Zavrieť

Porady

DPH platca alebo neplatca?

potreboval by som jednoducho vysvetliť výhody a nevýhody platcu DPH a výhody a nevýhody neplatcu DPH,
moja srocka by mala nakupovať tovar od platcov DPH a taktiež ho predávať platcom DPH, ako by to fungovalo keby som bol platca a ako keby neplatca DPH, resp. tie výhody a nevýhody, dakujem za jednoduché vysvetlenie.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kraisz je offline (nepripojený) kraisz

    kraisz
    To by zaujímalo aj mňa. Chcem otvoriť predajňu na živnosť, účtovníčka mi poradila aby som bol neplatca. Moc to ale nechápem...

    jozo_sk je offline (nepripojený) jozo_sk

    jozo_sk
    Platca DPH znamena to, ze vsetko robis akoby bez DPH, nakupujes bez DPH, naklady mas bez DPH, ale ked nieco predas musis z celkovej sumy odviest DPH.
    Ak od teba kupuju platci DPH, mal by si byt platca DPH.

    Ak nie si platca DPH, tak mas uz pri vsetkych nakladoch vsetko v plnej sume aj s DPH, ale ked nieco predas, neodvedies DPH.
    Ak by si nieco predal firme (ktora je platca DPH) nieco, tak si nemoze uplatnit odpocet DPH a vsetko bude mat o tu DPH drahsie.

    Je to velmi jednoducho vysvetlene.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    kraisz Pozri príspevok
    A keď nie som platca DPH, môžem nakupovať bez DPH?
    Môžeš, ale len u neplatiteľov.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    kraisz Pozri príspevok
    A keď nie som platca DPH, môžem nakupovať bez DPH?
    od platitela DPH nakupuješ s DPH. DPH ti vstupuje do obstarávacej ceny, je tvojim daňovým výdavkom.

    kraisz je offline (nepripojený) kraisz

    kraisz
    tetrisss takže keď budem neplatcom a budem predávať tovar bez dph, všetci moji zákazníci budú kupovať načierno? To nedáva zmysel

    Zuzy je offline (nepripojený) Zuzy

    žena v domácnosti Zuzy
    Aj keď budeš neplatca DPH tvoj tovar bude obsahovať DPH, keď budeš predávať konečným spotrebitelom, čiže ľuďom, oplatí sa byť neplatcom DPH, ale keď chceš velkoobchod tak je lepšie byť platcom DPH

    Franta je offline (nepripojený) Franta

    Som :-) Franta
    Ahojte Poradaci:-)


    chcem sa takto spytat, ked chcem ponukat sluzby, teda nebudem predavat tovar, bude pre mna vyhodnejsie byt neplatcom DPH?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.