Zavrieť

Porady

Môžem predávať cez sprostredkovateľov?

Ahojte poraďáci, potreboval by som poradiť v nasledujúcom:

Ako SZČO predávam software. Chcel by som na predaj využiť aj sprostredkovateľov a vyplácať im za to provízie. Mám v živnosti uvedený veľkoobchod aj maloobchod.
Môžem na predaj využívať sprostredkovateľov?
Musia mať sprostredkovatelia živnostenský list alebo to môžu byť aj FO bez živnosti a akú formu zmluvy mám s nimi uzavrieť? Akým spôsobom to robia napr. kozmeticke firmy typu AV.., ci ORIF....?
Ako mám tieto provízie zaúčtovať v JU?

Viem, že je to veľa otázok naraz, ale rád by som to v januári rozbehol. Budem vďačný za každú dobrú radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    JTOMA je offline (nepripojený) JTOMA

    JTOMA
    Prostredníctvom sprostredkovateľov predávať môžeš aj SW (presnejšie užívacie práva) sprostredkovateľ musí mať v ŽL zapísané sprostredkovanie obchodu. Občan bez živnosti to môže samozrejme robiť tiež, napr. formou DOHODY O PRÁCACH VYKONÁVANÝCH*MIMO PRACOVNÉHO POMERU v súlade s §223 a nasl.Zákonníka práce, pri splnení všetkých zákonných povinností. Províziu, ktorú sprostredkovateľovi poskytneš, (a je jedno akému) zaúčtuješ v JÚ ako prevádzkovú réžiu.
    Možností je niekoľko, lebo sa to dá robiť aj formou tzv.priameho predaja, ale toto môže len živnostník, ktorý to faktúruje užívateľovi v plnej cene a Ty faktúruješ sprostredkovateľovi cenu zníženú o jeho províziu.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    JTOMA Pozri príspevok
    Prostredníctvom sprostredkovateľov predávať môžeš aj SW (presnejšie užívacie práva) sprostredkovateľ musí mať v ŽL zapísané sprostredkovanie obchodu. Občan bez živnosti to môže samozrejme robiť tiež, napr. formou DOHODY O PRÁCACH VYKONÁVANÝCH*MIMO PRACOVNÉHO POMERU v súlade s §223 a nasl.Zákonníka práce, pri splnení všetkých zákonných povinností. Províziu, ktorú sprostredkovateľovi poskytneš, (a je jedno akému) zaúčtuješ v JÚ ako prevádzkovú réžiu.
    Možností je niekoľko, lebo sa to dá robiť aj formou tzv.priameho predaja, ale toto môže len živnostník, ktorý to faktúruje užívateľovi v plnej cene a Ty faktúruješ sprostredkovateľovi cenu zníženú o jeho províziu.
    Vyplatená provízia cez dohody o prácach vykonávaných mimo pracovný pomer sa účtuje v JU v triedení "mzdy" nie prevádzková réžia.

    SirIgnac je offline (nepripojený) SirIgnac

    SirIgnac
    Ďakujem vám obom za rýchlu odpoveď.
    Ešte sa chcem spýtať na Príkaznú zmluvu.
    Našiel som tu na PORADE niečo o tomto type zmluvy. Moji sprostredkovatelia budú prácu vykonávať samostatne, s využitím vlastných prostriedkov (PC, auto...) a v čase, ktorý si sami zvolia. Preto sa mi zdá, že to nie je závislá činnosť, a že môžem s nimi uzatvoriť príkaznú zmluvu. Chápem to správne?
    Môžem tento typ zmluvy použiť aj pre SZČO aj pre FO bez živnosti?

    JTOMA je offline (nepripojený) JTOMA

    JTOMA
    veronikasad Pozri príspevok
    Vyplatená provízia cez dohody o prácach vykonávaných mimo pracovný pomer sa účtuje v JU v triedení "mzdy" nie prevádzková réžia.
    Máš pravdu, ak je to dohoda o vykonaní práce naozaj mzdy. Ospravedlňujem sa za nepresnosť.

    SirIgnac je offline (nepripojený) SirIgnac

    SirIgnac
    SirIgnac Pozri príspevok
    Ešte sa chcem spýtať na Príkaznú zmluvu.
    Našiel som tu na PORADE niečo o tomto type zmluvy. Moji sprostredkovatelia budú prácu vykonávať samostatne, s využitím vlastných prostriedkov (PC, auto...) a v čase, ktorý si sami zvolia. Preto sa mi zdá, že to nie je závislá činnosť, a že môžem s nimi uzatvoriť príkaznú zmluvu. Chápem to správne?
    Môžem tento typ zmluvy použiť aj pre SZČO aj pre FO bez živnosti?
    Nikto mi neporadí, či je to s tou príkaznou zmluvou naozaj tak???

    Môžem predávať cez sprostredkovateľov?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.