponúkol v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce alebo sa podrobiť predchádzajúcej príprave na túto inú prácu.

(3) Pre porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, môže dať zamestnávateľ zamestnancovi výpoveď iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode výpovede dozvedel, a pre porušenie pracovnej disciplíny v cudzine aj do dvoch mesiacov po jeho návrate z cudziny, najneskôr vždy do jedného roka odo dňa, keď dôvod výpovede vznikol.

(4) Ak sa v priebehu lehoty dvoch mesiacov uvedenej v odseku 3 konanie zamestnanca, v ktorom možno vidieť porušenie pracovnej disciplíny, stane predmetom konania iného orgánu, možno dať výpoveď ešte do dvoch mesiacov odo dňa, keď sa zamestnávateľ dozvedel o výsledku tohto konania.

(5) Ak zamestnávateľ chce dať zamestnancovi výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny, je povinný oboznámiť zamestnanca s dôvodom výpovede a umožniť mu vyjadriť sa k nemu.
5 0
km28 km28

km28 je offline (nepripojený) km28

dakujem za odpoved. Lenze u mna §63 neplati pretoze na mojom pracovnom mieste pracuje este jedna kolegyna to znamena ze na neopodstatnene vyhodil. Nemal ani dovod pre porusenie pracovnej dispicpliny nakolko som absolutne nic nestravila. Co mam v takomto pripade robit nakolko oni budu chciet so mnou podpisat dohodu a ja im dohodu podpisat nechcem pretoze si myslim, ze vypoved je neopodstatnena. Dakujem
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

tak to jednoducho nepodpíš..
2 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
km28 Pozri príspevok
dakujem za odpoved. Lenze u mna §63 neplati pretoze na mojom pracovnom mieste pracuje este jedna kolegyna to znamena ze na neopodstatnene vyhodil. Nemal ani dovod pre porusenie pracovnej dispicpliny nakolko som absolutne nic nestravila. Co mam v takomto pripade robit nakolko oni budu chciet so mnou podpisat dohodu a ja im dohodu podpisat nechcem pretoze si myslim, ze vypoved je neopodstatnena. Dakujem
Jednoducho čistú Dohodu nepodpíšeš.
Nepoznám Tvojho zamestnávateľa a jeho praktiky so zamestnancami, takže sa mi ťažko vyjadruje.

Skús mu navrhnúť, že Dohodu,§ 60 ZP podpíšeš, keď Ti tam zakomponuje aj 2 mesačné odstupné, teda dá Ti tam výpovedný dôvod § 63, ods.1, písm.b/ ZP.

Môže sa Ti totižto stať, že pokiaľ tú Dohodu nepodpíšeš, začne po Tebe sliediť, dá Ti napomenutia za porušenie pracovnej disciplíny, no a potom bude nasledovať Okamžité skončenie pracovného pomeru.
To je len moja úvaha, zváž si ju.
3 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

km28 Pozri príspevok
dakujem za odpoved. Lenze u mna §63 neplati pretoze na mojom pracovnom mieste pracuje este jedna kolegyna to znamena ze na neopodstatnene vyhodil. Nemal ani dovod pre porusenie pracovnej dispicpliny nakolko som absolutne nic nestravila. Co mam v takomto pripade robit nakolko oni budu chciet so mnou podpisat dohodu a ja im dohodu podpisat nechcem pretoze si myslim, ze vypoved je neopodstatnena. Dakujem
chcieť môžu, ale ak si to neželáš, tak tú dohodu nepodpisuj, jedine vtedy, ak ti v dohode uvedú, že ti dávajú napr. odmenu vo výške 4 priemerných mesačných platov (2 platy za výpovednú dobu a 2 platy za odstupné). S týmto na nich vyrukuj, možno sa ti podarí vybojovať aspoň 2 platy a nebudeš musieť byť v napätom pracovnom prostredí. Je len na tebe, ako sa rozhodneš.
4 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

terezamaria Pozri príspevok
Jednoducho čistú Dohodu nepodpíšeš.
Nepoznám Tvojho zamestnávateľa a jeho praktiky so zamestnancami, takže sa mi ťažko vyjadruje.

Skús mu navrhnúť, že Dohodu,§ 60 ZP podpíšeš, keď Ti tam zakomponuje aj 2 mesačné odstupné, teda dá Ti tam výpovedný dôvod § 63, ods.1, písm.b/ ZP.

