Zavrieť

Porady

Predčasný dôchodok

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na predčasný dôchodok, viem že to tu je, ale k svojej odpovedi som sa tu nedostala.

Svokra je zamestnaná, teraz je na PN a chce ísť na predčasný dôchodok. AK si dá žiadosť teraz, začne jej plynúť doba, kým jej nepriznajú alebo priznajú dôchodok. Na starobný dôchodok má nárok v januári 2012. To je ešte 14 mesiacov, to znamená, ak by jej priznali dôchodok, tak by jej krátili 7 %.
Otázka je: 7 % jej budú krátiť po celý čas až do januára 2012, v pripade že jej priznajú predčasný dôchodok? Alebo je to krátené už na celý čas do smrti, do kedy bude poberať dôchodok. To znamená, či tých 7 % jej budú krátiť len do 1/2012 alebo už po celý dôchodok. ďakujem dúfam že je to zrozumiteľné.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    skitn Pozri príspevok
    Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na predčasný dôchodok, viem že to tu je, ale k svojej odpovedi som sa tu nedostala.

    Svokra je zamestnaná, teraz je na PN a chce ísť na predčasný dôchodok. AK si dá žiadosť teraz, začne jej plynúť doba, kým jej nepriznajú alebo priznajú dôchodok. Na starobný dôchodok má nárok v januári 2012. To je ešte 14 mesiacov, to znamená, ak by jej priznali dôchodok, tak by jej krátili 7 %.
    Otázka je: 7 % jej budú krátiť po celý čas až do januára 2012, v pripade že jej priznajú predčasný dôchodok? Alebo je to krátené už na celý čas do smrti, do kedy bude poberať dôchodok. To znamená, či tých 7 % jej budú krátiť len do 1/2012 alebo už po celý dôchodok. ďakujem dúfam že je to zrozumiteľné.
    Dovršením dôchodkového veku jej nevznikne nárok na doplatenie krátenej sumy. Zjednodušene - krátenie je ako píšeš "do smrti", s valorizáciou ako u ostatných starobných dôchodcov.

    Predčasný dôchodok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.