Môže sa Ti totižto stať, že pokiaľ tú Dohodu nepodpíšeš, začne po Tebe sliediť, dá Ti napomenutia za porušenie pracovnej disciplíny, no a potom bude nasledovať Okamžité skončenie pracovného pomeru.
To je len moja úvaha, zváž si ju.
Terezka, nemôže uviesť v Dohode § 63 odst. 1 písm. b ZP, lebo jej miesto sa neruší, ale na tom mieste sú na počudovanie 2 osoby a jej sa chce zamestnávateľ zbaviť.
2 0
km28 km28

km28 je offline (nepripojený) km28

hej dohodu im nepodpisem lebo si myslim, ze ta vypoved je neopodstatnena lenze ak oni nebudu chcet podpisat so mnou dvojmesacnu vypovednu lehotu?
0 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
mzdarka renca Pozri príspevok
Terezka, nemôže uviesť v Dohode § 63 odst. 1 písm. b ZP, lebo jej miesto sa neruší, ale na tom mieste sú na počudovanie 2 osoby a jej sa chce zamestnávateľ zbaviť.
Renči ona niekde uviedla, že tam aj naďalej zostanú pracovať dve ženy?
Ja som úplne myslela, že chce znížiť stav práve o ňu.
0 0
km28 km28

km28 je offline (nepripojený) km28

no problem je v tom ze firma nema peniaze takze oni budu robit vsetko preto aby mi nemuseli nic platit.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

mzdarka renca Pozri príspevok
Terezka, nemôže uviesť v Dohode § 63 odst. 1 písm. b ZP, lebo jej miesto sa neruší, ale na tom mieste sú na počudovanie 2 osoby a jej sa chce zamestnávateľ zbaviť.
Môže. Na tom poste sú 2 zamestnanci, stačí mu len jeden :
§ 63 Výpoveď daná zamestnávateľom
(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

terezamaria Pozri príspevok
Renči ona niekde uviedla, že tam aj naďalej zostanú pracovať dve ženy?
Ja som úplne myslela, že chce znížiť stav práve o ňu.
áno Terezka, v príspevku č.3, citujem:
Lenze u mna §63 neplati pretoze na mojom pracovnom mieste pracuje este jedna kolegyna
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

km28 Pozri príspevok
no problem je v tom ze firma nema peniaze takze oni budu robit vsetko preto aby mi nemuseli nic platit.
to je problém firmy, nie teba.. ty máš nárok na odstupné a výp. lehotu..
1 0
km28 km28

km28 je offline (nepripojený) km28

to znamena ze mam narok aj na dvojmes.vypov. dobu a aj odstupne alebo len na jedno z toho pretoze pocas tej dvojmesacnej vypovednej lehoty by som mala cas nas si robotu.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Llívia Pozri príspevok
Môže. Na tom poste sú 2 zamestnanci, stačí mu len jeden :
§ 63 Výpoveď daná zamestnávateľom
(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,
nie, nesúhlasím, lebo je len jedno prac. miesto a ako som už predtým napísala, že z nepochopiteľných, či pochopiteľných dôvodov sú tam 2 osoby. Prečo sú na jednom prac. mieste 2 osoby to nám môže objasniť len pýtajúca sa.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

terezamaria Pozri príspevok
Jednoducho čistú Dohodu nepodpíšeš.
Nepoznám Tvojho zamestnávateľa a jeho praktiky so zamestnancami, takže sa mi ťažko vyjadruje.

Skús mu navrhnúť, že Dohodu,§ 60 ZP podpíšeš, keď Ti tam zakomponuje aj 2 mesačné odstupné, teda dá Ti tam výpovedný dôvod § 63, ods.1, písm.b/ ZP.

Môže sa Ti totižto stať, že pokiaľ tú Dohodu nepodpíšeš, začne po Tebe sliediť, dá Ti napomenutia za porušenie pracovnej disciplíny, no a potom bude nasledovať Okamžité skončenie pracovného pomeru.
To je len moja úvaha, zváž si ju.
Okamžite skončiť pracovný pomer so zamestnancom nie je také jednoduché. Na Porade sú o tom nejaké témy, takže tohoto by som sa neobávala. Ak by zamestnávateľ s ňou okamžite skončil prac. pomer a KM28 by si bola vedomá, že nič také závažné neporušila/neurobila, má možnosť obrátiť sa na súd kvôli neplatne skončenému pracovnému pomeru.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

KM28, prosím napíš, či tá druhá je za teba náhrada, resp. či prišla do firmy po tebe, alebo je to niekoho známa a teba sa preto potrebujú zbaviť, lebo mi ti tu môžeme radiť doaleluja a dohadovať sa medzi sebou a veci sa môžu mať inak.
0 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
Llívia Pozri príspevok
Okamžite skončiť pracovný pomer so zamestnancom nie je také jednoduché.
Bola by si prekvapená, aké jednoduché to je, keď to zamestnávateľ chce spraviť.
Ale neidem zadávateľke robiť zlú náladu, bolo by vhodné, keby napísala všetky podrobnosti, lebo rada na neúplné zadanie nie je " dobrá rada ".
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

mzdarka renca Pozri príspevok
nie, nesúhlasím, lebo je len jedno prac. miesto a ako som už predtým napísala, že z nepochopiteľných, či pochopiteľných dôvodov sú tam 2 osoby. Prečo sú na jednom prac. mieste 2 osoby to nám môže objasniť len pýtajúca sa.
Nesúhlasím s nesúhlasom. Definícia pracovného miesta podľa Zákonníka práce:
"Zákonník práce § 120 Minimálne mzdové nároky

(1) Zamestnávateľ, u ktorého nie je odmeňovanie zamestnancov dohodnuté v kolektívnej zmluve, je povinný zamestnancovi poskytnúť mzdu najmenej v sume minimálneho mzdového nároku určeného pre stupeň náročnosti práce (ďalej len "stupeň") príslušného pracovného miesta. Ak mzda zamestnanca v kalendárnom mesiaci nedosiahne sumu minimálneho mzdového nároku, zamestnávateľ poskytne zamestnancovi doplatok v sume rozdielu medzi dosiahnutou mzdou a sumou minimálneho mzdového nároku ustanoveného pre stupeň patriaci príslušnému pracovnému miestu.

(2) Do mzdy podľa odseku 1 sa nezahŕňa mzda za neaktívnu časť pracovnej pohotovosti na pracovisku (§ 96 ods. 3), mzda za prácu nadčas (§ 121), mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok (§ 122), mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu (§ 123) a mzdová kompenzácia za sťažený výkon práce (§ 124). Do počtu odpracovaných hodín sa nezahŕňajú hodiny práce nadčas a čas neaktívnej časti pracovnej pohotovosti na pracovisku.

(3) Pracovné miesto podľa odseku 1 je súhrn pracovných činností, ktoré zamestnanec vykonáva podľa druhu práce dohodnutého v pracovnej zmluve. Zamestnávateľ podľa odseku 1 je povinný priradiť každému pracovnému miestu stupeň v súlade s charakteristikami stupňov náročnosti pracovných miest uvedenými v prílohe č. 1 podľa najnáročnejšej pracovnej činnosti, ktorej výkon od zamestnanca vyžaduje, v rámci druhu práce dohodnutého v pracovnej zmluve."


Tu je pracovné miesto definované súhrnom pracovných činností. Nie je tu napísané, že na jednom pracovnom mieste môže byť len jeden zamestnanec. Veď zamestnávateľ môže mať kľudne napr. pracovné miesto "účtovníčka" a môže mať dve účtovníčky a jednu môže prepustiť. Nemusí zrušiť pracovné miesto, to bolo kedysi v Zákonníku práce, teraz to už nie je.

ZP § 61
(3) Ak zamestnávateľ dal zamestnancovi výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. b), nesmie počas troch mesiacov znovu utvoriť zrušené pracovné miesto a prijať po skončení pracovného pomeru na toto pracovné miesto iného zamestnanca.


Tieto dva § si trochu odporujú, lebo v § 63 ods. 1 písm. b) nie je ani mäkké f o zrušení pracovného miesta (ak sa nemýlim, tak to tam bolo kedysi v minulosti).

Ľahko sa to dá obísť - zamestnávateľ povie, že má 2 rovnaké pracovné miesta a jedno zruší. Vyhodí MK28, druhú pracovníčku nechá. Porušil nejaký zákon? Neporušil. Rozhodol o znížení stavu pracovníkov, MK28 prepustil, 3 mesiace neprijme nikoho na rovnakú prácu, ako mala MK28 a z pohľadu zamestnávateľa "je to v suchu".
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Llívia Pozri príspevok
Nesúhlasím s nesúhlasom. Definícia pracovného miesta podľa Zákonníka práce:
"Zákonník práce § 120 Minimálne mzdové nároky

(1) Zamestnávateľ, u ktorého nie je odmeňovanie zamestnancov dohodnuté v kolektívnej zmluve, je povinný zamestnancovi poskytnúť mzdu najmenej v sume minimálneho mzdového nároku určeného pre stupeň náročnosti práce (ďalej len "stupeň") príslušného pracovného miesta. Ak mzda zamestnanca v kalendárnom mesiaci nedosiahne sumu minimálneho mzdového nároku, zamestnávateľ poskytne zamestnancovi doplatok v sume rozdielu medzi dosiahnutou mzdou a sumou minimálneho mzdového nároku ustanoveného pre stupeň patriaci príslušnému pracovnému miestu.

(2) Do mzdy podľa odseku 1 sa nezahŕňa mzda za neaktívnu časť pracovnej pohotovosti na pracovisku (§ 96 ods. 3), mzda za prácu nadčas (§ 121), mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok (§ 122), mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu (§ 123) a mzdová kompenzácia za sťažený výkon práce (§ 124). Do počtu odpracovaných hodín sa nezahŕňajú hodiny práce nadčas a čas neaktívnej časti pracovnej pohotovosti na pracovisku.

(3) Pracovné miesto podľa odseku 1 je súhrn pracovných činností, ktoré zamestnanec vykonáva podľa druhu práce dohodnutého v pracovnej zmluve. Zamestnávateľ podľa odseku 1 je povinný priradiť každému pracovnému miestu stupeň v súlade s charakteristikami stupňov náročnosti pracovných miest uvedenými v prílohe č. 1 podľa najnáročnejšej pracovnej činnosti, ktorej výkon od zamestnanca vyžaduje, v rámci druhu práce dohodnutého v pracovnej zmluve."


Tu je pracovné miesto definované súhrnom pracovných činností. Nie je tu napísané, že na jednom pracovnom mieste môže byť len jeden zamestnanec. Veď zamestnávateľ môže mať kľudne napr. pracovné miesto "účtovníčka" a môže mať dve účtovníčky a jednu môže prepustiť. Nemusí zrušiť pracovné miesto, to bolo kedysi v Zákonníku práce, teraz to už nie je.

ZP § 61
(3) Ak zamestnávateľ dal zamestnancovi výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. b), nesmie počas troch mesiacov znovu utvoriť zrušené pracovné miesto a prijať po skončení pracovného pomeru na toto pracovné miesto iného zamestnanca.


Tieto dva § si trochu odporujú, lebo v § 63 ods. 1 písm. b) nie je ani mäkké f o zrušení pracovného miesta (ak sa nemýlim, tak to tam bolo kedysi v minulosti).

Ľahko sa to dá obísť - zamestnávateľ povie, že má 2 rovnaké pracovné miesta a jedno zruší. Vyhodí MK28, druhú pracovníčku nechá. Porušil nejaký zákon? Neporušil. Rozhodol o znížení stavu pracovníkov, MK28 prepustil, 3 mesiace neprijme nikoho na rovnakú prácu, ako mala MK28 a z pohľadu zamestnávateľa "je to v suchu".
zrušenie prac. miesta = organizačná zmena

dá sa obísť, pokiaľ majú každá inú pracovnú náplň, ale to obídenie nie je jej zamestnávateľa prípad, on sa jej chce zbaviť hneď, bez výpovednej doby a odstupného. preto som písala o tých 2 platoch, aj vlk by bol sýty aj ovca celá.
3 0
km28 km28

km28 je offline (nepripojený) km28

cele to zhrniem. Vo firme pracujem ja a kolegyna na ten istej pozicii z dovodu toho ze sa stredame denna a nocna po tyzdni. Vcera ti povedali, ze ma chcu prepustit bez udania dovodu. Pracujem tam od 15.6. 2O10. Dna 15.9. ma preradili ze jednej firme do druhej ale konatel spolocnosti ostal ten isty.
V novej zmluve som uz nemala skusobnu dobu a pracovnu zmluvu som uzatvorila na dobu urcitu t.j. 15.9.2011. Moje otazky su:
naco vsetko mam narok pri vypovedi - odstupne aj dvojmesacna vypovedna lehota. Alebo len jedno z toho kedze som neni zamestnana v tej firme viac ako tri roky.
Co by ste mi odporucili vy: dohodnut sa na odstupnom a ihned ist prec a zaevidovat sa na urade prace a hladat si robotu alebo nedohodnut sa ostat pracovat tie dva mesiace a popritom si hladat robotu (mozu my pocas tych dvoch mesiacov dat ukoncenie prac. pomeru skor ze som porusila pracovnu disciplinu?) a co sa rozumie pod pojmon porusenie prac. discipliny
Velmi pekne dakujem vsetkym. Totiz zajtra mam ist do firmy a vyriesit to nakolko som mala mat tento tyzden nocne a rano mi bolo oznamene ze nemusim prist na nocnu v utorok a stredu a vo stvrtok mam prist do roboty to doriesit. Preto potrebujem vediet ake mam pravo nakolko dohodu im nedodpisem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať